Connect with us

Wiadomości

VI Kajakowy Herbarz Miast Polskich – Piła

Published

on

Kajakowy Herbarz Miast to cykliczna ogólnopolska impreza promująca krajoznawstwo i turystykę kajakową, odbywająca się co roku w innym regionie kraju. W 2023 wybór padł na Piłę i Klub Kajakowy PTTK GWDA Piła.

Zaproszono kajakarzy krajoznawców z całej Polski na tradycyjny spływ Pożegnanie Lata. Turyści zjechali w piątek do gościnnej agroturystyki w Krępsku, zorganizowali biwak i rozpalili ognisko. W sobotę odbył się spływ na trasie Ptusza – Krępsko. Jest to najciekawszy odcinek dolnej Gwdy bogaty w bystrza, szypoty i kamienie. Na trasie uczestników przemoczył do suchej nitki półgodzinny rzęsisty deszcz. Ale że było ciepło – wszyscy przetrwali ulewę w świetnych humorach. Przy wieczornych ogniskach były wspólne śpiewy, indywidualne popisy piosenkarskie i recytacje, nie zabrakło wspomnień i planów na turystyczną przyszłość. Jednym słowem – integracja.

Clou programu stanowiło niedzielne piesze zwiedzanie Piły. Przybyli tu, oprócz turystów kajakarzy, również słuchacze Nadnoteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Piły. Zwiedzanie poprowadził znany pilski turysta, krajoznawca i regionalista Jan Balcerzak. W ponad dwie godziny pokazał główną część miasta. Na koniec turyści zwiedzili muzea: Domek Staszica i Muzeum Okręgowe.
W tej nietypowej imprezie wzięło udział łącznie około 60 osób. Większość to Pilanie, ale nie zabrakło turystów z Gdańska, Szczecina, Włocławka, Warszawy, Poznania czy Bydgoszczy.
Komandorem spływu był Włodzimierz Kasior a organizatorką części krajoznawczej – pisząca te słowa-
Joanna Piotrowska.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

W Pile powstanie nowy żłobek

Published

on

By

Już wkrótce w Pile powstanie nowy żłobek. Właśnie Gmina Piła podpisała z Wojewodą Wielkopolskim umowę na dofinansowanie inwestycji z rządowego programu Maluch+.

O tym, że w Pile brakuje miejsc w żłobkach nie trzeba nikogo przekonywać. Jest jednak szansa, że niebawem się to zmieni. Prezydent Piły Piotr Głowski podpisał właśnie umowę z wojewodą wielkopolskim Michałem Zielińskim na dofinansowanie utworzenia żłobka. Kwota dofinansowania to ponad 1,7 mln złotych.

Żłobek ma powstać w miejsce zlikwidowanego Publicznego Przedszkola nr 1 przy ul. Witaszka w Pile. Z kolei Miasto i Gmina Budzyń  podpisało umowę na 1,2 mln złotych. Z tych pieniędzy zostanie utworzony klubu dziecięcy z 30 miejscami opieki.

Środki pochodzą z rządowego programu Maluch+.

Advertisement

 

 

Advertisement
Continue Reading

Wiadomości

1,6 mln złotych dla Szpitala Powiatowego w Wyrzysku

Published

on

By

fot. WUW

Mieszkańcy Wyrzyska i powiatu pilskiego czekali wiele lat na ten moment. Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński podpisał dziś umowę na udzielenie dotacji celowej z rezerwy budżetu państwa w wysokości 1,6 mln zł, dzięki której w Szpitalu Powiatowym w Wyrzysku zostanie wybudowany łącznik, który połączy trzy budynki szpitala.

Dotacja udzielona Powiatowi Pilskiemu obejmuje dofinansowanie rozwoju Szpitala Powiatowego w Wyrzysku w kierunku Rehabilitacji Leczniczej oraz Opieki Długoterminowej, likwidację barier architektonicznych poprzez budowę łącznika między budynkami szpitala oraz zakup nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego.

Podczas mojej poprzedniej wizyty w Szpitalu Powiatowym w Wyrzysku pan prezes szpitala, pan dyrektor ds. lecznictwa, a także pan starosta, artykułowali potrzebę budowy łącznika między budynkami szpitala. Taki wniosek został złożony i dzięki decyzji pana premiera Mateusza Morawieckiego udzielona została dotacja z rezerwy ogólnej budżetu państwa i ta inwestycja będzie mogła zostać zrealizowana – mówił wojewoda Michał Zieliński. – Bardzo się cieszę, bo to dobra wiadomość dla mieszkańców gminy Wyrzysk oraz całego powiatu pilskiego, dla pacjentów, jak i dla kadry szpitala, która dzięki dofinansowaniu będzie miała lepsze warunki pracy – dodał.

Wojewoda przekazał również dyrekcji szpitala dwa respiratory, które są częścią wyposażenia dla wielkopolskich placówek od WHO, która przekazała stronie polskiej sprzęt w postaci defibrylatorów, respiratorów oraz urządzeń do kompresji klatki piersiowej, z przeznaczeniem dla zespołów ratownictwa medycznego, które w sposób czynny są zaangażowane w udzielanie pomocy medycznej osobom przybyłym na terytorium RP w wyniku konfliktu zbrojnego na Ukrainie.

Advertisement
Continue Reading