Connect with us

Wiadomości

Unikatowa sosna w okolicy Pokrzywnicy

Published

on

fot. Krzysztof Dęga

Prawdopodobnie największa tak zwana  czarcia miotła – rośnie tuż obok Piły, w leśnictwie Pokrzywnica. Już teraz zainteresowały się nią ogólnopolskie media. Sosna stała się atrakcją tego terenu.

Sosna rośnie tu od około 20 lat. Początkowo nikt nie zwracał na nią uwagi. Teraz Mirosław Pierko – leśniczy z Pokrzywnicy zwrócił na nią uwagę.

– Jej nazwa pochodzi od tego, że nie potrafiono wytłumaczyć skąd to się bierze. Czart czart czyli  złe moce brały musiały widocznie brać w tym swój udział – dodaje Mirosław Pierko.

Rozwiązanie zagadki jest bardzo proste. Czarcia miotła to rodzaj pasożyta. Powstaje na skutek zmian wirusowych, bakteriologicznych i genetycznych.

Po nagłośnieniu sprawy, stała się bardzo popularna. Podobno “czarcia miotła” jest jednym z największych okazów w Polsce.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Mikołajki na Stadionie Powiatowym w Pile

Published

on

By

Punktualnie o godz. 17.00 rozpoczęły się Mikołajki na Stadionie Powiatowym w Pile.

Wszystkich przywitał starosta pilski Eligiusz Komarowski, a następnie nastąpiło uroczyste rozświetlenie choinki.

Scenę zawładnęły dzieci i młodzież z klubu piosenki Esti. Dzieci mogą sobie zrobić zdjęcie z Elfami, a już niebawem na stadion przybędzie Święty Mikołaj, który przygotował dla najmłodszych słodkie upominki.

Dzisiaj też ruszyło bezpłatne lodowisko.

Advertisement

Continue Reading

Wiadomości

Kiermasz świąteczny w Wyrzysku

Published

on

By

3 grudnia w Wyrzysku odbył się kiermasz świąteczny rozpoczynający magiczny, bożonarodzeniowy czas.

Imprezę rozpoczęło otwarcie Jadłodzielni, która znajduje się przy Klubie Miejskim w Wyrzysku. Obiekt powstał w ramach konkursu „Wielkopolskie Jadłodzielnie” pod nazwą „Podziel się jedzeniem” z „Programu ograniczenia marnowania i strat żywności w Wielkopolsce na lata 2021-2025″.

Wśród stoisk nie zabrakło przepięknych rękodzieł, które są godne podziwu talentu ich wykonawców. Najmłodszych zaciekawił spektakl teatralny “Nowa praca Świętego Mikołaja”. Odbył się też koncert kolęd, po którym nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu “List do Świętego Mikołaja”, który dzieci napisały w gwarze krajeńskiej.

Na Jarmarku obecni byli m.in.:  Jacek Bogusławski – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego , Jarosław Maciejewski – Radny Województwa Wielkopolskiego , Eligiusz Komarowski Starosta Pilski, radny Rady Powiatu w Pile Almuetaz Bellah Nasrullah oraz radni Rady Miejskiej w Wyrzysku.

Advertisement

Continue Reading

Advertisement
Advertisement