Connect with us

Wiadomości

Trwa modernizacja dróg powiatowych

Published

on

Trwają intensywne remonty dróg w gminach powiatu pilskiego.
– Niezależnie czy to miasto, czy tereny rolnicze to każdy zakątek Powiatu Pilskiego jest dla nas ważny, dlatego stale podnosimy bezpieczeństwo i komfort użytkowników naszych dróg – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

W Gminie Wyrzysk wyremontowany będzie ważny odcinek drogi powiatowej 1192P Wyrzysk – Glesno o łącznej długości ponad 2 km. Aktualnie mocno zaawansowane są już prace na pierwszym odcinku Wyrzysk Skarbowy – Gleszczonek. Droga ma już nową nawierzchnię, do zrobienia zostało oznakowanie i wykonanie bezpiecznych poboczy. Wartość prac to ok. 1,5 mln zł. Wykonawcą robót jest firma: REDON NAKŁO Sp. z o.o. Niebawem ruszy drugi etap prac na ponad kilometrowym odcinku z Gleszczonka do Glesna. Warto zaznaczyć, że o modernizację tego odcinka drogi powiatowej skutecznie zabiegali radni powiatowi Iwona Schulz i Almuetaz Bellah Nasrullah.

W Gminie Łobżenica Powiat Pilski natomiast czyni ostatnie przygotowania do modernizacji drogi między Dźwiersznem Małym a Witrogoszczą. W ramach tej inwestycji zostanie między innymi położona nowa nawierzchnia czy wykonane będzie pobocze i oznakowanie. Koszt robót na tym odcinku to ponad 800 tys. zł.
W zmodernizowanie tej drogi mocno zaangażował się przewodniczący Rady Powiatu w Pile Kazimierz Wasiak oraz radne Ewa Ramusiewicz i Zdzisława Bosak-Kawa.
Już niedługo rozpoczną się również prace na innych drogach powiatowych. Łącznie zmodernizowanych zostanie 20 km. Zadania te realizowane dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w wysokości blisko 15 mln zł.
Advertisement

W sierpniu Powiat Pilski złożył kolejny wniosek do Michała Zielińskiego,Wojewody  Wielkopolskiego, który przy pozytywnym rozpatrzeniu pozwoli zmodernizować drogę Ruda-Glesno wraz z przebudową centrum tej drugiej miejscowości.

– Kontynuujemy prace modernizacyjne na drogach powiatowych dzięki pozyskanym środkom rządowym i wsparciu budżetu powiatu. To dobry rok dla naszych inwestycji drogowych – podsumowuje starosta Eligiusz Komarowski.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Pilski Oddział PTTK ma już 70 lat

Published

on

By

Pilski Oddział PTTK ma już 70 lat. Jesienią 1954 roku znalazła się grupka chętnych, którzy uznali, że w Pile powinien powstać oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Prace przygotowawcze troszkę trwały ale ostatecznie 8 lutego 1955 roku doszło do historycznego posiedzenia założycielskiego.

Lepiej lub gorzej ale Oddział PTTK w Pile im. Henryka Kamińskiego funkcjonuje nadal, organizuje imprezy turystyczne, zaprasza na wycieczki autokarowe, do opery, teatru, na pobyty wypoczynkowe. Cały bieżący rok jest dla działaczy „Rokiem Jubileuszowym”, każdej imprezie towarzyszyć będzie logo 70-lecia.

Odbędą się imprezy, które wszyscy znamy – rajd WIOSENNE PRZEBUDZENIA, PIKNIK MARCIŃSKI, cykl rowerowych SOBÓT NA DWÓCH KÓŁKACH, spływy kajakowe, wycieczki rowerowe klubu JEDNOŚLAD i wspomniane już wyjazdy autokarowe.

Ale będą i nowości – po kilku latach przerwy wraca Rajd Staszicowski, w tym roku też jubileuszowy, bo 50! Mało tego, w ramach „Staszica” zaproponujemy dla chętnych 2 dwudniowe trasy rowerowe: dla młodzieży szkolnej i dla dorosłych (szczegóły wkrótce). Chcąc zachęcić wszystkich do czynnego uprawiania rozlicznych form turystyki (piesza, kajakowa, rowerowa, górska itp.) proponujemy inicjatywę programową zatytułowaną nieco tajemniczo – „70 na 70” – proszę pomyśleć o co może w tym chodzić a jak nie uda się państwu rozgryźć nazwy – zapraszam do Oddziału PTTK w Pile (ul. Śródmiejska 12/1, wejście po schodkach od Ossolińskich) po regulamin.

Advertisement

Dla miłośników przyrody i leśnych spacerów zaproponujemy „Cztery Pory Roku w rezerwacie Kuźnik” – cztery spacery tą samą trasą w ścisłej współpracy z Nadleśnictwem Zdrojowa Góra w Pile – przed laty takie spacery cieszyły się sporą popularnością.

A jeśli ktoś boi się, że w lesie dopadną go kleszcze – będzie i propozycja dla nich – spacery po Pile, pierwszy już się odbył 27 stycznia, w ramach Dni Piły Muzeum Staszica proponuje podobne 2 i 9 marca, my też nie będziemy gorsi i chyba w kwietniu zaprosimy na taką uliczną wędrówkę…

Trwają prace nad wydawnictwem jubileuszowym pod roboczym tytułem „Pilscy Turyści wczoraj i dziś”, przekopujemy teczki z archiwum oddziału i szukamy śladów przeszłości, śladów Koleżanek i Kolegów, którzy wędrują już po zupełnie innych szlakach…

I w tym momencie zwracam się z gorącym apelem –

Advertisement

Szanowni Państwo, jeśli kiedykolwiek uczestniczyliście w jakiejś imprezie turystycznej organizowanej przez Pilski Oddział PTTK i macie jakieś pamiątki, zdjęcia, znaczki, proporczyki, odciski pieczęci, własne kroniki, książeczki turystyki kwalifikowanej irp., jeśli w Waszej pamięci zachowały się wspomnienia ze spotkań z naszym Patronem, Henrykiem Kamińskim, który kierował oddziałem przez 33 lata (od 1967 do swej śmierci 21.12.2000) – przynieście to do naszego Oddziału, udostępnijcie do skopiowania, do wykorzystania przy powstawaniu wspomnianego wydawnictwa.

Pamiętajmy, że pamięć ludzka jest ułomna, że wspomnienia uciekają, bledną, że może się zdarzyć, iż przy kolejnym generalnym sprzątaniu lub przeprowadzce nasze turystyczne pamiątki trafią do kosza na śmieci – ocalmy je od zapomnienia!…

J. Balcerzak

Advertisement
Continue Reading

Wiadomości

W Pile powstał nowy mini skwer

Published

on

By

fot. UM Piła

Mieszkańcy śródmieścia Piły w rejonie ulic Piekarskiej i Wodnej mają do dyspozycji nowe miejsce wypoczynku. Jest nim skwer, który swoim kształtem nawiązuje do stojącego niegdyś w tym miejscu pomnika Bohaterów I Wojny Światowej.

– Wiele osób pamięta pomnik choćby ze starych pocztówek przedstawiających Piłę. Chcieliśmy ten monument w jakiś sposób przypomnieć i myślę, że się nam to udało. Najważniejsze jednak jest to, że pilanie z tej części miasta zyskali bezpieczną, przyjazną i ładną przestrzeń do wypoczynku – podkreśla pełniąca funkcję prezydenta Piły Beata Dudzińska.

W ramach inwestycji wykonano nową nawierzchnię z płukanej płytki betonowej, ustawiono nowe ławki i kosze, a także zainstalowano oświetlenie oraz dokonano nasadzeń drzew, krzewów i bylin.

Prace wartości ponad 300 000 złotych wykonane zostały pod nadzorem Zarządu Dróg i Zieleni w Pile.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement