Connect with us

Wiadomości

Święto latawca w Starej Łubiance

Published

on

W sobotę na boisku przy Zespół Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Starej Łubiance odbyło się Święto Latawca.  Każdy z nich pomknął w górę, a niektóre wykonały nawet spektakularne akrobacje!

Uczestników przywitał Pan Ryszard Lewandowski – prezes Pilskiego Klubu Modelarzy Lotniczych. Pomyślnych lotów, życzyła także Pani Sylwia Gawrońska – wicedyrektor Zespołu Szkół im. Władysława Reymonta w Sołectwo Stara Łubianka. Modele samolotów akrobacyjnych „w akcji” zaprezentował Pan Eugeniusz Umański, na co dzień instruktor modelarstwa.

W locie na tzw. uwięzi mieliśmy okazję zobaczyć dwa zdalnie sterowane samoloty – jeden z nich, to makieta samolotu akrobacyjnego produkowanego niegdyś we Włoszech, który jako samolot nigdy nie zrobił furory – jednak jak zdradził nam Pan Eugeniusz – samolot ten stał się ulubionym „wzorem” w świecie konstruktorów modelarstwa.

Niespodziankę dla młodych modelarzy przygotował także Pan Ryszard. Były to własnoręcznie skonstruowane rakiety, które wystartowały w podniebną podróż . I choć latawce nie miały możliwości aby dosięgnąć słońca, to niewątpliwie pierwsze Święto Latawca było nieziemskie i na pewno wpisze się w kalendarz imprez organizowanych w Gminie Szydłowo.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

W Jabłonowie przyszedł na świat mały żubr

Published

on

By

fot. Roksana Baryło

Szczęście w Dzikiej Zagrodzie w Jabłonowie. Na świat przyszedł młody żubr.

Jak informują pracownicy Dzikiej Zagrody na swoim facebookowym profilu dumną mamą została ich podopieczna Mysza.
To nie pierwsze narodziny nowego żubra w tym roku.Trzymamy kciuki za nowego mieszkańca i mamy nadzieję, że będzie się zdrowo rozwijać.
Obserwuj nas w GOOGLE NEWS

To inny młody żubr w Dzikiej Zagrodzie w Jabłonowie. fot. Krzysztof Dęga

Continue Reading

Kultura

Znaczki Poczty Podziemnej z lat 1981-1989 – Niezwykła Wystawa Kolekcji Edwina Klessy

Published

on

By

fot. Powiat Pilski

W Biurze Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego można zachować wystawę „Znaczki Poczty Podziemnej z lat 1981-1989 z kolekcji Edwina Klessy”.

To niespotykana okazja by zobaczyć prawie 350 kart wystawowych,  blisko 2700 znaczków, bloczków, arkusików, znaków, koperty, kart pocztowych, banknotów oraz katalogów. Kolekcja pochodzi od Edwiny Klessy, jednego ze współtwórców struktur solidarnościowych w Trzciance w 1980 roku, który był internowany podczas stanu wojennego.

Historia znaczków Poczty Podziemnej

Pierwsze znaczki Poczty Podziemnej zostały wydane w obozach internowania w latach 80. XX wieku, a następnie ukazały się wydawnictwa operacyjne poza cenzurą. Z oczywistych powodów jednorazowy nakład znaczków był nieduży, a czasami wręcz wynosił kilkadziesiąt egzemplarzy. Ocenia się, że wydano ogółem około 35 tysięcy różnych odmian i rodzajów. Produkcja znaczków poczty podziemnej była realizowana w warunkach wysokiej konspiracji. Znaczki poczty podziemnej pełniły ważną rolę w walce z reżimem komunistycznym. Podtrzymywały na duchu, były dowodem na istnienie podziemnych i niezależnych środowisk. Stanowiły one również cegiełkę wspomagającą podziemie antykomunistyczne. Dochód ze sprzedaży przeznaczony był na utrzymanie struktur zarówno zdelegalizowanej Solidarności jak i innych niezależnych organizacji oraz na pokrycie kosztów materiałowych jak papier, farby i urządzenia poligraficzne.

Wspomnienia, wspomnienia…

Na otwarciu otwarcia wystawy zebrali się działacze podziemi ruchu solidarnościowego, licznie przybyła młodzież. Podczas wernisażu Marek Fijałkowski, kustosz Muzeum Okręgowego im. S. Staszica w Pile, opowiedział o historii północnego Wielkopolskiego w okresie komunizmu, natomiast Edwin Klessa genezę powstania swojej imponującej kolekcji

Advertisement

Projekt „Dekada mroku i nadziei”

Wystawa jest częścią projektu pilskiej galerii sztuki BWA PP „Dekada mroku i nadziei – Piła i Północna Wielkopolska w okresie przełomu 1980–1989”, która została dofinansowana przez Biuro „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Wystawa będzie prezentowana do 4 października.

Obserwuj nas w GOOGLE NEWS

Advertisement
Continue Reading