Connect with us

Lifestyle

Święta Gianna Beretta Molla na nowym znaczku Poczty Polskiej

Published

on

Poczta Polska wprowadza do obiegu znaczek upamiętniający Giannę Berettę Mollę – Świętą, która oddała życie, by uratować własne dziecko. Znaczek w nakładzie 100 tys. sztuk będzie dostępny w placówkach pocztowych od 30 kwietnia br.

Poczta Polska wykorzystując wydawnictwa filatelistyczne, przypomina o ważnych postaciach w historii Kościoła. Najnowszy walor upamiętnia Świętą Giannę Berettę Mollę, włoską lekarkę i młodą matkę, która by dać życie córce poświęciła swoje w świadomej ofierze.

Gianna Beretta Molla urodziła się 4 października 1922 roku w Magneta, w Lombardii. Była 10 dzieckiem gorliwych chrześcijańskich rodziców, którzy jako świeccy należeli do III Zakonu św. Franciszka z Asyżu. Gianna dała się poznać nie tylko jako lekarz pediatra, ale także oddana żona i wspaniała matka. Całe swoje życie oparła na miłości do Boga i bliźnich. W 1961 r., oczekując narodzin czwartego dziecka, usłyszała straszną diagnozę – w jej macicy rozwinął się włókniak. By ratować jej życie lekarze musieliby usunąć macicę i rozwijające się w niej życie. 39-letnia Gianna stanowczo oświadczyła, że własnym leczeniem zajmie się po urodzeniu dziecka. Będąc lekarzem zdawała sobie sprawę, że tylko jedno życie jest możliwe do uratowania i mimo to wybrała życie dziecka. Do ostatnich swoich dni towarzyszyła trójce małych dzieci i mężowi z wielką pogodą ducha. Pomimo starań lekarzy zmarła tydzień po porodzie. Jej córka w przyszłości również została lekarzem, jak jej Święta matka.

Osoby takie, jak Gianna Beretta Molla pokazują współczesnemu człowiekowi, że w zwykłym życiu można dokonywać niezwykłych czynów. Wybór tej dzielnej kobiety, lekarza i matki, jest jednym z tych heroicznych czynów, które wypływają z wiary i silnych zasad moralnych. Gianna chciała po prostu by jej dziecko żyło, bo każdemu życiu należy się szacunek i żadna cena nie była dla niej zbyt wysoka, by to życie zachować. Nasz najnowszy znaczek z podobizną św. Gianny jest kolejnym, który pokazuje niezwykłe czyny zwykłych ludzi. Być może ta emisja i związana z jej bohaterką historia doda odwagi matkom, które oczekując na swoje dziecko przeżywają wielkie rozterki i problemy – mówi Wiesław Włodek wiceprezes Poczty Polskiej.

Uroczysta beatyfikacja Gianny Beretty Molli odbyła się w Rzymie 24 kwietnia 1994 r.  Niedługo później, 16 maja 2004 r., Jan Paweł II ogłosił ją świętą. Wspomnienie liturgiczne Świętej obchodzone jest 28 kwietnia jako patronki matek przeżywających trudności w czasie oczekiwania na urodzenie dziecka.

Advertisement

Ołtarz z relikwiami Gianny Beretty Molli znajduje się w Parafii św. Antoniego w Toruniu. 30 kwietnia br. odbędzie się konferencja i Msza Św., upamiętniające tegoroczne jubileusze urodzin i śmierci Świętej i będące okazją do przypomnienia tej niezwykłej i fascynującej postaci.

O znaczku:

autor projektu znaczka: Agnieszka Sancewicz
liczba znaczków: 1
wartość: 3,60 zł
nakład: 100 000 szt.
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 39,5 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 50 znaczków w arkuszu
data wprowadzenia do obiegu: 30 kwietnia 2022 roku

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Lifestyle

Cleo wystąpiła na Święcie Miasta Kaczory

Published

on

By

Wyśmienity koncert Cleo na Święcie Miasta Kaczory. Takich tłumów dawno tu nie było.

By dostać się na koncert Cleo trzeba było uzbroić się w cierpliwość. Szczególnie jeśli ktoś wybrał się na to wydarzenie w ostatniej chwili. Dosłownie w całych Kaczorach zajęte były wszystkie możliwe miejsca parkingowe. Widać, że Gminne Centrum Kultury z dużym wyczuciem wybrało artystę, który w tym roku uświetni Święto Miasta. Wybór padł na Cleo i to był strzał w dziesiątkę. Jej koncert na stadionie LZS Kaczory wysłuchało około 8.000 osób. Wszyscy byli zachwyceni.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego koncertu.

Continue Reading

Lifestyle

W wieku 83 lat zmarła “królowa rock and rolla” Tina Turner

Published

on

By

fot. PAP

Nazywana powszechnie “Królową rock and rolla” Tina Turner zmarła we wtorek w swym domu Kusnacht w Szwajcarii, nad Jeziorem Zuryskim, po długiej i ciężkiej chorobie – poinformował w środę jej przedstawiciel Bernard Doherty.

“Tina Turner, +królowa Rock and Rolla+, zmarła w spokoju dziś w wieku 83 lat po długiej chorobie w swoim domu w Kusnacht pod Zurychem w Szwajcarii. Świat traci legendę muzyki i wzór do naśladowania” – powiedział w oświadczeniu menedżer artystki. Według “Washington Post” w ostatnich latach piosenkarka m.in. przeżyła udar i zmagała się z chorobą nerek.

 

Turner, która sprzedała ponad 150 mln płyt na całym świecie i zdobyła 12 nagród Grammy, blisko dekadę temu została obywatelką Szwajcarii.

 

Advertisement

Jej życie stało się kanwą filmu fabularnego, musicalu na Broadwayu i dokumentu nakręconego w 2021 roku dla HBO.

 

Urodzona na prowincji w Nutbush w stanie Tennessee jako Anna Mae Bullock, Turner dorastała we względnym ubóstwie, m.in. zbierając bawełnę, a pierwsze muzyczne kroki stawiała w kościelnym chórze. Jako profesjonalna wokalistka zadebiutowała w St. Louis w zespole swojego przyszłego męża Ike’a Turnera.

 

Jej kariera solowa rozpoczęła się na dobre po rozwodzie, zaś szczyt popularności przypadł na lata 80., kiedy wypuściła album “Private Dancer” wraz z hitowym singlem “What’s love got to do with it”. Album i piosenka przyniosła jej trzy nagrody Grammy, w tym za płytę roku. Później była znana m.in. z piosenek do filmu “Goldeneye”, a także “We don’t need another hero” z filmu “Mad Max: Beyond Thunderdome”, w którym zagrała u boku Mela Gibsona.

Advertisement

 

W 1993 r. ukazał się nominowany do Oscara film fabularny “What’s love got to do with it”, oparty na autobiografii Turner, w którym opowiedziała o swoim burzliwym związku z byłym mężem i przemocy, której doświadczała.

 

Turner zakończyła występy sceniczne w 2009 r. po ukończeniu 70 lat. W 2013 roku poślubiła wieloletniego partnera, niemieckiego producenta muzycznego Erwina Bacha, z którym była do śmierci.

 

Advertisement

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

Continue Reading