Connect with us

Wiadomości

Strefa Rekreacji otwarta zostanie 2 maja

Published

on

fot. Krzysztof Dęga

We wtorek 2 maja, z okazji Dnia Flagi ,przy Starostwie Powiatowym w Pile, odbędzie się Piknik Rodzinny „Polska – Polacy Biało – Czerwoni”. Tego dnia zostanie oficjalnie otwarta Strefa Rekreacji.

To w Pile nowe miejsce do wypoczynku. Zlokalizowane na zapleczu Starostwa Powiatowego w Pile przy al. Niepodległości, tuż nad pilską Gwdą. Do dyspozycji mieszkańców będzie taras widokowy, pomost, ławeczki, a niebawem pojawi się także wodny statek, którym będzie można płynąć po rzece i podziwiać miasto z zupełnie innej perspektywy.

Otwarcie zaplanowano na 2 Maja.

– Polska flaga towarzyszy nam we wszystkich ważnych chwilach i z dumą ją eksponujemy. Postanowiliśmy uczcić Dzień Flagi w wyjątkowy sposób i oddać honor symbolowi Państwa Polskiego, uroczyście podnosząc Biało-Czerwoną na maszt, który stanął na budynku Starostwa. To będzie podniosłe, a zarazem radosne święto, połączone z otwarciem nowej strefy rekreacji przy Starostowie Powiatowym w Pile. Serdecznie zapraszam całe rodziny – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Program wydarzenia:

Advertisement

g. 11.00 – otwarcie strefy rekreacji

g. 12.00 – Uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt

g. 12.15 – Otwarcie Pilskiego Centrum Tradycji Wojskowych

g. 13.00 – Polskie Symbole Narodowe – wystawa plenerowa i prelekcja Mirosława Sprengera, kierownika Referatu Edukacji Narodowej IPN w Bydgoszczy

Advertisement

g. 14.00 – Koncert Orkiestry Wojskowej Grandioso z Poznania

g. 15.00 – Koncert uczniów ZST w Pile

Dodatkowe atrakcje:

– warsztaty artystyczne dla dzieci „Nasz Orzeł Biały”
– pamiątkowe kartki pocztowe z symbolami narodowym RP
– rejsy kajakowe wokół Wyspy
– malowanie twarzy
– kawiarenka plenerowa
– znakowanie rowerów.

Advertisement

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Piły.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biznes

Elektryczna śmieciarka na ulicach Piły!

Published

on

By

Na ulicach Piły rozpoczęły się testy elektrycznej śmieciarki, która dołączyła do floty pojazdów użytkowanych przez Altvater Piła.

Czerwcowe testy pozwolą ocenić przydatność elektrycznych śmieciarek w warunkach miejskich. Podczas badania zweryfikowany zostanie m.in. zasięg samochodu w warunkach miejskiej pracy, czas jego ładowania czy też możliwość wykorzystania dostępnej sieci ładowarek do doładowania pojazdu podczas codziennej pracy.

Jak jest zbudowana?

Elektryczna śmieciarka jeżdżąca po pilskich drogach zbudowana jest na bazie Mercedesa eActros 300 z zabudową firmy Terberg. Obsługiwać będzie zarówno trasy typowo miejskie, jak i okoliczne gminy, w których Altvater Piła realizuje swoje usługi.

– „W ENERIS stawiamy na innowacje, dlatego staramy się płynnie adaptować nowe technologie w bieżącej działalności. Korzystanie z auta elektrycznego do odbioru odpadów wymusza jednak całkowicie nowe spojrzenie na wszystkie kwestie logistyczne. To nie tylko wybór optymalnej trasy przejazdu, dobór pojemników czy optymalizacja pracy systemów znacząco zużywających energię, ale również zaplanowanie przerw na pracę załogi i ładowanie pojazdu. Jest to jednak przyszłość, z którą już teraz chcemy się zmierzyć, by jak najlepiej się do niej przygotować pod względem infrastrukturalnym i logistycznym”. – powiedział Paweł Bardziński, Dyrektor Działu Logistyki Altvater Piła.

Auta z napędem elektrycznym to krok w stronę zrównoważonego rozwoju oraz większego komfortu życia w mieście poprzez ograniczenie hałasu i emisji zanieczyszczeń. Jest to również konieczność zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń przez kierowców i operatorów takich pojazdów, dlatego przed rozpoczęciem testów załogi obsługujące elektryczną śmieciarkę zostały przeszkolone przez instruktora Mercedesa, który w praktyczny sposób zaprezentował różnice w sposobie wykonywania pracy przy użyciu auta elektrycznego.

Advertisement

Jak długo będzie jeździć w Pile?

Elektryczny Mercedes będzie jeździł po pilskich ulicach przez kilka najbliższych tygodni. Analiza zebranych wyników pozwoli ocenić przydatność aktualnej generacji aut elektrycznych w codziennej pracy służb komunalnych.

Continue Reading

Wiadomości

Miasto znalazło sposób na ochronę drzew przed suszą

Published

on

By

fot. UM Piła

Wróciła wiosna i ciepłe dni, więc podobnie jak w ubiegłym roku trwa montaż worków nawadniających, które wspomagają podczas suszy młode, nowo posadzone drzewa. Docelowo rozwieszonych będzie ich ponad 400 sztuk. Za montaż i napełnianie ich wodą na zlecenie Zarządu Dróg i Zieleni odpowiadają pracownicy pilskiego Zakładu Aktywności Zawodowej. 

Worki służące do kropelkowego podlewania roślin umieszczane są w kilkunastu lokalizacjach, takich jak: Bulwary Europejskie, Park na Wyspie, teren byłego cmentarza przy alei Wojska Polskiego, teren Miasteczka Ruchu Drogowego, deptak ks. Olędzkiego, a także na ulicach Kusocińskiego, Miłej i Królewskiej, Staropolskiej, Styki, Salezjańskiej, Ceglanej, Makuszyńskiego, Kamiennej i Żeromskiego.

Warto dodać, że w miarę możliwości worki uzupełniane będą wodą deszczową, pozyskiwaną podczas opadów przy hali magazynowej Zakładu Aktywności Zawodowej.

Advertisement
Źródło: UM Piła

Continue Reading

Advertisement
Advertisement