Connect with us

Ludzie

Sprawdź, jak spędzić Boże Narodzenie w zgodzie z naturą

Published

on

Okres Bożego Narodzenia to czas prezentów, ozdób i wielkich zakupów spożywczych. Niestety, tak jak wiele rzeczy w XXI wieku, znaczna część upominków czy dekoracji to produkty masowe. Często są one wykonane z plastiku, który rokrocznie w milionach ton zalewa cały świat, zagrażając środowisku. Dokonując świadomych wyborów, możemy jednak ograniczyć jego produkcję i pomóc naturze.

Mało kto wyobraża sobie święta bez prezentów. Znajdowane pod choinką upominki cieszą zarówno najmłodszych, jak i nieco starsze osoby. Jednak nie zawsze są niezbędne. Kolejne, plastikowe klocki? Samochód zasilany bateriami, które zawierają metale ciężkie? Elektroniczny gadżet, który popsuje się w ciągu kliku miesięcy? To scenariusz, który powtarza się co rok w wielu domach.

– W przedświątecznej gorączce często zapominamy się, kupując wiele rzeczy, które nie są nam potrzebne. Wiele z nich już po krótkim czasie trafia do śmietników, nie zawsze też do odpowiednich pojemników, dzięki którym proces segregacji i recyklingu może być efektywny. Dobrym pomysłem jest kupowanie trwalszych produktów, które posłużą znacznie dłużej niż ich plastikowe odpowiedniki. Alternatywą dla miłośników rzemiosła jest z kolei samodzielne wykonanie prezentów, wykorzystując już posiadane przedmioty w duchu upcyklingu – mówi Kazimierz Pietras, dyrektor składowiska Amest Otwock, współtwórca Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Pakunki z troską o środowisko
Warto też zastanowić się nad tym, jak zapakujemy upominki dla najbliższych. Dobrym rozwiązaniem jest papier ekologiczny, który pochodzi z recyklingu. Należy bowiem pamiętać, że część opakowań oferowanych w sklepach powlekanych jest folią, przez co później ich przetworzenie nie jest możliwe. A tworzywa sztuczne to prawdziwa plaga.
Według danych udostępnianych przez portal Statista, w 2020 roku na świecie wytworzono 367 milionów ton plastiku. Pomimo że z powodu pandemii COVID-19 odnotowano spadek o milion ton (r/r), to nadal ilość ta jest ogromna i w czasie sprzed koronawirusa wzrastała bardzo dynamicznie. Tylko w latach 2008-2019 roczna produkcja tworzyw sztucznych wzrosła z 245 do 368 milionów ton, czyli aż o ponad 50 procent.

Ekologiczne drzewko
Tak jak wielu nie wyobraża sobie świąt bez prezentów, tak również nieodzownym elementem Bożego Narodzenia jest choinka. Świerk czy jodła? Duża czy mała? Część osób staje też przed innym dylematem – sztuczna czy prawdziwa?

– Niektórzy decydują się na choinkę sztuczną, błędnie zakładając, że jest to rozwiązanie bardziej ekologiczne. Taka ozdoba choć służy przez lata, to jej stworzenie wymaga dużych nakładów energii. Dodatkowo, późniejszy odzysk surowców nie jest możliwy. Dlatego znacznie przyjaźniejszym środowisku wyborem jest zakup prawdziwych drzewek, które uprawiane są w specjalnych szkółkach, a później mogą posłużyć za biomasę. W ten sposób choinka staje się surowcem energetycznym – zauważa Kazimierz Pietras.

Ciekawym i coraz popularniejszym rozwiązaniem jest natomiast wynajem choinek. Po okresie świątecznym roślina trafia z powrotem do lasów bądź szkółek, produkując tak ważny dla życia tlen.

Advertisement

Świąteczny stół w duchu zero waste
Świąteczny bigos, różnego rodzaje ryby, sałatki i mięsiwa. Bożonarodzeniowe stoły w wielu domach wprost uginają się od frykasów przygotowywanych w olbrzymich ilościach. Niestety często takich, których nie sposób spożytkować. Wówczas jedzenie trafia do śmietników, zamiast do żołądków domowników. Dlatego przed zakupami warto sporządzić szczegółową listę zakupów, dzięki której będzie można uniknąć wyrzucania żywności.

Marnowanie jedzenia to w Polsce bowiem olbrzymi problem. Według szacunków zespołów badawczych Instytutu Ochrony Środowiska-Państwowego Instytutu Badawczego (IOŚ-PIB) i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, zaangażowanych w realizację projektu PROM, rocznie w naszym kraju marnuje się niemal 5 mln ton żywności.

Continue Reading
Advertisement
1 Comment

1 Comment

  1. mnm

    20 grudnia, 2021 at 3:43 pm

    wow

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

Wykształcenie, praca i towarzystwo chronią przed demencją

Published

on

By

fot. PAP

Budowanie zasobów poznawczych, na które składają się m.in. wiedza i aktywność społeczna, zmniejsza ryzyko rozwoju demencji – czytamy w piśmie „Neurology”.

Naukowcy z Brighton and Sussex Medical School postanowili sprawdzić, dlaczego u części osób posiadających w mózgu blaszki amyloidowe (marker choroby Alzheimera) występują zaburzenia poznawcze (głównie problemy z pamięcią), podczas gdy inni ludzie, posiadający taki sam poziom blaszek amyloidowych, nie przejawiają żadnych objawów pogorszenia sprawności umysłowej.

 

Badacze przeanalizowali dane dotyczące 1184 osób urodzonych w Wielkiej Brytanii w 1946 roku. Uczestnicy przechodzili szereg testów zdolności poznawczych, gdy mieli osiem lat, a następnie w wieku 69 lat.

 

Advertisement

Pod uwagę wzięto także zasoby (rezerwy) poznawcze: wykształcenie zdobyte do 26. roku życia, ścieżkę zawodową do 53. roku życia oraz zaangażowanie w życie społeczne do 43. roku życia.

 

Osoby z większymi zasobami poznawczymi i lepszą umiejętnością czytania w dzieciństwie miały lepsze wyniki podczas testów w wieku 69 lat. Maksymalny wynik wynosił 100 punktów. Średni wynik badanej grupy to 92 punkty (najniższy 53, a najwyższy 100).

 

Uczestnicy z wykształceniem wyższym mieli średnio o 1,22 punktu lepsze wyniki niż osoby bez wyższego wykształcenia. Posiadanie kwalifikacji zawodowych związane było z wynikiem wyższym średnio o 1,5 punktu, a większe zaangażowanie w życie towarzyskie (m.in. branie udziału w rożnego rodzaju aktywnościach, członkostwo w klubach czy wolontariat) – o 1,53 punktu.

Advertisement

 

Wcześniejsze prace wskazywały, że osoby z niższymi wynikami testów zdolności poznawczych doświadczają silniejszych ubytków funkcji poznawczych w podeszłym wieku. Te badania sugerują, że trening mózgu i budowanie rezerwy poznawczej poprzez uczenie się pomaga chronić mózg, a co za tym idzie może zniwelować to ryzyko.

 

„Te wyniki wskazują, że nasze zdolności poznawcze są kształtowane przez wiele różnych czynników na przestrzeni całego życia, a aktywność intelektualna, społeczna i fizyczna może pomóc dłużej zachować dobrą sprawność umysłu oraz opóźnić rozwój demencji” – komentuje dr Dorina Cadar, autorka badań.(PAP)

Advertisement
Continue Reading

Ludzie

Trzcianka na rondo WOŚP

Published

on

By

fot. UM Trzcianka

W sobotę, 30 lipca br., przy rondzie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy miał miejsce happening, w którym prócz mieszkańców Trzcianki, wziął udział Jurek Owsiak.

30 lat temu pojawił się „Pan z ideą”, z ideą pomagania tym najbardziej potrzebującym. Festiwal muzyczny Jarocin ’92 i hasło: „tam gdzie jest przyjaźń, miłość i muzyka – tam ludzi łatwo zjednoczyć ku dobremu”. I tak się też stało, to był początek, tak powstała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, którą każdy z nas bardzo dobrze zna.
Po 30 latach od jej utworzenia, właśnie w drodze na kolejną edycję Pol’and’Rock festiwal, do  Trzcianki przyjechał Jurek Owsiak założyciel, prowadzący, inicjator, społecznik – po prostu Człowiek – Orkiestra.
Jurek Owsiak przyjechał, by wspólnie odsłonić namalowane serce na rondzie imienia WOŚP, którego autorem jest  Janusz Kufel. Były pamiątkowe zdjęcia, kilka słów ze sztabu WOŚP Trzcianka oraz zastępcy burmistrza Witolda Putyrskiego.
Wydarzeniu towarzyszyły występy zespołu, specjalnie skrojonego na tę okazję. Utwory „Wtorek” i „Sam na sam” wykonali trzcianeccy muzycy: Piotr Gmur (Zmaza), Sylwester Szade (Zmaza) oraz Krzysztof Zacharski (Kwatera C2).
Największe poruszenie jednak wywarły słowa gościa.
Jurek Owsiak z hasłami „ No War”, „Troszczmy się o nasz piękny kraj” i “Pomaganie jest ponad podziałami” trafił do serc mieszkańców Trzcianki.

Continue Reading
Advertisement