Connect with us

Wiadomości

Rośnie nowe pokolenie lasu

Published

on

Już w połowie marca na terenie nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile ruszyły prace odnowieniowe. Odnowienia to jeden z pierwszych etapów powstania nowego pokolenia lasu.

-Planujemy na terenie pilskiej dyrekcji w bieżącym roku odnowić i zalesić około 3 220 ha, w tym 86 ha to odnowienia naturalne – mówi Marta Bajsarowicz – rzecznik prasowy RDLP w Pile.

Od momentu usunięcia dojrzałego drzewostanu w ciągu pięciu lat trzeba posadzić nowy las, do czego jesteśmy zobowiązani ustawą o lasach. Z hodowlą lasu związana jest nasiennictwo i gospodarka szkółkarska. Głównym zadaniem szkółkarstwa leśnego jest wyprodukowanie potrzebnej ilości zdrowych i silnych sadzonek o najwyższej jakości. Na terenie RDLP w Pile prowadzimy 15 szkółek leśnych o rocznej produkcji 38 mln szt. sadzonek.

Na szkółkach produkowane są sadzonki m.in.: sosny, buka, dębu, graba, klona, lipy i brzozy oraz wiele gatunków biocenotycznych takich jak: czereśnia ptasia, głóg, jarząb, kalina, jabłoń i grusza. Przy sprzyjających warunkach odnowienie lasu może nastąpić naturalnie, poprzez obsiew nasion z dojrzałych drzew otaczających odnawianą powierzchnię lub odrośli z pni usuniętych drzew. Najczęściej jednak odnawiany jest las w sposób sztuczny, poprzez sadzenie lub wysiew nasion.

W celu zwiększania zasobów leśnych leśnicy prowadzą zalesienia, czyli wprowadzenie lasu na tereny, na których wcześniej las nie występował np. tereny porolne.

Advertisement

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile w 2021 roku zalesiono grunty o łącznej powierzchni 11,89 ha. W roku 2021 na terenie administrowanym przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Pile posadzono 26 mln młodych drzew, na powierzchni 3203,26 ha. Najwięcej zasadzono młodych sosen, buków, dębów, grabów i klonów.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

ZUS zaprasza na Dzień Osób z Niepełnosprawnością

Published

on

By

22 września Oddział ZUS w Pile, wspólnie z partnerami akcji, zaprasza na Dzień Osób z Niepełnosprawnością.

Budzimy zrozumienie” to hasło tegorocznej edycji Dnia Osób z Niepełnosprawnością organizowanego przez ZUS. Dzień Osób z Niepełnosprawnością to okazja do wyjątkowych spotkań, porad oraz refleksji. To platforma wymiany doświadczeń międzyludzkich. I właśnie w ten sposób wzajemnie budzimy w sobie zrozumienie.

Celem akcji jest upowszechnianie wiedzy i informacji z zakresu wsparcia dla osób ze szczególnymi potrzebami oraz uaktywnienie i integracja osób z niepełnosprawnością. Podczas tegorocznego wydarzenia będzie można skorzystać z porad ekspertów ZUS i współpracujących instytucji.

W ramach tegorocznej akcji, w Oddziale ZUS w Pile, 22 września, od 11:00 do 14:00, na Sali Obsługi Klientów porad udzielać będą przedstawiciele:

Advertisement

– Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,

– Narodowego Funduszu Zdrowia,

– Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie,

– Powiatowego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności.

Advertisement

Serdecznie zapraszamy!

Continue Reading

Wiadomości

Powiat Pilski uruchomił nową mobilną aplikację mMieszkaniec

Published

on

By

Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile uruchomił mobilną aplikację mMieszkaniec, dzięki której mieszkańcy mogą zgłaszać np. awarie i dziury na drodze, brak oświetlenia, mogą również na bieżąco śledzić różne wydarzenia i działania podejmowane przez samorząd Powiatu Pilskiego.  

– Nowa aplikacja daje wiele możliwości, ale też nakłada na nas dodatkowe obowiązki. Robimy to jednak z myślą o mieszkańcach. Dzięki aplikacji mMieszkaniec każdy może np. zgłosić dziury w drogach krajowych, wojewódzkich, powiatowych czy gminnych. My po otrzymaniu informacji podejmiemy odpowiednie kroki i albo sami zajmiemy się sprawą i rozwiążemy problem, albo przekażemy ją do odpowiedniego zarządcy drogi – tłumaczy Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Poprzez aplikację mieszkańcy mogą również informować o niedziałającym oświetleniu, powalonych drzewach, zalegających odpadach czy barierach architektonicznych.
Na wyciągnięcie ręki jest także budżet Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile. Dzięki aplikacji możecie śledzić, chociażby jak kształtują się wydatki i dochody czy na jakie zadania idzie część Waszych podatków.
– W dalszej kolejności dzięki aplikacji mMieszkaniec chcemy prowadzić konsultacje społeczne. Głos mieszkańców, opinie czy uwagi są dla nas niezwykle cenne – dodaje starosta.

Advertisement

Bardzo praktycznym modułem aplikacji są „Ogłoszenia”, gdzie w najbliższym czasie będziemy między innymi informować o najważniejszych wydarzeniach czy inicjatywach podjętych przez Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile jak również publikować alerty i ostrzeżenia.

Aplikacja dopiero startuje, dlatego prosimy o wyrozumiałość. Na bieżąco będziemy uzupełniać w niej treści i reagować na zgłoszenia i sugestie mieszkańców.
– Chcemy, aby mieszkańcy razem z nami budowali lepszą przyszłość naszego powiatu i temu ma w głównej mierze służyć to narzędzie – mówi starosta.

Aplikację mobilną „mMieszkaniec” można pobrać bezpłatnie ze sklepów Google Play oraz App Store.

Advertisement
Continue Reading