Connect with us

Edukacja

Punkt Edukacji Ekologicznej przy MDK ISKRA w Pile

Published

on

Przy Młodzieżowym Domu Kultury ISKRA w Pile otwarto Punkt Edukacji Ekologicznej. To fantastyczne  miejsce, przede wszystkim zielone, z profesjonalnymi urządzeniami edukacyjnymi, w którym szczególnie dzieci w wieku wczesnoszkolnym będą mogły dużo się nauczyć o przyrodzie i ekologii.

Nowy Punkt Edukacji Ekologicznej jest bardzo różnorodny. Pięknie otacza budynek, wokół którego posadzono zioła i kwiaty, postawiono oranżerię, w której można sadzić i przesadzać rośliny. Stanęła zadaszona altanka, ławki i stoły z edukacyjnymi pulpitami, ustawiono karmniki dla motyli i hotel dla owadów. Punkt posiada również stację meteo, a na jednej ze ścian budynku – wiszące ogrody.

– Jest to miejsce przyjazne dla wszystkich. W centrum miasta można się zrelaksować, odpocząć, a także poznać wiele przyrodniczych ciekawostek – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Punkt Edukacji Ekologicznej przy MDK Iskra urządziliśmy w ramach drugiego etapu projektu Eko-Edukacja w Powiecie Pilskim realizowanego razem z Nadleśnictwem Zdrojowa Góra i Nadleśnictwem Kaczory, o wartości blisko 2 mln zł, w tym 1,3 mln zł pozyskaliśmy ze środków Unii Europejskiej. Ti olejna tak ścieżka edukacyjna, wcześniej podobne urządziliśmy przy szkołach średnich.

Advertisement

A warto przypomnieć, że w ramach I etapu tego projektu wartego 1,5 mln zł, Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile urządził ścieżki edukacyjne przy budynku Starostwa, Powiatowe Centrum Edukacji Ekologicznej w I LO w Pile, a leśnicy rozbudowali swoje ośrodki edukacji i atrakcyjnie urządzili leśne miejsca rekreacji.

– Projekty te realizujemy wspólnie, nasza siła partnerstwa z Powiatem Pilskim z pewnością miała również znaczenie w pozyskaniu środków z Unii  Europejskiej – dodaje Adam Standio, Nadleśniczy z Nadleśnictwa Zdrojowa Góra.

Punkt Edukacji Ekologicznej przy MDK Iskra jest wiec kolejnym działaniem w kierunku edukacji ekologicznej mieszkańców, kosztował blisko 760 tys. zł, bo oprócz wymienionych inwestycji zakupiono jeszcze wiele urządzeń multimedialnych do prowadzenia zajęć z ekologii dla najmłodszych. Wszystkim za zaangażowanie w jego urządzenie podziękowała dyrektor MDK Iskra w Pile Ariana Latzke.

Otwarcie Punktu Edukacji Ekologicznej było niezwykle radosne, wzięły w nim udział m.in. dzieci, które uczęszczają na zajęcia do MDK ISKRA w Pile.

– Wiele z nich wcześniej sadziły w nim rośliny i urządzały rabatki. Brawo! Dowodzi to, że prowadzona przez nas wspólnie z leśnikami edukacja ekologiczna się opłaca i jest dobrą inwestycją w naszą przyszłość – podsumowuje starosta.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Edukacja

Nowe miejsca opieki dla dzieci w północnej Wielkopolsce

Published

on

By

W Pile i w Budzyniu powstaną nowe miejsca opieki dla dzieci do lat 3. Dziś w Delegaturze Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Pile wojewoda wielkopolski Michał Zieliński podpisał umowy na dofinansowanie realizacji zadań w ramach programu Maluch+ na łączną kwotę ponad 3 mln zł.

Celem programu Maluch+ jest stworzenie w skali kraju wysokiej jakości, dostępnej terytorialnie i przystępnej cenowo opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów, w tym dla dzieci z niepełnosprawnościami i wymagających szczególnej opieki.

Program Maluch+ jest bardzo ważnym instrumentem wsparcia polskich rodzin. Jest to z jednej strony zapewnienie miejsc opieki dla najmłodszych, ale również ułatwienie rodzicom łączenia opieki nad dziećmi z pracą zawodową – mówił wojewoda Michał Zieliński.

Miasto Piła otrzymało dofinansowanie w wysokości blisko 1,8 mln zł na adaptację pomieszczeń dla celów utworzenia Żłobka nr 3 w Pile wraz z pierwszym wyposażeniem. Z kolei Miasto i Gmina Budzyń dzięki dotacji w kwocie ponad 1,2 mln zł będzie mogło utworzyć klub dziecięcy z 30 miejscami opieki.

Od 2016 roku do Wielkopolski trafiło ponad 145 mln zł na opiekę instytucjonalną. Dzięki tym środkom w całym województwie utworzonych zostało ponad 6 tys. miejsc dla najmłodszych. Nowa odsłona programu Maluch+ na lata 2022-2029 to blisko 400 mln zł dla wielkopolskich samorządów i innych podmiotów, dzięki którym powstanie ponad 8 tys. nowych miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, a także zapewnione zostanie funkcjonowanie miejsc już utworzonych.

Advertisement

Continue Reading

Edukacja

Narodowy dzień sportu w Falmierowie

Published

on

By

17 września na boisku szkolnym w Falmierowie było bardzo głośno i wesoło, a to za sprawą Narodowego Dnia Sportu “Zakończenie Lata Na Sportowo”. Tylu konkurencji sportowych w ciągu jednego dnia nie było w Gminie Wyrzysk bardzo długo.

Imprezę rozpoczął występ artystyczny dzieci z Kółka muzycznego Szkoły Podstawowej w Falmierowie. Najmłodszych w wir gier i zabaw porwała Pani Natalia Ostałowska. Ochłodę w ten słoneczny dzień zapewnili strażacy z OSP Gromadno. Poczęstunek przygotowały niezastąpione KGW Falmierowo, KGW Kościerzyn Wielki oraz KGW Gromadno.

Edukację dotyczącą segregacji śmieci przeprowadziła Straż Miejska w Wyrzysku. Mali artyści wykazać mogli się malunkami przedstawiającymi zdrowy tryb życia. Na miłośników błyskotek czekało stoisko z brokatowymi tatuażami oraz ozdabianiem twarzy. Naszym młodym sportowcom należała się niespodzianka w formie lodów, które zorganizował Radny Leszek Malczewski.

Wśród dzisiejszych konkurencji uczestnicy korzystali z:
-przeciągania liny
-golfa
-kopania piłki do celu oraz rzutu piłki do bramki
-sumo.

Advertisement

Do wspólnej zabawy sportowej przyłączyła się również Burmistrz Wyrzyska Bogusława Jagodzińska z Radnymi Rady Miejskiej w Wyrzysku oraz sołtysem sołectwa Gromadno Romanem Kowalskim, a wygrane nagrody w turnieju badmintona oraz rzucie piłki do celu przekazali na rzecz Szkoły Podstawowej w Falmierowie.

Wśród dorosłych najlepszą konkurencją okazało się kopanie piłki do celu w założonych alkogoglach, które przyniosło dużo śmiechu i zabawy. W przeciąganiu liny stanęli na przeciwko siebie uczniowie klas 4-8 oraz dorośli, zwycięzcami została młodzież zdobywając puchar Radnego Rady Miejskiej w Wyrzysku Piotra Banacha.

 

Advertisement
Continue Reading