Connect with us

Edukacja

Powstaje ścieżka edukacyjna przy Starostwie Powiatowym

Published

on

Przy Starostwie Powiatowym w Pile trwa budowa nowej ścieżki edukacji ekologicznej. Ma być gotowa do końca grudnia. Będzie łączyć się już z istniejącą ścieżką edukacyjną (między budynkami przy wejściu na Wyspę), którą Powiat Pilski wybudował w ramach projektu Eko-Edukacja w Powiecie Pilskim.

– To kontynuacja naszych działań mających na celu edukację ekologiczną mieszkańców. Nowa ścieżka doskonale wpisuje się w plan zagospodarowania terenów zielonych i rekreacyjnych wokół Starostwa Powiatowego w Pile, w którym jednocześnie trwają prace związane z termomodernizacją budynku. Po zakończeniu remontu będzie to naprawdę piękne miejsce – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Wyremontowany ponad 100-letni zabytkowy budynek, była siedziba Urzędu Wojewódzkiego w Pile, wraz z atrakcyjnie zagospodarowanym otoczeniem, znacząco poprawi estetykę centrum Piły, stolicy powiatu pilskiego, a mieszkańcy będą tu mogli jeszcze miło spędzić czas.

Nowa ścieżka powstaje w ramach projektu: „Wiedza bez ograniczeń – dostępna całodobowo terenowa stacja ekologiczna dla mieszkańców powiatu pilskiego”. Wartość inwestycji to 145 tys. zł, w tym dofinansowanie, które Powiat Pilski pozyskał z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu wynosi 87 tys. zł.

Nowa ścieżka będzie wyposażona m.in. w: 5 gablot solarnych na temat źródeł energii odnawialnej, edukacyjną architekturę: wiatę, stół z pulpitami edukacyjnymi, zegar fenologiczny (obrazujący tajemnice zjawisk zachodzących w przyrodzie na przestrzeni pór roku) oraz edukacyjną grę terenową. Wokół zasadzona będzie atrakcyjna zieleń.

Advertisement

Z nowej ścieżki korzystać będą mogli wszyscy mieszkańcy: uczniowie, seniorzy, rodziny z małymi dziećmi, w tym uczestnicy lekcji z Powiatowego Centrum Edukacji Ekologicznej w Pile. Nowa ścieżka będzie dostosowana dla osób z niepełnosprawnościami.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Edukacja

Rekordowa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

Published

on

By

W szkołach ponadpodstawowych prowadzanych przez Powiat Pilski do tej pory miejsce znalazło już ponad 2000 uczniów. To o ponad 600 więcej niż w ubiegłym roku szkolnym. Uruchomiona została także rekordowa liczba oddziałów – 58. Jest to o 15 więcej niż w roku ubiegłym.

– Stawiamy bardzo mocno na kształcenie zawodowe, bo chcemy na rynek pracy wypuszczać wykwalifikowanych pracowników. Dlatego w naszych technikach uruchomiliśmy aż o 10 oddziałów więcej niż ubiegłym roku szkolnym. Cały czas mamy w szkołach jeszcze 243 wolne miejsca w liceach, technikach i szkołach branżowych I stopnia. Od 3 do 5 sierpnia odbędzie się rekrutacja uzupełniająca – powiedział starosta pilski Eligiusz Komarowski.


W szkołach Powiatu Pilskiego realizowanych jest też 5 projektów unijnych, których efekty wpłyną na jakość kształcenia. Doposażonych zostanie 15 pracowni, 400 uczniów weźmie udział w zajęciach dodatkowych, a 40 nauczycieli skorzysta ze szkoleń i możliwości podjęcia nauki na studiach podyplomowych.

W Zespół Szkół Gastronomicznych w Pile powstanie pracownia odzwierciedlająca prawdziwe biuro turystyczne. W ZSE Piła zostanie zrealizowany praktyczny kurs fotografii dla uczniów. Budowlanka wzbogaci się o innowacje dydaktyczne w postaci wdrożenia OZE oraz automatyki przemysłowej. 15 uczniów CKZIU w Wyrzysku przystąpi do kursu na prawo jazdy kategorii B, a w SOSW odbędą się warsztaty podnoszące kompetencje zawodowe.

Całkowita wartość tych projektów to ponad 2 mln złotych, z czego 1,75 mln stanowi dofinansowanie jakie pozyskał Powiat Pilski.

– Głęboko wierzę, że nasze działania znacząco wpłyną na poprawę komfortu, ale przede wszystkim jakość kształcenia – dodaje starosta.

Advertisement
Continue Reading

Edukacja

Rusza wypłata wyprawki szkolnej z programu “Dobry start”, złożono już ponad 1,3 mln wniosków

Published

on

By

fot. PAP

Wypłata wyprawki szkolnej w ramach programu “Dobry start” rusza w poniedziałek. Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada. “Mamy już ponad 1 milion 300 tysięcy wniosków o +Dobry Start+ i widzimy, że z każdym dniem ich przybywa” – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

ZUS po raz drugi przyznaje świadczenie 300 plus w ramach rządowego programu “Dobry start”. Według rządowych szacunków z wyprawki szkolnej skorzysta w tym roku ponad 4,4 mln dzieci.

 

“Trzystuzłotowa wyprawka należy się dzieciom do 20. roku życia i do 24. roku życia – w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami. Mówimy o dzieciach, które oczywiście się uczą. Rodzice mogą składać wnioski od 1 lipca do końca listopada” – powiedział w poniedziałek w Polsat News rzecznik ZUS.

 

Advertisement

Jak dodał, “rodzice już myślą o nowym roku szkolnym”. “Mamy już ponad 1 milion 300 tysięcy wniosków o +Dobry Start+ i widzimy, że z każdym dniem wniosków przybywa” – powiedział Żebrowski.

 

Wnioski o świadczenie na rok szkolny 2022/2023 można składać wyłącznie elektronicznie przez trzy kanały: Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), system bankowości elektronicznej i portal Emp@tia.

 

Powiadomienie o umieszczeniu informacji o przyznaniu świadczenia zostanie przekazane na adres mailowy wskazany przez wnioskodawcę we wniosku. Pierwsze środki zostaną wypłacone 18 lipca 2022 r. Pieniądze zostaną przekazane na rachunek bankowy wskazany przez klienta we wniosku w ciągu 5 dni roboczych od przyznania świadczenia.

Advertisement

 

Jeśli będzie zachodziła konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, do klientów zostanie skierowane wezwanie w celu uzupełnienia wniosków, które zostanie umieszczone na profilu klienta na portalu PUE ZUS, o czym wnioskodawca zostanie poinformowany SMS-em wysłanym na numer telefonu wskazany we wniosku.

 

ZUS na rozpatrzenie wniosku o świadczenie “Dobry start”, który został złożony do 31 sierpnia ma czas do 30 września 2022 r. (PAP)

Advertisement
Continue Reading
Advertisement