Connect with us

Wiadomości

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka

Published

on

11 maja 2023 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pile odbyły się uroczyste obchody Powiatowego Dnia Strażaka.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku bryg. Robertowi Natunewiczowi, Zastępcy Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Pile przez dowódcę uroczystości kpt. Jacka Michalskiego.

Następnie wyznaczony poczet flagowy wciągnął flagę narodową na maszt. Całość uświetniło odegranie Mazurka Dąbrowskiego – Hymnu Rzeczpospolitej Polskiej, który zgromadzeni wspólnie odśpiewali.

Strażacki trud ponoszony w działaniach ratowniczych i w szeroko pojętej ochronie przeciwpożarowej jest wysoko oceniany przez społeczeństwo, władze państwowe oraz samorządowe.

Advertisement

Uroczystości związane z obchodami Dnia Strażaka są doskonałą okazją do wręczenia szczególnie wyróżniającym się funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej odznaczeń i wyróżnień.

Odznaczenia i awanse wręczone podczas uroczystości :

Postanowieniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji odznaką „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”

 • Brązową – mł. bryg. Michał Warykasz i kpt. Krzysztof Stoupiec

Rozkazem personalnym Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadal z dniem 04 maja 2023 roku:

 • Stopień starszego brygadiera : bryg. Jarosławowi Kołakowi
 • Stopień starszego kapitana : kpt. Krzysztofowi Zawistowskiemu
 • stopień kapitana: mł. kpt. Jackowi Michalskiemu, mł. kpt. Maciejowi Kowalskiemu

Rozkazem personalnym Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadał z dniem 04 maja 2022 roku

 • stopień starszego aspiranta: asp. Krzysztofowi Stefenowi, asp. Dominkowi Wróbel-Kowalskiemu
 • stopień aspiranta : mł. asp. Tomaszowi Zdunkowi

Rozkazem personalnym Wielkopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, nadał z dniem 04 maja 2023 roku:

 • stopień starszego ogniomistrza ogn. Krzysztowowi Chybowi, ogn. Michałowi Ubrańskiemu
 • stopień ogniomistrza: mł. ogn. Kacprowi Dryji, mł. ogn. Tomaszowi Goszczyńskiemu, mł. ogn. Tomaszowi Kaczanowiczowi, mł. ogn. Sebastanowi Kępczyńskiemu, mł. ogn. Sebastanowi Kołodziejewskiemu, mł. ogn. Sewerynowi Kozłowskiemu, mł. ogn. Tomaszowi Olejniczakowi, mł. ogn. Karolowi Subdarzewskiemu, mł. ogn. Marcinowi Zarębie.

Rozkazem personalnym Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Pile, nadał z dniem 04 maja 2023 roku:

 • stopień starszego strażaka: str. Pawłowi Cenkale

Decyzją Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pile, wyższe stanowiska służbowe otrzymali:

 • st. asp. Krzysztof Stefen
 • asp. Tomasz Zdunek

Uroczystość zakończona przemówieniami zaproszonych gości, wraz z przekazaniem na ręce Komendanta Powiatowego PSP w Pile, licznych podziękowań za służbę na rzecz społeczeństwa, a także wzorową współpracę na płaszczyźnie nie tylko ratowniczej.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Kosmiczna misja księżycowa w pilskiej bazie Lunares

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

W pilskim habitacie Lunares zakończyła się Misja “Pluton”. To już 33. misja zorganizowana w pilskiej placówce badawczej.

Tym razem w misji brało udział 5 osób z Włoch, Meksyku, Czech i Polski.

-W trakcie misji wykonywaliśmy różne doświadczenia. Ja przyjechałem to z własnym projektem, w którym wykorzystywałem VR Google w kolaboracji z Uniwersytetem w Huston – powiedział nam Corrado Testi – komandor misji “Pluton”.

Komandor misji sam projektuje habitaty i jak sam stwierdził, teraz wie lepiej jakie są potrzeby astronautów.

Lekarzem misji była Zuzanna Paśko.

Advertisement

-Podczas tych dwóch tygodni wypełniamy bardzo wiele ankiet na temat m.in. stanu psychicznego uczestników. Prócz tego ja konkretnie brałam udział w projektach czyli prowadzenia naszej hydroponiki i aeroponiki czyli sadzeniu i pielęgnowaniu roślin – opowiedziała nam Zuzanna Paśko – lekarz Misji “Pluton”.

Analogowi astronauci  przebywali w zamknięciu przez 2 tygodnie.

Continue Reading

Wiadomości

Zakup sprzętu dla szpitala w Pile wartości ponad 2 mln zł

Published

on

By

Szpital Specjalistyczny w Pile wzbogacił się o kolejny specjalistyczny sprzęt, który trafił na różne oddziały. To m.in. aparaty USG, mobilny aparat RTG, czy biopsja mammotomiczna. Szpital pozyskał także ważne urządzenie do laboratorium mikrobiologicznego od fundacji Jurka Owsiaka.

Szpital Specjalistyczny w Pile konsekwentnie się rozwija, a jednym z wyznaczników jest wyposażenie w nowoczesny sprzęt, który regularnie trafia do placówki.

– Nowy sprzęt świadczy o tym, że szpital się modernizuje i rozwija. Przybywa także kadry lekarskiej, w ostatnim czasie to kilkadziesiąt etatów. Szykujemy nowe otwarcie szpitala na potrzeby przyszłego wydziału lekarskiego w Pile. Zależy nam aby poziom wyposażenia i leczenia spełniał jego wymagania, a studenci mogli tu otrzymywać praktyczną wiedzę – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Dzięki wsparciu Marszałka Województwa Wielkopolskiego szpital wzbogacił się o nowoczesne aparaty USG cyfrowe z bardzo wysoką jakością obrazu na oddział ginekologiczny i do pracowni radiologii, o łącznej wartości ponad 500 tys. zł. Dzięki PZU kolejny aparat RTG trafił na chirurgię.

Advertisement

Na oddział laryngologii zakupiono z kolei niezwykle potrzebny laser holmowy, też najwyższej generacji, wartości pól mln zł, który służy do zabiegów chirurgicznych i endoskopowych.

Niezwykle ważnym sprzętem, potrzebnym do diagnostyki leżących pacjentów, był zakup mobilnego aparatu RTG wartości 500 tys. zł, dzięki któremu można wykonać badanie przy łóżku pacjenta. Do szpitala zakupiono także 4 aparaty do hemodializy. Z funduszy unijnych kupiono jeszcze urządzenie do biopsji mammotomicznej, służącej do diagnostyki i usuwania łagodnych zmian nowotworowych piersi, bez konieczności cięcia chirurgicznego.

Szpital otrzymał także bardzo potrzebne urządzenie od fundacji Jurka Owsiaka do laboratorium mikrobiologicznego, dzięki któremu możliwe jest szybkie wykonanie badania na rodzaj bakterii i zastosować u pacjenta leczenie odpowiednim antybiotykiem. W przypadku zakażenia organizmu liczy się czas, a urządzenie to pomaga skrócić diagnozę, np. do 3 minut, kiedy wcześniej trwało to dobę. Drugie urządzenie pomaga w określeniu lekowrażliwości i skraca diagnostykę do 8 godzin. Wartość sprzętu prawie to ok. 1 mln zł.

– Sprzęt otrzymaliśmy dzięki dobrej współpracy z różnymi partnerami. Ma on wpływy na podniesie jakości diagnostyki i leczenia, żeby w niedalekiej przyszłości byly one w naszym szpitalu na poziomie klinicznym – podsumowuje Wojciech Szafrański, dyrektor szpitala.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement