Connect with us

Wiadomości

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka

Published

on

11 maja 2023 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pile odbyły się uroczyste obchody Powiatowego Dnia Strażaka.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku bryg. Robertowi Natunewiczowi, Zastępcy Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Pile przez dowódcę uroczystości kpt. Jacka Michalskiego.

Następnie wyznaczony poczet flagowy wciągnął flagę narodową na maszt. Całość uświetniło odegranie Mazurka Dąbrowskiego – Hymnu Rzeczpospolitej Polskiej, który zgromadzeni wspólnie odśpiewali.

Strażacki trud ponoszony w działaniach ratowniczych i w szeroko pojętej ochronie przeciwpożarowej jest wysoko oceniany przez społeczeństwo, władze państwowe oraz samorządowe.

Advertisement

Uroczystości związane z obchodami Dnia Strażaka są doskonałą okazją do wręczenia szczególnie wyróżniającym się funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej odznaczeń i wyróżnień.

Odznaczenia i awanse wręczone podczas uroczystości :

Postanowieniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji odznaką „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”

 • Brązową – mł. bryg. Michał Warykasz i kpt. Krzysztof Stoupiec

Rozkazem personalnym Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadal z dniem 04 maja 2023 roku:

 • Stopień starszego brygadiera : bryg. Jarosławowi Kołakowi
 • Stopień starszego kapitana : kpt. Krzysztofowi Zawistowskiemu
 • stopień kapitana: mł. kpt. Jackowi Michalskiemu, mł. kpt. Maciejowi Kowalskiemu

Rozkazem personalnym Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadał z dniem 04 maja 2022 roku

 • stopień starszego aspiranta: asp. Krzysztofowi Stefenowi, asp. Dominkowi Wróbel-Kowalskiemu
 • stopień aspiranta : mł. asp. Tomaszowi Zdunkowi

Rozkazem personalnym Wielkopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, nadał z dniem 04 maja 2023 roku:

 • stopień starszego ogniomistrza ogn. Krzysztowowi Chybowi, ogn. Michałowi Ubrańskiemu
 • stopień ogniomistrza: mł. ogn. Kacprowi Dryji, mł. ogn. Tomaszowi Goszczyńskiemu, mł. ogn. Tomaszowi Kaczanowiczowi, mł. ogn. Sebastanowi Kępczyńskiemu, mł. ogn. Sebastanowi Kołodziejewskiemu, mł. ogn. Sewerynowi Kozłowskiemu, mł. ogn. Tomaszowi Olejniczakowi, mł. ogn. Karolowi Subdarzewskiemu, mł. ogn. Marcinowi Zarębie.

Rozkazem personalnym Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Pile, nadał z dniem 04 maja 2023 roku:

 • stopień starszego strażaka: str. Pawłowi Cenkale

Decyzją Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pile, wyższe stanowiska służbowe otrzymali:

 • st. asp. Krzysztof Stefen
 • asp. Tomasz Zdunek

Uroczystość zakończona przemówieniami zaproszonych gości, wraz z przekazaniem na ręce Komendanta Powiatowego PSP w Pile, licznych podziękowań za służbę na rzecz społeczeństwa, a także wzorową współpracę na płaszczyźnie nie tylko ratowniczej.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biznes

Elektryczna śmieciarka na ulicach Piły!

Published

on

By

Na ulicach Piły rozpoczęły się testy elektrycznej śmieciarki, która dołączyła do floty pojazdów użytkowanych przez Altvater Piła.

Czerwcowe testy pozwolą ocenić przydatność elektrycznych śmieciarek w warunkach miejskich. Podczas badania zweryfikowany zostanie m.in. zasięg samochodu w warunkach miejskiej pracy, czas jego ładowania czy też możliwość wykorzystania dostępnej sieci ładowarek do doładowania pojazdu podczas codziennej pracy.

Jak jest zbudowana?

Elektryczna śmieciarka jeżdżąca po pilskich drogach zbudowana jest na bazie Mercedesa eActros 300 z zabudową firmy Terberg. Obsługiwać będzie zarówno trasy typowo miejskie, jak i okoliczne gminy, w których Altvater Piła realizuje swoje usługi.

– „W ENERIS stawiamy na innowacje, dlatego staramy się płynnie adaptować nowe technologie w bieżącej działalności. Korzystanie z auta elektrycznego do odbioru odpadów wymusza jednak całkowicie nowe spojrzenie na wszystkie kwestie logistyczne. To nie tylko wybór optymalnej trasy przejazdu, dobór pojemników czy optymalizacja pracy systemów znacząco zużywających energię, ale również zaplanowanie przerw na pracę załogi i ładowanie pojazdu. Jest to jednak przyszłość, z którą już teraz chcemy się zmierzyć, by jak najlepiej się do niej przygotować pod względem infrastrukturalnym i logistycznym”. – powiedział Paweł Bardziński, Dyrektor Działu Logistyki Altvater Piła.

Auta z napędem elektrycznym to krok w stronę zrównoważonego rozwoju oraz większego komfortu życia w mieście poprzez ograniczenie hałasu i emisji zanieczyszczeń. Jest to również konieczność zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń przez kierowców i operatorów takich pojazdów, dlatego przed rozpoczęciem testów załogi obsługujące elektryczną śmieciarkę zostały przeszkolone przez instruktora Mercedesa, który w praktyczny sposób zaprezentował różnice w sposobie wykonywania pracy przy użyciu auta elektrycznego.

Advertisement

Jak długo będzie jeździć w Pile?

Elektryczny Mercedes będzie jeździł po pilskich ulicach przez kilka najbliższych tygodni. Analiza zebranych wyników pozwoli ocenić przydatność aktualnej generacji aut elektrycznych w codziennej pracy służb komunalnych.

Continue Reading

Wiadomości

Miasto znalazło sposób na ochronę drzew przed suszą

Published

on

By

fot. UM Piła

Wróciła wiosna i ciepłe dni, więc podobnie jak w ubiegłym roku trwa montaż worków nawadniających, które wspomagają podczas suszy młode, nowo posadzone drzewa. Docelowo rozwieszonych będzie ich ponad 400 sztuk. Za montaż i napełnianie ich wodą na zlecenie Zarządu Dróg i Zieleni odpowiadają pracownicy pilskiego Zakładu Aktywności Zawodowej. 

Worki służące do kropelkowego podlewania roślin umieszczane są w kilkunastu lokalizacjach, takich jak: Bulwary Europejskie, Park na Wyspie, teren byłego cmentarza przy alei Wojska Polskiego, teren Miasteczka Ruchu Drogowego, deptak ks. Olędzkiego, a także na ulicach Kusocińskiego, Miłej i Królewskiej, Staropolskiej, Styki, Salezjańskiej, Ceglanej, Makuszyńskiego, Kamiennej i Żeromskiego.

Warto dodać, że w miarę możliwości worki uzupełniane będą wodą deszczową, pozyskiwaną podczas opadów przy hali magazynowej Zakładu Aktywności Zawodowej.

Advertisement
Źródło: UM Piła

Continue Reading

Advertisement
Advertisement