Connect with us

Polityka

Ponad 58 mln złotych na pilskie lotnisko

Published

on

Piła jako jeden z trzech wielkopolskich samorządów otrzyma wsparcie na rozwój terenów przemysłowych. To efekt zabiegów pilskiego posła, wiceministra gospodarki Grzegorza Piechowiaka i jego współpracy z lokalnymi władzami samorządowymi.

– Chcemy wydobyć potencjał lotniska. W Pile uruchomiony zostanie nowy park przemysłowy, którego infrastruktura służyć będzie inwestorom i mieszkańcom – podkreśla.

Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki kolejnej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, którego operatorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Piąta edycja dedykowana była terenom przemysłowym. Nabór wniosków trwał od 21 czerwca do 26 lipca. Składane wnioski mogły dotyczyć między innymi budowy lub modernizacji dróg, infrastruktury elektroenergetycznej, w tym oświetleniowej, infrastruktury technicznej drogowej, wodno-kanalizacyjnej i elementów melioracji gruntu.

Wśród wielu projektów, które otrzymały finansowe wsparcie, znalazł się także ten dotyczący rozwoju terenów przy pilskim lotnisku – „Rozwój zachodniej strefy przemysłowej w Pile, w tym parku przemysłowego PIŁA-LOTNISKO”. Stosowny wniosek złożył samorząd Piły.

– Ta niebagatelna kwota, bo 58 604 000 zł, pozwoli samorządowi miasta Piły przygotować ten teren pod przyszłe inwestycje. Jako poseł ziemi pilskiej, wiceminister rozwoju i technologii oraz pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych w Polsce, jestem przekonany, że przygotowanie tego terenu, jego uzbrojenie, pozwoli nam szybko znaleźć inwestora – podkreśla Grzegorz Piechowiak. I dodaje: – Lotnisko w Pile ze swoim potencjałem idealnie odpowiada wymogom najbardziej ambitnych projektów.

Piąta edycja naboru w Rządowym Programie Inwestycji Strategicznych cieszyła się dużym zainteresowaniem. To dlatego, że bezzwrotne dofinansowanie wyniesie nawet 98 proc. wartości inwestycji. Minimalny poziom udziału własnego samorządu w projekcie wynosi 2 proc.

Bezzwrotne dofinansowanie otrzymają 52 inwestycje w całej Polsce, na łączną kwotę blisko 5 mld zł. W Wielkopolsce, prócz Piły, są to także Przygodzice (budowa wiaduktu drogowego wraz z siecią dróg na terenach aktywizacji gospodarczej – 19 208 000 zł) oraz powiat kolski (budowa północnej obwodnicy Koła – 220 500 000 zł).

Advertisement

– Poprzez te inwestycje chcemy przyciągać zarówno polskich, jak i zagranicznych inwestorów. Chcemy zachęcać ich do realizowania inwestycji tutaj, u nas, w Polsce. Dziś tym Rządowym Programem Inwestycji Strategicznych wyrównujemy szanse – podkreślał, ogłaszając wyniki naboru, premier Mateusz Morawiecki.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polityka

Dokąd zmierza Piła? Dlaczego wyburzają kamienice?

Published

on

By

Kilka dni temu rozpoczęło się wyburzanie kamienicy przy ul. Ossolińskich w Pile. To charakterystyczna kamienica z muralem. Wielu mieszkańców miasta jest zdecydowanie przeciwna jej wyburzeniu. Po cichu zadają pytania, czy teren ten przeznaczony jest już przeznaczony dla konkretnego developera?

-Włodarze naszego miasta zdają się nie przejmować tym co sądzą mieszkańcy. Robią tylko to co sami uważają za dobre. Problem w tym, że w ten sposób niszczą to do poprzednicy wypracowali przez dziesiątki lat – mówi Pan Roman, mieszkaniec tego osiedla.

-Pewnie już komuś ten plac został obiecany – zastanawia się inny mieszkaniec Piły.

Władze twierdzą, że koszt remontu kamienicy byłby zbyt duży, dlatego zapadła decyzja o jej wyburzeniu. W tym tygodniu budowlańcy rozpoczęli wyburzanie obiektu, który od wielu lat był wpisany w krajobraz Piły.

Internet aż huczy na ten temat. Wszyscy zastanawiają się dlaczego włodarze miasta starają się za wszelką cenę sprzedawać tereny pod budowę mieszkaniową. Zyskują na tym developerzy, którzy coraz śmielej stawiają w Pile kolejne betonowe bloki.

Tymczasem w mieście jest wiele kamienic, którym można przywrócić dawny blask. Pisaliśmy o tym kilka miesięcy temu, gdy burzone były kamienice przy ul. Wawelskiej. LINK TUTAJ.

Advertisement

Dlaczego w Pile wolą burzyć kamienice, niż odrestaurowywać? Bo to za drogo kosztuje?

Skoro jednak prezydent Wrocławia może każdego roku odnawiać stare kamienice to dlaczego w Pile tak się nie dzieje? Mało tego! We Wrocławiu potrafią z takich kamienic robić prawdziwe perełki. Warto chociażby spojrzeć na te zdjęcia poniżej. Tak wyglądają odnowione klatki schodowe kamienic we Wrocławiu.

Pytanie nasuwa się jedno. Dlaczego nie można tak zrobić w Pile? Czy doprawdy trzeba wszystko zniszczyć, wyburzyć, zlikwidować?

Pytanie brzmi: Czy naprawdę warto?

Advertisement
Continue Reading

Polityka

Subregionalne Targi Pracy i Kariery w Pile. Kolejna edycja.

Published

on

By

Pamiętam, jak wiele lat temu rozpoczynaliśmy w Pile realizację organizacji Targów Pracy, w Polsce panowało wielkie bezrobocie. Z tych powodów nikogo nie dziwiła taka inicjatywa. Zupełnie niedawno na otwarciu jednej z ostatnich edycji pilskich Targów mówiłem, że służą one kojarzeniu pracodawców i pracobiorców w różnych warunkach panujących na rynku pracy, nie tylko w okresach wysokiego bezrobocia, ale też jego bardzo niskiego poziomu. Każdy bowiem ma prawo budować dobry fundament swojego szczęścia również poprzez wybór najlepszej dla siebie pracy. I wolałbym, aby tylko tak było. Niestety, w ostatnim roku w Polsce zamknęło swoją działalność ok. 240 tys. małych i średnich przedsiębiorstw, a 150 tys. ją zawiesiło. Teraz niemal każdego dnia dowiadujemy się, że także duże firmy planują lub ogłaszają plany grupowych zwolnień. To bardzo niepokojące symptomy. Tym bardziej warto i trzeba rozwijać tę ważną inicjatywę miasta Piły, jaką są Regionalne Targi Pracy, organizowane i kierowane przez panią prezydent Beatę Dudzińską – mówił podczas uroczystości otwarcia Targów senator Adam Szejnfeld, wiceprzewodniczący senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz przewodniczący senackiego Zespołu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

W sobotnie przedpołudnie w Inwestbanku, przy ulicy Dąbrowskiego 8 w Pile, odbyła się kolejna edycja Regionalnych Targów Pracy i Kariery, której uroczystego otwarcia dokonali: pani prezydent Beata Dudzińska, senator Adam Szejnfeld, przewodnicząca Rady Miasta, pani Maria Kubica oraz reprezentantka pracodawców, Izby Północnej Wielkopolski Północnej, pani Iwona Kamińska.

Oprócz licznych stoisk z ofertami pracy, warsztatami, doradztwem zawodowym, ważnym punktem było też stoisko, gdzie można było przyłączyć się do akcji poparcia obywatelskiego projektu In vitro. Organizatorzy Targów i uczestnicy ich otwarcia przedstawili główne cele projektu. Przytoczono też niepokojące statystyki, mianowicie, że w roku 2021 urodziło się w Polsce najmniej dzieci od II wojny światowej, co ma przeogromne znaczenie także dla rynku pracy, któremu są poświęcone targi. Podkreślił to senator Adam Szejnfeld.

Miłym akcentem tegorocznej edycji Targów Pracy i Kariery było wyłonienie laureatów pierwszego Konkursu TIK TOK pod hasłem: „Twoja pasja twoim sukcesem”. Na konkurs nadesłano wiele ciekawych filmików obrazujących atrakcyjną Piłę, pasje młodzieży i ich samych. Za największą kreatywność i pomysłowość nagrodzono trójkę zwycięzców i wyróżniono jednego uczestnika konkursu.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement