Pogrzeby dzieci utraconych w Pile i Wałczu

W Pile i po raz pierwszy w Wałczu odbędą się zbiorowe pogrzeby dzieci utraconych. Odbywać się będą w połowie października, w związku z obchodzonym na całym świecie Dniem Dziecka Utraconego (15 października).

Są to pochówki prochów dzieci zmarłych w wyniku poronienia bądź martwego urodzenia. W przypadku, gdy z różnych powodów, rodzice zrzekają się prawa do pochówku, obowiązkiem gminy, gdzie znajduje się szpital z oddziałem ginekologiczno-położniczym, jest godne pochowanie ciał tych dzieci na cmentarzu. Na mocy uchwał poszczególnych rad miasta, pochówki te odbywają się dwa razy do roku.

Ósmy pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 13 października w Pile. Msza św. o godz. 11.00 w parafii św. Jana Bosko. Następnie, po Eucharystii uroczystości pogrzebowe na cmentarzu przy Pomniku Dzieci Utraconych. Do tej pory w Pile pochowano ciała 126 dzieci utraconych. Pogrzeby te odbywają się dwa razy do roku na koszt gminy. To na mocy uchwały Rady Miasta z kwietnia 2013 roku. W pilskim szpitalu odnotowuje się około 190 poronień rocznie.

Pierwszy raz zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się w Wałczu. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie 15 października (w Dzień Dziecka Utraconego) o godz. 13.00 w kościele pw. św. Mikołaja, a następnie o godz. 14.00 w kaplicy cmentarnej na Dolnym Mieście rozpocznie się dalsza część uroczystości pogrzebowych. Pochowanych zostanie około 70 dzieci. Pogrzeby te odbywać się będą dwa razy w roku: 25 marca w Dzień Świętości Życia oraz 15 października w Dzień Dziecka Utraconego. Odbywać się będą na koszt gminy na mocy uchwały Rady Miasta z dnia 22 lutego 2018 roku. Pogrzeb będzie miał charakter ekumeniczny.

 

Modlitwa za rodziców po stracie dziecka odbywa się przez cały rok: W Pile w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 12.00 w kościele pw. św. Józefa Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart