Connect with us

Ludzie

Piła uhonorowała byłego premiera Węgier

Published

on

Pamiątkową tablicę, poświęconą premierowi Królestwa Węgier z okresu 20-lecia między wojennego, odsłonili dzisiaj: Gábor Lagzi z Węgierskiego Instytutu Kultury, przedstawiciele Stowarzyszenia Kulturowego „Orzeł” i prezydent Piły Piotr Głowski. Obelisk stanął w rejonie alei 500-lecia Piły i ulicy gen. Józefa Bema.

Projekt upamiętnia czwartego premiera Królestwa Węgier hr. Pála Telekiego, który w roku 1920 zadecydował o pomocy, jakiej Węgry udzieliły odradzającej się po zaborach Polsce.

Rząd Węgier, kierowany wówczas przez Pála Telekiego, podjął decyzję o udzieleniu Polsce nieodpłatnie pomocy militarnej, w postaci dużej ilości sprzętu wojskowego i amunicji. Pál Teleki, powołując się na względy moralne i historyczne, odmówił także wzięcia udziału w przygotowywanym przez Niemcy ataku na Polskę – uzasadnił udsłonięcie obelisku prezydent Piły Piotr Głowski i dodał. – Dziękuję Stowarzyszeniu „Orzeł” za zainicjowanie i sfinansowanie tego przedsięwzięcia.


Tablica i zamieszczona na niej treść, były konsultowane i zostały zaakceptowane, przez ambasadę Węgier – informuje Gabriel Wieczorek z pilskiego Stowarzyszenia Kulturowego „Orzeł”.

Dodajmy, że po ataku Niemców i Sowietów na Polskę we wrześniu 1939 roku, za sprawą premiera P. Telekiego, Węgry przyjęły na swoim terytorium, zbiegłych polskich żołnierzy i ludność cywilną. W 2001 roku decyzją Prezydenta RP, Pál Teleki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

Na dworcu PKP w Pile ustawiono tabliczkę przy figurze Świętej Katarzyny

Published

on

By

W piątek przy figurze Świętej Katarzyny na dworcu PKP w Pile zamontowano tabliczkę informacyjną.

Św. Katarzyna Aleksandryjska to patronka polskich kolejarzy.
Urodziła się ok. 282 roku w Aleksandrii w Egipcie. Była córką króla Kustosa. Według tradycji była bogatą i wykształconą chrześcijanką z Aleksandrii, która przyjęła śluby czystości. Poniosła śmierć męczeńską w wieku 18 lat.
W ikonografii św. Katarzyna przedstawiana jest w koronie królewskiej, z palmą męczeńską w dłoni. Jej atrybutami są: anioł, Dziecię Jezus, nakładające na jej palec pierścień jako oblubienicy, filozofowie, z którymi prowadziła dysputę, gałązka palmowa, koło, na którym była łamana, korona w ręku, krzyż, księga, miecz, piorun.
Purpura jest znakiem godności królewskiej, ale oznacza również krew, przez co symbolizuje męczeństwo. Kolor zielony symbolizuje nadzieję, młodość, sprawiedliwość oraz odrodzenie. To kolor przyrody, kolor życia. Oznacza pełne nadziei pielgrzymowanie do domu Ojca.
Kolejarze obrali ją sobie za Patronkę, uważając, że skoro pod kołem męczeńskim nie zginęła – to uchroni też innych od śmierci pod kołami pociągów. Wizerunek świętej widnieje na wielu kolejarskich sztandarach, na wielu dworcach kolejowych są jej kapliczki. Kult świętej Katarzyny jest wśród braci kolejarskiej bardzo żywy.
– Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu instalacji: Panu Arkadiuszowi Zielińskiemu, Panu Szymonowi Gutowi, Panu Dariuszowi Peruckiemu, Panu Filipowi Palczewskiemu – mówi Artur Łazowy ze Stowarzyszenia Effata.
Pomnik Św. Katarzyny znajduje się na pilskim dworcu PKP.

Continue Reading

Ludzie

14. rocznica katastrofy smoleńskiej

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Dzisiaj mija 14. rocznica katastrofy smoleńskiej. Jak ją zapamiętaliśmy?

10 kwietnia w 2010 r., w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osobistości, w tym najważniejsi dowódcy Wojska Polskiego i parlamentarzyści. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z 10 kwietnia 2010 roku w Pile. Materiał udostępniony przez Telewizję Internetową ITVPILA.

 

Advertisement

Źródło: PAP

Continue Reading

Advertisement
Advertisement