Connect with us

Wiadomości

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem koadiutorem bp Zbigniewa Zielińskiego

Published

on

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem koadiutorem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji gdańskiej Zbigniewa Zielińskiego, zwalniając go jednocześnie ze stolicy tytularnej Medeli i posługi biskupa pomocniczego.

Kim jest nowy biskup?

Bp Zbigniew Zieliński ma 57 lat. Urodził się 14 stycznia 1965 roku w Gdańsku. Do kapłaństwa przygotowywał się w tamtejszym Wyższym Seminarium Duchownym. Święcenia prezbiteratu przyjął w bazylice Mariackiej 18 maja 1991 roku. Biskupem jest od 7 lat. Sakrę przyjął 24 października 2015 roku w katedrze oliwskiej. Jego zawołanie biskupie: “Ut unum sint” oznacza: “Aby byli jedno” (J 17, 21)

Gdañsk, 26.02.2015. Uroczystoœść odczytania nominacji biskupiej ks. Zbigniewa Zieliñskiego

 

 

Advertisement

 

 

Biografia szczegółowa:

Syn Ruperta i Teresy, urodził się 14 stycznia 1965 r. w Gdańsku. Sakrament chrztu przyjął w Parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Gdańsku-Brętowie. Po ukończeniu szkoły podstawowej kontynuował naukę w Technikum Budowy Okrętów „Conradinum” w Gdańsku. Po maturze, w 1985 r. rozpoczął sześcioletnie studia filozoficzno-teologiczne w Gdańskim Seminarium Duchownym. 18 maja 1991 r. przyjął święcenia kapłańskie w bazylice Mariackiej w Gdańsku z rąk Księdza Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego. Pracował jako wikariusz w Parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Gdańsku (1991-1999) i w Parafii Archikatedralnej pw. Trójcy Świętej w Gdańsku (1999-2000). 9 czerwca 2000 r. otrzymał nominację na Dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej Gdańskiej. Został włączony do Archidiecezjalnej Rady Duszpasterskiej i został Członkiem Komisji Głównej III Synodu Gdańskiego (2001). Po uzyskaniu licencjatu z katolickiej nauki społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie rozpoczął pracę jako wykładowca teologii pastoralnej w Gdańskim Seminarium Duchownym (2002).

Advertisement

15 lipca 2004 r. został mianowany proboszczem Parafii pw. Św. Michała Archanioła w Sopocie, a w roku 2007 Dziekanem Dekanatu Sopot. Równocześnie należał do Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów Archidiecezji Gdańskiej. W 2004 roku obronił na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych pracę doktorską pt. „Przekaz wartości religijnych w zreformowanej polskiej szkole publicznej po 1990 r.”, napisaną pod kierunkiem ks. prof., dr hab. Henryka Skorowskiego. W 2005 r. otrzymał godność Kanonika Kapituły Archikatedralnej Gdańskiej.

8 grudnia 2007 r. został mianowany proboszczem Parafii katedralnej pw. Trójcy Świętej w Gdańsku-Oliwie i Dziekanem Dekanatu Gdańsk-Oliwa. Podejmował też różne zadania jako Duszpasterz Archidiecezjalnej Kościelnej Służby Mężczyzn „Semper Fidelis” i Duszpasterz Pracowników Gospodarki Leśnej oraz Diecezjalny Duszpasterz Myśliwych. W dowód zasług otrzymał od papieża Benedykta XVI godność Kapelana Jego Świątobliwości (2007).

27 października 2014 r. został mianowany proboszczem Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Gdańsku.

W dniu 26 września 2015 r. Ojciec Święty Franciszek mianował księdza prałata dr. Zbigniewa Zielińskiego biskupem pomocniczym Archidiecezji Gdańskiej.

Advertisement

Kim jest biskup koadiutor?

Funkcja biskupa koadiutora opisana jest w Kodeksie Prawa Kanonicznego w kanonach 403-411. Biskup koadiutor, podobnie jak biskup pomocniczy, jest nominowany po to, aby pomagać biskupowi diecezjalnemu. Jego funkcja różni się jednak tym, że posiada prawo następstwa, czyli sukcesji, oraz ma specjalne kompetencje. Koadiutor obejmuje diecezję z chwilą, gdy urzędujący biskup diecezjalny ustąpi z funkcji, czyli przejdzie na emeryturę lub umrze.

Prawa i obowiązki koadiutora są zwykle szczegółowo określone w listach nominacyjnych. Ma te same obowiązki co biskup pomocniczy, czyli ma pomagać biskupowi diecezjalnemu w zarządzaniu diecezją, a także zastępuje go gdy jest nieobecny lub niedyspozycyjny. Zawsze powinien być mianowany wikariuszem generalnym.

Gdy biskup koadiutor obejmuje diecezję przedstawia listy apostolskie swojej nominacji biskupowi diecezjalnemu, kolegium konsultorów i w obecności kanclerza kurii.

Advertisement

W praktyce oznacza to, że bp Zbigniew Zieliński będzie w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej pracował jako biskup pomocniczy do czasu ustąpienia obecnego ordynariusza, bp. Edwarda Dajczaka.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

ZUS zaprasza na Dzień Osób z Niepełnosprawnością

Published

on

By

22 września Oddział ZUS w Pile, wspólnie z partnerami akcji, zaprasza na Dzień Osób z Niepełnosprawnością.

Budzimy zrozumienie” to hasło tegorocznej edycji Dnia Osób z Niepełnosprawnością organizowanego przez ZUS. Dzień Osób z Niepełnosprawnością to okazja do wyjątkowych spotkań, porad oraz refleksji. To platforma wymiany doświadczeń międzyludzkich. I właśnie w ten sposób wzajemnie budzimy w sobie zrozumienie.

Celem akcji jest upowszechnianie wiedzy i informacji z zakresu wsparcia dla osób ze szczególnymi potrzebami oraz uaktywnienie i integracja osób z niepełnosprawnością. Podczas tegorocznego wydarzenia będzie można skorzystać z porad ekspertów ZUS i współpracujących instytucji.

W ramach tegorocznej akcji, w Oddziale ZUS w Pile, 22 września, od 11:00 do 14:00, na Sali Obsługi Klientów porad udzielać będą przedstawiciele:

Advertisement

– Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,

– Narodowego Funduszu Zdrowia,

– Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie,

– Powiatowego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności.

Advertisement

Serdecznie zapraszamy!

Continue Reading

Wiadomości

Powiat Pilski uruchomił nową mobilną aplikację mMieszkaniec

Published

on

By

Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile uruchomił mobilną aplikację mMieszkaniec, dzięki której mieszkańcy mogą zgłaszać np. awarie i dziury na drodze, brak oświetlenia, mogą również na bieżąco śledzić różne wydarzenia i działania podejmowane przez samorząd Powiatu Pilskiego.  

– Nowa aplikacja daje wiele możliwości, ale też nakłada na nas dodatkowe obowiązki. Robimy to jednak z myślą o mieszkańcach. Dzięki aplikacji mMieszkaniec każdy może np. zgłosić dziury w drogach krajowych, wojewódzkich, powiatowych czy gminnych. My po otrzymaniu informacji podejmiemy odpowiednie kroki i albo sami zajmiemy się sprawą i rozwiążemy problem, albo przekażemy ją do odpowiedniego zarządcy drogi – tłumaczy Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Poprzez aplikację mieszkańcy mogą również informować o niedziałającym oświetleniu, powalonych drzewach, zalegających odpadach czy barierach architektonicznych.
Na wyciągnięcie ręki jest także budżet Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile. Dzięki aplikacji możecie śledzić, chociażby jak kształtują się wydatki i dochody czy na jakie zadania idzie część Waszych podatków.
– W dalszej kolejności dzięki aplikacji mMieszkaniec chcemy prowadzić konsultacje społeczne. Głos mieszkańców, opinie czy uwagi są dla nas niezwykle cenne – dodaje starosta.

Advertisement

Bardzo praktycznym modułem aplikacji są „Ogłoszenia”, gdzie w najbliższym czasie będziemy między innymi informować o najważniejszych wydarzeniach czy inicjatywach podjętych przez Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile jak również publikować alerty i ostrzeżenia.

Aplikacja dopiero startuje, dlatego prosimy o wyrozumiałość. Na bieżąco będziemy uzupełniać w niej treści i reagować na zgłoszenia i sugestie mieszkańców.
– Chcemy, aby mieszkańcy razem z nami budowali lepszą przyszłość naszego powiatu i temu ma w głównej mierze służyć to narzędzie – mówi starosta.

Aplikację mobilną „mMieszkaniec” można pobrać bezpłatnie ze sklepów Google Play oraz App Store.

Advertisement
Continue Reading