Connect with us

Biznes

Nowy chodnik Górka Klasztorna – Wiktorówko

Published

on

W trzecią niedzielę listopada, co roku obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Działania Powiatu Pilskiego zmierzają do tego, aby zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników ruchu, kierowców i pieszych.

– Zdajemy sobie sprawę, że na spadek liczby ofiar wypadków duży wpływ ma dobra i bezpieczna infrastruktura drogowa, nowe chodniki, dobrze oznakowane przejścia dla pieszych. Inwestycje te realizujemy na bieżąco. Właśnie zakończyliśmy budowę 1,5 km odcinka chodnika z Górki Klasztornej do Wiktorówka (gm. Łobżenica). Trwają ostatnie prace porządkowe – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Umowę z wykonawcą władze Powiatu Pilskiego podpisały w lipcu tego roku.

Koszt inwestycji zamknął się w kwocie ok. 700 tys. zł, w tym dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych, które pozyskał Powiat Pilski, wyniosło 60 procent kosztów inwestycji – ok. 400 tys. zł.

– Nowa inwestycja znacznie poprawi bezpieczeństwo mieszkańców i pielgrzymów przybywających do sanktuarium w Górce Klasztornej – dodaje starosta.

Przypomnijmy, że w 2018 roku, za blisko 100 tysięcy złotych Powiat Pilski wspólnie z samorządem gminy Łobżenica, wybudował 230 metrów chodnika przy samym Sanktuarium.

Drogi i chodniki
W tym roku Powiat Pilski zrealizował i nadal realizuje wiele podobnych inwestycji, również przy wsparciu FDS i samorządów gmin:
– w lipcu zakończono remont 2-kilometrowego odcinka drogi Piła-Zawada,
– wybudowano kolejne odcinki chodników w Brzostowie (gm. Miasteczko Krajeńskie), Gleszczonek-Wyrzysk Skarbowy w gminie Wyrzysk,
– we współpracy z samorządem Gminy Szydłowo Powiat Pilski wybudował 20 nowych miejsc parkingowych w Krępsku.

Advertisement

Bezpieczne przejścia
Na ukończeniu jest montaż nowoczesnego oświetlenia i znaków ostrzegawczych przy przejściach dla pieszych w Łobżenicy, Czajcze (gm. Wysoka) i Szydłowie w ramach projektu „BEZPIECZNI w powiecie pilskim – świecimy (przykładem) na przejściach dla pieszych”, na który Powiat Pilski z MSWiA pozyskał 100 tys. zł, a nasz projekt zdobył I miejsce w kraju na 68 pozytywnie rozpatrzonych. Obecnie na przejściach trwają próby oświetleniowe.

Pamiętajmy jednak, że oprócz dobrej infrastruktury na nasze bezpieczeństwo wpływa przede wszystkim przestrzeganie przepisów i uwaga na drodze.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Biznes

Pralnia “SONIA” ma 40 lat!

Published

on

By

Podczas tegorocznej finałowej gali 27. edycji konkursu Gospodarczo-Samorządowy Hit Regionów 2021 Pralnia “SONIA” została uhonorowana Kobaltowym Hitem za społeczną odpowiedzialności biznesu w środowisku lokalnym oraz świadczenie wysokiej jakości usług pralniczych i czyszczenia chemicznego na przestrzeni 40 lat.

ART. SPONSOROWANY


“Czterdzieści lat minęło, jak jeden dzień…”. Tak, to już tyle czasu, od kiedy na gospodarczej mapie Piły pojawił się zakład pralniczy Stanisława Pircha. Ale każda, nawet najdłuższa podróż, rozpoczyna się od pierwszego kroku. I tutaj też tak było…

Młodziutki Stanisław – Kaszub z dziada pradziada – postawił go w 1982 roku, decydując się na świadczenie usług w zakresie prania wodnego i czyszczenia chemicznego. Rozważnie stawiając kolejne kroki i prowadząc rozsądnie strategię rozwoju, od czterech dekad konsekwentnie buduje markę swojej firmy, lokując Pralnię “SONIA” w gronie najnowocześniejszych w swojej branży zakładów w kraju.

Kiedy 14 października 2002 roku z okazji Dnia Nauczyciela-Mistrza po raz pierwszy w historii Cechu Rzemiosł Różnych w Pile wręczono Certyfikaty Cechowe gwarantujące jakość, dobre zarządzanie i rzetelność zakładu rzemieślniczego, wśród ledwie pięciu odbiorców tych wyjątkowych świadectw znalazł się Stanisław Pirch, otrzymując “pionierski” numer 005.
Od lat Pralnia “SONIA” obsługuje mieszkańców, świadczy usługi hotelom, restauracjom, wojsku i wielu innym podmiotom gospodarczym, prowadzącym działalność w północno-zachodniej Polsce. Uczniowie odwiedzający pilski zakład mogą tam zobaczyć urządzenia pralnicze najnowocześniejszych generacji, m.in. największy w kraju agregat do czyszczenia chemicznego oraz największy na świecie magiel firmy Kannegiesser.

Wawrzyn Pracy Organicznej – 2020

– Wszystkie certyfikaty i wyróżnienia to efekt jakości naszych usług, ale nie byłoby tego, gdyby nie kwalifikacje i pracowitość załogi. To im firma zawdzięcza swoje sukcesy – podkreśla Stanisław Pirch.

Stanisław Pirch z samurajskim mieczem Katana

Co istotne: większość pracowników związana jest z zakładem od lat. Tu należy wspomnieć, że decyzją Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu złotymi odznakami za zasługi w rozwoju rzemiosła wielkopolskiego uhonorowani zostali zasłużeni nauczyciele-mistrzowie z Pralni “SONIA”: Grażyna Sasin i Stefan Łosiński, a srebrnymi: Tomasz Berent, Żanetta Mrotek, Aneta Osendowska, Zbigniew Chorążyczewski i Wiesława Ptak.

*

Co jest receptą na sukces?
– To zaufanie – odpowiada bez wahania właściciel zakładu. – Przez te czterdzieści lat zyskaliśmy je u wielu firm i osób. Bo to, co robimy, robimy dobrze i rzetelnie. Niezwykle ważnym elementem tej “recepty” jest również nacisk na nieustanny rozwój. Dlatego jako firma z ugruntowaną na rynku marką zawsze staraliśmy się być od konkurencji o jeden krok dalej. I tej zasady staramy się nadal trzymać.

Advertisement

A jaki jest szef Pralni “SONIA”?
Mocarna postawa, silny uścisk dłoni, otwarty, bezpośredni, towarzyski. Współczesny pozytywista, przedsiębiorca, w którym przetrwał duch i idea pracy organicznej. Ceniący pracowitość, gospodarność, sumienność, zamiłowanie do porządku. Admirator patriotyzmu zbudowanego na pozytywistycznej pracy dla kraju. No i człowiek o wielkim sercu!

Z certyfikatem Złoty Primus Nominatus – 2018

Z uwagi na ten ostatni przymiot, pisząc o Stanisławie Pirchu nie wolno pominąć jego działalności charytatywnej. Ten gorący orędownik postawy pozytywistycznej, a więc tej nakierowanej także na dobro innych, hołduje zasadzie, że “aby dostawać więcej od życia, trzeba dawać więcej od siebie”. Jest więc fundatorem poznańskich pomników Hipolita Cegielskiego (2009) i Ignacego Jana Paderewskiego (2015). W Pile wsparł m.in. budowę kaplicy przyszpitalnej oraz pomnika Jana Pawła II, był fundatorem sztandaru dla Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Pile, znalazł się też w gronie fundatorów “Pomnika żołnierzy lotnictwa, którzy poświęcili swoje życie Ojczyźnie”, odsłoniętego w 2020 roku na Cmentarzu Komunalnym w Pile. Kiedy w świat wyemitowano “SOS dla Syrii”, bez wahania dołożył swoją cegiełkę do odbudowy Salezjańskiej Szkoły w zniszczonym działaniami wojennymi Aleppo. Na co dzień na jego wymierną życzliwość mogą liczyć utalentowani młodzi sportowcy, seniorzy, żołnierze-emeryci, uczniowie, dzieci niepełnosprawne i z ubogich rodzin, ludzie potrzebujących pomocy.

Stanisław Pirch w gronie uhonorowanych Odznaką 25-lecia Gospodarczo-Samorządowy HIT Regionów

Pan Stanisław działa także aktywnie w organizacjach branżowych i rzemieślniczych. Jest członkiem Stowarzyszenia im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Poznaniu oraz Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej, działa w Cechu Rzemiosł Różnych w Pile, jest członkiem Odwoławczego Sądu Rzemieślniczego przy Wielkopolskiej Izbie Gospodarczej w Poznaniu i delegatem do Wielkopolskiej Izby Gospodarczej w Poznaniu z okręgu pilskiego. Należy do Stowarzyszenia Pralników Polskich w Warszawie, Polskiej Izby Gospodarczej Czystości w Bydgoszczy, zasiada w zarządzie Związku Pracodawców Przemysłu Pralniczego w Sierpcu oraz ISSA – Światowego Stowarzyszenia Branży Sprzątającej. Jest ponadto członkiem pilskiego Stowarzyszenia “Pro-Senior”, honorowym członkiem Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Piła oraz członkiem nadzwyczajnym Wielkopolskiego Związku Kombatantów RP i BWP w Poznaniu koło Miejskie w Pile.

Stanisław Pirch z certyfikatem lidera zarządzania jakością

*

Świadectwem sukcesów i budowanej przez 40 lat pozycji Pralni “SONIA” są liczne nagrody i wyróżnienia, którymi gęsto usiana jest droga rozwojowa firmy. Na tej imponującej liście są m.in. certyfikaty “Primus Nominatus” za profesjonalizm i dbałość o satysfakcję klientów w zakresie świadczonych usług pralniczych (2008, 2010, 2012, 2016, 2018, 2020), certyfikaty Europejskiego Systemu Nagród “Wielkopolska Jakość” (2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2016, 2018, 2020), Wielkopolska Nagroda Jakości “,Q” (2008, 2010, 2012, 2016, 2018, 2020), certyfikat w konsumenckim konkursie jakości usług “Najlepsze w Polsce” (2007), Kordzik Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej (najwyższe odznaczenie Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu, 2011), wyróżnienia starosty pilskiego “Lider Sukcesu” (2008, 2017), srebrna (2005) i złota (2008) odznaka “Za zasługi w rozwoju rzemiosła wielkopolskiego”, Honorowa Odznaka Rzemiosła (2013), statuetka “Hipolit” (2009), “Laurus Aureus – Złoty Laur Hipolita” (2014), Certyfikat Konsumenckiego Konkursu Jakości Produktów i Usług “Najlepsze w Polsce” (2014), Odznaka Honorowa “Za zasługi dla rozwoju gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej” (2015), zwycięstwo w XVIII konkursie “Wielkopolska Nagroda Jakości” w kategorii małych firm usługowych i handlowych (2016), tytuły Osobowość Roku w kategorii biznes w plebiscycie czytelników Głosu Wielkopolskiego (2017, 2018), medal okolicznościowy Cechu Rzemiosł Różnych w Pile (2018), Złoty Medal im. Jana Kilińskiego “Za zasługi dla rzemiosła polskiego” (2019), “Polska Nagroda Jakości” im. prof. Edwarda Kindlarskiego (2019), Polska Nagroda Jakości (2019), Wawrzyn Pracy Organicznej (2020).

Z okazji 25-lecia polskiej transformacji ustrojowo-gospodarczej panu Stanisławowi wręczono podziękowania od wicepremiera i ministra gospodarki w uznaniu zasług za aktywne propagowanie idei i ducha przedsiębiorczości oraz zaangażowanie i wkład w rozwój polskiej gospodarki. Jego firma została też laureatką nagrody zespołowej w konkursie z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości 1919-1921.

Z certyfikatem Najlepsze w Polsce – 2014

Poza tymi wyróżnieniami były też inne, doceniające pozabranżową aktywność właściciela Pralni “SONIA”, m.in. honorowe odznaki Polskiego Związku Judo (brązowa 2014, srebrna 2016, złota 2018), samurajski miecz Katana za zasługi w rozwoju judo (2017), certyfikat Honorowego Członka Pilskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej (2015), medal z okazji 100-lecia Lotnictwa Wojskowego RP i 25-lecia Pilskiego Oddziału (2019), Złoty Krzyż Pilskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP (2020), Złoty Medal Związku Żołnierzy Wojska Polskiego (2021).

Podziękowania dla Stanisława Pircha od żołnierzy-lotników

A jeśli już jesteśmy przy formacjach mundurowych, warto podkreślić, że w 2007 roku Pralnia “SONIA” – jako pierwszy zakład w Polsce – otrzymała NATO-wski Kod Podmiotu Gospodarki Narodowej, dzięki któremu może świadczyć usługi dla wojsk NATO. Od 2014 roku, również jako pierwsza w kraju, posiada certyfikat AQAP Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, określający wymagania dotyczące systemu jakości dostaw i usług dla wojska i wiele innych podmiotów gospodarczych z terenu północno-zachodniej Polski.

Dodajmy też, że gwarantem świadczenia usług pralniczych na wysokim poziomie z jednoczesnym prowadzeniem polityki proekologicznej są uzyskane certyfikaty: zarządzania jakością ISO 9001:2015 i ochrony środowiska ISO 14001:2015. Pralnia “SONIA” jako trzecia pralnia w Polsce wdrożyła i stosuje system kontroli skażenia biologicznego System RABC: System Analizy Ryzyka i Kontroli Skażenia Biologicznego, zgodny z wymaganiami normy PN-EN 14065:2016-07. Zakład wprowadził i stosuje system zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy zgodnie z wymogami ISO 45001:2018 oraz wprowadził i stosuje System Zapewnienia Bezpieczeństwa Żywności HACCP. Dokumenty te są potwierdzeniem konsekwentnie prowadzonej polityki proekologicznej, polegającej na wdrożeniu, utrzymaniu i doskonaleniu systemu zarządzania środowiskowego oraz jego koordynacji z innymi systemami zarządzania.

W tym kontekście w 2014 i 2018 roku Branżowe Centrum Badań i Certyfikacji wyróżniło Stanisława Pircha tytułem “Menadżer Jakości” w doskonaleniu procesów zarządzania za rok 2014 i 2018.

Advertisement

 

*

Przyznany w tym roku Kobaltowy Hit to dla Pralni “SONIA” kolejny szczebel renomowanego konkursu Gospodarczo-Samorządowy Hit Regionów.
– Tytuły Hit są sobie równe, natomiast ich kolejne wersje podkreślają lata obecności w naszym projekcie. Dla Stanisława Pircha i Pralni “SONIA” to już lat kilkanaście. I cały czas na bardzo wysokim poziomie! – podkreśla Tadeusz Jasiuwian, pomysłodawca i organizator konkursu, szef Instytutu Certyfikacji i Jakości Gospodarczo-Samorządowy Hit Regionów.

Stanisław Pirch i Stefan Łosiński na gali Hit Regionów 2021

Dla właścicieli, dyrektorów i prezesów firm obchodzących okrągły jubileusz działalności Tadeusz Jasiuwian przygotował niespodziankę w postaci czapek generalskich. Jedną z nich podczas poznańskiej gali dumnie przywdział na głowę Stanisław Pirch – głównodowodzący 40-letnią Pralnią “SONIA”.
Panie “Generale” – gratulujemy jubileuszu i życzymy dalszych sukcesów!

Mariusz Szalbierz

Advertisement
Continue Reading

Biznes

Firmy w ING mogą skorzystać z innowacyjnej usługi – aplikacji eTerminal

Published

on

By

ING Bank Śląski

ING wdrożył aplikację mobilną, która umożliwia przyjmowanie płatności zbliżeniowych na telefonie lub tablecie z systemem Android 8.0 lub wyższym i anteną NFC.

„W ING konsekwentnie rozwijamy narzędzia, które umożliwiają klientom płatności bezgotówkowe, bo większość Polaków chce płacić bezgotówkowo. Aż 97% płatności kartami to płatności zbliżeniowe. Jednak dla niektórych biznesów tradycyjny terminal nie jest optymalnym rozwiązaniem. Wierzymy, że nasza aplikacja zaoferuje im nowe możliwości. Teraz mogą przyjąć płatność wszędzie tam, gdzie jest zasięg telefonii komórkowej lub wifi. Spełnianie oczekiwań klientów staje się znacznie prostsze” – mówi Ewa Łuniewska, wiceprezes zarządu ING Banku Śląskiego.

Aplikację eTerminal od ING można pobrać ze sklepu Google Play. Akceptowane są płatności kartami Mastercard, Visa oraz portfelami cyfrowymi: Apple Pay i Google Pay, a także zbliżeniowym Blikiem.

Po zalogowaniu do aplikacji, sprzedawca wpisuje kwotę transakcji, a płacący zbliża kartę, swój telefon lub zegarek do czytnika NFC wbudowanego w tylną obudowę telefonu. Jeśli klient potrzebuje potwierdzenia płatności, może otrzymać je mejlem bezpośrednio z aplikacji lub pobrać poprzez kod QR z ekranu sprzedawcy. Aplikacja pozwala również przeglądać historię transakcji, zwrócić środki z wcześniejszych transakcji lub unieważnić ostatnią z nich, gdy np. została wpisana niewłaściwa kwota.

„Chcieliśmy zapewnić klientom jak najlepsze doświadczenie od pierwszego kontaktu z aplikacją, dlatego konsultowaliśmy z nimi nasze pomysły. Dzięki temu zaprojektowaliśmy przyjazną aktywację na telefonie. Aplikacja prowadzi użytkownika przez cały ten proces. Pierwsza grupa klientów bardzo pozytywnie oceniła nasz eTerminal. Mamy nadzieję, że jego wygoda przekona wiele polskich firm” – mówi Kamil Adamski, dyrektor Merchant Services, ING Bank Śląski.

Advertisement

Aplikacja eTerminal od ING oferowana jest w modelu cenowym „płacisz, kiedy używasz”. Nie ma opłat za aktywację ani za korzystanie, bank pobiera jedynie prowizję od transakcji. Aplikacja jest również dostępna w programie Polska Bezgotówkowa, do którego ING dodaje kolejne dwa miesiące bezpłatnego korzystania.

Firmy, które chcą korzystać z aplikacji, podpisują umowę w pełni zdalnie, w bankowości internetowej Moje ING lub ING Business i obsługują płatności od klientów w ramach relacji z bankiem. Dzięki temu pieniądze są szybko dostępne na koncie firmy” – najpóźniej do godziny 10:00 w następnym dniu roboczym.

Aplikacja eTerminal od ING spełnia wszelkie wymagania bezpieczeństwa określone przez organizacje: Mastercard, VISA oraz Payment Card Industry. Dostawcą technologii jest firma Softpos S.A.

Więcej informacji na stronie https://www.ing.pl/terminale-platnicze/aplikacja-eterminal.

Źródło informacji: ING Bank Śląski

Advertisement

Continue Reading
Advertisement