Connect with us

Wiadomości

Niebezpieczna sytuacja w pilskich lasach

Published

on

Leśnicy alarmują. W lasach mamy tragiczną sytuację pożarową. Tylko wczoraj pożary wybuchały w kilkunastu miejscach na terenie RDLP w Pile.

-Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile tylko od początku roku odnotowano 55 pożarów lasu o łącznej powierzchni 10,87 ha. Przeciętna powierzchnia 1 pożaru wynosi 0,20 ha – informuje Marta Bajsarowicz – rzecznik prasowy RDLP w Pile.

W ostatnich 6 dniach doszło do 5 pożarów lasu na terenie Nadleśnictw: Potrzebowice – 2 pożary o łącznej pow. 2,40 ha, Trzcianka – pożar o pow. 0,04 ha, Lipka – pożar o pow. 0,04 ha i Zdrojowa Góra – 0,96 ha.

Na bieżąco otrzymujemy informacje o pożarach, które wybuchają na terenie nadleśnictw RDLP w Pile. Najgroźniejsza sytuacja obecnie jest na obszarze Puszczy Noteckiej, gdzie 4 dzień z rzędu wilgotność ściółki leśnej mierzonej o godz. 9.00 jest poniżej 10%.

Zakaz wstępu do lasu jest wprowadzany obligatoryjnie, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 22 marca 2006 r. w sprawie szczegółowych zasad zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów: § 12. Zakaz wstępu do lasu wprowadza się przy 3. stopniu zagrożenia pożarowego, jeżeli przez kolejnych 5 dni wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9.00 będzie niższa od 10%.

Advertisement

Znajdując się w lesie, należy zastosować się do kilku ważnych zasad, to tylko niektóre z nich:

1. Nie używaj w lesie ognia otwartego,
2. Ogniska i grille rozpalaj wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych,
3. Nie wjeżdżaj autem do lasu,
4. Biwakuj tylko w miejscach do tego przeznaczonych,
5. Nie zostawiaj śmieci w lesie,
6. Staraj się zapamiętywać informacje, które mogą być przydatne podczas podawania Twojej pozycji przy zgłaszaniu pożaru – kolor szlaku, na którym się znajdujesz, charakterystyczne elementy, lokalizację betonowych słupków, na których naniesiony jest numer oddziałów leśnych,
7. Miej przy sobie telefon komórkowy z naładowaną baterią.
Gdy zauważysz pożar w lesie to niezwłocznie poinformuj straż pożarną (dzwoniąc na numer 112 lub 998). Przekazując informację straży pożarnej, podaj swoje imię i nazwisko oraz lokalizację na podstawie trasy, którą przeszedłeś lub odczytu gps, jeżeli posiadasz urządzenie które je określi. Rozejrzyj się też za betonowym słupkiem, na którym oznaczony jest numer oddziału leśnego, opis co się pali i jak duży w Twojej ocenie jest pożar.

 

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Uwaga! Utrudnienia na drodze!

Published

on

By

fot. KPP Piła

W związku z kolizją drogową, do której doszło w nocy z piątku na sobotę uszkodzona została sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu al. Niepodległości, 500-lecia Piły oraz ul. Koszalińskiej. Do czasu jej naprawy sygnalizacja nadaje tylko sygnał ostrzegawczy.

👮🏻 Mając na uwadze bezpieczeństwo kierowców policjanci pilskiej drogówki będą doraźnie kontrolować to skrzyżowanie, szczególnie w porannych oraz popołudniowych godzinach szczytu. W momentach newralgicznych będą też ręcznie kierować ruchem.
🚗 Przypominamy również, że al. Niepodległości jest drogą z pierwszeństwem przejazdu. Natomiast kierowcy jadący od strony mostów królewskich lub lotniska są na drogach podporządkowanych i muszą ustąpić pierwszeństwa przejazdu.
🚨Apelujemy o zachowanie ostrożności podczas jazdy. Sugerujemy też wybranie alternatywnej trasy przejazdu i ominięcie utrudnienia.

Continue Reading

Na sygnale

26-letni kajakarz utonął w powiecie złotowskim

Published

on

By

Nie udało się uratować życia 26-letniego kajakarza, który w niedzielę rano utonął w Jeziorze Sławianowskim Wielkim w pow. złotowskim.

Oficer prasowy złotowskiej policji asp. Damian Pachuc przekazał PAP, że w niedzielę po godz. 8.00 służby otrzymały zgłoszenie o tym, iż na jeziorze wywrócił się kajak, którym płynęli mężczyzna i kobieta. “Świadkom udało się wyłowić z wody kobietę” – zaznaczył.

Dodał, że kajakarza pod wodą zlokalizowali dopiero przybyli na miejsce strażacy z grupy wodno-nurkowej.

-Podjęte czynności ratunkowe nie przywróciły czynności życiowych mężczyźnie – wskazał.

Ofiarą utonięcia jest 26-letni mieszkaniec powiatu pilskiego. Towarzyszyła mu 20-letnia kobieta. Policja pod nadzorem prokuratora bada okoliczności wypadku. Ciało mężczyzny zostanie poddane sekcji zwłok.

Advertisement

 

(PAP)

Advertisement
Continue Reading