Connect with us

Wiadomości

Niebezpieczna sytuacja w pilskich lasach

Published

on

Leśnicy alarmują. W lasach mamy tragiczną sytuację pożarową. Tylko wczoraj pożary wybuchały w kilkunastu miejscach na terenie RDLP w Pile.

-Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile tylko od początku roku odnotowano 55 pożarów lasu o łącznej powierzchni 10,87 ha. Przeciętna powierzchnia 1 pożaru wynosi 0,20 ha – informuje Marta Bajsarowicz – rzecznik prasowy RDLP w Pile.

W ostatnich 6 dniach doszło do 5 pożarów lasu na terenie Nadleśnictw: Potrzebowice – 2 pożary o łącznej pow. 2,40 ha, Trzcianka – pożar o pow. 0,04 ha, Lipka – pożar o pow. 0,04 ha i Zdrojowa Góra – 0,96 ha.

Na bieżąco otrzymujemy informacje o pożarach, które wybuchają na terenie nadleśnictw RDLP w Pile. Najgroźniejsza sytuacja obecnie jest na obszarze Puszczy Noteckiej, gdzie 4 dzień z rzędu wilgotność ściółki leśnej mierzonej o godz. 9.00 jest poniżej 10%.

Zakaz wstępu do lasu jest wprowadzany obligatoryjnie, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 22 marca 2006 r. w sprawie szczegółowych zasad zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów: § 12. Zakaz wstępu do lasu wprowadza się przy 3. stopniu zagrożenia pożarowego, jeżeli przez kolejnych 5 dni wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9.00 będzie niższa od 10%.

Znajdując się w lesie, należy zastosować się do kilku ważnych zasad, to tylko niektóre z nich:

Advertisement

1. Nie używaj w lesie ognia otwartego,
2. Ogniska i grille rozpalaj wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych,
3. Nie wjeżdżaj autem do lasu,
4. Biwakuj tylko w miejscach do tego przeznaczonych,
5. Nie zostawiaj śmieci w lesie,
6. Staraj się zapamiętywać informacje, które mogą być przydatne podczas podawania Twojej pozycji przy zgłaszaniu pożaru – kolor szlaku, na którym się znajdujesz, charakterystyczne elementy, lokalizację betonowych słupków, na których naniesiony jest numer oddziałów leśnych,
7. Miej przy sobie telefon komórkowy z naładowaną baterią.
Gdy zauważysz pożar w lesie to niezwłocznie poinformuj straż pożarną (dzwoniąc na numer 112 lub 998). Przekazując informację straży pożarnej, podaj swoje imię i nazwisko oraz lokalizację na podstawie trasy, którą przeszedłeś lub odczytu gps, jeżeli posiadasz urządzenie które je określi. Rozejrzyj się też za betonowym słupkiem, na którym oznaczony jest numer oddziału leśnego, opis co się pali i jak duży w Twojej ocenie jest pożar.

 

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Koncert GOSPEL „ Oh Happy Day” w Pile

Published

on

By

Niezwykłe wydarzenie muzyczne szykuje się w w kościele pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Pile. Już w najbliższą niedzielę odbędzie się tam I Festiwal Pieśni Chóralnej – Koncert GOSPEL „ Oh Happy Day”.

 

W koncercie wystąpią Chóry zrzeszone w Oddziale Nadnoteckim Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Pile

Partnerem koncertu jest Powiat Pilski.

Koncert odbędzie się 2 października 2022r. (niedziela) o godz.16.00 w kościele pw. NMP Wspomożenia Wiernych  na Osiedlu Górnym w Pile.

Advertisement

Wystąpią:

  1. Chór Halka z Piły
  2. Chór Di Ortica z Szydłowa
  3. Chór  Sonata z Okonka
  4. Chór Ballada z Debrzna
  5. Chór Gromada ze Starej Wiśniewki
  6. Chór Tęcza z Zakrzewa
  7. Chór Euforia z Człuchowa

Dyrektor Artystyczny

Przemysław Wojnarowski

Dyrygenci

Lilia Czaja

Maria Kaaz Rożeńska

Advertisement

Patryk Miara

Soliści

Aleksandra Olejnik

Goście z Ukrainy

Mykola Sikora i Olena Slyusarenko

Advertisement

Muzycy

Roman Zemke

Henryk Misiurny

Tomasz Wyrzykowski

Przemysław Wojnarowski

Advertisement

Program koncertu

1.Otwieram me usta sławię Pana

  1. Modlitwa o pokój

3.Hold On

4.Amazing Grace

5.Oh Happy Day

6.Go down Moses

Advertisement

7.You raise me up „Podnosisz mnie”

8.Going

9.Worship the Lord

10.Leć o pieśni

Serdecznie zapraszamy! Wstęp jest wolny.

Advertisement

Continue Reading

Lifestyle

Dagmara Kaźmierska: Zaczynam przygodę z teatrem i stand-upem

Published

on

By

Gwiazda programu „Królowe życia” już wkrótce zadebiutuje na deskach warszawskiej Sceny Relax. Dagmara Kaźmierska lubi nietuzinkowe wyzwania zawodowe,  jest więc niezwykle podekscytowana nowym projektem i cieszy się, że będzie mogła sprawdzić się w stand-upie, bo to niezwykle wymagająca forma artystyczna. Nie ukrywa też, że chciałaby zagościć w teatrze na dłużej.

 

Uczestniczka popularnego programu TTV została zaproszona do współpracy przez Aleksandrą Radomską i Pauliną Potocką. Wraz z grupą popularnych komików wystąpi w  „Queen D. Stand up show”.

 

– Dopiero zaczynamy, a co to będzie? To na razie jest tajemnica. Nie będę grała w sztuce, ale idziemy w kierunku stand-upu. Oczywiście, gdyby mi się nie spodobał ten pomysł, to nie wzięłabym w tym udziału, ale jestem bardzo ciekawa, co z tego wyjdzie, i sama przed sobą chcę się sprawdzić – mówi agencji Newseria Lifestyle Dagmara Kaźmierska.

 

Advertisement

Gwiazda programu „Królowe życia” zdaje sobie sprawę z tego, że stand-up wymaga dużej kreatywności. By porwać publiczność, wykonawca musi mieć niezwykłą charyzmę. I choć ona sama lubi wychodzić poza schematy, to nie ukrywa, że przed tym debiutem czuje lekki stres.

 

– To nie jest mój pierwszy kontakt ze sceną, z publicznością. Aczkolwiek na pewno jest to zupełnie inne przeżycie niż telewizja, bo to jednak jest na żywo kontakt z ludźmi. Jest więc stres, jest trema. To nie jest takie hop siup – mówi.

 

Tytułowa „Queen D” ma jednak nadzieję, że sprawdzi się w tej nowej zawodowej roli i że jej przygoda z teatralną sceną potrwa nieco dłużej.

 

Advertisement

– Zobaczymy, jak mnie przyjmie widownia. Jeżeli się spodobam, to może mnie przetrzymają – mówi.

 

Mimo że telewizja TTV postanowiła zawiesić program „Królowe życia”, to Dagmara Kaźmierska nie zamierza odchodzić z mediów i z show-biznesu. Jak dotąd na brak propozycji zawodowych nie może narzekać. Wkrótce będzie ją można zobaczyć na szklanym ekranie w filmie „Ślicznotki”, gdzie wcieli się w przyjaciółkę Joanny Kurowskiej.

– W kinach będzie film, a co dalej – to zobaczymy. Na razie sobie odpoczywam od telewizji, troszkę oddechu trzeba złapać – mówi.

Continue Reading
Advertisement