Connect with us

Wiadomości

Mamy 120 000! To nie fejk!

Published

on

Fundacja Urszuli Jaworskiej - #CzasNasGoni

Wirusowe zapalenie wątroby typu C może dotyczyć każdego z nas. Tę zakaźną chorobę wywołuje wirus zapalenia wątroby typu C (HCV). Większość Polaków nie bada się w tym kierunku, a do zakażenia może dojść każdego dnia i w sytuacjach, które zazwyczaj nie wzbudzają w nas obaw, np. w salonie kosmetycznym lub u dentysty. Zagrożenie pojawia się wtedy, kiedy dochodzi do uszkodzenia skóry podczas niedbale wykonywanych zabiegów chirurgicznych lub przy użyciu źle wysterylizowanego sprzętu medycznego czy narzędzi kosmetycznych.

W Polsce żyje około 120 tysięcy osób nieświadomych zakażenia HCV.

Zdarza się, że u osób zakażonych występują objawy nieswoiste dla choroby wątroby, np. długotrwałe zmęczenie, senność, apatia, stany depresyjne. Czasami pojawiają się bóle stawów, mięśni oraz zmiany skórne. Każdy kto miał kilka hospitalizacji, przechodził transfuzję krwi przed 1992 rokiem, korzysta z usług gabinetów kosmetycznych, stomatologicznych lub ma tatuaże – w szczególności te robione metodą domową przez niewykwalifikowaną osobę – powinien poddać się badaniu w kierunku HCV.

Wirus ten nazywamy >>cichym zabójcą<<, bo potrafi nawet kilkadziesiąt lat pozostawać w ukryciu, skutecznie niszcząc w tym czasie wątrobę. Nawet w przypadku pojawienia się raka tego narządu, pierwsze objawy mogą wystąpić dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Rocznie z powodu raka wątroby umiera dwa tysiące osób. Większość z tych nowotworów wywołanych jest przez HCV” – mówi Sebastian Gawlik, Fundacja Urszuli Jaworskiej.

Advertisement

To da się wyleczyć

Naukowcom nie udało się opracować szczepionki na HCV, jednak od kilku lat dostępne są leki, które skutecznie eliminują wirusa z organizmu w niemal 100% przypadków. Dzięki temu postępowi w medycynie, wirusowe zapalenie wątroby typu C jest pierwszą zakaźną, przewlekłą chorobą, która jest w pełni wyleczalna. W Polsce leczenie HCV jest świadczeniem gwarantowanym w programie lekowym Ministerstwa Zdrowia i każda osoba posiadająca ubezpieczenie zdrowotne ma do niego dostęp.

Na szczęście od 1 lipca 2022 roku lekarz pierwszego kontaktu może zlecać badanie anty-HCV. Dzięki tej zmianie wiele osób ma szansę na wyleczenie i uniknięcie powikłań w postaci marskości, raka lub przeszczepu wątroby. Samo leczenie polega jedynie na przyjmowaniu doustnym tabletek przez 2-3 miesiące. W tym czasie pacjent może zachować swoją zawodową i codzienną aktywność.
W wielu ośrodkach nie ma kolejek i paradoksalnie to leki czekają na pacjenta! Zatem kiedy jesteśmy u lekarza POZ, poprośmy o możliwość wykonania badania w kierunku HCV. I korzystajmy z wielu darmowych akcji testowania, które odbywają się w całej Polsce. Taki jest nasz apel” – mówi Urszula Jaworska, Fundacja Urszuli Jaworskiej.

28 lipca – Światowy Dzień WZW – Pobiegnij dla wątroby!

W ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej Fundacji Urszuli Jaworskiej, w dniach 27-29 lipca 2022 roku można wziąć udział w wirtualnym biegu lub spacerze #CzasNasGoni. Zwycięzcy otrzymają puchar Ministra Zdrowia, który objął wydarzenie Patronatem Honorowym. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Wystarczy posiadać zweryfikowane konto na Facebooku lub Instagramie oraz wykonać aktywność fizyczną zgodnie z regulaminem wydarzenia, który dostępny jest na stronie kampanii: http://www.panwątroba.pl/. Głównym celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem wirusowego zapalenia wątroby typu C oraz promocja prozdrowotnych zachowań wspomagających pracę wątroby poprzez podjęcie aktywności fizycznej.

Advertisement

Partner główny kampanii: Gilead
Partner kampanii: Abbvie

Źródło informacji: Fundacja Urszuli Jaworskiej

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Zapraszamy do konkursu fotograficznego

Published

on

By

Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią organizuje konkurs fotograficzny: “Kapliczki i krzyże przydrożne”. Konkurs, skierowany jest do mieszkańców powiatów: pilskiego, nakielskiego, sępoleńskiego, wągrowieckiego i żnińskiego, rozpatrywany będzie w 3 kategoriach wiekowych: dzieci, młodzież i dorośli.

Warunkiem uczestnictwa jest nadesłanie od 1 do 5 zdjęć własnego autorstwa wraz z wymaganymi załącznikami. Prace w formacie JPG nadsyłać można pocztą tradycyjną na nośnikach elektrycznych (adres: Muzeum Kultury Ludowej w Osieku n. Notecią, ul. Dworcowa 12, 89-333 Osiek n. Notecią), bądź mailowo na adres: konkurs@muzeum.pila.pl. Uroczyste podsumowanie konkursu z wręczeniem nagród odbędzie się na imprezie plenerowej “Pożegnanie lata” we wrześniu 2023 r. Prace wyróżnione i nagrodzone oglądać będzie można na wystawie pokonkursowej. Szczegóły konkursu pod linkiem http://www.muzeum.pila.pl/edukacja.php?lang=pl&id_strony=34.

Termin nadsyłania prac do 14 sierpnia. Zapraszamy!

Continue Reading

Wiadomości

3 czerwca otwarcie nowego Placu Zabaw przy skateplazie

Published

on

By

Już w najbliższą sobotę, 3 czerwca, najmłodsi będą mogli skorzystać z najnowszego placu zabaw przy pilskiej skateplazie.

 

To jak do tej pory największy plac zabaw w Pile. Na otwarcie organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji. W śród nich m.in. fotobudka, strefa dziecka, balonowe kreacje, wata cukrowa, popcorn, zabawy i konkursy dla dzieci i co najważniejsze sam plac zabaw.

Początek już o godz. 16.00 na plantach przy ul. Dąbrowskiego.

Advertisement
Continue Reading