Wiadomości

Leśnicy apelują o ostrożność

Published

on

Od początku roku na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile odnotowano 14 pożarów lasu o łącznej powierzchni spalonej 4,85 ha.

Przed leśnikami i służbami pożarniczymi stoją wyjątkowo trudne zadania. Wysokie temperatury i brak opadów sprzyjają powstawaniu pożarów. Przez najbliższe miesiące leśnicy, będą badać wilgotność ściółki i zmieniające się warunki pogodowe, określając stopień zagrożenia pożarowego lasu.

Przyczynami powstawania pożarów w lesie w przeważającej ilości jest nieostrożność ludzi oraz podpalenia. Niestety cały czas zdarzają się pożary będące wynikiem przerzutów ognia z wypalanych łąk. Wypalenie traw stanowi bardzo poważne zagrożenie. Nie prawdą jest stwierdzenie, że wypalanie traw poprawia żyzność gleby. Podczas wypalania traw niszczone są systemy korzeniowe roślin, kultury bakteryjne oraz wiele gatunków organizmów, które wpływają na poprawę struktury gleby. Pożary te są groźne dla ptaków, płazów, ssaków i owadów. Niszczone są ich schronienia. Warto przypomnieć, że podpalania są nielegalne i karalne.

Wielkopolscy leśnicy systematycznie doskonalą system wczesnego wykrywania pożarów w celu szybszej interwencji, a tym samym zmniejszenia wielkości pożaru lasu.

Advertisement

Najbardziej katastrofalny w skutkach był rok 1992, w którym wybuchły dwa największe w historii pożary: w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie, Kędzierzyn i Rudziniec gdzie spłonęło ponad 9 000 ha lasu, w akcji gaśniczej zginęło dwóch strażaków oraz w Nadleśnictwie Potrzebowice gdzie spłonęło ponad 5 500 ha lasu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Exit mobile version