Connect with us

Ludzie

Komunie 2022. Jaki kupić prezent i ile włożyć do koperty?

Published

on

iStock

Pierwsza komunia święta to ważne wydarzenie w życiu młodego katolika… i niemały wydatek dla jego rodziców oraz gości, którzy pojawią się na przyjęciu.

Czasy, kiedy wymarzonym prezentem każdego pierwszokomunijnego dziecka był prosty zegarek, encyklopedia lub rower „składak” – dawno minęły. Od lat pomiędzy członkami rodziny i w mediach społecznościowych trwa wojna o to, kto pozwolił sobie na lepszy i droższy prezent. Obecne trendy to już nie tylko subtelna biżuteria czy praktyczny gadżet lub książka, ale i podarunki z wyższej półki cenowej. Nie żałujemy też pieniędzy, które wkładamy do koperty.

Co podarować z okazji pierwszej komunii?

Tak naprawdę wszystko powinno zależeć od naszych możliwości finansowych i chęci. Coraz większe oczekiwania społeczne sprawiają jednak, że wielu z nas nie chce rozczarować pierwszokomunijnego dziecka i znaleźć się w ogniu krytycznych opinii innych gości. A zatem kierując się najnowszymi trendami, warto rozważyć zakup hulajnogi elektrycznej, nowoczesnej konsoli do gier, wielofunkcyjnego smartwatcha czy roweru wyczynowego. Nie oznacza to jednak, że skromna bransoletka lub skórzany zegarek nie mają racji bytu.

Decydując się na podarowanie koperty z pieniędzmi, nierzadko zastanawiamy się, jaka kwota będzie odpowiednia. Przyjmuje się, że dobrym gestem najbliższych – jak mama, tata czy rodzice chrzestni – będzie darowizna w wysokości 500-700 zł. Dalsza rodzina na ogół przekazuje 100 lub 200 zł, przy czym nie ma tu ani dolnej, ani górnej granicy, bo każdy może pozwolić sobie na inną kwotę.

Advertisement

Uwaga na fiskusa

Jeśli któryś z gości podaruje dziecku bardzo drogi prezent, o podatek od darowizny może upomnieć się urząd skarbowy. Do jego uregulowania zobowiązani są rodzice obdarowanego dziecka. O tym, czy danina będzie wymagana, decydują kwoty oraz stopień pokrewieństwa. Należy też pamiętać, że konieczne jest zliczenie wszystkich wartości przekazanych darów i pieniędzy z ostatnich pięciu lat. Prawo przewiduje w tej kwestii trzy grupy więzi:

Grupa 0: Prezenty od najbliższej rodziny (rodzice, ojczym, macocha, dziadkowie, rodzeństwo, dzieci, pasierb, wnuki oraz małżonek) nie podlegają obowiązkowi odprowadzenia podatku od darowizny, jednak tą powyżej kwoty 9637 zł należy zgłosić w urzędzie skarbowym. Dotyczy to jednak tylko pieniędzy przekazywanych na rachunek bankowy. W przypadku gotówki i drogich prezentów podatek trzeba odprowadzić.

Grupa I: Zaliczają się do niej teściowie, zięć i synowa – tu danina wymagana jest każdorazowo, kiedy podarowana kwota przekracza 9637 zł.
Grupa II: Prezenty od członków rodziny z drugiej grupy są opodatkowane wtedy, kiedy ich wartość przekroczy 7276 zł. Do tej więzi zaliczają się: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa, rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych.

Grupa III: Do tej grupy zaliczają się wszyscy, których nie ujęto w pierwsze grupie, również osoby niespokrewnione z obdarowywanym. Podatek należy w tym wypadku opłacić, jeśli wartość podarunków przekroczy 4902 zł.

Advertisement

News4Media/fot. iStock

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

Noc Świętojańska w Nowej Wsi

Published

on

By

24 czerwca, Koło Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi „Gosposie znad stawu” zorganizowało dla mieszkańców Noc Świętojańską. Mieliśmy przyjemność gościć Burmistrza Trzcianki Pana Krzysztofa Jaworskiego, Dyrektor Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury w Trzciance Panią Dominikę Jeske, Kierownik Biblioteki i Centrum Kultury Panią Ewę Szczepańską oraz radną Panią Janinę Kamińską. Imprezę rozpoczął debiut Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Nowej Wsi, które zaśpiewały piosenkę „W moim ogródecku”.

W organizację włączyła się również nasza bibliotekarka Pani Renata z Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury w Trzciance – filia w Nowej Wsi, która wcieliła się w postać Kupały – słowiańskie bóstwo płodności, urodzaju oraz miłości i przygotowała opowieść o tradycjach Nocy Świętojańskiej. Mieszkańcy i zaproszeni goście spalili w ognisku ziele bylicy – odpędzając w ten sposób złe moce.

Po emocjonującym turnieju w którym brali udział zaproszeni goście i mieszkańcy, nie mogło zabraknąć przejścia nad staw i puszczania wianków. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi „Gosposie znad stawu” ugotowały dla mieszkańców pyszną grochówkę i upiekły słodkości: rogaliki, drożdżówki i ciasta. Można było również upiec kiełbaskę na ognisku. Zabawa trwała do białego rana. Noc Świętojańska odbyła się na terenie „Ogródka społecznego” gdzie sadziliśmy w maju wspólnie drzewa, krzewy i kwiaty zakupione w ramach projektu Czarnkowsko-Trzcianeckiej Lokalnej Grupy Działania w konkursie „Aktywni Mieszkańcy”. Cieszymy się że powstało piękne miejsce do wspólnej integracji wszystkich mieszkańców.

Dziękujemy sponsorom i wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji imprezy oraz strażakom z OSP Nowa Wieś za czuwanie nad bezpieczeństwem.

Koło Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi
„Gosposie znad stawu”

Advertisement

Continue Reading

Ludzie

Pilski Okrąglak zmieni swoje przeznaczenie

Published

on

By

Budynek przy ulicy Okólnej zostanie wyremontowany i zmodernizowany. Kiedyś mieściło się tu przedszkole, później budynek służył osobom bezdomnych, a teraz w tzw. Okrąglaku powstanie Pilski Instytut Integracji i Edukacji. Będzie to miejsce przyjazne seniorom, osobom z niepełnosprawnościami oraz całym rodzinom zagrożonym wykluczeniem społecznym. Koszt przebudowy, wyposażenia i prowadzenia działalności to ponad 3 miliony złotych.

Pilski Instytut Integracji i Edukacji stworzy doskonałą przestrzeń, która służyć będzie wzmocnieniu integracji społeczności miejskiej oraz rozwijaniu i aktywizowaniu grup zagrożonych wykluczeniem. Organizowane w instytucie wydarzenia integracyjne, ekologiczne, edukacyjne i kulturalne będą budować relacje międzypokoleniowe,
świadomość ekologiczną i społeczną mieszkańców.

Koszt projektu to około 2 701 000 złotych na przystosowanie istniejącej infrastruktury do nowych celów, zmiany terenów wokół budynku oraz wyposażenie obiektu. Kolejne ponad 670 tys. zostanie przeznaczona na działalność, która będzie tu prowadzona.

W obszarze społecznym w ramach działalności Centrum Aktywizacji Seniorów zaplanowano m.in. innowacyjne zajęcia poprawiające funkcje terapeutyczne, edukacyjne i pomagające osobom starszym lepiej funkcjonować w sferze społecznej, zawodowej oraz życiu codziennym.

W ramach aktywizacji gospodarczej przewidziano m.in. organizację wydarzeń w zakresie edukacji zawodowej, co pozwoli dostosować młodzież do wyzwań zawodowych związanych z Nową Ścieżką Rozwoju (m.in. pod nazwą Piła na Start, Pilska Akademia Umiejętności), zachęcić do zakładania własnej działalności gospodarczej lub rozwoju
zawodowego, co ma tym samym poprawić relatywnie złą sytuację finansową mieszkańców i niedobory na rynku pracy (szczególnie osób wysoko wykwalifikowanych). Partnerami Pilskiego Instytutu Integracji i Edukacji są uczelnie wyższe i samorządy gospodarcze.

Advertisement

Projekt jest realizowany w ramach projektu “Miasto Piła z nową energią!” finansowanego ze środków Mechanizmów Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

 

Continue Reading
Advertisement