Connect with us

Wiadomości

Już w ten weekend w powiecie pilskim

Published

on

Polecamy na najbliższy weekend, emocji sportowych nie zabraknie. 
 

SOBOTA, 24 września:
Godz. 10.00 – w Jeziorkach ruszy VI rajd Graniczny. Udział wezmą kijkakrze, rowerzyści, dołączyć mogą także biegacze. Zapisy od godz. 9.00 do 10.00.
O godz. 13.30 – kobieca piłka nożna na Stadionie Powiatowym przy Okrzei w Pile. Mecz ligowy rozegra Kobiecy Klub Piłkraski Powiat Pilski, który zmierzy się z MKS Kania Gostyń.
O godz. 15.00 w Śmiłowie rozpoczną się Otwarte Mistrzostwa Powiatu Pilskiego o Puchar Starosty Pilskiego w Kolarstwie Szosowym. Zapisy od godz. 13.00 do 14.30 w świetlicy w Śmiłowie. W sobotę zawodnicy będą konkurować w jeździe indywidualnej na czas. Runda Śmiłowo-Brodna-Śmiłowo.
Godz. 16.00 – Powiatowa Hala Sportowa przy Pola w Pile – siatkówka III liga – mecz LOMS JOKER Piła – Powiat Pilski z TSK orzeł Osiek.
Godz. 17.00 – Mecz ligowy MKP Powiat Pilski z Noteć Miasteczko na Stadionie Powiatowym przy Okrzei  w Pile.
NIEDZIELA, 25 września:
Godz. 9.39 w pobliżu restauracji Stolarnia w Pile startuje Bieg “Kryptonim Szare Szeregi” na terenie Nadleśnictwa Kaczory dla upamiętnienia powstania Szarych Szeregów.
Dystans: 1939 m – bieg i marsz POKOLENIOWY – (do przebycia zarówno przez biegaczy, chodziarzy jak i osoby na wózku, bez limitu wieku).
9390 m – bieg GŁÓWNY oraz rajd #ChodzęBoLubię (od 16 roku życia). Opłata startowa: 49 zł.
Godz. 12.00 – Drugi dzień Mistrzostw Powiatu Pilskiego o Puchar Starosty Pilskiego w Kolarstwie Szosowym. Starty wspólne.
Zapisy od godz. 10.00 do 13.30 świetlica wiejskiej w Brodnej.
Godz. 14.00 – Piknik II Święto Dyni w Dobrzyniewie, w gminie Wyrzysk. Zaprasza KGW Dobrzyniewo.
Godz. 15.00 – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Ujściu Marek Kamiński zaprasza na turniej piki nożnej upamiętniający Marka Genderę i Waldemara Krzeszewskiego. Turniej odbędzie się na boisku na Osiedlu Górnym w Ujściu.
Większość wydarzeń wspiera Powiat Pilski Straostwo Powiatowe w Pile.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

IMGW: złota polska jesień od środy

Published

on

By

fot. PAP

Nareszcie doczekamy się złotej polskiej jesieni. Po chłodnym i deszczowym weekendzie i pierwszych dniach przyszłego tygodnia, w środę możemy liczyć na znaczne ocieplenie. W Zielonej Górze słońce rozgrzeje termometry nawet do 24 st. C.

“Od środy szykuje się napływ cieplejszego powietrza. Fala ta napłynie nad Polskę od południa” – mówi Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

 

Najcieplej będzie w województwach lubuskim i dolnośląskim, ale także w Wielkopolsce i na Pomorzu poświeci mocniej słońce.

 

Advertisement

Synoptycy byli zdecydowani, co do swoich prognoz. “Nasz wrocławski synoptyk dał w Zielonej Górze nawet 24 stopnie. W woj. wielkopolskim i pomorskim termometry mają pokazać w najcieplejszym momencie dnia 22 stopnie Celsjusza. Podobnej temperatury należy się spodziewać także w centrum kraju. Na zachodzie niestety trochę chłodniej, bo około 19 stopni” – wskazuje Walijewski.

 

Apogeum złotej jesieni przypadnie na czwartek. Utrzyma się ona przynajmniej do soboty.

 

“Synoptycy nie przewidują w tym okresie opadów, ani silnych wiatrów, więc możemy w końcu mówić o złotej polskiej jesieni” – wyjaśnia.

Advertisement

 

Ciepłe powietrze napływające z południa z pewnością sprawi, że ze Śnieżki zniknie wrześniowy śnieg. W czwartek spadło go 6 cm. “To wynik, którego nie odnotowano od 2002 r.” – zwraca uwagę synoptyk IMGW.

 

Natomiast maksymalna grubość pokrywy śnieżnej we wrześniu na Śnieżce została zanotowana w 1972 r. Wówczas śniegu spadło aż 22 cm.(PAP)

Advertisement
Continue Reading

Polityka

Sejm przyjął ustawę, która wydłuża kadencje samorządów do 30 kwietnia 2024 r.

Published

on

By

fot. PAP

Sejm w czwartek przyjął ustawę autorstwa PiS, która wydłuża kadencje samorządów do 30 kwietnia 2024 r. Ma ona na celu rozdzielenie dat wyborów parlamentarnych i samorządowych, które zgodnie z kalendarzem wyborczym powinny odbyć się jesienią 2023 r. Ustawa teraz trafi do Senatu.

Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 231 posłów, przeciw było 209, a od głosu wstrzymała się 1 osoba. Wcześniej większość sejmowa nie zgodziła się na odrzucenie projektu, o co wnosiła opozycja.

 

Pierwsze czytanie projektu ustawy autorstwa posłów PiS odbyło się w środę. Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu – o co wnioskowali politycy PO, PSL i Lewicy. Jeszcze tego samego dnia wieczorem odbyło się drugie czytanie projektu. W czwartek odbyło się głosowanie.

 

Advertisement

Ustawa przewiduje, że kadencja: rad gmin, rad powiatów oraz sejmików województw; rad dzielnic miasta stołecznego Warszawy; wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, która upływa w 2023 r., ulega przedłużeniu do dnia 30 kwietnia 2024 r.

 

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

 

Zgodnie z pierwotnym kalendarzem wyborczym, wybory samorządowe wypadały jesienią 2023 r. w związku z tym, że w 2018 r. wydłużono kadencję samorządów z 4 do 5 lat (ostatnie wybory samorządowe odbyły się 21 października 2018 r.). Jesienią 2023 r. wypada konstytucyjny termin wyborów parlamentarnych (ostatnie odbyły się 13 października 2019 r.). Na wiosnę 2024 r. wypadają natomiast wybory do Parlamentu Europejskiego (ostatnie odbyły się 26 maja 2019 r.).(PAP)

Advertisement

 

autor: Karol Kostrzewa

Continue Reading
Advertisement