Eko mural

Na ścianie Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Bydgoskiej pojawił się nowy innowacyjny ekomural. Do jego wykonania zastosowana została specjalna fotokatalityczna farba, która oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń. Jak podają jej producenci farba wzmacnia również fasadę budynku i jest samoczyszcząca, a także bakteriostatyczna i odkażająca. Autorem i wykonawcą muralu jest pilski artysta TeeTos.

Nowy mural oprócz fizycznego oczyszczania powietrza ma swoją treścią zachęcić do bardziej ekologicznego stylu życia – np. zamiany samochodu na rower lub komunikację publiczną. Tym bardziej, że rower ma właściwie same zalety: jazda nim nie odchudza portfela, pomaga utrzymać w sprawności ciało. No i człowiek napędzający pojazd emituje zdecydowanie mniej dwutlenku węgla i innych gazów niż samochód.

Ta praca idealnie wpisuje się w realizację naszego celu Piła – zielone miasto – oczywiście zielone nie tylko zielenią miejską, ale też transportem i budownictwem. Wierzę, że spełni swoje zadanie i zachęci kolejnych mieszkańców do zmiany formy transportu. W tym celu tylko w ostatnich tygodniach zbudowaliśmy m.in. drogi rowerowe przy ul. Przemysłowej i ul. Okólnej. Niebawem oddamy również kolejny odcinek wzdłuż ul. Bydgoskiej – mówi prezydent Piotr Głowski.

Mural powstał jako element promocji projektu pn. „Przebudowa drogi rowerowej z oświetleniem wzdłuż odcinka ul. Przemysłowej w Pile jako element wspierania gospodarki niskoemisyjnej na terenie Pilskiego OSI”.

Głównym elementem zadania jest liczący 865 metrów ciąg pieszo – rowerowy wraz z energooszczędnym oświetleniem. Nowy odcinek łączy się z istniejącym już odcinkiem drogi rowerowej w rejonie cmentarza komunalnego i biegnie do skrzyżowania z ulicą Motylewską po stronie południowej.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

0

Your Cart