Connect with us

Wiadomości

Edukacja dla przyszłych rodziców

Published

on

„Poród naturalny i mleczna droga. Bezcenny dar natury” – pod takim hasłem odbyła się w minioną sobotę konferencja w Centrum Powiatowym ISKRA w Pile, zorganizowana przez Szpital Specjalistyczny w Pile, pod Honorowym Patronatem Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego.  

W konferencji udział wzięły całe rodziny – dosłownie. Były panie w ciąży, których pociechy dopiero przyjdą na świat, były również mamusie i tatusiowie z dziećmi już narodzonymi, a najmłodsi uczestnicy spotkania liczyli sobie zaledwie kilka miesięcy. Tak duży rozrzut odbiorców nie dziwi, bo w programie przygotowano liczne atrakcje dla każdej z tych grup.
– Panie, które przyszły w ciąży, po porodzie, jak również dzieci, które tu się pojawiły uczą się jak sobie radzić w nowym życiu, jak pokolenie, które teraz przyszło na świat ma dalej funkcjonować, być normalnym, naturalnym i cieszyć się życiem – powiedziała Alina Wiśniewska, naczelna pielęgniarka w Szpitalu Specjalistycznym w Pile. – Mamy również warsztaty dla dzieci i dla rodziców, na przykład w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy, jak się dziecko zakrztusi. Do tego chustowanie i pielęgnacja noworodka po porodzie.

Konferencja miała bardzo duży walor edukacyjny.
– Cieszę się, że pracownicy Szpitala Specjalistycznego w Pile podejmują się organizacji ważnych spotkań edukacyjnych dla całych rodzin, a Centrum Powiatowe ISKRA,  które zmodernizował Powiat Pilski, służy mieszkańcom – mówi Krzysztof Sadowski, etatowy członek Zarządu Powiatu w Pile, obecny na konferencji.

Advertisement

Spotkanie zostało podzielone na dwie części: wykłady i warsztaty. W pierwszej wyłady wygłosili:
lek. Anna Fafińska-Harzyńska – specjalista neonatolog zatrudniona w Oddziale Neonatologii Szpitala Specjalistycznego w Pile
mgr Natalia Klusak – położna, dietetyk Zatrudniona w Oddziale ginekologiczno-położniczym Szpitala Specjalistycznego w Pile
mgr Patrycja Kolassa – położna, specjalista pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego zatrudniona w Oddziale ginekologiczno-położniczym Szpitala Specjalistycznego w Pile .
mgr Alina Wasilewska – położna, specjalista pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego, Naczelna Pielęgniarka Szpital Specjalistyczny w Pile
mgr Joanna Sobczak – pielęgniarka, specjalista pielęgniarstwa neonatologicznego zatrudniona w Oddziale Neonatologicznym na stanowisku oddziałowej Szpitala Specjalistycznego w Pile.
Magdalena Mazur – neurologopeda, surdologopeda, Klinika Neurologopedii w Poznaniu
Radosław Król – trener komunikacji interpersonalnej AT, Coach.
Magdalena Piwowarczyk – Liderka “Mamy Prawa” Fundacji Matecznik , promotor karmienia piersią.
Weronika Grzebyta – położna zatrudniona w oddziale ginekologiczno-położniczym w Pile.
 
Część warsztatowa składała się z kolei z następujących części:
Chustonoszenie – Weronika Grzebyta
Pielęgnacja  noworodka przewijanie, podnoszenie, kąpiel – zespół pielęgniarek neonatologicznych  i położnych Szpitala Specjalistycznego w Pile
Udzielanie pierwszej pomocy  u noworodka i dziecka – Sabina Płóciennik Ratownik Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy i Instruktor w Stowarzyszeniu Malta Służba Medyczna, studentka trzeciego roku wydział pielęgniarstwa Akademii Nauk Stosowanych w Pile, Julia Pieczul studentka trzeciego roku pielęgniarstwa ANS w Pile
Warsztaty kreatywne – „Pani Kredka”.

Organizatorzy już zapowiedzieli, iż nie było to ostatnie tego typu wydarzenie.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Projekt Kostka-XIII edycja

Published

on

By

fot. Mateusz Towarek

Raban na mieście, uwielbienie, występy znanych zespołów muzycznych – to wszystko przygotowano w ramach Projektu Kostka, którego trzynasta edycja odbyła się w Złotowie.

W wydarzeniu uczestniczyło kilka tysięcy osób. Jednak jak mówią Weronika Piątek i Julia Ciesielska, zaangażowane w organizację, nie w liczbie uczestników mierzy się powodzenie, ale w działaniu Boga w sercach ludzi.

– Wierzymy, że łaska rozlewała się nie tylko w tym roku, ale również hojnie będzie płynąć w kolejnych latach – powiedziały.

Tradycyjnie zorganizowano profilaktykę dla szkół, w ramach której spotkania poprowadził Dobromir Makowski. Ich tematyka związana była z miłością, ludzkimi wartościami oraz autentycznością. – „Mak” opowiadał o swoim życiu i dawał świadectwo, które poruszyło wielu młodych – dodały Julia i Weronika.

W pierwszym dniu odbyły się koncerty znanych wykonawców, takich jak Muode Koty i Mesajah. Występy nie były zwykłym doświadczeniem artystycznym, bo stanowiły one połączenie młodzieńczej energii, muzyki i modlitwy. – Drugi dzień rozpoczęliśmy od Mszy Świętej, po której przenieśliśmy się na halę „Złotowianka”, gdzie został przeprowadzony ogólnopolski konkurs muzyczny. Jego głównym celem było zaprezentowanie talentów oraz pasji poprzez muzykę. Wzięły w nim udział zespoły oraz soliści – podkreśliły dziewczyny.

Advertisement

Spośród kilku występów, wybrano najlepszy, który okazał się hitem dla widowni. Zwyciężył zespół „Odkupieni”. Jego skład na co dzień tworzą: Natalia Brzezińska (autorka tekstów), Weronika Piątek (skrzypaczka) Justyna Jędrzejczyk (gra na cajonie) i Jakub Kwacz (gra na keyboardzie). Po konkursie był czas na spotkanie w ramach „Uniwersytetu św. Stanisława Kostki”, czyli wykłady. Podjęto tematy: „Spotkanie z Papieżem Franciszkiem”, czy „Podstawy nagrywania filmów i montażu”.

Po zakończeniu wykładów, rozpoczął się raban na mieście, w trakcie którego przez ulice Złotowa przeszedł tłum młodych, zachęcający do uczestnictwa w wydarzeniu, jakim jest Projekt Kostka.

– Po obejściu miasta wróciliśmy na halę, gdzie miał się zacząć się jeden z najważniejszych momentów w sobotniego popołudnia, czyli uwielbienie. Był to czas, w którym każdy na swój sposób doświadczył żywej obecności Boga i działania Ducha Świętego. O aranżacje muzyczną zadbała schola – dodały Julia oraz Weronika.

Najbardziej wyczekiwanym przez weekend momentem był koncert zespołu Małe TGD. Wykonawcy, prezentując znane piosenki, integrowali się z widownią. Po nim odbyła się „Bitwa o chwałę”, polegająca na rywalizacji między raperami w wychwalaniu Boga. Zwyciężył ks. neoprezbiter Albert Grudzka z diecezji bydgoskiej, który swoimi tekstami podbił publiczność. Na koniec wystąpił zespół Owca.

Wydarzenie jest od początku organizowane pod opieką Misjonarzy Świętej Rodziny. Wydarzenie mogło się odbyć dzięki współpracy wielu organizacji min.: Miastu Złotów, Powiatowi Złotowskiemu, Samorządowi Województwa Wielkopolskiego, Fundacji PZU, Fundacji “Lotto” oraz wielu innych dobrodziejów.

Advertisement

Continue Reading

Wiadomości

Uwaga! Utrudnienia na drodze!

Published

on

By

fot. KPP Piła

W związku z kolizją drogową, do której doszło w nocy z piątku na sobotę uszkodzona została sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu al. Niepodległości, 500-lecia Piły oraz ul. Koszalińskiej. Do czasu jej naprawy sygnalizacja nadaje tylko sygnał ostrzegawczy.

👮🏻 Mając na uwadze bezpieczeństwo kierowców policjanci pilskiej drogówki będą doraźnie kontrolować to skrzyżowanie, szczególnie w porannych oraz popołudniowych godzinach szczytu. W momentach newralgicznych będą też ręcznie kierować ruchem.
🚗 Przypominamy również, że al. Niepodległości jest drogą z pierwszeństwem przejazdu. Natomiast kierowcy jadący od strony mostów królewskich lub lotniska są na drogach podporządkowanych i muszą ustąpić pierwszeństwa przejazdu.
🚨Apelujemy o zachowanie ostrożności podczas jazdy. Sugerujemy też wybranie alternatywnej trasy przejazdu i ominięcie utrudnienia.

Continue Reading