Connect with us

Wiadomości

Edukacja dla przyszłych rodziców

Published

on

„Poród naturalny i mleczna droga. Bezcenny dar natury” – pod takim hasłem odbyła się w minioną sobotę konferencja w Centrum Powiatowym ISKRA w Pile, zorganizowana przez Szpital Specjalistyczny w Pile, pod Honorowym Patronatem Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego.  

W konferencji udział wzięły całe rodziny – dosłownie. Były panie w ciąży, których pociechy dopiero przyjdą na świat, były również mamusie i tatusiowie z dziećmi już narodzonymi, a najmłodsi uczestnicy spotkania liczyli sobie zaledwie kilka miesięcy. Tak duży rozrzut odbiorców nie dziwi, bo w programie przygotowano liczne atrakcje dla każdej z tych grup.
– Panie, które przyszły w ciąży, po porodzie, jak również dzieci, które tu się pojawiły uczą się jak sobie radzić w nowym życiu, jak pokolenie, które teraz przyszło na świat ma dalej funkcjonować, być normalnym, naturalnym i cieszyć się życiem – powiedziała Alina Wiśniewska, naczelna pielęgniarka w Szpitalu Specjalistycznym w Pile. – Mamy również warsztaty dla dzieci i dla rodziców, na przykład w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy, jak się dziecko zakrztusi. Do tego chustowanie i pielęgnacja noworodka po porodzie.

Konferencja miała bardzo duży walor edukacyjny.
– Cieszę się, że pracownicy Szpitala Specjalistycznego w Pile podejmują się organizacji ważnych spotkań edukacyjnych dla całych rodzin, a Centrum Powiatowe ISKRA,  które zmodernizował Powiat Pilski, służy mieszkańcom – mówi Krzysztof Sadowski, etatowy członek Zarządu Powiatu w Pile, obecny na konferencji.

Spotkanie zostało podzielone na dwie części: wykłady i warsztaty. W pierwszej wyłady wygłosili:
lek. Anna Fafińska-Harzyńska – specjalista neonatolog zatrudniona w Oddziale Neonatologii Szpitala Specjalistycznego w Pile
mgr Natalia Klusak – położna, dietetyk Zatrudniona w Oddziale ginekologiczno-położniczym Szpitala Specjalistycznego w Pile
mgr Patrycja Kolassa – położna, specjalista pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego zatrudniona w Oddziale ginekologiczno-położniczym Szpitala Specjalistycznego w Pile .
mgr Alina Wasilewska – położna, specjalista pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego, Naczelna Pielęgniarka Szpital Specjalistyczny w Pile
mgr Joanna Sobczak – pielęgniarka, specjalista pielęgniarstwa neonatologicznego zatrudniona w Oddziale Neonatologicznym na stanowisku oddziałowej Szpitala Specjalistycznego w Pile.
Magdalena Mazur – neurologopeda, surdologopeda, Klinika Neurologopedii w Poznaniu
Radosław Król – trener komunikacji interpersonalnej AT, Coach.
Magdalena Piwowarczyk – Liderka “Mamy Prawa” Fundacji Matecznik , promotor karmienia piersią.
Weronika Grzebyta – położna zatrudniona w oddziale ginekologiczno-położniczym w Pile.
 
Część warsztatowa składała się z kolei z następujących części:
Chustonoszenie – Weronika Grzebyta
Pielęgnacja  noworodka przewijanie, podnoszenie, kąpiel – zespół pielęgniarek neonatologicznych  i położnych Szpitala Specjalistycznego w Pile
Udzielanie pierwszej pomocy  u noworodka i dziecka – Sabina Płóciennik Ratownik Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy i Instruktor w Stowarzyszeniu Malta Służba Medyczna, studentka trzeciego roku wydział pielęgniarstwa Akademii Nauk Stosowanych w Pile, Julia Pieczul studentka trzeciego roku pielęgniarstwa ANS w Pile
Warsztaty kreatywne – „Pani Kredka”.

Advertisement

Organizatorzy już zapowiedzieli, iż nie było to ostatnie tego typu wydarzenie.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

W Pile odbył się Festyn dla małej Zosi

Published

on

By

Niezwykły festyn i niezwykła okazja. W niedzielę na lotnisku w Pile odbył się Festyn Lotniczy, z którego dochód przeznaczony był na ratowanie życia 20-miesięcznej Zosi Szcześniewskiej. Dziewczynka choruje na SMA. Potrzebuje najdroższego leku na świecie. Jedna dawka kosztuje 9,5 mln złotych!!!

O Zosi i jej Tacie zrobiło się głośno w sierpniu tego roku, kiedy Ojciec postanowił wyruszyć w podróż po Polsce na zebranie kwoty potrzebnej na zakup leku dla swojego dziecka. Wyruszyli w Zakopanem, a skończyli na Helu. W czasie tej wędrówki odwiedzili wiele miast, miasteczek i wsi. Udało im się zebrać 3 mln złotych. To jednak za mało.

We wrześniu Rząd ogłosił, że lek na SMA będzie miał dofinansowanie dla dzieci. Niestety jest dużo warunków, jakie trzeba spełnić by otrzymać refundację i Zosia na pewno nie otrzyma refundacji do jego zakupu. Ojciec postanowił znów wyruszyć w podróż po Polsce.

 

 

Advertisement

-Wyruszamy dzisiaj w Pile, trasę mamy zaplanowaną do 23 grudnia. Jeśli nie będzie 9,5 mln złotych na zakup tego leku dla mojej Zośki, po świętach znów wyruszam w drogę – mówi Tomasz Szcześniewski – tata małej Zosi.

W najbliższych dniach Tata Zosi odwiedzi m.in. Złotów, Debrzno, Człuchów, Przechlewo. Wpłat można także dokonywać za pośrednictwem www.siepomaga.pl/dla-zosi.

 

Dzisiaj na lotnisku w Pile odbyły się nie tylko pokazy lotnicze czy pokazy driftu. Można było skosztować emocjonującej przygody Off Road. Dla spragnionych były gorąca zupa, kawa, herbata i przepyszne ciasto.

 

Zapraszamy do obejrzenia bardzo emocjonalnej rozmowy z tatą Zosi.

Advertisement

 

Continue Reading

Polityka

Dokąd zmierza Piła? Dlaczego wyburzają kamienice?

Published

on

By

Kilka dni temu rozpoczęło się wyburzanie kamienicy przy ul. Ossolińskich w Pile. To charakterystyczna kamienica z muralem. Wielu mieszkańców miasta jest zdecydowanie przeciwna jej wyburzeniu. Po cichu zadają pytania, czy teren ten przeznaczony jest już przeznaczony dla konkretnego developera?

-Włodarze naszego miasta zdają się nie przejmować tym co sądzą mieszkańcy. Robią tylko to co sami uważają za dobre. Problem w tym, że w ten sposób niszczą to do poprzednicy wypracowali przez dziesiątki lat – mówi Pan Roman, mieszkaniec tego osiedla.

-Pewnie już komuś ten plac został obiecany – zastanawia się inny mieszkaniec Piły.

Władze twierdzą, że koszt remontu kamienicy byłby zbyt duży, dlatego zapadła decyzja o jej wyburzeniu. W tym tygodniu budowlańcy rozpoczęli wyburzanie obiektu, który od wielu lat był wpisany w krajobraz Piły.

Internet aż huczy na ten temat. Wszyscy zastanawiają się dlaczego włodarze miasta starają się za wszelką cenę sprzedawać tereny pod budowę mieszkaniową. Zyskują na tym developerzy, którzy coraz śmielej stawiają w Pile kolejne betonowe bloki.

Tymczasem w mieście jest wiele kamienic, którym można przywrócić dawny blask. Pisaliśmy o tym kilka miesięcy temu, gdy burzone były kamienice przy ul. Wawelskiej. LINK TUTAJ.

Advertisement

Dlaczego w Pile wolą burzyć kamienice, niż odrestaurowywać? Bo to za drogo kosztuje?

Skoro jednak prezydent Wrocławia może każdego roku odnawiać stare kamienice to dlaczego w Pile tak się nie dzieje? Mało tego! We Wrocławiu potrafią z takich kamienic robić prawdziwe perełki. Warto chociażby spojrzeć na te zdjęcia poniżej. Tak wyglądają odnowione klatki schodowe kamienic we Wrocławiu.

Pytanie nasuwa się jedno. Dlaczego nie można tak zrobić w Pile? Czy doprawdy trzeba wszystko zniszczyć, wyburzyć, zlikwidować?

Pytanie brzmi: Czy naprawdę warto?

Advertisement
Continue Reading
Advertisement