Connect with us

Kultura

Dzielnice zostały otwarte…

Published

on

fot. UDK

W środowe popołudnie w Galerii na Starym Rynku w Ujściu odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Pilskiej Grupy Pasjonatów Fotografii Kadr pt. “Dzielnice”.

Wydarzeniu towarzyszył niezwykły akcent muzyczny- zaśpiewała Lesja Szulc – pochodząca z Lwowa wokalistka, śpiewająca m.in. folk, jazz oraz piosenkę autorską.
Występ miał być z założenia urozmaiceniem tego wieczoru, ale zyskał szczególną wymowę. Głos Ukrainki wzruszył i poruszył wielu słuchaczy urodą i siłą, a także mocnym przekazem. Recital w Galerii odbył się dokładnie w Dniu Niepodległości Ukrainy.
Kiedy wybrzmiały ostatnie muzyczne tony, przyszedł czas na główny punkt wieczoru czyli otwarcie wystawy fotograficzne artystów z Pilskiej Grupy Pasjonatów Fotografii Kadr. Wprowadzenia dokonała członkini grupy, Katarzyna Olter. Na wystawę składają się prace: Justyny Wojakiewicz, Aleksandry Sawińskiej, Janusza Lenarta, Dariusza Madzińskiego, Dariusza Trojanowskiego, Romana Olesia, Czesława Roweckiego, Magdaleny Pawełczak, Marii Bednarowskiej, Marcina Pielachy, Barbary Podleckiej oraz oczywiście Katarzyny Olter.
W projekcie “Dzielnice” artyści przedstawiają swoją wizję Piły, prezentują osobiste spojrzenie na miasto, w którym się urodzili, w którym wyrośli, w którym żyją, tworzą, które ich po prostu ukształtowało. Na fotografiach możemy znaleźć zarówno miejsca powszechnie znane, jak i te znane tylko nielicznym, często nieodkryte przez przyjezdnych, a stanowiące o swoistym charakterze konkretnej pilskiej dzielnicy.
Wystawa ma jeszcze drugie oblicze, to bardziej metafizyczne. W recenzjach wystawy czytamy o swoistym manifeście uczuć każdego z fotografów uczestniczących w projekcie: Odnajdziemy tu obrazy piękne, ciekawe i wzruszające, ale nie brakuje też takich, które mogą zaskoczyć swoją bezkompromisowością, bo “Dzielnice” to szczere opowieści o czymś bardzo ważnym, o naszym mieście, o Pile i o jej dzielnicach….”
Wystawę można oglądać w Galerii na Starym Rynku w Ujściu po wcześniejszym umówieniu się w biurze UDK (nr. tel. 67/2840032).

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Koncert GOSPEL „ Oh Happy Day” w Pile

Published

on

By

Niezwykłe wydarzenie muzyczne szykuje się w w kościele pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Pile. Już w najbliższą niedzielę odbędzie się tam I Festiwal Pieśni Chóralnej – Koncert GOSPEL „ Oh Happy Day”.

 

W koncercie wystąpią Chóry zrzeszone w Oddziale Nadnoteckim Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Pile

Partnerem koncertu jest Powiat Pilski.

Koncert odbędzie się 2 października 2022r. (niedziela) o godz.16.00 w kościele pw. NMP Wspomożenia Wiernych  na Osiedlu Górnym w Pile.

Advertisement

Wystąpią:

  1. Chór Halka z Piły
  2. Chór Di Ortica z Szydłowa
  3. Chór  Sonata z Okonka
  4. Chór Ballada z Debrzna
  5. Chór Gromada ze Starej Wiśniewki
  6. Chór Tęcza z Zakrzewa
  7. Chór Euforia z Człuchowa

Dyrektor Artystyczny

Przemysław Wojnarowski

Dyrygenci

Lilia Czaja

Maria Kaaz Rożeńska

Advertisement

Patryk Miara

Soliści

Aleksandra Olejnik

Goście z Ukrainy

Mykola Sikora i Olena Slyusarenko

Advertisement

Muzycy

Roman Zemke

Henryk Misiurny

Tomasz Wyrzykowski

Przemysław Wojnarowski

Advertisement

Program koncertu

1.Otwieram me usta sławię Pana

  1. Modlitwa o pokój

3.Hold On

4.Amazing Grace

5.Oh Happy Day

6.Go down Moses

Advertisement

7.You raise me up „Podnosisz mnie”

8.Going

9.Worship the Lord

10.Leć o pieśni

Serdecznie zapraszamy! Wstęp jest wolny.

Advertisement

Continue Reading

Kultura

Uroczystości pogrzebowe Franciszka Pieczki odbędą się w czwartek w Warszawie

Published

on

By

fot. PAP

Uroczystości pogrzebowe jednego z najbardziej lubianych polskich aktorów Franciszka Pieczki odbędą się w czwartek. Msza święta za zmarłego odprawiona zostanie o godz. 12 w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie Falenicy. Po niej trumna z ciałem aktora zostanie odprowadzona na cmentarz w Aleksandrowie.

Franciszek Pieczka zmarł w wieku 94 lat.

 

Jak poinformowała rodzina zmarłego aktora Msza święta za jego duszę zostanie odprawiona w czwartek, 29 września o godz. 12 w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie Falenicy. Po Mszy św. nastąpi odprowadzenie trumny z ciałem zmarłego na cmentarz w Aleksandrowie.

 

Advertisement

Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 r. w Godowie na Górnym Śląsku. Był jednym z najbardziej lubianych polskich aktorów, odtwórcą ról m.in. w filmach „Żywot Mateusza” i „Austeria” i niezapomnianym Gustlikiem z serialu „Czterej pancerni i pies”.

 

Zagrał także w tak głośnych filmach jak m.in. „Perła w koronie” Kazimierza Kutza (1971), „Wesele” Andrzeja Wajdy (1972), „Chłopi” Jana Rybkowskiego (1973). Pieczka zagrał również pamiętne role starego Kiemlicza w „Potopie” Jerzego Hoffmana (1974) i niemieckiego fabrykanta Mullera w „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy (1974).

 

W 2011 r. Franciszek Pieczka został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej. W 2015 r. został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orła za Osiągnięcia Życia. W 2017 r. został odznaczony Orderem Orła Białego. Stowarzyszenie Filmowców Polskich w ubiegłym roku uhonorowało aktora Nagrodą Specjalną SFP za całokształt pracy twórczej.

Advertisement

 

W 2021 roku Franciszek Pieczka wystąpił w słuchowisku Radia dla Ciebie “Moralność Pani Dulskiej” na podstawie dramatu Gabrieli Zapolskiej. Wcielił się w rolę Felicjana Dulskiego. W tytułowej roli Anieli Dulskiej towarzyszyła mu Barbara Krafftówna. (PAP)

Continue Reading
Advertisement