Connect with us

Wiadomości

Czy na jesień będziemy nosili maseczki?

Published

on

fot. PAP

Będziemy zalecać noszenie maseczek i zwiększenie uważności, jeśli chodzi o higienę rąk, dezynfekcję powierzchni, żeby zapobiegać rozprzestrzenianiu się Covid-19, grypy i RSV – powiedział we wtorek PAP Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski.

We wtorek w Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie dotyczące m.in. zachorowań na Covid-19. Oprócz szefa GIS wziął w nim udział konsultant krajowy do spraw chorób zakaźnych prof. Miłosz Parczewski, przedstawiciele Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

 

Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski poinformował  że ustalono, iż w najbliższym czasie zostanie opracowany wspólny komunikat dla urzędów i instytucji.

Advertisement

 

“Potwierdzamy, że narasta fala zachorowań. Trudno jest policzyć, ile jest chorych, ponieważ nie robimy już masowo testów, ale na pewno trend jest rosnący” – zaznaczył Grzesiowski.

 

Główny Inspektor Sanitarny zaznaczył, że rośnie także liczba pacjentów, którzy trafiają do szpitali. Podkreślił, że nie są to pacjenci z chorobą o tak ciężkim przebiegu, jak podczas epidemii Covid-19.

“Jednak osoby z grup ryzyka, w starszym wieku muszą liczyć się z tym, że czasami nawet może będzie potrzebna tlenoterapia, czy pobyt dłuższy w szpitalu. Pojawiają się też pierwsze zgony niestety osób obciążonych innymi schorzeniami więc musimy o tym zakomunikować, że fala już w tej chwili dotarła do Polski” – dodał Grzesiowski.

 

Advertisement

Podkreślił, że szczyt zachorowań spodziewany jest w drugiej połowie października, czyli w momencie rozpoczęcia nauki w szkołach i na uczelniach. “W związku z tym musimy się liczyć z tym, że zachorowań będzie więcej wśród osób młodych” – dodał.

Dodał, że oznacza to powrót do niefarmakologicznych metod powstrzymania zachorowań, które dotyczą nie tylko Covid-19, ale także grypy czy RSV (wirus powodujący zakażenia dróg oddechowych – PAP).

 

“Żeby zapobiegać rozprzestrzenianiu się Covid-19, ale też grypy, czy RSV, będziemy zalecać noszenie maseczek i zwiększenie uważności, jeśli chodzi o higienę rąk, czy dezynfekcję powierzchni. Będziemy bardzo mocno namawiać do tego, żeby testować szerzej, by osoby chore były wykrywane, diagnozowane i miały również zalecenia domowej izolacji, po prostu pozostania w domu” – dodał.

Advertisement

W codziennym raporcie resortu zdrowia wzrost liczby zakażeń wirusem SARS-CoV-2 widoczny jest od początku lipca, kiedy dziennie przybywało ok. 60 przypadków zakażenia. Pod koniec lipca było to już ponad 200 przypadków. W sierpniu liczby te się podwoiły – do ponad 400 dziennie, a 13 sierpnia nastąpił kolejny gwałtowny skok – do 820 nowych zakażeń i w sumie 1189 wszystkich aktualnych przypadków zakażenia odnotowanych w systemie.

Są to jednak liczby dotyczące wyłącznie testów zleconych w szpitalach i przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Nie ma rejestru, który gromadziłby wyniki testów kupowanych przez pacjentów w aptekach i przeprowadzanych przez nich na własną rękę.(PAP)

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Jesień w Arboretum Leśnym w Zielonce – odkryj bogactwo przyrody

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Jesień to idealny czas, by odwiedzić Arboretum Leśne w Zielonce koło Murowanej Gośliny – wyjątkowy obiekt edukacyjno-przyrodniczy znajdujący się w samym sercu Parku Krajobrazowego “Puszcza Zielonka”.

Na powierzchni 86 hektarów możesz podziwiać imponującą kolekcję ponad 1100 gatunków drzew i krzewów, a także setki roślin zielnych, które w jesiennej odsłonie zachwycają bogactwem kolorów i form.

Dlaczego warto odwiedzić Arboretum jesienią?

Jesień to czas, gdy przyroda prezentuje swoje najpiękniejsze oblicze. Kolory drzew, krzewów i roślin wodnych zmieniają się niemal z dnia na dzień, tworząc malownicze pejzaże, które idealnie komponują się z jesienną aurą. Arboretum Leśne podzielone jest na dwie części – park krajobrazowo-dendrologiczny oraz powierzchnie badawcze. Dla zwiedzających dostępne są specjalnie przygotowane ścieżki edukacyjne, które prowadzą przez bogactwo lokalnej i światowej flory. Możesz tu poznać niezwykłe gatunki roślin z całego świata, w tym wyjątkową kolekcję ponad 100 gatunków roślin wrzosowatych.

Arboretum Leśne w Zielonce. fot. Krzysztof Dęga

Co oferuje Arboretum?

Oprócz przepięknych widoków, Arboretum Leśne w Zielonce oferuje szeroką gamę aktywności dla osób w każdym wieku. To doskonałe miejsce na relaksujący spacer, podczas którego możesz nie tylko odpocząć, ale także poszerzyć swoją wiedzę o przyrodzie dzięki tablicom edukacyjnym rozmieszczonym wzdłuż ścieżek. Edukacja przyrodnicza to jeden z głównych celów Arboretum – organizowane są tu warsztaty i zajęcia dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, a także wycieczki z przewodnikiem, które umożliwiają głębsze zrozumienie lokalnej przyrody.

Warto zwrócić uwagę na:

  • Kolekcję roślin wrzosowatych – ponad 100 gatunków roślin, które jesienią osiągają pełnię swojego uroku.
  • Rośliny wodne i bagienne – ciekawe gatunki, które można podziwiać w specjalnie przygotowanych zbiornikach.
  • Stację meteorologiczną – miejsce, gdzie prowadzone są badania meteorologiczne, których wyniki wspierają naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Zapraszamy do Arboretum w Zielonce!

Odwiedź Arboretum Leśne w Zielonce tej jesieni, aby doświadczyć magii natury w pełni jej kolorów i odkryć różnorodność roślinności z Polski i ze świata. Niezależnie od tego, czy planujesz spokojny spacer, czy szukasz wiedzy przyrodniczej, to miejsce z pewnością Cię zainspiruje. Sprawdź, jak przyroda zmienia się wraz z porami roku i odkryj bogactwo flory w samym sercu Puszczy Zielonki.

Advertisement

Continue Reading

Wiadomości

Pilskie Muzeum Wojskowe przechodzi w tryb szkolny

Published

on

By

Wakacje za nami. Pilskie Muzeum Wojskowe odwiedziło bardzo dużo turystów z kraju i zagranicy.

Początek września to najlepszy moment na wyjście z ofertą do szkół. Pierwszy tydzień nauki za nami, wszyscy już wiedzą jaki jest plan. Czas na wycieczki i spotkania integracyjne.
Pilskie Muzeum Wojskowe zaprasza przedszkolaki, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do odwiedzenia muzeum. Zaprasza do kontaktu telefonicznego w celu uzgodnienia terminu i szczegółów. Możliwość organizacji ogniska dla grup zorganizowanych.
W ramach trybu szkolnego, muzeum czeka na grupy zorganizowane od poniedziałku do piątku.
Indywidualne odwiedziny w dni powszednie tylko po wcześniejszym kontakcie telefonicznym, natomiast w każdą sobotę zaprasza na godzinę 15:00, a w niedzielę o 11:00.
Szczegóły dojazdu na stronie www.pmw.pila.pl

Continue Reading