Connect with us

Wiadomości

Absolutorium dla Zarządu Powiatu w Pile za 2022 rok

Published

on

Podczas sesji, która odbyła się 15 czerwca, radni Rady Powiatu w Pile udzielili Zarządowi Powiatu wotum zaufania oraz absolutorium za 2022 rok.

Przyjęcie tych uchwał oznacza, że radni pozytywnie oceniają zarówno wykonania budżetu powiatu za ubiegły rok jak i pracę Zarządu w składzie: Przewodniczący Eligiusz Komarowski, starosta pilski, Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, Krzysztof Sadowski, etatowy członek Zarządu, Emilia Załachowska i Marek Kamiński – członkowie Zarządu.


– Każdy z nas dokłada wszelkich starań, aby pracować jak najlepiej, by nasze społeczeństwo się rozwijało, niezależnie od tego czy realizujemy zadania własne powiatu, czy zlecone przez rząd. Jesteśmy po to, aby pracować a nie politykować. To moja dewiza, którą się kieruję. Dziękuję wszystkim za wsparcie, za dobre pomysły, dziękuję mieszkańcom, którzy są dla mnie ogromną inspiracją – powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Przed głosowaniem nad uchwałą absolutoryjną radni wysłuchali Raportu o Stanie Powiatu Pilskiego w 2022 r. i udzielili wotum zaufania dla Zarządu, zatwierdzili także wykonanie budżetu za 2021 rok, który przedstawił Skarbnik Powiatu Sonia Wojciechowska-Wiśniewska. Pozytywnie zaopiniowała go także Regionalna Izba Obrachunkowa.

Advertisement

W 2022 roku władze Powiatu Pilskiego realizowały kolejne inwestycje i projekty społeczne służące mieszkańcom gmin powiatu pilskiego. Zwieńczeniem tej pracy było zajęcie przez Powiat Pilski, drugi rok z rzędu I miejsca w prestiżowym ogólnopolskim rankingu Związku Powiatów Polskich. Po raz kolejny niezależni eksperci docenili nasze działania w 2022 r. i wysokie standardy usług dla mieszkańców.

W imieniu rządzącej koalicji radnych Porozumienia Samorządowego i Prawa i Sprawiedliwości najważniejsze działania w 2022 r. przedstawiła Magdalena Zgiep-Porzucek, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Pile.
– Nasze działania były kompleksowe i prorozwojowe. Dziękuję Panu Eligiuszowi Komarowskiemu, Staroście Pilskiemu, pozostałym członkom Zarządu Powiatu, radnym z Porozumienia Samorządowego, Prawa i Sprawiedliwości, a także wszystkim, którzy nas wspierali – podsumowała.

Najważniejsze działania w 2022 r.
W 2022 roku zrealizowano kolejny rekordowy budżet. Dochody wyniosły ponad 219,3 mln zł, w porównaniu z rokiem 2021 były wyższe o 4,3 mln zł. Wydatki ukształtowały się na poziomie 233, 5 mln zł i były o 21,8  mln zł wyższe niż w 2021 r. To świadczy o skali poczynionych działań.
Powiat Pilski sięgał po środki zewnętrzne np. Rządowego Funduszu Polski Ład: Program inwestycji Strategicznych, z którego pozyskano 15 mln na modernizację blisko 20 km dróg powiatowych. Ponad 14,5 mln zł wydano z budżetu na projekty realizowane z udziałem środków z Unii Europejskiej.

Infrastruktura drogowa i bezpieczeństwo publiczne
Rok 2022 był rekordowy pod względem inwestycji drogowych. Wydatki związane z rozbudową infrastruktury drogowej wyniosły ponad 13,3 mln zł!
Zrealizowano m.in. przebudowę ulicy Kamiennej – ostatniego ponad 2-kilometrowego odcinka drogi powiatowej Piła-Zawada inwestycję, która pochłonęła ok. 5 mln zł.
Przebudowy doczekało się niebezpieczne skrzyżowanie w centrum Śmiłowa. We współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad powstał bezpieczny węzeł komunikacyjny nowym odcinkiem drogi powiatowej na Zelgniewo. Koszt prac 3,2 mln zł.

Advertisement

Rozpoczęła się modernizacja dróg powiatowych z pozyskanych 15 mln zł z programu „Polski Ład”, m.in. w Równopolu Kotuniu, na odcinku Wyrzysk-Glesno, na ul. Dworcowej w Osieku nad Notecią.

Ruszyła długo oczekiwana budowa 5-kilometrowej ścieżki rowerowej Ujście-Byszki, na którą z programu „Polski Ład” Powiat pozyskał 4,7 mln zł.
Ruszyła budowa drogi powiatowej Nowy Dwór – Leżenica, na której remont pozyskano prawie 3 mln złotych.

W 2022 r. uruchomiono 26 nowych połączeń autobusowych w gminach powiatu pozyskując 200 tys. zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Połączeń Autobusowych. Działania te kontynuowane są w tym roku, obecnie jest już 79 nowych połączeń autobusowych, na 11 nowych liniach, o wartości 1,7 mln zł!

Ochrona zdrowia
Otwarto Powiatowe  Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Projekt uzyskał dofinansowanie Unii Europejskiej w kwocie 7 mln zł.
W Szpitalu Specjalistycznym w Pile zmodernizowano Oddział Okulistyczny, na którym powstała sala operacyjna.  To już czwarty oddział w ciągu minionych 5 lat, który został przebudowany i wyposażony w nowy sprzęt. W nowym miejscu urządzono również nowoczesną Pracownię Endoskopii, w której poszerzono zakres badań i zabiegów. Na zakup nowych urządzeń medycznych i modernizację pomieszczeń z budżetu powiatu wydano ok. 2,4 mln zł.

Advertisement

Oświata
Modernizacja obiektów oświatowych i projekty edukacyjne pochłonęły prawie 10 mln zł. Największą inwestycją była budowa i wyposażanie Centrum Innowacji Technologicznych i rozbudowa Powiatowego Centrum Edukacji w Pile, na co w ubiegłym roku wydano 7,5 mln zł.

W dwóch szkołach w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica oraz I LO przy Pola w Pile zainstalowano  windy dla osób z niepełnosprawnościami, łączna wartość inwestycji ponad 1 mln zł.

Rozpoczęła się modernizacja budynku w Nieżychowie, w którym powstanie placówka opiekuńczo-wychowawczą dla dzieci z niepełnosprawnościami. Na tę inwestycję pozyskano 4 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości

Nad naszym regionem przechodzą intensywne burze

Published

on

By

burza
fot. Krzysztof Dęga

Nad naszym regionem przechodzą intensywne burze. Pierwsza fala już za nami, ale szykują się kolejne.

Komórki burzowe zaczęły gromadzić się nad Piłą około 20.00. Zrobiło się ciemno, zaczął wiać wiatr i padać deszcz. Dodatkowo masy ciepłego i zimnego powietrza spowodowały wyładowania atmosferyczne.

Na ul. Podchorążych drzewo spadło na jezdnię.

Uważajcie na siebie!

Advertisement

Continue Reading

Wiadomości

Seniorzy znów bawią się na Stadionie Powiatowym w Pile

Published

on

By

Seniorzy znów bawią się na Stadionie Powiatowym w Pile. W środę, 22 maja,  odbył się pierwszy w tym roku Piknik Rekreacyjno-Sportowy Seniorów Powiatu Pilskiego.  

Uczestników odwiedzili Rafał Zdzierela, starosta pilski oraz Maria Kubica, Przewodnicząca Rady Miasta Piły. Życzyli seniorom udanego sezonu oraz dużo zdrowia i radości ze wspólnych spotkań.

– Panowała wspaniała atmosfera. Podczas takich wydarzeń ważna jest również integracja różnych organizacji seniorskich – mówi starosta.

Advertisement

Przypominamy, że kolejny piknik odbędzie się już za tydzień, w środę 29 maja. Wstęp jest wolny.

Organizatorem pikników, które będą odbywać się od przyszłej środy, co dwa tygodnie, przez całe lato, jest Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział Okręgowy  w Pile, przy wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement