Connect with us

Na sygnale

6-letni Adaś został policjantem

Published

on

Dzisiaj w Komendzie Powiatowej Policji w Pile odbyła się niecodzienna uroczystość. Małym policjantem pilskiej policji został 6-letniu Adaś Undro, który przez ostatnie trzy lata walczy z nowotworem mózgu.

Adaś urodził się 10.08.2011r. w Grays pod Londynem. Rodzina Adasia pochodzi z Piły. Jest radosnym chłopcem, kocha zwierzęta. Uwielbia bawić się kolejkami, klockami, słuchać czytanych bajek i rozmawiać na różne tematy. Między garażowaniem samochodzików w różnych miejscach domu, lubi coś ulepić, namalować i się wybrudzić. Od urodzenia na nic nie chorował, nie miał nawet kataru ale przyszedł dzień, który przyniósł ogromną zmianę w jego beztroskim życiu.

30 września 2014 r pierwszy raz w życiu rozbolała go głowa. Zaczęły się wymioty, które minęły i pojawiły się znowu po 10 dniach. Adaś przez 10 dni słabł w oczach. Wielokrotnie wizyty w szpitalu i badania neurologiczne, poszerzającej się i niereagującej na światło lewej źrenicy, nie zaniepokoiły lekarzy.

10 października 2014 roku , Adaś złapał się za głowę z bólu, zwymiotował i stracił przytomność. Karetką został zabrany do szpitala w Basildonie, gdzie wykonano tomograf głowy, który uwidocznił 5 cm guz pnia mózgu. Miał skrajne objawy obrzęku mózgu, niedowładu lewej połowy ciała wraz z brakiem odruchu źrenic. Obturacyjne narastające wodogłowie, spowodowane masą guza blokującą przepływ płynu mózgowo rdzeniowego. Objawy móżdzkowe, przemieszczania się masy mózgowej i wklinowania pnia.

W szpitalu w Basildonie nie dano mu szans, został więc, przetransportowany do Great Ormond Street Hospital Children’s Charity w Londynie, gdzie w ciągu kilku godzin wykonano wentrykulostomie- endoskopowe przebicie III komory.

Advertisement

15 października 2014 r. – odbyła się skomplikowana 7 godzinna operacja, którą przeprowadził neurochirurg dr Kristian Aquilina. Usunięto 60% guza, jego reszta wrośnięta jest w pień mózgu, nieoperacyjna. Uratowano życie…
3 miesiące po operacji, guz podwoił swoją wielkość. Od 2.03.2015 Adaś rozpoczął chemioterapię.

Rezonans wykonany 13 maja 2015 roku, wykazał dalszą progresję, powodując ucisk na półkule i narastające wodogłowie. Na szczęście choroba Adasia jest teraz w odwrocie.

Dzisiaj w Komendzie Powiatowej Policji w Pile mały Adaś został mianowany małym policjantem. Otrzymał specjalną legitymację służbową. Chłopiec miał też dzień pełen atrakcji. Adasiowi został przydzielony specjalny ochroniarz, mógł obejrzeć broń pilskich policjantów, wystawę sprzętu, pokaz psa policyjnego, wykonać daktyloskopię, a na koniec przejechać się policyjnym radiowozem i porozmawiać przez radio z oficerem dyżurnym.

To był dzień pełen wrażeń. Adasiowi życzymy wiele zdrowia i dalszego spełniania marzeń.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Na sygnale

Silnie powiało w pow. chodzieskim

Published

on

By

21 maja 2022 roku z powodu bardzo silnego wiatru, który przeszedł przez powiat chodzieski, strażacy musieli interweniować 15 razy.

W usuwanie skutków silnego i porywistego wiatru zaangażowani byli strażacy zarówno zawodowi jaki ochotnicy praktycznie z całego powiatu chodzieskiego. Odnotowano łącznie 15 zdarzeń związanych z silnym wiatrem. Zdecydowana większość interwencji dotyczyła usuwania połamanych drzew i gałęzi, które tarasowały drogi.

Strażacy musieli też zabezpieczać uszkodzone przez wichurę dachy czy usuwać drzewa, które uszkodziły pojazdy osobowe.

W działaniach brały udział zarówno jednostki PSP z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Chodzieży jak i OSP z: OSP KSRG Szamocin, OSP KSRG Wyszyny, OSP KSRG Budzyń, OSP KSRG Stróżewo, OSP KSRG Margonin, OSP KSRG Milcz, OSP Heliodorowo, OSP Próchnowo, OSP Zbyszewice, OSP Lakowo.

Advertisement
Continue Reading

Na sygnale

Komenda Powiatowa PSP w Pile ma już 30 lat

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Dzień Strażaka, 30-lecie JRG KP PSP nr 1  w Pile oraz podpisanie umowy na budowę OSP w Bądeczu były tematami dzisiejszej wizyty w naszym mieście wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego.

Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 1 w Pile powstała w 1992 roku. Wtedy niczym nie przypominała tej która jest aktualnie.

-Mieliśmy wtedy stare samochody strażackie, a teraz mamy najnowocześniejsze w kraju. To duży skok technologiczny – mówi mł. bryg. Paweł Kamiński – z-ca Komendanta Powiatowego KP PSP w Pile.

Przez te wszystkie lata zmieniła się też specyfika działania strażaków. Kiedyś wyjeżdżali oni głównie do pożarów. Teraz większość to wyjazdy do wypadków komunikacyjnych czy pomocy medykom i policji.

Na uroczystość zostało zaproszonych wielu gości. Wśród nich m.in. poseł Marta Kubiak, poseł Krzysztof Czarnecki, starosta pilski Eligiusz Komarowski, a także były komendant PSP w Pile Ryszard Urbański i Rafał Mrowiński.

W trakcie uroczystości zasłużonym strażakom wręczono pamiątkowe medale oraz awanse na wyższe stopnie.

Advertisement

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński podpisał także umowę na budowę remizy OSP w Bądeczu. Na początku stycznia br. remiza wraz z wyposażeniem i wozem bojowym spłonęła. Przyznana dotacja na jej odbudowę i nowy sprzęt dla druhów z OSP wynosi 1 920 000 zł. Środki pochodzą z rezerwy budżetowej Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

 

Continue Reading
Advertisement