Connect with us

Na sygnale

5 lat działalności jednostek OSP w gminach powiatu

Published

on

W Luchowie (gm. Łobżenica) odbył się V Zjazd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Pile. W zjeździe uczestniczyli także samorządowcy: Eligiusz Komarowski, starosta pilski, Kazimierz Wasiak przewodniczący Rady Powiatu w Pile, włodarze gmin.

Podczas Zjazdu druhowie podsumowali swoje działania w ciągu minionych 5 lat. Na terenie gmin powiatu pilskiego działają obecnie 52 jednostki terenowe Ochotniczych Straży Pożarnych oraz jedna zakładowa w hucie szkła w Ujściu. 11 należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Łącznie służy w nich 2134 druhów, w tym 179 kobiet. Działa 6 kobiecych drużyn i 35 młodzieżowych (458 osób).

Druhowie z jednostek OSP dbają o bezpieczeństwo lokalnych społeczności, często są pierwsi na miejscu zdarzenia ratując zdrowie, życie i mienie mieszkańców, są również ważnym wsparciem dla strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pile, z którymi na co dzień współpracują, również podczas ćwiczeń szkoleniowych.

W ciągu minionych pięciu lat strażacy z jednostek OSP z gmin powiatu pilskiego uczestniczyli łącznie w 2116 akcjach gaśniczych, a tylko w 2021 r. – w 495. Do tego wyjeżdżali do wielu innych miejscowych zagrożeń. Druhowie są dobrze wyszkoleni, posiadają także profesjonalny sprzęt, obecnie na stanie jednostek OSP w powiecie znajduje się 57 pojazdów pożarniczych.

Advertisement

Jednostki OSP to także ostoja tradycji i historii. Druhowie integrują lokalną społeczność, angażują się w społeczne akcje. Spotkanie było również okazją do wyróżnienia wielu strażaków za ich społeczną działalność i zasługi dla pożarnictwa.

Ustawowy obowiązek utrzymania jednostek OSP spoczywa na samorządach gminnych. Wydatnej pomocy udzielają im co roku także obecne władze Powiatu Pilskiego.

– Jest mi niezmiernie miło, że po raz pierwszy w historii Powiatu Pilskiego dzięki decyzjom radnych Rady Powiatu w Pile, popierających moje działania, w szczególności dzięki inicjatywie radnej Ewy Ramusiewicz – wsparliśmy wiele jednostek OSP z budżetu powiatu kwotą blisko 300 tysięcy złotych. Uczyniliśmy to jako jeden z nielicznych powiatów w kraju pomimo tego, że nie stanowi to naszego obowiązku. Dbając jednak o bezpieczeństwo mieszkańców, wspieramy także jednostki OSP, które niosą im pomoc na co dzień – mówi Eligiusz Komarowski starosta pilski.

Powiat udzielił wsparcia przede wszystkim na zakup wozów strażackich.

W zjeździe uczestniczył także st. bryg. Rafał Mrowiński, Komendant Powiatowy PSP w Pile.
Zaproszeni goście złożyli strażakom z OSP podziękowania za ich oddana służbę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców.

Pomoc finansowa gmin powiatu pilskiego dla jednostek OSP.
1.  Gmina Wyrzysk – 2 mln 772 tys. zł
2. Gmina Szydłowo – 2 mln 257 tys. zł
3. Gmina Ujście – 2 mln 120 tys. zł
4. Gmina Wysoka – 1 mln 623 tys. zł
5. Gmina Łobżenica – 1 mln 120 tys. zł
6. Gmina Miasteczko Krajeńskie – 1 mln 89 tys. zł
7. Gmina Kaczory – 942 tys. zł
8. Gmina Białośliwie – 908 tys. zł
9. Gmina Piła – 498 tys. zł.

Advertisement

Nowe władze Zarządu Oddziału Powiatowego OSP.
Krzysztof Fojt – Prezes
Sławomir Królak -Wiceprezes
Tomasz Marzec – Wiceprezes
Zygmunt Doroszewski – Skarbnik
Bartłomiej Zwoliński – Członek Prezydium
Sławomir Włodarek- Członek Prezydium
Paweł Muszyński -Członek Prezydium
Roman Rycyk  Janina Roman Rycyk – Członek Prezydium
Grzegorz Orłowski – Członek Prezydium
Mirosław Haufa -Członek Prezydium
Adam Kapczyński – Członek Prezydium
Krzysztof Stefen -Członek Prezydium
Rafał Mrowiński – Członek Prezydium
Ewa Suska -Członek Zarządu
Florian Kledzik -Członek Zarządu
Ignacy Łosoś – Członek Zarządu
Wojciech Siuda – Członek Zarządu
Paweł Ilnicki – Członek Zarządu
Łukasz Perz – Członek Zarządu
Krzysztof Sikora – Członek Zarządu
Karol Kochman – Członek Zarządu
Michał Radliński – Członek Zarządu
Przewodniczącą Komisji Rewizyjnej została Monika Kwiatkowska-Świgoń.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Na sygnale

Pilska policja przechwyciła 36 kg narkotyków

Published

on

By

To była wielka akcja pilskich mundurowych. Policjanci wyeliminowali z rynku 36 kilogramów narkotyków. Do sprawy zatrzymano także 3 mężczyzn.

Wszystko zaczęło się 15 lutego br. kiedy miało miejsce pierwsze zatrzymanie. Kryminalni ustalili mężczyznę, który miał posiadać przy sobie znaczne ilości narkotyków. Funkcjonariusze udali się do Poznania, gdzie na dworcu kolejowym potwierdzili swoje przypuszczenia. Znajdował się tam 20-letni mężczyzna, który w swoim bagażu osobistym ukrył 3,2 kilograma marihuany oraz ponad 50 gramów amfetaminy.

-Policjanci przeszukali również pojazd, którym się poruszał mężczyzna oraz jego miejsce zamieszkania. Tam dodatkowo zabezpieczona została marihuana oraz haszysz w ilości blisko jednego kilograma. 20-latek został zatrzymany – informuje st. sierż. Wojciech Zeszot z KPP w Pile.

Policjanci z Piły pracując nad sprawą dotarli do informacji, które pozwoliły przeprowadzić kolejną realizację, tym razem na terenie Wrocławia. Tam właśnie 16 marca, na parkingu jednej z galerii handlowych zostało zatrzymanych dwóch mężczyzn w wieku 29 i 36 lat. Mężczyźni w trakcie zatrzymania przebywali w busie, gdzie w jego części ładunkowej pod pierwszą warstwą podłogi wyciągali plastikowe worki z narkotykami. Policjanci zabezpieczyli ponad 32 kilogramy marihuany, kilkadziesiąt gramów amfetaminy oraz haszyszu, a także tabletki ekstazy. Funkcjonariusze zabezpieczyli na poczet przyszłej kary gotówkę w kwocie blisko 50 tysięcy złotych oraz 11,5 tysiąca euro.

Wszyscy mężczyźni decyzją Sądu Rejonowego Poznań Nowe Miasto i Wilda zostali tymczasowo aresztowani. 20-letni mieszkaniec Poznania oraz 36-letni mieszkaniec Wrocławia usłyszeli zarzuty posiadania znacznej ilości narkotyków, za które przewidywana jest kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Zebrany materiał pozwolił również przedstawić 29-letniemu mężczyźnie zarzut posiadania narkotyków oraz udzielania ich znacznej ilości, które jest zagrożone karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Advertisement

Continue Reading

Na sygnale

Policjanci uratowali życie kierowcy

Published

on

By

W miniony piątek dyżurny złotowskiej jednostki odebrał dwa zgłoszenia dotyczące nietrzeźwego kierującego dostawczakiem, który miał się poruszać drogą W188 ze Złotowa do Zakrzewa. Mundurowi zastali wskazany pojazd zaparkowany w zatoczce autobusowej. Jak się okazało, mężczyzna wcale nie był pijany.

Aktualności

Kierowca z atakiem cukrzycowym – pomogli policjanci

Data publikacji 21.03.2023

W miniony piątek dyżurny złotowskiej jednostki odebrał dwa zgłoszenia dotyczące nietrzeźwego kierującego dostawczakiem, który miał się poruszać drogą W188 ze Złotowa do Zakrzewa. Mundurowi zastali wskazany pojazd zaparkowany w zatoczce autobusowej. Jak się okazało, mężczyzna wcale nie był pijany.

Advertisement

W piątek (17.30) po godzinie 10, na numer alarmowy zadzwoniła kobieta, która przekazała informację, że mężczyzna jadący samochodem dostawczym na drodze W188 ze Złotowa do Zakrzewa, prawdopodobnie jest pijany. Miał on przekraczać oś jezdni, zjeżdżać na przeciwległy pas ruchu. Ze wstępnych informacji wynikało, że pojazd zjechał z drogi i zatrzymał się w zatoczce autobusowej. Zgłaszająca zatrzymała się przy pojeździe i czekała na przyjazd patrolu, informując jednocześnie, że wg jej obserwacji kierowca wymaga pomocy medycznej.

Skierowani na miejsce policjanci ruchu drogowego mł. asp. Agnieszka Januzik oraz sierż. Jarosław Skowiera, zauważyli, że mężczyzna siedzący w pojeździe zachowuje się nienaturalnie i na pewno nie jest to spowodowane działaniem alkoholu. Kierowca, który chwilę wcześniej miał problemy z utrzymaniem prostego toru jazdy dostał drgawek i miał problemy ze złapaniem oddechu. Funkcjonariusze zorientowali się że mężczyzna może mieć atak cukrzycowy, o czym świadczyły porozrzucane w pojeździe paski do glukometru.

Udzielenie pierwszej pomocy, było utrudnione ze względu na to, że kabina pojazdu była zamknięta, a mężczyzna tracił świadomość i nie reagował na wezwania. Funkcjonariusze, sposobem dostali się do wnętrza kabiny i udzielili 62-latkowi pomocy. Do czasu przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego monitorowali jego stan zdrowia, starając się nie dopuścić do utraty przytomności.

Po przyjeździe pogotowia okazało się, że mężczyzna miał atak cukrzycowy, a badanie poziomu cukru we krwi wykazało, że jest to stan zagrażający życiu. Ratownicy udzielili niezbędnej pomocy, zakazali dalszej jazdy i nakazali wypocząć.

Funkcjonariusze zabezpieczyli pojazd, skontaktowali się z pracodawcą mężczyzny i udali się z nim do Komendy Powiatowej w Złotowie , gdzie umożliwili kierowcy odświeżenie się i regenerację sił.

Advertisement

Dzięki właściwej reakcji zgaszającej oraz złotowskich policjantów, mężczyźnie nic się nie stało. 62 letni mieszkaniec województwa dolnośląskiego dziękował za postawę, ponieważ ta podróż dla niego i innych uczestników ruchu drogowego mogła skończyć się tragicznie.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement