Connect with us

Na sygnale

5 lat działalności jednostek OSP w gminach powiatu

Published

on

W Luchowie (gm. Łobżenica) odbył się V Zjazd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Pile. W zjeździe uczestniczyli także samorządowcy: Eligiusz Komarowski, starosta pilski, Kazimierz Wasiak przewodniczący Rady Powiatu w Pile, włodarze gmin.

Podczas Zjazdu druhowie podsumowali swoje działania w ciągu minionych 5 lat. Na terenie gmin powiatu pilskiego działają obecnie 52 jednostki terenowe Ochotniczych Straży Pożarnych oraz jedna zakładowa w hucie szkła w Ujściu. 11 należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Łącznie służy w nich 2134 druhów, w tym 179 kobiet. Działa 6 kobiecych drużyn i 35 młodzieżowych (458 osób).

Druhowie z jednostek OSP dbają o bezpieczeństwo lokalnych społeczności, często są pierwsi na miejscu zdarzenia ratując zdrowie, życie i mienie mieszkańców, są również ważnym wsparciem dla strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pile, z którymi na co dzień współpracują, również podczas ćwiczeń szkoleniowych.

W ciągu minionych pięciu lat strażacy z jednostek OSP z gmin powiatu pilskiego uczestniczyli łącznie w 2116 akcjach gaśniczych, a tylko w 2021 r. – w 495. Do tego wyjeżdżali do wielu innych miejscowych zagrożeń. Druhowie są dobrze wyszkoleni, posiadają także profesjonalny sprzęt, obecnie na stanie jednostek OSP w powiecie znajduje się 57 pojazdów pożarniczych.

Advertisement

Jednostki OSP to także ostoja tradycji i historii. Druhowie integrują lokalną społeczność, angażują się w społeczne akcje. Spotkanie było również okazją do wyróżnienia wielu strażaków za ich społeczną działalność i zasługi dla pożarnictwa.

Ustawowy obowiązek utrzymania jednostek OSP spoczywa na samorządach gminnych. Wydatnej pomocy udzielają im co roku także obecne władze Powiatu Pilskiego.

– Jest mi niezmiernie miło, że po raz pierwszy w historii Powiatu Pilskiego dzięki decyzjom radnych Rady Powiatu w Pile, popierających moje działania, w szczególności dzięki inicjatywie radnej Ewy Ramusiewicz – wsparliśmy wiele jednostek OSP z budżetu powiatu kwotą blisko 300 tysięcy złotych. Uczyniliśmy to jako jeden z nielicznych powiatów w kraju pomimo tego, że nie stanowi to naszego obowiązku. Dbając jednak o bezpieczeństwo mieszkańców, wspieramy także jednostki OSP, które niosą im pomoc na co dzień – mówi Eligiusz Komarowski starosta pilski.

Powiat udzielił wsparcia przede wszystkim na zakup wozów strażackich.

W zjeździe uczestniczył także st. bryg. Rafał Mrowiński, Komendant Powiatowy PSP w Pile.
Zaproszeni goście złożyli strażakom z OSP podziękowania za ich oddana służbę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców.

Pomoc finansowa gmin powiatu pilskiego dla jednostek OSP.
1.  Gmina Wyrzysk – 2 mln 772 tys. zł
2. Gmina Szydłowo – 2 mln 257 tys. zł
3. Gmina Ujście – 2 mln 120 tys. zł
4. Gmina Wysoka – 1 mln 623 tys. zł
5. Gmina Łobżenica – 1 mln 120 tys. zł
6. Gmina Miasteczko Krajeńskie – 1 mln 89 tys. zł
7. Gmina Kaczory – 942 tys. zł
8. Gmina Białośliwie – 908 tys. zł
9. Gmina Piła – 498 tys. zł.

Advertisement

Nowe władze Zarządu Oddziału Powiatowego OSP.
Krzysztof Fojt – Prezes
Sławomir Królak -Wiceprezes
Tomasz Marzec – Wiceprezes
Zygmunt Doroszewski – Skarbnik
Bartłomiej Zwoliński – Członek Prezydium
Sławomir Włodarek- Członek Prezydium
Paweł Muszyński -Członek Prezydium
Roman Rycyk  Janina Roman Rycyk – Członek Prezydium
Grzegorz Orłowski – Członek Prezydium
Mirosław Haufa -Członek Prezydium
Adam Kapczyński – Członek Prezydium
Krzysztof Stefen -Członek Prezydium
Rafał Mrowiński – Członek Prezydium
Ewa Suska -Członek Zarządu
Florian Kledzik -Członek Zarządu
Ignacy Łosoś – Członek Zarządu
Wojciech Siuda – Członek Zarządu
Paweł Ilnicki – Członek Zarządu
Łukasz Perz – Członek Zarządu
Krzysztof Sikora – Członek Zarządu
Karol Kochman – Członek Zarządu
Michał Radliński – Członek Zarządu
Przewodniczącą Komisji Rewizyjnej została Monika Kwiatkowska-Świgoń.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Na sygnale

Ciała dwóch mężczyzn i krótką broń palną znaleziono na terenie autokomisu

Published

on

By

fot. PAP

Policyjna grupa dochodzeniowo-śledcza zabezpieczyła ślady na terenie autokomisu przy ul. Lubelskiej w Olsztynie, gdzie w środę po południu znaleziono ciała dwóch mężczyzn. Na miejscu znaleziono krótką broń palną. Ciała zostaną zabezpieczone w prosektorium – podała policja.

Komis samochodowy, na terenie którego znaleziono ciała dwóch mężczyzn, leży w przemysłowej dzielnicy Olsztyna, przy ulicy Lubelskiej. Nie ma tam domów mieszkalnych, są magazyny, komisy, salony samochodowe, rowerowe, czy hurtownie.

 

Teren komisu jest ogrodzony taśmą policyjną. Na posesji, gdzie stoi drewniana altana, policjanci zabezpieczali ślady. Rozstawili namiot osłaniający miejsce.

 

Advertisement

Reporterka PAP rozmawiała z właścicielem pobliskiego serwisu samochodowego. “Znałem właścicieli komisu, tak, jak zna się sąsiadów. Żadnych bliższych znajomości. Oni robili swoje, a ja swoje. A teraz się dowiedziałem, że tam znaleziono ciała mężczyzn” – mówi.

 

Rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie podkomisarz Rafał Prokopczyk powiedział, że “dziś po godz. 16 dyżurny oficer Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał informację o mężczyźnie, który może w sposób agresywny stwarzać zagrożenie dla innych osób”. Miało do tego dojść w rejonie ulicy Lubelskiej. Na miejsce skierowany został patrol. Policjanci, gdy dojechali na wskazane miejsce nikogo nie zastali. Postanowili sprawdzić teren przyległy do ulicy Lubelskiej.

 

“Z kolejnych informacji dowiedzieliśmy się, że mężczyzna, który miał się zachowywać agresywnie, mógł wejść na teren jednego z komisów, a potem do jednego z pomieszczeń. Policjanci sprawdzili tę informację. Weszli na teren komisu i po wejściu do jednego z pomieszczeń zastali tam ciała dwóch mężczyzn. Na miejsce skierowano grupę dochodzeniowo-śledczą oraz technika kryminalistyki” – podkreślił.

Advertisement

 

Rzecznik wyjaśnił, że w policyjnych czynnościach polegających na zabezpieczaniu śladów kryminalistycznych osobiście brał udział także prokurator. W trakcie oględzin miejsca zdarzenia policjanci znaleźli i zabezpieczyli broń palną krótką, która zostanie poddana dalszym badaniom laboratoryjnym pod kątem balistycznym. Decyzją prokuratora ciała obu mężczyzn zostaną zabezpieczone w prosektorium do dalszych badań sekcyjnych – dodał Prokopczyk.

 

“Z informacji, jakie udało się ustalić na tę chwilę, wynika, że ofiarami są mężczyźni w wieku 48 i 50 lat” – mówił.

 

Advertisement

“W obecnej sytuacji możemy mówić, że z posiadanych przez nas informacji nie brały udziału inne osoby. Możemy przekazać, że nie doszło ani do zniszczeń, ani do włamania na terenie posesji komisu samochodowego” – dodał policjant.(PAP)

 

ali/ jann/

Advertisement
Continue Reading

Na sygnale

Teraz to dopiero Ciebie zmierzą…

Published

on

By

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Pile przekazał dla policjantów z  Komendy Powiatowej Policji w Pile urządzenia do pomiaru prędkości typu TruCam II. W uroczystym przekazaniu mierników udział wzięli: Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Pan Wojciech Jankowiak, Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu nadinsp. Piotr Mąka oraz I Zastępca insp. Sławomir Piekut.

24 maja br. w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyło się spotkanie, podczas którego zostały oficjalnie przekazane urządzenia do pomiaru prędkości typu TruCam II. Sześć mierników prędkości dla wielkopolskich policjantów zostało zakupionych przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego Województwa Wielkopolskiego. Łączna wartość zakupu to blisko 252 tys. zł.

W spotkaniu udział wzięli: Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Pan Wojciech Jankowiak, Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu nadinsp. Piotr Mąka wraz z I Zastępcą insp. Sławomirem Piekutem.

Jeden z zakupionych mierników został przekazany na ręce Komendanta Powiatowego Policji w Pile podinsp. Marcina Kowalskiego oraz Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego asp. szt. Marka Pływaczyka. W przekazaniu uczestniczył również Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Pile pan Zbigniew Przeworek.

Dzięki urządzeniom TruCam II policjanci będą mogli eliminować z ruchu drogowego przekraczających prędkość piratów drogowych, co z pewnością przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na wielkopolskich drogach.

Advertisement

LTI 20/20 TruCAM II to kompaktowe urządzenie łączące w sobie funkcje wideokamery, aparatu cyfrowego oraz laserowego pomiaru prędkości. TruCAM II gromadzi pełen zestaw dowodów zarejestrowanych kamerą wideo, a obraz o wysokiej rozdzielczości umożliwia identyfikację marki pojazdu, numeru tablicy rejestracyjnej oraz w sprzyjających warunkach twarzy kierowcy. Przyrząd posiada obiektyw, który automatycznie ustawia ostrość obrazu, dzięki czemu obsługa przyrządu jest bardzo prosta, a zdjęcia oraz filmy są dobrej jakości w każdych warunkach pogodowych. Dzięki korzystaniu z GPS urządzenie automatycznie tworzy informacje dotyczące lokalizacji, przy każdym jego użyciu na drodze. Uzyskane w ten sposób dane usprawniają zarządzanie całym procesem mandatowym i logistycznym w obszarze BRD. Miernik zapewnia szyfrowanie danych, dzięki czemu dowody zawsze będą bezpieczne. Do każdego zestawu, dołączone jest oprogramowanie Clip Viewer, które pozwala na rozszyfrowanie pliku jmx., przeglądanie zarejestrowanego wykroczenia oraz drukowanie raportów.

Continue Reading
Advertisement