Connect with us



Ludzie

20 lat partnerstwa z powiatem Schwalm – Eder w Niemczech

Published

on

W powiecie pilskim przebywała delegacja z zaprzyjaźnionego powiatu Schwalm-Eder, z którym 18 września 2000 roku władze Powiatu Pilskiego podpisały Akt Partnerstwa. W ubiegłym roku przypadał 20 – letni jubileusz partnerstwa, ale pandemia pokrzyżowała plany wspólnych obchodów.

Powiat Schwalm-Eder partnerski powiat leży w Hesji, w środkowych Niemczech, liczy około 180 tys. mieszkańców, jest dobrze rozwinięty gospodarczo.

Współpraca między obydwoma powiatami odbywa się na polu kulturalnym, sportowym, gospodarczym. W jej ramach wielokrotnie odbywały się wystawy artystów. Współprace nawiązało Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile, które w 2010 r. wystawiło parce 15 artystów z zaprzyjaźnionego powiatu.

Advertisement

Odbywały się także spotkania sportowców, zawodnicy z klubów „Gwda” i „Gwardia” startowali w zawodach w Powiecie Schwalm-Eder, a na zawody do naszego powiatu przyjeżdżali sportowcy z Niemiec, do dzisiaj kilku ich reprezentantów bierze udział w popularnym „półmaratonie Philipsa”. Braliśmy również udział w targach gospodarczych i turystycznych. Współpracują także gminy powiatu pilskiego jak Łobżenica, która w 2017 w berlińskim Reichstagu podpisała umowę o współpracy z niemiecką gminą Schrecksbach.

– Jubileusz 20-lecia współpracy przypadał w ubiegłym roku, ale pandemia pokrzyżowała nam wspólne obchody. Tym razem nasze spotkanie doszło do skutku – mówi Eligiusz Komarowski, starosta Pilski.

Delegację z Niemiec reprezentował Winfried Becker, starosta powiatu Schwalm-Eder, towarzyszyli mu Helmut Balamagi, Członek Zarządu Powiatu oraz pracownicy urzędu. Uroczyste spotkanie odbyło się w Starostwie Powiatowym w Pie. Gości zaprosił Eligiusz Komarowski, Starosta Pilski, uczestniczyli w nim także Arkadiusz Kubich, Wicestarosta Pilski, Emilia Załachowska, Członek Zarządu Powiatu w Pile oraz Kazimierz Wasiak, Przewodniczący Rady Powiatu w Pile.   

– Rozmawialiśmy o naszej współpracy, wymienialiśmy się doświadczeniami w samorządowej pracy i o tym, co udało nam się, jako władzom powiatu zrobić przez minione 5 lat, odkąd w marcu 2016 r. po raz pierwszy objąłem stanowisko Starosty Pilskiego – mówi starosta Eligiusz Komarowski.

Advertisement

Goście z partnerskiego powiatu mogli osobiście przekonać się, jak wiele inwestycji w tym czasie zrealizowano. Zwiedzili budynek Starostwa Powiatowego już po termomodernizacji, zobaczyli Powiatową Halę Sportową przy Pola w Pile,  Powiatowe Centrum Edukacji Ekologicznej w Pile w I LO, zmodernizowany budynek dawnego Kino ISKRA  w Pile, Stadion Powiatowy przy Okrzei w Pile oraz salę sportową i kompleks boisk i placów do rehabilitacji przy SOSW im. Marii Grzegorzewskiej w Pile, które to obiekty oddaliśmy wychowankom do użytku w 2018 r.

– Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego, jak wiele inwestycji dla mieszkańców, w tak krótkim czasie, zrealizowały władze Powiatu Pilskiego. Słowa uznania za nowoczesne gospodarowanie i umiejętność korzystania ze środków unijnych – powiedział starosta Winfried Becker.
– Z satysfakcją przyjąłem te słowa od doświadczonego samorządowca. Udowodniliśmy, że jak ma się dobre pomysły, dobrych współpracowników to można osiągać maksymalne cele – dodał starosta pilski.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

Pychota! Turniej Kulinarny Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Pilskiego

Published

on

By

fotr. Krzysztof Dęga

Aż 22 Koła Gospodyń Wiejskich z Powiatu Pilskiego zgłosiły się do Turnieju Kulinarnego pod patronatem starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego.

Od rana panie z KGW starannie przygotowywały swoje stoiska. To jeszcze kwiatuszek, a to dodatkowa serwetka. Punktualnie o godz. 11.00 w hali Zespołu Szkół Gastronomicznych w Pile rozpoczął turniej kulinarny. I to nie byle jaki. Łączna suma nagród to 30.000 złotych!

Panie przygotowały zimną przekąskę oraz deser. Wśród przekąsek królowały ryby, a wśród deserów sernik.

Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania. Oceniała nie tylko smak i wygląd potraw, ale także aranżację miejsca.

Advertisement

Krótka relacja video na naszym kanale na Youtube.

 

Advertisement
Continue Reading

Ludzie

Piękne Marzanny z Łobżenicy

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Już po raz 4. na Bulwarach 700-lecia w Łobżenicy odbyło się ogłoszenie konkursu na najpiękniejszą Marzannę. I choć słomiane panny nie trafiły do wody, to jednak były podziwiane.

– To już kolejny konkurs na Marzannę i kolejna deszczowa pogoda – śmieje się Iwona Matejczyk-Obremska – dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Łobżenicy.

Na bulwarze zaprezentowano aż 24 Marzanny. Większość została wykonanych ze słomy, choć zdarzały się także Marzanny wykonane z papieru.

– Ważne, by było ekologicznie – śmieje się dyrektorka GCK w Łobżenicy.

Relacja video na naszym profilu na FACEBOOKU.

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement