Connect with us

Ludzie

20 lat partnerstwa z powiatem Schwalm – Eder w Niemczech

Published

on

W powiecie pilskim przebywała delegacja z zaprzyjaźnionego powiatu Schwalm-Eder, z którym 18 września 2000 roku władze Powiatu Pilskiego podpisały Akt Partnerstwa. W ubiegłym roku przypadał 20 – letni jubileusz partnerstwa, ale pandemia pokrzyżowała plany wspólnych obchodów.

Powiat Schwalm-Eder partnerski powiat leży w Hesji, w środkowych Niemczech, liczy około 180 tys. mieszkańców, jest dobrze rozwinięty gospodarczo.

Współpraca między obydwoma powiatami odbywa się na polu kulturalnym, sportowym, gospodarczym. W jej ramach wielokrotnie odbywały się wystawy artystów. Współprace nawiązało Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile, które w 2010 r. wystawiło parce 15 artystów z zaprzyjaźnionego powiatu.

Odbywały się także spotkania sportowców, zawodnicy z klubów „Gwda” i „Gwardia” startowali w zawodach w Powiecie Schwalm-Eder, a na zawody do naszego powiatu przyjeżdżali sportowcy z Niemiec, do dzisiaj kilku ich reprezentantów bierze udział w popularnym „półmaratonie Philipsa”. Braliśmy również udział w targach gospodarczych i turystycznych. Współpracują także gminy powiatu pilskiego jak Łobżenica, która w 2017 w berlińskim Reichstagu podpisała umowę o współpracy z niemiecką gminą Schrecksbach.

Advertisement

– Jubileusz 20-lecia współpracy przypadał w ubiegłym roku, ale pandemia pokrzyżowała nam wspólne obchody. Tym razem nasze spotkanie doszło do skutku – mówi Eligiusz Komarowski, starosta Pilski.

Delegację z Niemiec reprezentował Winfried Becker, starosta powiatu Schwalm-Eder, towarzyszyli mu Helmut Balamagi, Członek Zarządu Powiatu oraz pracownicy urzędu. Uroczyste spotkanie odbyło się w Starostwie Powiatowym w Pie. Gości zaprosił Eligiusz Komarowski, Starosta Pilski, uczestniczyli w nim także Arkadiusz Kubich, Wicestarosta Pilski, Emilia Załachowska, Członek Zarządu Powiatu w Pile oraz Kazimierz Wasiak, Przewodniczący Rady Powiatu w Pile.   

– Rozmawialiśmy o naszej współpracy, wymienialiśmy się doświadczeniami w samorządowej pracy i o tym, co udało nam się, jako władzom powiatu zrobić przez minione 5 lat, odkąd w marcu 2016 r. po raz pierwszy objąłem stanowisko Starosty Pilskiego – mówi starosta Eligiusz Komarowski.

Goście z partnerskiego powiatu mogli osobiście przekonać się, jak wiele inwestycji w tym czasie zrealizowano. Zwiedzili budynek Starostwa Powiatowego już po termomodernizacji, zobaczyli Powiatową Halę Sportową przy Pola w Pile,  Powiatowe Centrum Edukacji Ekologicznej w Pile w I LO, zmodernizowany budynek dawnego Kino ISKRA  w Pile, Stadion Powiatowy przy Okrzei w Pile oraz salę sportową i kompleks boisk i placów do rehabilitacji przy SOSW im. Marii Grzegorzewskiej w Pile, które to obiekty oddaliśmy wychowankom do użytku w 2018 r.

– Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego, jak wiele inwestycji dla mieszkańców, w tak krótkim czasie, zrealizowały władze Powiatu Pilskiego. Słowa uznania za nowoczesne gospodarowanie i umiejętność korzystania ze środków unijnych – powiedział starosta Winfried Becker.
– Z satysfakcją przyjąłem te słowa od doświadczonego samorządowca. Udowodniliśmy, że jak ma się dobre pomysły, dobrych współpracowników to można osiągać maksymalne cele – dodał starosta pilski.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

Noc Świętojańska w Nowej Wsi

Published

on

By

24 czerwca, Koło Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi „Gosposie znad stawu” zorganizowało dla mieszkańców Noc Świętojańską. Mieliśmy przyjemność gościć Burmistrza Trzcianki Pana Krzysztofa Jaworskiego, Dyrektor Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury w Trzciance Panią Dominikę Jeske, Kierownik Biblioteki i Centrum Kultury Panią Ewę Szczepańską oraz radną Panią Janinę Kamińską. Imprezę rozpoczął debiut Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Nowej Wsi, które zaśpiewały piosenkę „W moim ogródecku”.

W organizację włączyła się również nasza bibliotekarka Pani Renata z Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury w Trzciance – filia w Nowej Wsi, która wcieliła się w postać Kupały – słowiańskie bóstwo płodności, urodzaju oraz miłości i przygotowała opowieść o tradycjach Nocy Świętojańskiej. Mieszkańcy i zaproszeni goście spalili w ognisku ziele bylicy – odpędzając w ten sposób złe moce.

Po emocjonującym turnieju w którym brali udział zaproszeni goście i mieszkańcy, nie mogło zabraknąć przejścia nad staw i puszczania wianków. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi „Gosposie znad stawu” ugotowały dla mieszkańców pyszną grochówkę i upiekły słodkości: rogaliki, drożdżówki i ciasta. Można było również upiec kiełbaskę na ognisku. Zabawa trwała do białego rana. Noc Świętojańska odbyła się na terenie „Ogródka społecznego” gdzie sadziliśmy w maju wspólnie drzewa, krzewy i kwiaty zakupione w ramach projektu Czarnkowsko-Trzcianeckiej Lokalnej Grupy Działania w konkursie „Aktywni Mieszkańcy”. Cieszymy się że powstało piękne miejsce do wspólnej integracji wszystkich mieszkańców.

Dziękujemy sponsorom i wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji imprezy oraz strażakom z OSP Nowa Wieś za czuwanie nad bezpieczeństwem.

Koło Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi
„Gosposie znad stawu”

Advertisement

Continue Reading

Ludzie

Pilski Okrąglak zmieni swoje przeznaczenie

Published

on

By

Budynek przy ulicy Okólnej zostanie wyremontowany i zmodernizowany. Kiedyś mieściło się tu przedszkole, później budynek służył osobom bezdomnych, a teraz w tzw. Okrąglaku powstanie Pilski Instytut Integracji i Edukacji. Będzie to miejsce przyjazne seniorom, osobom z niepełnosprawnościami oraz całym rodzinom zagrożonym wykluczeniem społecznym. Koszt przebudowy, wyposażenia i prowadzenia działalności to ponad 3 miliony złotych.

Pilski Instytut Integracji i Edukacji stworzy doskonałą przestrzeń, która służyć będzie wzmocnieniu integracji społeczności miejskiej oraz rozwijaniu i aktywizowaniu grup zagrożonych wykluczeniem. Organizowane w instytucie wydarzenia integracyjne, ekologiczne, edukacyjne i kulturalne będą budować relacje międzypokoleniowe,
świadomość ekologiczną i społeczną mieszkańców.

Koszt projektu to około 2 701 000 złotych na przystosowanie istniejącej infrastruktury do nowych celów, zmiany terenów wokół budynku oraz wyposażenie obiektu. Kolejne ponad 670 tys. zostanie przeznaczona na działalność, która będzie tu prowadzona.

W obszarze społecznym w ramach działalności Centrum Aktywizacji Seniorów zaplanowano m.in. innowacyjne zajęcia poprawiające funkcje terapeutyczne, edukacyjne i pomagające osobom starszym lepiej funkcjonować w sferze społecznej, zawodowej oraz życiu codziennym.

W ramach aktywizacji gospodarczej przewidziano m.in. organizację wydarzeń w zakresie edukacji zawodowej, co pozwoli dostosować młodzież do wyzwań zawodowych związanych z Nową Ścieżką Rozwoju (m.in. pod nazwą Piła na Start, Pilska Akademia Umiejętności), zachęcić do zakładania własnej działalności gospodarczej lub rozwoju
zawodowego, co ma tym samym poprawić relatywnie złą sytuację finansową mieszkańców i niedobory na rynku pracy (szczególnie osób wysoko wykwalifikowanych). Partnerami Pilskiego Instytutu Integracji i Edukacji są uczelnie wyższe i samorządy gospodarcze.

Advertisement

Projekt jest realizowany w ramach projektu “Miasto Piła z nową energią!” finansowanego ze środków Mechanizmów Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

 

Continue Reading
Advertisement