Connect with us

Wiadomości

11,5 mln złotych dla osób bezrobotnych

Published

on

Podczas konferencji prasowej z Zarządem Powiatu i dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Pile poznaliśmy szereg działań, jakie są i będą podejmowane celem dalszej walki z bezrobociem. – Owszem, obecnie problem dotyka znacznie mniejszą grupę osób niż jeszcze kilka lat temu, ale wciąż trzeba minimalizować jego skutki i wspierać tych, którzy nie zawsze skutecznie poszukują zatrudnienia – informuje starosta Eligiusz Komarowski. I dodaje: – W Powiatowym Urzędzie Pracy w Pile jest zarejestrowanych prawie 3,9 tys. osób, z czego niespełna dwa tysiące mieszka w gminie Piła. To wciąż dużo. Najmniejsze bezrobocie notuje się w tej chwili na terenie gminy Ujście, zaraz za nią plasują się Kaczory i Piła. Największy wskaźnik bezrobocia jest w Łobżenicy, którą poprzedza Wyrzysk. W tym ostatnim przypadku widać jednak znaczną poprawę, z poziomu 6,8% do 5,3% w ciągu roku, co z pewnością jest związane z rozwojem fabryki „Dolina Noteci”.

Jak na razie Powiat Pilski dysponuje kwotą niemal 11,5 mln złotych na aktywizację zawodową osób w 2017 roku. Zgodnie z przeprowadzoną symulacją, taka kwota powinna pomóc grupie około 1455 bezrobotnych. Nadal jednak czynione są starania o środki dodatkowe. Jeżeli uda się pozyskać kolejne trzy miliony złotych, to wsparcie trafi do następnych 260 osób. Ponadto w ciągu roku opracowywane będą kolejne wnioski o dodatkowe środki Funduszu Pracy z ministerialnej rezerwy, w ramach naborów dotyczących aktywizacji różnych grup bezrobotnych.

Z puli 11,5 mln zł aż 8,3 mln zł przeznaczy się na aktywizację ludzi młodych. W przypadku otrzymania kolejnej puli pieniędzy, ta kwota może się zwiększyć nawet o 2,2 mln zł, co powinno wystarczyć na obsłużenie około 1100 osób poniżej 30. roku życia. W jaki sposób? Choćby poprzez przyznanie środków na założenie własnej działalności gospodarczej, refundację części wynagrodzeń lub staże. Istotną cegiełką będzie również aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnością. Na ten cel Powiat Pilski przeznaczył w tym roku 750 tys. zł.

– Rynek pracy uległ diametralnej zmianie. Dzisiaj kto chce dobrego pracownika, musi mu dobrze zapłacić. Mam nadzieję, że warunki na rynku pracy zmotywują do powrotu w rodzinne strony tych, którzy wyemigrowali do wielkich miast lub za granicę – powiedział wicestarosta Stefan Piechocki.

Advertisement

– Możliwości wsparcia osób bezrobotnych są bardzo duże. Choćby poprzez bony stażowe lub zasiedleniowe, będące formą pomocy dla najmłodszej generacji bezrobotnych. Jeszcze nie było takiej sytuacji, aby osoba, która szuka konkretnego wsparcia od naszego Urzędu, odeszła z kwitkiem – powiedziała Ewa Dorna, dyrektor PUP w Pile. Starosta dodał: – Dzisiaj Powiatowy Urząd Pracy w Pile, oprócz dotychczasowej działalności, bardzo dobrze współpracuje z wydziałami pilskiego Starostwa, dzięki czemu wspólnymi siłami udaje nam się skutecznie zabiegać o środki zewnętrzne i bez problemu je rozliczać. To niezwykle istotne działania, bo dzięki nim rynek pracy w powiecie ulega kolejnym pozytywnym przeobrażeniom.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ludzie

W Grabównie odbyła się kolejna edycja Drzymałówki

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Po raz kolejny w Grabównie odbyła się “Drzymałówka” – impreza, która ma kultywować pamięć o tym lokalnym bohaterze.

Jednym z elementów “Drzymałówki” była konkurs plastyczny na temat “Jak teraz mógłby wyglądać wóz Michała Drzymały”. W płynęło na niego aż 39 prac plastycznych. Jury nie miało łatwego zadania. Młodzież z gminy Miasteczko Krajeńskie miała wiele wizji. Według niektórych wóz Drzymały mógłby mieć na dachu panele fotowoltaiczne, a wokół umieszczone kamery. Jeszcze inni w wozie tym widzieli mały basen. Inwencja twórcza nie znała granic.

Prócz konkursu plastycznego był także test wiedzy o Michale Drzymale oraz konkurs kulinarny.

Advertisement
Continue Reading

Biznes

Zeroemisyjne, elektryczne autobusy Yutong E9 wyjadą na ulice Wałcza

Published

on

By

Zakończono dostawę 8 zeroemisyjnych elektrycznych autobusów Yutong E9. Podpisana w zeszłym roku umowa pomiędzy miastem Wałcz a Busnex Poland właśnie została zrealizowana. Wałcz stawia na rozwój elektromobilności w transporcie publicznym a realizacja tego zamierzenia została właśnie rozpoczęta.

Bardzo się cieszymy, że elektrobusy Yutong pojawią się także w województwie zachodniopomorskim. Do Wałcza dostarczyliśmy 9-metrowe pojazdy, sprawdzone już przez polskie samorządy. Osiem zeroemisyjnych autobusów elektrycznych to solidne wsparcie dla komunikacji miejskiej i krok w kierunku zielonego transportu. Już wkrótce nowoczesny, zeroemisyjny tabor obsłuży lokalną komunikację miejską – mówił Marcin Kucharski, prezes zarządu Busnex Poland.

Wybrany przez Wałcz Yutong E9 może pokonać na jednym ładowaniu ponad 350 kilometrów. Ten elektryczny autobus ma 9 metrów długości i jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej mobilności, a także wyposażony w klimatyzację i system monitoringu. Kontrakt obejmował również dostawę 4 mobilnych, dwustanowiskowych ładowarek do elektrobusów.

Zakup przez Wałcz zeroemisyjnego taboru autobusowego oraz infrastruktury do ładowania został dofinansowany kwotą w wysokości ponad 15 mln zł w ramach realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programu „Zielony Transport Publiczny”. Umowa została zawarta w 2022 r., a w 2023 r. miasto wybrało w przetargu Busnex Poland jako dostawcę elektrobusów.

Advertisement

Continue Reading

Advertisement
Advertisement