Connect with us

Wiadomości

11,5 mln złotych dla osób bezrobotnych

Published

on

Podczas konferencji prasowej z Zarządem Powiatu i dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Pile poznaliśmy szereg działań, jakie są i będą podejmowane celem dalszej walki z bezrobociem. – Owszem, obecnie problem dotyka znacznie mniejszą grupę osób niż jeszcze kilka lat temu, ale wciąż trzeba minimalizować jego skutki i wspierać tych, którzy nie zawsze skutecznie poszukują zatrudnienia – informuje starosta Eligiusz Komarowski. I dodaje: – W Powiatowym Urzędzie Pracy w Pile jest zarejestrowanych prawie 3,9 tys. osób, z czego niespełna dwa tysiące mieszka w gminie Piła. To wciąż dużo. Najmniejsze bezrobocie notuje się w tej chwili na terenie gminy Ujście, zaraz za nią plasują się Kaczory i Piła. Największy wskaźnik bezrobocia jest w Łobżenicy, którą poprzedza Wyrzysk. W tym ostatnim przypadku widać jednak znaczną poprawę, z poziomu 6,8% do 5,3% w ciągu roku, co z pewnością jest związane z rozwojem fabryki „Dolina Noteci”.

Jak na razie Powiat Pilski dysponuje kwotą niemal 11,5 mln złotych na aktywizację zawodową osób w 2017 roku. Zgodnie z przeprowadzoną symulacją, taka kwota powinna pomóc grupie około 1455 bezrobotnych. Nadal jednak czynione są starania o środki dodatkowe. Jeżeli uda się pozyskać kolejne trzy miliony złotych, to wsparcie trafi do następnych 260 osób. Ponadto w ciągu roku opracowywane będą kolejne wnioski o dodatkowe środki Funduszu Pracy z ministerialnej rezerwy, w ramach naborów dotyczących aktywizacji różnych grup bezrobotnych.

Z puli 11,5 mln zł aż 8,3 mln zł przeznaczy się na aktywizację ludzi młodych. W przypadku otrzymania kolejnej puli pieniędzy, ta kwota może się zwiększyć nawet o 2,2 mln zł, co powinno wystarczyć na obsłużenie około 1100 osób poniżej 30. roku życia. W jaki sposób? Choćby poprzez przyznanie środków na założenie własnej działalności gospodarczej, refundację części wynagrodzeń lub staże. Istotną cegiełką będzie również aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnością. Na ten cel Powiat Pilski przeznaczył w tym roku 750 tys. zł.

– Rynek pracy uległ diametralnej zmianie. Dzisiaj kto chce dobrego pracownika, musi mu dobrze zapłacić. Mam nadzieję, że warunki na rynku pracy zmotywują do powrotu w rodzinne strony tych, którzy wyemigrowali do wielkich miast lub za granicę – powiedział wicestarosta Stefan Piechocki.

Advertisement

– Możliwości wsparcia osób bezrobotnych są bardzo duże. Choćby poprzez bony stażowe lub zasiedleniowe, będące formą pomocy dla najmłodszej generacji bezrobotnych. Jeszcze nie było takiej sytuacji, aby osoba, która szuka konkretnego wsparcia od naszego Urzędu, odeszła z kwitkiem – powiedziała Ewa Dorna, dyrektor PUP w Pile. Starosta dodał: – Dzisiaj Powiatowy Urząd Pracy w Pile, oprócz dotychczasowej działalności, bardzo dobrze współpracuje z wydziałami pilskiego Starostwa, dzięki czemu wspólnymi siłami udaje nam się skutecznie zabiegać o środki zewnętrzne i bez problemu je rozliczać. To niezwykle istotne działania, bo dzięki nim rynek pracy w powiecie ulega kolejnym pozytywnym przeobrażeniom.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wiadomości

Uwaga! Utrudnienia na drodze!

Published

on

By

fot. KPP Piła

W związku z kolizją drogową, do której doszło w nocy z piątku na sobotę uszkodzona została sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu al. Niepodległości, 500-lecia Piły oraz ul. Koszalińskiej. Do czasu jej naprawy sygnalizacja nadaje tylko sygnał ostrzegawczy.

👮🏻 Mając na uwadze bezpieczeństwo kierowców policjanci pilskiej drogówki będą doraźnie kontrolować to skrzyżowanie, szczególnie w porannych oraz popołudniowych godzinach szczytu. W momentach newralgicznych będą też ręcznie kierować ruchem.
🚗 Przypominamy również, że al. Niepodległości jest drogą z pierwszeństwem przejazdu. Natomiast kierowcy jadący od strony mostów królewskich lub lotniska są na drogach podporządkowanych i muszą ustąpić pierwszeństwa przejazdu.
🚨Apelujemy o zachowanie ostrożności podczas jazdy. Sugerujemy też wybranie alternatywnej trasy przejazdu i ominięcie utrudnienia.

Continue Reading

Na sygnale

26-letni kajakarz utonął w powiecie złotowskim

Published

on

By

Nie udało się uratować życia 26-letniego kajakarza, który w niedzielę rano utonął w Jeziorze Sławianowskim Wielkim w pow. złotowskim.

Oficer prasowy złotowskiej policji asp. Damian Pachuc przekazał PAP, że w niedzielę po godz. 8.00 służby otrzymały zgłoszenie o tym, iż na jeziorze wywrócił się kajak, którym płynęli mężczyzna i kobieta. “Świadkom udało się wyłowić z wody kobietę” – zaznaczył.

Dodał, że kajakarza pod wodą zlokalizowali dopiero przybyli na miejsce strażacy z grupy wodno-nurkowej.

-Podjęte czynności ratunkowe nie przywróciły czynności życiowych mężczyźnie – wskazał.

Ofiarą utonięcia jest 26-letni mieszkaniec powiatu pilskiego. Towarzyszyła mu 20-letnia kobieta. Policja pod nadzorem prokuratora bada okoliczności wypadku. Ciało mężczyzny zostanie poddane sekcji zwłok.

Advertisement

 

(PAP)

Advertisement
Continue Reading