W przyszłym roku w Wolsztynie mają być dwie parady parowozów

Nie na jedną, ale na dwie parady parowozów zaprosi w 2023 r. Parowozownia Wolsztyn – poinformował PAP dyrektor parowozowni Waldemar Ligma. Najważniejsza w kalendarzu wydarzeń tej instytucji impreza ostatni raz odbyła się w 2019 r. z udziałem miłośników kolei z całego świata.

zdjęcie
Redakcja Twoje7dni

Parada parowozów w Wolsztynie (woj. wielkopolskie) jest jednym z ważniejszych wydarzeń kolejowych w Polsce i w Europie oraz unikatową imprezą w skali kontynentu. Parowozownia Wolsztyn to ostatnia parowozownia, która obsługuje planowe przewozy pasażerskie trakcją parową na normalnym torze.

 

Powołany w ostatnich miesiącach dyrektor Parowozowni Wolsztyn Waldemar Ligma powiedział PAP, że w przyszłym roku miłośnicy kolei będą mogli przyjechać do Wolsztyna na dwie parady parowozów. Jedna z nich odbędzie się w tradycyjnym terminie – w majowy weekend.

 

“Parady parowozów to jest jeden z motorów napędowych naszej parowozowni i życia turystycznego tego miasta. Parowozownia Wolsztyn jest niewątpliwie podstawową atrakcją turystyczną Wolsztyna. Dlatego w sierpniu zaprosimy na 27. Paradę Parowozów z udziałem lokomotyw z Polski, Niemiec i Czech” – powiedział Ligma.

 

Wydarzenie odbędzie się najprawdopodobniej w trzeci weekend sierpnia. Będzie to już czas, gdy do Wolsztyna wróci i wznowi po remoncie pracę parowóz Pt47-65. Na początku października lokomotywa pojechała na naprawę do czeskiego Kolina. Według obecnych planów ma wrócić pod parę w czerwcu 2023 r.

 

W pierwszym półroczu 2023 r. wolsztyńska parowozownia nie będzie dysponować żadną czynną lokomotywą parową – wszystkie będą w naprawie.

 

Tradycyjny, majowy termin parady również ma być zagospodarowany. Ligma powiedział PAP, że w majowy weekend Parowozownia Wolsztyn zaprosi miłośników kolei na paradę miniparowozów. “Myślę, że to będzie ciekawostka, wydarzenie warte zobaczenia. Głównymi bohaterami tej parady będą pochodzące z prywatnej kolekcji modele wolsztyńskich parowozów” – wyjaśnił.

 

W 2019 r. w ostatniej dotąd, 26. Paradzie Parowozów wzięło udział 10 czynnych lokomotyw: parowozy z Polski, dwie lokomotywy z Niemiec oraz angielski parowóz Beyer Peacock nr 1827 z 1879 roku. Do Wolsztyna przybyły tysiące osób z Europy i spoza kontynentu. Mimo prób przeniesienia terminu na jesień, w 2020 r. nie udało się z powodu pandemii zorganizować 27. Parady Parowozów. Pandemia uniemożliwiła organizację imprezy również rok później.

 

W tym roku na przeszkodzie stanął przede wszystkim remont przebiegającej przez Wolsztyn linii kolejowej. Największa w tym roku parada parowozów odbyła się więc nie w Wolsztynie, ale podczas obchodów 120-lecia Średzkiej Kolei Powiatowej. Wzięły w nim udział cztery parowozy wąskotorowe.

 

Obecnie dwa wolsztyńskie parowozy są w trakcie naprawy, trzeci jest do niej przygotowywany.

 

W ubiegłym roku do zakładów naprawczych trafił parowóz Ol49-59. Parowóz Pt47-65 na początku października pojechał do Kolina. Z początkiem listopada składy osobowe przestał prowadzić parowóz Ol49-69, obecnie przygotowywany jest do naprawy głównej.

 

Dyrektor instytucji zapewnił, że następny rok Parowozownia Wolsztyn powinna zakończyć z dwoma czynnymi parowozami. Trzeci powinien być pod parą w 2024 r. Niewykluczone, że za dwa lata parowozownia będzie miała nawet cztery czynne parowozy.

 

Parowozownia w Wolsztynie posiada ok. 30 parowozów różnych serii – m.in. najstarszy, używany po wojnie w hucie Szczecin bezogniowy (bez paleniska) parowóz TKb b4 z 1912 r., znany z filmów “Pianista” czy “Miasto z morza” Ok1-359 z 1917 r., trzycylindrowy Ty1-76 z 1919 r., czy jedyny zachowany z tej serii na świecie parowóz Tr5-65 z 1921 r. Podziwiać tu również można najstarszy parowóz produkcji polskiej Ok22-31 z 1929 r. oraz najszybszy, rozwijający niegdyś prędkość 130 km/h, Pm36-2, zwany “Piękną Heleną” z 1937 r. (PAP)

 

autor: Rafał Pogrzebny

Wybrane dla Ciebie
Konferencja PiS w Pile: politycy komentują SAFE, Trybunał i zwolnienia w Signify
Konferencja PiS w Pile: politycy komentują SAFE, Trybunał i zwolnienia w Signify
Brutalny rozbój w Pile: 5 osób zaatakowało 21-latka, grozi im 20 lat więzienia
Brutalny rozbój w Pile: 5 osób zaatakowało 21-latka, grozi im 20 lat więzienia
Dromadery wróciły do pilskich lasów. Rusza sezon ochrony przeciwpożarowej
Dromadery wróciły do pilskich lasów. Rusza sezon ochrony przeciwpożarowej
Motocyklista pędził 135 km/h. Stracił prawo jazdy
Motocyklista pędził 135 km/h. Stracił prawo jazdy
Piła: Dopłaty do kastracji psów i kotów
Piła: Dopłaty do kastracji psów i kotów
Weekend pełen szaleństwa na drogach! 13 kierowców straciło prawo jazdy
Weekend pełen szaleństwa na drogach! 13 kierowców straciło prawo jazdy
61 kg narkotyków w pustym budynku. Szokujące odkrycie policji
61 kg narkotyków w pustym budynku. Szokujące odkrycie policji
Pilskie Targi Edukacyjne już 21 marca
Pilskie Targi Edukacyjne już 21 marca
Kajakarze pożegnali zimę na rzece Piławie
Kajakarze pożegnali zimę na rzece Piławie
Jak zdobić jajka rdzeniem sitowia? Tradycja wraca do łask
Jak zdobić jajka rdzeniem sitowia? Tradycja wraca do łask
Nowy obiekt przy boisku w Tarnówce otwarty
Nowy obiekt przy boisku w Tarnówce otwarty
Piła: Fantastyczna podróż w czterech setach
Piła: Fantastyczna podróż w czterech setach