Connect with us

Video

Wypadek na DK10 w Śmiłowie – VIDEO

Published

on

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Video

Konkurs Wabienia Jelenia – Goraj 2022

Published

on

By

Zapraszamy na krótką relację video z XIX Ogólnopolskiego Konkursu Wabienia Jelenie w Goraju, który odbył się 21 maja 2022 roku.

Fotorelacja dostępna w dziale FOTORELACJE.  Zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na Youtube:
https://www.youtube.com/channel/UCjxZ1hW5CuY1jY6S1Aouldw?sub_confirmation=1

Jeśli zasybskrybujesz nasz kanał, będziesz otrzymywał jako pierwszy/a informację o nowych filmach.

Advertisement
Continue Reading

Ludzie

Pan Zygmunt – Dzwonnik ze Świętej

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Zygmunt Smełsz ze wsi Święta koło Złotowa od ponad 22 lat jest miejscowym dzwonnikiem. Codziennie dzwony w przykościelnej dzwonnicy wprawia w ruch w południe, a w niedzielę aż dwa razy. Przez ten cały czas zdarzały się pojedyncze przypadki, kiedy nie mógł zadzwonić.

Dzwonnica powstała 22 lata temu. Początkowo nie było dzwonnika. Ich uruchamianiem zajmowały się przypadkowe osoby. Nie było to dobre.

-Czasem dzwoniły godzinę, czasem pół godziny a czasem 15 minut przed mszą. Zdenerwowałem się. Powiedziałem, że ja będę dzwonił. Od tego czasu mijają 22 lata i wciąż dzwonię – mówi Zygmunt Smełsz, dzwonnik ze Świętej.

Przez ten cały czas pan Zygmunt tylko kilka razu nie zadzwonił, gdy zmogła go poważna choroba. Z reguły jednak, nawet jak jest chory, to idzie do dzwonnicy, zadzwoni i… wraca do łóżka.

W dzwonnicy są dwa dzwony: jeden większy, a drugi mniejszy. Wprawienie ich w ruch nie jest łatwe. Wymaga trochę siły, jednak jak się je rozbuja, to jest już lekko.

Na razie nie ma następców. Nikt nie kwapi się z objęciem tej funkcji, szczególnie, że jest praca w formie wolontariatu. Pan Zygmunt kocha jednak swoje dzwony i nie wyobraża sobie, by mógł żyć bez codziennego dzwonienia.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement