Connect with us

Polska i Świat

Tour de Pologne – zaprezentowano całą trasę

Published

on

fot. PAP

Jubileuszowy 80. Tour de Pologne rozpocznie się 29 lipca w Poznaniu, a zakończy 4 sierpnia w Krakowie. Całą trasę największego w kraju wyścigu kolarskiego przedstawiono w poniedziałek w studiu TVP Sport w Warszawie.

Już wcześniej znane były niektóre elementy trasy, ale dyrektor wyścigu Czesław Lang chciał zachować szczegóły rywalizacji właśnie na tę okazję, choć sam nie był obecny na prezentacji.

 

Miastami goszczącymi mety etapów będą: Poznań, Karpacz, Duszniki-Zdrój, Opole, Bielsko-Biała, Katowice i Kraków. Po wieloletniej przerwie kolarze znów będą się ścigać w zachodniej Polsce. Trzy ostatnie odcinki są w pewnym stopniu znane z poprzednich edycji Tour de Pologne.

Advertisement

 

Królewskim, czyli najtrudniejszym etapem ma być trzeci, z metą w Dusznikach-Zdroju, prowadzący z Wałbrzycha przez przełęcze Walim i Jugowską, przez Srebrną Górę i Zieleniec.

 

“To perełka, szukałem takiej trasy od dłuższego czasu” – podkreślił Lang w nagraniu wideo. “Zabrakło mi przed samą metą dłuższego podjazdu, ale o tym, czy trasa jest trudna, zadecydują sami kolarze, tempo ich jazdy” – ocenił z kolei w studiu TVP Sport były znakomity kolarz, a obecnie dyrektor sportowy grupy Bahrain-Victorious, Michał Gołaś.

Advertisement

 

Wyścig powinien się rozstrzygnąć na szóstym etapie, jeździe indywidualnej na czas w Katowicach, gdzie kolarze rywalizowali po raz ostatni w 2021 roku. Koszulkę lidera obronił wtedy Portugalczyk Joao Almeida, który następnego dnia świętował zwycięstwo w całym wyścigu w Krakowie.

 

Ostatnim akordem rywalizacji będzie etap z Zabrza do Krakowa i finisz, prawdopodobnie dużego peletonu, na Błoniach.

Advertisement

 

W Tour de Pologne wystartują wszystkie ekipy, łącznie 18, z licencjami World Tour, a także pięć zaproszonych: reprezentacja Polski, amerykańskie zespoły Novo Nordisk i Human Powered Health (w tym drugim zawodnikami są Stanisław Aniołkowski i Alan Banaszek), szwajcarski Q36.5 Pro Cycling Team (Kamil Małecki, Szymon Sajnok), belgijska ekipa Lotto Dstny oraz szwajcarska Tudor.

 

Na wstępnej liście startowej są dwaj najlepsi polscy kolarze – Rafał Majka (UAE Team Emirates) i Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers). Obaj wygrali Tour de Pologne: pierwszy w 2014 roku, drugi w 2018, ale jeszcze nigdy w tym wyścigu nie ścigali ze sobą.

Advertisement

 

W tym roku Tour de Pologne będzie obchodzić potrójny jubileusz: mija 95 lat od pierwszego wyścigu, 30 lat od objęcia przez Langa funkcji dyrektora, a ponadto będzie to 80. edycja.

 

Trasa 80. Tour de Pologne:

Advertisement

 

29.07, 1. etap, Poznań – Poznań (183,7 km):

30.07, 2. etap, Leszno – Karpacz (202,9 km)

31.07, 3. etap, Wałbrzych – Duszniki-Zdrój (163,3 km)

Advertisement

1.08, 4. etap, Strzelin – Opole (198,6 km)

2.08, 5. etap, Pszczyna – Bielsko-Biała (198,8 km)

3.08, 6. etap, Katowice – Katowice (jazda ind. na czas, 16,6 km)

4.08, 7. etap, Zabrze – Kraków (166,6 km)

Advertisement

 

(PAP)

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polska i Świat

Wypadek na S11 z Koszalina do Piły

Published

on

By

Z powodu pożaru samochodu osobowego w pobliżu miejscowości Kłanino zablokowana jest droga S11 prowadząca z Koszalina w kierunku Szczecinka i Piły. Na miejscu są strażacy, GDDKiA poinformowała, że utrudnienia mogą potrwać godzinę.

„Informację otrzymaliśmy od straży pożarnej, na drodze S11 zapalił się samochód, nasze służby tam jadą. Zablokowana jest jedna jezdnia, w kierunku Szczecinka i Piły. Nie ma osób poszkodowanych” – wyjaśniła dyżurna punktu informacji drogowej GDDKiA w Szczecinie.

Do niebezpiecznego zdarzenia na S11 prowadzącej z Koszalina do Piły doszło przed godz. 13. Samochód osobowy zapalił się na ekspresówce, na odcinku Zegrze Pomorskie – Bobolice, w pobliżu miejscowości Kłanino. Na miejscu są już strażacy.

GDDKiA informuje, że przewidywany czas utrudnień to jedna godzina.

Advertisement

Droga S11 to w sezonie turystycznym bardzo popularna trasa prowadząca nad Bałtyk. Korzystają z niej przede wszystkim mieszkańcy Wielkopolski jadący do Mielna, Darłowa czy Kołobrzegu.

PAP

Advertisement
Continue Reading

Polska i Świat

Żyje górnik poszukiwany po wstrząsie w kopalni Rydułtowy

Published

on

By

fot. PAP

Żyje górnik poszukiwany od czwartku po wstrząsie w kopalni Rydułtowy, czeka na niego śmigłowiec LPR – poinformował w sobotę Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

Na godz. 15:30 w sobotę PGG zapowiedziała konferencję, na której mają zostać przekazane szczegóły dot. odnalezienia górnika.

 

Do silnego wstrząsu w kopalni Rydułtowy doszło w czwartek o godz. 8.16. W zagrożonym rejonie 1150 m pod ziemią było 78 górników, którzy prowadzili prace konserwacyjne maszyn i urządzeń. 76 z nich zostało wycofanych, 17 trafiło do szpitali. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, część poszkodowanych jeszcze tego samego dnia wróciła do domów.

Advertisement

 

Od czwartkowego rana trwało poszukiwanie dwóch pozostałych górników. Późnym popołudniem tego dnia prezes Wyższego Urzędu Górniczego Piotr Litwa przekazał informację o zlokalizowaniu jednego z nich, wieczorem PGG przekazała informację o śmierci mężczyzny. Drugiego z pracowników odnaleziono w sobotę.(PAP)

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement