Connect with us

Sport

Pobiegnijmy razem z gwiazdami lekkiej atletyki dla dobra dzieci w 6. PKO Biegu Charytatywnym

Published

on

Ruszyły zapisy na 6. PKO Bieg Charytatywny, który po trzyletniej przerwie wystartuje 24 września 2022 r. na stadionach lekkoatletycznych 12 polskich miast. Celem tegorocznej imprezy, organizowanej przez Fundację PKO Banku Polskiego w ramach akcji „Biegajmy razem”, jest wsparcie opieki psychologicznej i psychiatrycznej w domach dziecka i placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

PKO Bieg Charytatywny jest ogólnopolską inicjatywą, która popularyzuje zdrowy styl życia i ideą dobroczynności. Uczestnicy tegorocznej edycji biegu wystartują w: Katowicach, Koszalinie, Zielonej Górze, Łomży, Biłgoraju, Stalowej Woli, Zakopanem, Rypinie, Ostródzie, Sieradzu, Sochaczewie i Polkowicach.

Ambasadorkami 6. PKO Biegu Charytatywnego są m.in. wybitne polskie lekkoatletki Sofia Ennaoui i Joanna Jóźwik. W akcję włączyli się również inni czołowi sportowcy: Artur Partyka, Paweł Januszewski, Sebastian Chmara czy siatkarz Witold Roman.

Advertisement

PKO Bank Polski bardzo wspiera sport, a także działania związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Projekt biegu charytatywnego łączy te obszary. Jest to jedyny bieg w Polsce, w którym mogą uczestniczyć wszyscy, nawet dzieci od pierwszego roku życia, na dostosowanym do ich możliwości dystansie” – mówi Robert Lubański, dyrektor Departamentu Zarządzania Marką i CSR PKO BP.

Jak podkreśla Sofii Ennaoui, wicemistrzyni Europy z 2018 r., tegoroczna brązowa medalistka Mistrzostw Europy i piąta zawodniczka na Mistrzostwach Świata, bieganie daje dużo satysfakcji i jest najłatwiejszym nośnikiem pozytywnych emocji, dzięki którym wydzielają się endorfiny.

Sport mnie zahartował, dał mi wiele pozytywnych cech, które wykorzystuję na co dzień: wielką odwagę, umiejętność ciężkiej pracy i niepoddawania się nawet w trudnych chwilach” – przekonuje Ennaoui.

W biegu 24 września wystartują pięcioosobowe sztafety, które przez godzinę będą pokonywać kolejne okrążenia stadionów. Każdy uczestnik sztafety musi przebiec przynajmniej jedno okrążenie. Po biegu głównym odbędzie się PKO Bieg Charytatywny Młodych, w którym wystartują dzieci do 13. roku życia, pokonując – w zależności od wieku – dystanse 100, 200 lub 400 metrów.

Advertisement

W zamian za zaangażowanie uczestników, Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże beneficjentom środki finansowe, które wesprą opiekę psychologiczną tam, gdzie zapotrzebowanie na nią jest szczególnie wysokie, czyli w domach dziecka i placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Dzieci, które do nas przychodzą są naprawdę poranione. To, co przeżyły, to tylko one same wiedzą. Wsparcie Fundacji PKO Banku Polskiego jest bardzo ważne, bo dostaniemy środki na opracowanie diagnozy psychofizycznej dziecka, na konsultacje psychiatryczne oraz na dostosowane do wieku i potrzeb dziecka terapie” – wyjaśnia Anna Miler z Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta.

Jak zaznaczyła, terapia musi być wszechstronna i dobrana indywidualnie do dziecka. Chcemy by były również środki na zajęcia typu hipoterapia czy dogoterapia – to są zajęcia, które dzieci bardzo lubią – dodaje Miler.

Ambasadorki akcji podkreślają, że wsparcie psychologiczne dziecka jest kluczowe, by potem mogło osiągać swoje zamierzone cele.

Advertisement

Gdybym nie miała wsparcia na samym początku, gdybym wracała z treningów do domu i słyszała od rodziców: daj spokój, nie męcz się, zajmij się czymś innym, to na pewno nie zostałabym sportowcem i na pewno nie osiągnęłabym takich celów” – zaznacza Joanna Jóźwik, piąta zawodniczka Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro na dystansie 800 metrów.

Zapisy na 6. PKO Bieg Charytatywny są prowadzone od 24 sierpnia na stronie www.pkobiegcharytatywny.pl. Gwarancję startu zapewnia nadanie numeru startowego, który jest przydzielany po zaksięgowaniu opłaty startowej. Minimalna opłata za pakiet startowy drużyny wynosi 50 zł i jest przekazywana na cel charytatywny biegu.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sport

Polska – Brazylia 26:22 w towarzyskim meczu piłkarek ręcznych w Pile

Published

on

By

fot. PAP

Polskie piłkarki ręczne pokonały 26:22 (12:9) w spotkaniu towarzyskim rozegranym w Pile. Nasze miasto po raz pierwszy w historii było gospodarzem meczu reprezentacji w tej dyscyplinie sportu.

Najwięcej bramek dla Polski zdobyły: Magda Balsam 7 oraz Emilia Galińska, Aleksandra Olek i Aleksandra Rosiak po 3; dla Brazylii – Gabriela Bitolo 5. (PAP)

Continue Reading

Sport

Wielkie święto biegaczy w Pile. W sobotę AMP w biegach przełajowych

Published

on

By

fot. Krzysztof Karpiński

W sobotę Piła znów stanie się miejscem Akademickich Mistrzostw Polski. W tym roku uczestniczy staną do rywalizacji jednak nie w judo, a w biegach przełajowych. – To dla nas nowe wyzwanie, ale będziemy chcieli zadowolić biegaczy każdego typu – przekonuje Paweł Łojewski z AZS ANS Piła, jeden z organizatorów zawodów.

W ostatnich latach Piła wybiła się w środowisku akademickim na specjalistę od turniejów w judo. Tym razem jednak walka o medale AMP nie będzie się tam rozgrywać na tatami, ale na biegowych trasach. Chęć udziału w zawodach na terenie Aeroklubu Ziemi Pilskiej wyraziło 650 osób z 55 uczelni. Dla sztabu organizacyjnego z AZS Akademii Nauk Stosowanych w Pile to jednak nie jest coś zupełnie nowego, albowiem na koncie mają już doświadczenia z innych imprez biegowych.

– Porównując frekwencję z AMP-ami w judo, jest to duży przeskok i wyzwanie. Niektórzy z nas od prawie trzydziestu lat działają przy półmaratonie w Pile. Oczywiście, przełaje mają inną specyfikę i charakter, gdzie czasem im trudniej, tym lepiej. Dostajemy już wiele pytań o utrudnienia na trasie, sprawdzamy prognozy pogody i wszystko wskazuje, że dla kibiców aura będzie sprzyjająca – mówi Paweł Łojewski z AZS ANS Piła, koordynator zawodów.

W programie znajdą się biegi na dystansie 3 i 6 km dla pań oraz 4,5 i 9 km dla panów, a także sztafeta mieszana 4 x 1,5 km. Wszystko będzie się rozgrywać na rundzie liczącej około 1500 metrów wytyczonej na miejscowym lądowisku. Biorąc pod uwagę miejsce, trudno spodziewać się mocnych podbiegów i zbiegów, ale jak zapewniają organizatorzy, nikt nie będzie się nudził.

– Nie będę zdradzać zbyt wiele, ale będziemy chcieli zadowolić każdy typ biegacza. Na pewno znajdą się długie proste, ale też sztuczne utrudnienia znane z przełajów. Z uwagi na to, że biegi będą odbywały się na lotnisku, swoje może robić też wiatr – dodaje Łojewski.

W biegu na 6 km kobiet złotego medalu z ubiegłego roku bronić będzie Paulina Kicilińska (AGH Kraków), a na 9 km mężczyzn sukces będzie chciał powtórzyć Krzysztof Żygenda (PG Gdańsk). Na starcie zobaczymy też uczestników Akademickich Mistrzostw Świata w biegach przełajowych z Omanu: Oliwię Paradowską (PG Gdańsk), Monikę Kuźniar (URz Rzeszów), Weronikę Mikołajewską (UG Gdańsk) oraz Jakuba Tuleję (UKW Bydgoszcz).

Advertisement

– Oczywiście bardzo chciałabym utrzymać pozycję, ale absolutnie nie narzucam sobie presji. Zwycięstwo z zeszłego roku to jak dotąd moje największe sportowe osiągnięcie. Pamiętam, że biegło mi się bardzo dobrze. Myślę, że przełaje są na tyle niespodziewane, że ciężko wybrać, co jest kluczem do sukcesu. Na pewno składa się na to wytrzymałość i siła, ale wszystko zależy od trasy – mówi przed startem Kicilińska.

Uroczyste otwarcie zawodów zaplanowano w sobotę o godzinie 11. Ceremonia zakończenia imprezy planowana jest na godzinę 15. Złotych medali w klasyfikacji generalnej będzie bronić Uniwersytet Warszawski w rywalizacji pań i Uniwersytet Gdański u mężczyzn.
Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

AMP 2024 w biegach przełajowych w Pile – harmonogram (6.04.2024)
godz. 11:00 – otwarcie
godz. 11:15 – bieg na 3 km kobiet
godz. 11:50 – bieg na 4,5 km mężczyzn
godz. 12:30 – bieg na 6 km kobiet
godz. 13:20 – bieg na 9 km mężczyzn
godz. 14:20 – sztafeta mieszana 4×1,5 km
godz. 15:00 – zakończenie

Lista uczelni zgłoszonych do AMP 2024 w biegach przełajowych w Pile
Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie
Akademia Górnośląska w Katowicach
Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
Akademia Nauk Stosowanych w Lesznie
Akademia Nauk Stosowanych w Pile
Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Collegium Medicum UJ w Krakowie
Gdański Uniwersytet Medyczny
Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze
Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Ciechanowie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie
Politechnika Białostocka
Politechnika Bydgoska
Politechnika Częstochowska
Politechnika Gdańska
Politechnika Krakowska
Politechnika Lubelska
Politechnika Łódzka
Politechnika Morska w Szczecinie
Politechnika Opolska
Politechnika Poznańska
Politechnika Rzeszowska
Politechnika Śląska w Gliwicach
Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
Politechnika Warszawska
Politechnika Wrocławska
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Uniwersytet Gdański
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Merito w Poznaniu
Uniwersytet Morski w Gdyni
Uniwersytet Opolski
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Uniwersytet Rzeszowski
Uniwersytet Szczeciński
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Wrocławski
Uniwersytet Zielonogórski
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement