Connect with us

Polska i Świat

Wzmożony ruch pojazdów wojskowych i statków powietrznych

Published

on

fot. sierż. Daniel Chojak

Od piątku 4 sierpnia do 6 sierpnia 2023 r. na drogach niemal całej Polski, będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych w związku z przygotowaniami do Wielkiej Defilady pod hasłem Silna Biało-Czerwona, która odbędzie się na Wisłostradzie w Warszawie, w związku ze Świętem Wojska Polskiego.

Ruch kolumn pojazdów wojskowych będzie odbywał się po drogach niemal wszystkich województw. Pojazdy wojskowe będzie można spotkać na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych.

Natomiast w poniedziałek 7 sierpnia, w godzinach 8.00-12.00, nad Polską będzie można zaobserwować także wzmożony ruch statków powietrznych, które będą przemieszczać się na zgrupowania do parady lotniczej. Piloci będą także realizować loty treningowe od 8 do 13 sierpnia.

Pojazdy najczęściej poruszać się będą w godzinach nocnych, aby ich przejazd w jak najmniejszym stopniu powodował utrudnienia w ruchu. Jednak niektóre przejazdy będą odbywać się w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytów natężenia ruchu. Będą one eskortowane i zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego we współpracy z Policją. Przegrupowania zostały skoordynowane z właściwymi władzami, w tym lokalnymi.

Advertisement

Zwracamy się do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności. Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Prosimy również aby nie publikować informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych – czytamy w komunikacie MON.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polska i Świat

Wielkopolscy Terytorialsi strzelali z granatnika M-72

Published

on

By

foto: st. szer. spec. Justyna SZEMBERSKA

Pas taktyczny w Trzemesznie – to tutaj żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej mieli okazję szkolić się z zakresu strzelania z granatnika M-72, który mają na wyposażeniu Wojska Obrony Terytorialnej.

W strzelaniu na pasie taktycznym w Trzemesznie wzięło udział kilkudziesięciu żołnierzy wielkopolskiej „Dwunastki”.
Granatnik M72 EC MK1 to jedna z najnowszych wersji z rodziny lekkich granatników jednorazowych M-72. Przeznaczony jest do zwalczania wszelkiego rodzaju lekkich pojazdów opancerzonych.

Granatnik M-72 jest bronią niezwykle wygodną w użyciu. Trzeba podkreślić, że to broń precyzyjna, podręczna i rzadko zawodzi. Jest dopasowana do realiów pola walki. M-72 stanowi uzupełnienie systemu ognia przeciwpancernego w WOT – tłumaczy szef sekcji szkoleniowej w 12. WBOT.

Uczestnik szkolenia – żołnierz 12. WBOT, relacjonuje: zaletą tego granatnika jest jego waga. Myślę, że każdy żołnierz bez problemu poradzi sobie z jego obsługą. To broń, która nas nie obciąża, ponieważ waży naprawdę niewiele. Doskonale sprawdza się w przypadku lekkiej piechoty.

Advertisement

M-72 EC MK1 to granatnik jednostrzałowy, wykonany m.in. z włókna węglowego, z głowicą kumulacyjną, wyposażoną w zapalnik z podwójnym zabezpieczeniem oraz samolikwidatorem aktywującym się w przypadku nietrafienia w cel.

Continue Reading

Polska i Świat

W Forcie VII uczczono pamięć ofiar nazistowskich zbrodni

Published

on

By

– „Obóz krwawej zemsty” nie wziął się znikąd. Był efektem nienawiści rozwiniętej w system eksterminacji – mówił Marszałek Marek Woźniak podczas uroczystego Apelu Pamięci w Forcie VII w Poznaniu. 10 października mija 85 lat od uruchomienia w tym miejscu pierwszego niemieckiego obozu koncentracyjnego na okupowanych ziemiach polskich, gdzie życie straciło około 20 tysięcy osób.

KL Posen stał się miejscem eksterminacji Polaków – powstańców wielkopolskich i śląskich, przedstawicieli świata nauki i kultury, działaczy i urzędników samorządowych oraz państwowych, księży, harcerzy, członków organizacji konspiracyjnych. Przez Niemców nazywany był „obozem krwawej zemsty”. W Forcie VII naziści przeprowadzali eksperymenty z masowym gazowaniem ludzi.

Apel Pamięci odbył się z asystą wojska z Garnizonu Poznań. W uroczystościach rocznicowych poza Marszałkiem wziął udział m.in. Martin Kremer, Konsul Generalny Niemiec w Polsce, przedstawiciele władz samorządowych oraz środowisk kombatanckich.

Advertisement

– Szanowni Państwo, wrzesień i październik to miesiące rocznic tragicznych w skutkach wydarzeń sprzed 85 lat. Gromadząc się dziś w tym miejscu nie sposób nie odczuwać ogromnych emocji. Fort VII to bardzo ważne miejsce w historii Wielkopolski i Polski. To pierwszy niemiecki obóz koncentracyjny w naszym kraju. To miejsce i jego wojenna historia jest przykładem, do czego zdolny jest człowiek, jeśli otrzyma polityczne przyzwolenie na krzywdzenie innych, obietnicę bezkarności i zostanie odpowiednio zmotywowany ideologicznie – mówił podczas wydarzenia Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Marszałek w trakcie swojego wystąpienia wspominał poległych w Forcie VII, którzy oddani byli działaniom niepodległościowym – Powstańców Wielkopolskich: działaczkę Aleksandrę Bukowiecką, pułkownika Wincentego Nowaczyńskiego, malarza i rysownika Leona Prauzińskiego oraz Irenę Bobowską, niepełnosprawną harcerkę, konspiratorkę w czasie hitlerowskiej okupacji.

Modlitwę ekumeniczną poprowadził Arcybiskup Stanisław Gądecki oraz duchowni z Poznańskiej Grupy Ekumenicznej. Przed uroczystościami zaproszeni przedstawiciele rodzin odczytali fragmenty zachowanych wspomnień więźniów.

Po oficjalnej części nastąpiło złożenie wieńców pod Ścianą Śmierci. W imieniu Wielkopolan złożyli je: Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Łukasz Kapustka, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Poznania, Elżbieta Nawrocka, Członkini Zarządu Powiatu Poznańskiego, Jacek Wiśniewski, Dyrektor Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Stanisław Tamm, Sekretarz Miasta Poznania.

Po Apelu Pamięci odbyło się uroczyste poświęcenie kaplicy ekumenicznej, która mieści się w jednym z pomieszczeń Fortu VII. Kaplica powstała na wniosek Poznańskiej Grupy Ekumenicznej i jest spełnieniem wyrażanych tuż po zakończeniu wojny przez więźniów Fortu VII oczekiwań, by w miejscu męczeństwa i śmierci tysięcy osób powstało miejsce modlitwy.

Advertisement

Organizatorem uroczystości jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, które jest instytucją kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII jest oddziałem WMN.

Continue Reading