Connect with us

Polityka

Wyniki III edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych

Published

on

Rozwój Polski nie jest możliwy bez rozwoju terenów wiejskich. Przez poprzedni rząd sprawy polskiej wsi zostały zepchnięte na margines polityki gospodarczej i społecznej. Był to ciąg niespełnionych obietnic, zaniedbań, a nawet szkodliwych rozwiązań.

Dlatego w ramach Polskiego Ładu dla gmin i obszarów wiejskich powstał Program Inwestycji dla gmin popegeerowskich. Program przeznaczony jest dla gmin, które realnie ucierpiały na transformacji i przez kolejne lata nie mogły inwestować na swoich terenach. Chodzi o gminy, które dziś nie mają środków na inwestycje. Często nie mają nawet wkładu własnego, aby realizować je przy pomocy np. funduszy unijnych.

Powiaty i gminy, w których zlokalizowane były PGR-y mogły wziąć udział w trzeciej edycji Rządowego Funduszu „Polski Ład”: Programu Inwestycji Strategicznych. , która zakłada wsparcie właśnie dla tych jednostek. Dwie pierwsze edycje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i dały obraz jak wiele gmin oczekuje takiego wsparcia.

-Dziś znamy już wyniki trzeciej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich i jest mi niezmiernie miło, że w moim okręgu tak wiele gmin uzyskało potrzebne wsparcie – mówi  poseł Marta Kubiak.

Powiat pilski:

– Powiat Pilski – 2 mln 940 tys. zł na modernizację drogi powiatowej nr 1174P na odc. Nowy Dwór – Łobżenica

Advertisement

Gmina Białośliwie – 2 mln 058 tys. zł na rozbudowę stacji uzdatniania wody w Nieżychowie

Gmina Łobżenica – 3 mln 430 tys. zł na budowę Sali sportowej przy Szkole Podstawowej im Kawalerów Orderu Uśmiechu w Dźwiersznie Małym

Gmina Miasteczko Krajeńskie – 2 mln 200 tys. zł na przebudowę drogi gminnej Powiatw miejscowości Brzostowo

Gmina Szydłowo – 3 mln 590 tys. zł na budowę, rozbudowę i przebudowę świetlicy wiejskiej w Starej Łubiance

Gmina Ujście – 1 mln 402 tys. 500 zł na budowę boisk sportowych w Byszkach, Chrustowie i Jabłonowie

Advertisement

Gmina Ujcie – 975 tys. zł na modernizację placów zabaw na terenie gminy Ujście

Gmina Wyrzysk – 2 mln zł na budowę dróg w Rudzie i Gleśnie

Gmina Wyrzysk – 1 mln zł na budowę drogi gminnej nr G129315P w Falmierowie

– Miasto i Gmina Kaczory – 1 mln 470 tys. zł na budowę ścieżki rowerowej Krzewina-Dziembowo

Miasto i Gmina Wysoka – 2 mln 850 tys. zł na budowę wraz z przebudową sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej, deszczowej w rejonie Osiedla Kościuszki w Wysokiej

Advertisement

-Zdaję sobie sprawę z tego, że liczba takich inwestycji jest ogromna, a to znaczące wsparcie w dużej mierze poprawi sytuację wielu gmin, w których niegdyś funkcjonowały PGR-y – dodaje posłanka.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polityka

Dokąd zmierza Piła? Dlaczego wyburzają kamienice?

Published

on

By

Kilka dni temu rozpoczęło się wyburzanie kamienicy przy ul. Ossolińskich w Pile. To charakterystyczna kamienica z muralem. Wielu mieszkańców miasta jest zdecydowanie przeciwna jej wyburzeniu. Po cichu zadają pytania, czy teren ten przeznaczony jest już przeznaczony dla konkretnego developera?

-Włodarze naszego miasta zdają się nie przejmować tym co sądzą mieszkańcy. Robią tylko to co sami uważają za dobre. Problem w tym, że w ten sposób niszczą to do poprzednicy wypracowali przez dziesiątki lat – mówi Pan Roman, mieszkaniec tego osiedla.

-Pewnie już komuś ten plac został obiecany – zastanawia się inny mieszkaniec Piły.

Władze twierdzą, że koszt remontu kamienicy byłby zbyt duży, dlatego zapadła decyzja o jej wyburzeniu. W tym tygodniu budowlańcy rozpoczęli wyburzanie obiektu, który od wielu lat był wpisany w krajobraz Piły.

Internet aż huczy na ten temat. Wszyscy zastanawiają się dlaczego włodarze miasta starają się za wszelką cenę sprzedawać tereny pod budowę mieszkaniową. Zyskują na tym developerzy, którzy coraz śmielej stawiają w Pile kolejne betonowe bloki.

Tymczasem w mieście jest wiele kamienic, którym można przywrócić dawny blask. Pisaliśmy o tym kilka miesięcy temu, gdy burzone były kamienice przy ul. Wawelskiej. LINK TUTAJ.

Advertisement

Dlaczego w Pile wolą burzyć kamienice, niż odrestaurowywać? Bo to za drogo kosztuje?

Skoro jednak prezydent Wrocławia może każdego roku odnawiać stare kamienice to dlaczego w Pile tak się nie dzieje? Mało tego! We Wrocławiu potrafią z takich kamienic robić prawdziwe perełki. Warto chociażby spojrzeć na te zdjęcia poniżej. Tak wyglądają odnowione klatki schodowe kamienic we Wrocławiu.

Pytanie nasuwa się jedno. Dlaczego nie można tak zrobić w Pile? Czy doprawdy trzeba wszystko zniszczyć, wyburzyć, zlikwidować?

Pytanie brzmi: Czy naprawdę warto?

 

Advertisement

Continue Reading

Polityka

Subregionalne Targi Pracy i Kariery w Pile. Kolejna edycja.

Published

on

By

Pamiętam, jak wiele lat temu rozpoczynaliśmy w Pile realizację organizacji Targów Pracy, w Polsce panowało wielkie bezrobocie. Z tych powodów nikogo nie dziwiła taka inicjatywa. Zupełnie niedawno na otwarciu jednej z ostatnich edycji pilskich Targów mówiłem, że służą one kojarzeniu pracodawców i pracobiorców w różnych warunkach panujących na rynku pracy, nie tylko w okresach wysokiego bezrobocia, ale też jego bardzo niskiego poziomu. Każdy bowiem ma prawo budować dobry fundament swojego szczęścia również poprzez wybór najlepszej dla siebie pracy. I wolałbym, aby tylko tak było. Niestety, w ostatnim roku w Polsce zamknęło swoją działalność ok. 240 tys. małych i średnich przedsiębiorstw, a 150 tys. ją zawiesiło. Teraz niemal każdego dnia dowiadujemy się, że także duże firmy planują lub ogłaszają plany grupowych zwolnień. To bardzo niepokojące symptomy. Tym bardziej warto i trzeba rozwijać tę ważną inicjatywę miasta Piły, jaką są Regionalne Targi Pracy, organizowane i kierowane przez panią prezydent Beatę Dudzińską – mówił podczas uroczystości otwarcia Targów senator Adam Szejnfeld, wiceprzewodniczący senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz przewodniczący senackiego Zespołu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

W sobotnie przedpołudnie w Inwestbanku, przy ulicy Dąbrowskiego 8 w Pile, odbyła się kolejna edycja Regionalnych Targów Pracy i Kariery, której uroczystego otwarcia dokonali: pani prezydent Beata Dudzińska, senator Adam Szejnfeld, przewodnicząca Rady Miasta, pani Maria Kubica oraz reprezentantka pracodawców, Izby Północnej Wielkopolski Północnej, pani Iwona Kamińska.

Oprócz licznych stoisk z ofertami pracy, warsztatami, doradztwem zawodowym, ważnym punktem było też stoisko, gdzie można było przyłączyć się do akcji poparcia obywatelskiego projektu In vitro. Organizatorzy Targów i uczestnicy ich otwarcia przedstawili główne cele projektu. Przytoczono też niepokojące statystyki, mianowicie, że w roku 2021 urodziło się w Polsce najmniej dzieci od II wojny światowej, co ma przeogromne znaczenie także dla rynku pracy, któremu są poświęcone targi. Podkreślił to senator Adam Szejnfeld.

Miłym akcentem tegorocznej edycji Targów Pracy i Kariery było wyłonienie laureatów pierwszego Konkursu TIK TOK pod hasłem: „Twoja pasja twoim sukcesem”. Na konkurs nadesłano wiele ciekawych filmików obrazujących atrakcyjną Piłę, pasje młodzieży i ich samych. Za największą kreatywność i pomysłowość nagrodzono trójkę zwycięzców i wyróżniono jednego uczestnika konkursu.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement