Connect with us

Polityka

Jarosław Kaczyński zeznaje przed komisją śledczą ds. Pegasusa

Published

on

fot. PAP

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w piątek po godz. 12 stawił się przed sejmową komisją śledczą ds. Pegasusa.

Przewodnicząca komisji Magdalena Sroka (PSL-TD) przed rozpoczęciem posiedzenia podkreśliła, że to prezes PiS “jako pierwszy polityk w Polsce potwierdził, że system Pegasus został zakupiony przez polskie służby, więc powinien posiadać pełną wiedzę”. Przypomniała, że był on także wicepremierem ds. bezpieczeństwa, więc ma “nadzieję, że zgłębił wówczas tę wiedzę”.

 

Sroka przyznała, że z dokumentów, które do tej pory otrzymała komisja wynika, że “system Pegasus wykraczał poza normy prawne i to jest podstawowy zarzut”.

Advertisement

 

Wiceszef komisji śledczej ds. Pegasusa Tomasz Trela (Lewica) powiedział PAP, że prezes PiS jest kluczowym świadkiem, ponieważ tak naprawdę decydował o tym, co się dzieje w Polsce przez ostatnie 8 lat. “Jako wicepremier ds. bezpieczeństwa powinien mieć bardzo dużą wiedzę na temat Pegasusa” – ocenił.

 

Natomiast wiceprzewodniczący komisji śledczej Przemysław Wipler (Konfederacja) w Radiowej Jedynce ocenił, że wzywanie Kaczyńskiego na tym etapie przed komisję śledczą, to wielki błąd, który zaważy na powadze komisji. Jak mówił, “w bardzo niewielkiej ilości dokumentów, które do chwili obecnej otrzymała komisja praktycznie nie ma nic dotyczącego Jarosława Kaczyńskiego, co potwierdzałoby jego udział w podejmowaniu decyzji dotyczących tej kwestii, spraw”.

Advertisement

 

“Więc o co mamy pytać? O rzeczy, które znamy z prasy, z mediów? To jest wtedy teatr polityczny, a nie komisja śledcza” – ocenił.

 

Inny członek komisji Marcin Przydacz (PiS) podkreślił, że komisja śledcza to nie jest sąd, ma na celu zbadanie sprawy, a nie wydawanie wyroków i szerzenie dezinformacji. Zwrócił uwagę, że przesłuchania świadków dopiero się zaczynają i wiele materiałów dowodowych, o które komisja wniosła, jeszcze do niej nie dotarła.

 

Advertisement

Zadeklarował, że członkowie PiS zasiadający w komisji będą się starali weryfikować wszystkie informacje i sprawdzać, czy na każde z działań operacyjnych i podsłuchów było wydawane odpowiednie postanowienie sądu. Dodał, że według wstępnych informacji, które płyną od samych sędziów, takie postanowienia były wydawane.

 

Kaczyński pytany we wtorek, czy pojawi się na posiedzeniu komisji, powiedział, że będzie na posiedzeniu, “bo ma obowiązek być”.

-Obawiam się, że tam będzie wiele pytań, na które ja nie jestem w stanie odpowiedzieć, bo po prostu moja orientacja w tej sprawie (…) obawiam się, niewiele przekracza, a może w ogóle nie przekracza tego, co jest w tej chwili w mediach – mówił prezes PiS.

 

Advertisement

Komisja śledcza ds. Pegasusa ma zbadać legalność, prawidłowość i celowość czynności podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję od listopada 2015 r. do listopada 2023 r. Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz. (PAP)

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polityka

Za dwa tygodnie II tura wyborów na prezydenta Piły

Published

on

By

Niedzielne wybory samorządowe na prezydenta Piły nie przyniosły rozstrzygnięcia. Dlatego za 2 tygodnie odbędzie się II tura wyborów.

W niedzielnym głosowaniu najwięcej głosów zebrała Beata Dudzińska z KO ( 12124  głosy). Drugi był Marcin Porzucek z PiS (  5020 głosów). Na trzecim miejscu uplasował się kandydat Trzeciej Drogi Adam Luboński (  3392 głosy).

Ostatecznie w II turze mierzą się Beata Dudzińska oraz Marcin Porzucek.

Advertisement
Continue Reading

Polityka

Wyniki wyborów do Rady Powiatu w Pile

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Znamy już nową Radę Powiatu Pilskiego. PKW podliczyła już wszystkie głosy. Zdecydowanie wygrała Koalicja Obywatelska, która do nowej rady wprowadzi 11 radnych. 

Będą to:
Rafał Zdzierela (2160 głosów),
Stanisław Dąbek (1021 głosów),
Paweł Jarczak (1618 głosów),
Małgorzata Karwacka (967 głosów)
Marcin Borowicz (947 głosów)
Grzegorz Wądołowski (601 głosów)
Maria Augustyn (528 głosów),
Grażyna Sobieraj (520 głosów),
Maciej Kazek (514 głosów),
Katarzyna Papieska (478 głosów)
Michał Śron (434 głosy),.

Porozumienie Samorządowe, które do tej pory rządziło w powiecie będzie miało teraz 7 radnych. Będą to:
Eligiusz Komarowski (1538 głosów),
Marek Kamiński (1205 głosów)
Iwona Schulz (877 głosów),
Kazimierz Wasiak (740 głosów),
Dariusz Chrobak (681 głosów),
Krzysztof Stepnowski (659 głosów),
Włodzimierz Bystrzycki (568 głosów).

Advertisement

 

Z kolei Prawo i Sprawiedliwość wprowadzi 4 radnych. Będą to:
Magdalena Porzucek (1501 głosów),
Arkadiusz Kubich (1015 głosów),
Zdzisława Bosak-Kawa (955 głosów),
Piotr Holc (482 głosy).

Połączone siły Polska 2050 i PSL czyli Trzecia Droga będzie miała 3 reprezentantów w nowej radzie. Nowymi radnymi zostali:
Daria Lubońska (711 głosów),
Paweł Kądziela (948 głosów),
Stefan Kowal  (825 głosów).

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement