Connect with us

Polecane

UWAGA! WAŻNE! Kiedy, po co i dlaczego pójść z dzieckiem do psychologa?

Published

on

art. sponsorowany

Zastanawiasz się czy z Twoim dzieckiem jest wszystko w porządku? Obserwujesz coś, co Cię niepokoi i chcesz to skonsultować ale nie wiesz czy nie za wcześnie, czy nie przesadzasz, czy Cię na to stać?

Zapraszamy Cię do STREFY PSYCHOLOGICZNEJ Piła przy ul. Widok 2B/lok1. To miejsce gdzie otrzymasz BEZPŁATNĄ pomoc psychologa, psychoterapeuty i terapeuty środowiskowego. Miejsce, gdzie specjaliści rozwieją Twoje wątpliwości i odpowiedzą na nurtujące Cię pytania, związane z Twoim dzieckiem.

A rozumiemy, że możesz mieć tych pytań naprawdę dużo…

Advertisement

 Zapewne pierwszym z nich jest: „kiedy przyjść z dzieckiem do psychologa?”

To bardzo dobre pytanie. Rozbijmy je na trzy ważne pytania robocze.

 Po pierwsze – kiedy pójść z dzieckiem do psychologa?

Zacznijmy od zastanowienia się od jakiego wieku dziecka wizyta u psychologa ma sens. Otóż sens ma nawet wówczas gdy potomek liczy zaledwie kilka miesięcy, a nas coś w jego zachowaniu niepokoi. I nie chodzi tu o to, że Babcie Dwie widzą brak podobieństwa do kogokolwiek z rodziny czy, że w ich czasach to dziecko wypijało dwie takie butelki i krzyczało o jeszcze. Psycholog może ocenić rozwój psychoruchowy i zaobserwować np. nadmierne napięcie, nadwrażliwość lub niewrażliwość na bodźce (np. słuchowe, dotykowe) lub trudności ze skupieniem. Takie objawy rodzice mogą zaobserwować na podstawie własnych obserwacji porównawczych czy ze starszym rodzeństwem czy z rówieśnikami. Niepokojące objawy, tradycyjnie skonsultowane z Babciami, Ciociami, znajomymi z pracy oraz, co oczywiste, z doktorem Google, nigdy drodzy rodzice nie są zbyt NA WYROST. Jeśli dziecko ma problemy, Wy jesteście pierwszą instancją, która podnosi larum. Nie zrobi za Was tego żłobek, przedszkole czy szkoła, a nawet ksiądz. Musicie to zrobić Wy, bo im wcześniej potwierdzi się czy też co znacznie lepsze, wykluczona zostanie, jakaś niemiła dla dziecka i dla Was diagnoza, tym lepiej dla dziecka, tym lepiej dla Was. Wcześnie wykryte objawy różnych schorzeń stają się mniej kłopotliwe w późniejszych fazach rozwoju dziecka bo wcześnie zaczęto pracę nad ich negatywnymi skutkami. Pamiętajcie o tym zadając sobie pytanie – Czy iść do psychologa? Jeśli w Waszej ocenie trzeba-  to idźcie. W Strefa Psychologiczna Piła kosztuje Was to jedynie czas spędzony w gabinecie – a późniejszy spokój lub wskazówki do działania – bezcenne!

Po drugie- z jakim problemem pójść z dzieckiem do psychologa?

Kolejne pytanie robocze do naszego pytania głównego brzmi – Co może być w zachowaniu mojego dziecka niepokojące i skłonić mnie do wizyty u psychologa?

Advertisement

Oto lista najbardziej niepokojących objawów, z którymi warto zgłosić się do psychologa:

– trudności z funkcjonowaniem w grupie rówieśniczej – to obszerne pojęcie ale jeśli skarg na zachowanie dziecka jest dużo, jeśli sami widzicie, że coś jest nie tak w kontaktach z kolegami – pytajcie psychologa o możliwe przyczyny

– zachowania agresywne – dzieci nie mogą być agresywne, rozwiązywanie konfliktów przemocą nie poprawi ich psychorozwoju a znacznie pogorszy relacje społeczne – trzeba sprawdzić dlaczego dziecko jest agresywne – agresja to skutek…trzeba poznać przyczyny

– złość – czasem trzeba się pozłościć i odreagować, bo świat nie jest taki fajny jak się czasem wydaje, ale dziecko, jeśli się złości to znaczy, że coś w jego świecie nie jest takie jak być powinno, rzadko mówi o tym najbliższym ale czasem opowie psychologowi

Advertisement

– widoczne trudności w radzeniu sobie z emocjami – emocje to nasze reakcje na świat, powinny być krótkotrwałe, wtedy dobrze sobie z nimi radzimy. Jeśli nie mijają od razu mogą nam przysporzyć kłopotów i mocno nas zaburzyć a nasze dziecko tym bardziej Jeśli widzimy jak bardzo nieadekwatnie do sytuacji reaguje – pomyślmy czy nie byłoby dobrze to skonsultować ze specjalistą – na przykład w Strefie Psychologicznej.

– poważne zmiany w życiu rodzinnym – np. śmierć kogoś bliskiego czy rozwód – my to przeżywamy, dziecko również. Dziecko często jest wobec tych zjawisk bardziej bezradne niż my bo jest bardziej bezbronne, mniej świadome przyczyn i skutków niektórych zdarzeń

– nieprawidłowy rozwój dziecka – obserwuj, konsultuj, nie lekceważ, nie zaszkodzisz troską, a zaszkodzisz obojętnością czy lekceważeniem

– uzależnienie od gier komputerowych – jeśli dla dziecka nie ma świata poza tabletem czy komórką to jest to poważny sygnał

Advertisement

– trudne przeżycia – przemoc, molestowanie, prześladowanie – widać to czasem bardzo wyraźnie bo dziecko staje się skryte i nieufne

– problemy z nauką, koncentracją (!!) i ogólna nadpobudliwość

– poważne konflikty z rodzeństwem

– lęki, fobie, nadmierna nieśmiałość

Advertisement

– nagłe, całkiem niespodziewane zmiany w zachowaniu czy nastrojach dziecka

Jest tego dość sporo prawda? Ale skoro mamy dzieci, to one mają też nas. Nasz czas, naszą opiekę, nasz obowiązek dbania o ich dobrostan. Indianie Cheerokee mówią – „Żyjemy w czasie pożyczonym od naszych dzieci”. Jeśli cokolwiek w tym czasie budzi nasz niepokój reagujmy. Teraz nie masz wymówki, że korzystanie z pomocy psychologa kosztuje i Cię na to nie stać. Może później. Może poradzę sobie samodzielnie. W Strefie Psychologicznej wizyty u psychologa, psychoterapeuty oraz pomoc terapeuty środowiskowego są całkowicie bezpłatne – świadczone w ramach NFZ.

Po trzecie – co dalej?         

Ostatnie pytanie robocze – Czy wizyta u psychologa oznacza, że moje dziecko jest psychicznie chore? NIE. Być może NIE i prawdopodobnie NIE. Ale tego się nie dowiemy nie prosząc o konsultację. Jeśli uważacie, że to wstyd chodzić z dzieckiem do psychologa, bo wszyscy będą mówić czubek, to odpowiem tym co zwykł mawiać mój dziadek – Wstyd to kraść i głupotę kultywować. Nigdy nie jest wstydem dbać o zdrowie ( RÓWNIEŻ PSYCHICZNE) swoich dzieci. Idziecie z nimi do psychologa? Brawo. Może właśnie ocaliliście je przed depresją w wieku dorosłym.

Drodzy Państwo – pytanie kiedy pójść do psychologa z dzieckiem jest otwarte…na podstawie pytań roboczych i odpowiedzi stwórzcie własną odpowiedź. To WASZE życie i WASZE DZIECI.

Advertisement

Strefa Psychologiczna Piła, przy ul. Widok 2B/lok.1 w Pile zaprasza od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00 – 20.00.

Aby umówić się na wizytę do psychologa wystarczy zadzwonić na numer 789 571 224. Pdwiedź też stronę strefapsychologiczna.pl

Do usłyszenia! Do zobaczenia!

Waldemar Szwajca. Psycholog.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecane

Dawid Kubacki – skoczek i jego wielka pasja

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga / Twoje7dni

Dawid Kubacki – nasz mistrz w skokach narciarskich. Nikomu nie trzeba go przedstawiać. Nie wszyscy jednak wiedzą o jego wielkiej pasji. Zapraszamy dzisiaj do obejrzenia specjalnej rozmowy z naszym skoczkiem narciarskim, w którym Dawid zdradził jak się relaksuje i co jest jego wielką pasją.

Dawid Kubacki urodził się w Nowym Targu, a obecnie mieszka w Szaflarach. Od dziecka fascynowało go latanie. Już jako mały chłopak zaczął się interesować modelarstwem. To pasja pozostała do dzisiaj. Choć mistrz nie ma zbyt wiele czasu, to jednak w każdej wolnej chwili skleja modele. Kiedyś to były bardzo proste konstrukcje, dzisiaj już są one bardzo skomplikowane, kosztujące kilka tysięcy złotych.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Dawidem Kubackim.

Advertisement

Continue Reading

Polecane

Niesamowite! W Skrzatuszu wyschło całe jezioro!

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Katastrofa ekologiczna w Skrzatuszu. Miejscowe jezioro całkowicie wyschło. Specjaliści mówią, że w zasadzie nie ma szans na jego uratowanie.

Problem z woda w jeziorze pojawił się rok temu. Na jesień jednak wody przybyło. W tym roku jezioro znów wyschło. Można teraz spacerować po jego dnie. Wokół zaczyna się pojawiać roślinność bagienna. Ryb już tutaj nie ma. Wokół rozchodzi się fetor.

-Ludzie bardzo chętnie korzystali z tego jeziora. Można się  było wykąpać czy popływać na łódce – mówi jeden z mieszkańców Skrzatusza.

-Panie, to można było łowić ryby. Były pyszne karasie. Teraz żal patrzeć – dodaje inny mieszkaniec.

Naukowcy twierdzą, że dla jeziora w Skrzatuszu nie ma już ratunku.

Advertisement

-Do tego zjawiska przyczyniła się susza, z jaką mamy do czynienia praktycznie od maja – dodaje dr Paweł Owsianny z Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile.

Przez to wody opadowe nie mają nawet jak zasilić akwenu, bo wcześniej wyparowują. Szans na to, że jezioro powróci praktycznie już nie ma.

 

Advertisement
Continue Reading