Connect with us

Ludzie

Ulicami Piły przejdzie pierwszy Marsz Równości

Published

on

Rok temu w organizacji marszu przeszkodziła epidemia COVID-19, więc organizatorzy ograniczyli się do pikniku, jednak w tym roku 28 sierpnia marsz wyruszy z pilskiej Wyspy w stronę pl. Konstytucji 3 Maja, pl. Staszica i z powrotem. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem “Byliśmy, Jesteśmy, Będziemy”.

Grupa tworząca Marsz Równości w Pile to w zasadzie przekrój społeczeństwa, są wśród nich mieszkańcy miasta i okolic,osoby LGBT+ oraz heteroseksualni sojusznicy. Część nadal się uczy, część pracuje już tak długo, że dawno o szkole zapomniała, ale połączyło ich marzenie o tym, żeby ożywić swoje miasto, nadać mu kolorów i pokazać wszystkim mieszkańcom, że mogą czuć się tutaj u siebie bez względu na swoją tożsamość.

-Codziennie chodzimy ulicami Piły, robimy tutaj zakupy, spacerujemy po bulwarach. Ale nie wiemy czy możemy czuć się bezpiecznie. Słyszymy jakie słowa padają czasem na temat osób LGBT+ w mediach – mówi Klaudia

Wydarzenie rozpocznie się od pikniku, który zacznie się o godz. 14:00. Sam marsz wystartuje godzinę później z Parku na Wyspie, przejdzie przez rondo Solidarności, al. Jana Pawła II i al. Piastów, aby dojść do pl. Konstytucji III Maja. Stamtąd trasa wiedzie przez ul. 14 lutego na pl. Staszica i z powrót ul. Konopnickiej i ponownie al. Jana Pawła II na Wyspę.

– Chcemy pokazać, że Piła to miasto otwarte – mówi Olivier

Miasto nad Gwdą to piąta miejscowość w Wielkopolsce, po Poznaniu, Koninie, Gnieźnie i Kaliszu, którego mieszkańcy postanowili zorganizować tego typu wydarzenie. W lipcu w Poznaniu w tamtejszym marszu wzięło udział ok. 7 tysięcy osób.

– Spodziewamy się na naszym marszu około 500 osób, ale prawda jest taka, że nieważne ile osób dołączy do naszego marszu, tak czy inaczej będzie to wydarzenie historyczne i mamy nadzieję, że osoby nieheteronormatywne, że nie są same w naszym mieście – mówi Dominik

– Niedawno wspólnie z mieszkańcami miasta malowaliśmy tęcze na placu Staszica. Chcieliśmy pokolorować centralny plac w naszym mieście i pokazać, że jesteśmy jego naturalną częścią – mówi Alan.

Advertisement

Wśród postulatów marszu znalazło się m.in. uznanie związków osób tej samej płci, wprowadzenie skuteczniejszych przepisów antydyskryminacyjnych i likwidacja barier komunikacyjnych wykluczających osoby niepełnosprawne.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ludzie

IX edycja Krajna Adventure Race wystartuje już w sierpniu

Published

on

By

Tegoroczna edycja to swego rodzaju powrót do korzeni. Gdy rozpoczynaliśmy naszą przygodę z rajdem przygodowym na Krajnie, bazą zawodów było Sławianowo, później przez lata gościliśmy w Złotowie, a w tej edycji postanowiliśmy wrócić tam, gdzie wszystko się zaczęło, a więc nad Jezioro Sławianowskie – piszą organizatorzy.

-W tym roku przygotowujemy dwie trasy: rajdową oraz rowerową. Rowerzyści zmierzą się z nawigacją na dystansie około 80 km, które należy pokonać w limicie 11 godzin. Do odnalezienia będzie około 25-30 punktów kontrolnych, a start i meta będą zlokalizowane w Sławianowie. Każdy uczestnik zostanie wyposażony w tracker gps umożliwiający kibicom śledzenie pozycji zawodnika on-line, a zawodnikowi analizę swojego wariantu po zawodach – dodają organizatorzy.

Przygodowo w czterech dyscyplinach
Krajna Adventure Race to jednak przede wszystkim zawody multidyscyplinarne. Tym razem nie dajemy uczestnikom wyboru długości trasy – przygotowujemy jedną – liczącą około 80 km. Może to dobry czas, żeby starzy wyjadacze z długich dystansów zmierzyli się z tymi, którzy zazwyczaj święcili triumfy na trasie krótkiej? Kto będzie lepszy? Zobaczymy!


Rajd rozpocznie się przeprawą przez jezioro – odcinek liczący około 500 metrów należy pokonać wpław, choć można korzystać z wszelkich pomocy pływackich, zaczynając od płetw czy łapek, a na materacach kończąc – wszystkie chwyty dozwolone. Etap drugi to mniej więcej biegowy półmaraton, oczywiście z mapą i kompasem w ręce. Etap trzeci – kajaki na jeziorze – do pokonania będzie około 11 km i na koniec liczący około 45 kilometrów odcinek rowerowy.

Długość poszczególnych etapów nie faworyzuje nikogo, żeby stanąć na podium trzeba czuć się dobrze w każdej dyscyplinie, mieć zgrany zespół i oczywiście dobrze nawigować, żeby nie zgubić się w terenie!

Zgłoszenia na trasę rajdową trwają do 8., a na trasę rowerową do 16 sierpnia 2022.

Zapraszamy do obejrzenia obszernego reportażu filmowego z edycji 2021

Advertisement

Do zobaczenia na Krajnie!
Więcej informacji znajdziesz na stronie zawodów: www.krajnaar.pl oraz na facebooku Krajna Adventure Race: https://www.facebook.com/krajnaadventurerace/

Continue Reading

Ludzie

Dania z jabłek i śliwek opanują Białośliwie

Published

on

By

Image by S. Hermann & F. Richter from Pixabay

W sobotę 28 maja br. w Białośliwiu odbędzie się finał konkursu „Przysmaki z wielkopolskich sadów”. Konkurs organizowany jest przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego przy współpracy z Gminą Białośliwie W którym udział wezmą Koła Gospodyń Wiejskich z Wielkopolski. Będzie okazją do zaprezentowania bogactwa Wielkopolskiej kuchni i poznania wyjątkowych smaków.

Wydarzenie odbędzie się 28 maja br. o godz. 12:00, w Parku Dworskim Raczyńskich przy ulicy Podgórnej w Białośliwiu. W rywalizacji udział wezmą najlepsze dania ze śliwek i jabłek przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich (KGW) z całego Regionu. Finał konkursu poprzedził nabór zgłoszeń, w którym KGW mogły zgłosić swoje potrawy. Konkurs jest także okazją do poznania Wielkopolski, regionalnej tradycji, dziedzictwa kulinarnego oraz integracji uczestników imprezy.

-Finał konkursu „Przysmaki z wielkopolskich sadów” organizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego to wyjątkowa forma promocji naszego dziedzictwa kulinarnego. Sady są charakterystycznym elementem naszego tradycyjnego wiejskiego krajobrazu, a Koła Gospodyń Wiejskich bardzo często korzystają z bogactwa zbiorów jakie mogą z nich pozyskać. W licznych potrawach owoce pozyskiwane z przydomowych sadów odgrywają kluczową rolę. Celem konkursu którego finał odbywa się w Białośliwiu, w powiecie pilskim jest zebranie i zaprezentowanie przed szeroką publicznością tych najbardziej wyjątkowych i tradycyjnych przygotowywanych w oparciu o rodzime receptury. Najlepsze dania ze śliwek i jabłek ocenione przez Komisję konkursową otrzymają nagrody finansowe. – mówi Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski

KGW zaprezentują potrawy regionalnie i lokalne. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w dwóch kategoriach: – na najlepszą potrawę regionalną z jabłkiem i na najlepszą potrawę regionalną ze śliwką. Potrawy zostaną zaprezentowane na stoiskach, a degustować je i oceniać będzie Komisja Konkursowa wg kryteriów takich jak: wygląd, estetyka, oryginalność i sposób podania, walory smakowe i zapachowe, związek potrawy z regionem i jego tradycjami. Zwycięzcami Konkursu w każdej z dwóch kategorii zostanie do 10 nominowanych KGW, które uzyskają największą liczbę punktów. Otrzymają oni nagrody finansowe.

Podczas imprezy organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji, m. in. poczęstunek dla uczestników, występy artystyczne, atrakcje dla dzieci i młodzieży, stoiska KGW z możliwością zakupienia produktów.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement