Connect with us

Kultura

Zagłosuj na Sołectwo Leżenica-Kolonia w konkursie Działania Godne Uwagi

Published

on

Leżenica Kolonia to najmniejsze sołectwo w gminie Szydłowo. Co ciekawe, jest to sołectwo, które zamieszkują potomkowie przesiedleńców z okolic Łowicza, którzy przybyli tutaj po II wojnie światowej, w ramach akcji zasiedlania tzw. Ziem Odzyskanych. Dzisiejsi mieszkańcy starają się przywrócić pamięć o kulturze łowickiej swoich przodków, ich zwyczajach i obrzędach.

Na początku bieżącego roku z inicjatywy kilkunastu osób, powołano tu Stowarzyszenie Przyjaciół Sołectwa Leżenica-Kolonia, które to stowarzyszenie zaktywizowało lokalną społeczność organizując m.in. pierwszy w historii festyn rodzinny z okazji Dnia dziecka oraz Dożynki Sołeckie w stylu łowickim. Na działania te pozyskano środki z Gminy Szydłowo i Powiatu Pilskiego. Ponadto Stowarzyszenie pozyskało dofinansowanie w ramach Konkursu Mikrodotacji dla młodych organizacji pozarządowych z Wielkopolskiej Wiary – Centrum PISOP. Dzięki temu Stowarzyszenie zorganizowało szereg warsztatów m.in. plecenia wieńca dożynkowego (we współpracy z KGW Wiktorówko), warsztaty bibułkarskie prowadzone przez Lidię Bączkowską, warsztaty pieśni ludowych z Andrzejem Jopkiem oraz ostatnio warsztaty tańca ludowego, które poprowadziła instruktor i choreograf Monika Kochanowska, wieloletnia solistka i tancerka Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska. Udało się także zakupić szereg materiałów na potrzeby prowadzonych działań oraz namiot i głośnik.
– Wracamy do korzeni poprzez tradycyjne stroje ludowe, rękodzieło, pieśni i taniec, promując w ten sposób nasze Sołectwo, gminę, powiat oraz przepiękną kulturę łowicką – mówi Justyna Rosińska, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Sołectwa Leżenica-Kolonia.
Działania Godne Uwagi to konkurs organizowany przez Stowarzyszenie Centrum PISOP we współpracy z Fundacją NIWA Edukacji i Rozwoju, jest skierowany do wielkopolskich organizacji pozarządowych i grup nieformalnych.
– Celem konkursu jest promocja i docenienie działań społeczników, którzy wyróżniają się z tłumu. Poszukiwani są autorzy inicjatyw, które integrowały mieszkańców, mobilizowały ich do działania lub po prostu niosły radość – i uważamy, że nasze Stowarzyszenie idealnie wpisuję się w tę ideę – dodaje Agnieszka Matusiak, członek zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Sołectwa Leżenica-Kolonia.
Na Stowarzyszenie Przyjaciół Sołectwa Leżenica-Kolonia można zagłosować na stronie FB CAMP Chwaliszewo75 – Działania Godne Uwagi – głosowanie internautów. Wystarczy TUTAJ https://www.facebook.com/photo/?fbid=674061604825349&set=pcb.674076628157180 odszukać zdjęcie Sołectwa Leżenica-Kolonia i je polubić. Głosowanie internetowe trwa do 7 listopada, do godz. 15.00.
Dodatkowo, kapituła konkursowa nagrodzi po jednej inicjatywie z każdego subregionu Wielkopolski oraz z miasta Poznania. Zwycięzcy otrzymają statuetkę Działań Godnych Uwagi, bon na usługi poligraficzne o wartości 500 zł, dedykowany warsztat oraz szereg działań promocyjnych (w tym artykuł sponsorowany w lokalnych mediach). Uroczyste wręczenie nagród nastąpi 21 listopada w Poznaniu.
Zachęcamy do głosowania i trzymamy kciuki!

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Festiwal Teatralny powoli dobiega końca

Published

on

By

24. Festiwal Teatralny – “Teatr – pasja rodzinna” powoli dobiega ku końcowi. W tegorocznej edycji widzowie mogą zobaczyć 8 spektakli teatralnych.

W sobotę na deskach Teatru Miejskiego w Pile publiczność mogła obejrzeć sztukę pt. “Nic się nie stało” z udziałem m.in. Macieja Zakościelnego, Zofii Zborowskiej czy Michała Czerneckiego.

Dzisiaj “Kto się boi Virginii Woolf” w wykonaniu artystów sceny kaliskiej.

Następny, jubileuszowy 25. Festiwal Teatralny, już za rok.

Advertisement

Pilanie nie będą musieli czekać jednak na kolejne teatralne emocje cały rok. Już 2 grudnia w Pile komedia “Żona” z Renatą Dancewicz i Piotrem Polkiem. Serdecznie zapraszamy!

Continue Reading

Kultura

Nie żyje Maciej Damięcki

Published

on

By

fot. PAP

W piątek w wieku 79 lat zmarł Maciej Mateusz Damięcki, aktor znany z takich produkcji jak “M jak miłość” czy “Plebania”. O śmierci aktora poinformowały jego dzieci, Matylda i Mateusz Damięccy za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Maciej Damięcki urodził się 11 stycznia 1944 r. w Podszkodziu (świętokrzyskie) w aktorskiej rodzinie Dobiesława Damięckiego i Ireny z domu Górskiej. Jego starszym bratem był Damian Damięcki (ur. 1941).

 

W 1966 r. ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. W latach 1966–1984 i 1985–1996 był aktorem Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Advertisement

 

“Aktorstwo nie tylko wyssał z mlekiem matki Ireny Górskiej, oraz odziedziczył po ojcu Dobiesławie Damięckim i babci Alinie Górskiej, aktorce z Wileńszczyzny, ale też przekazał własnym dzieciom” – czytamy na stronie Teatru Capitol.

 

Był ojcem aktorów Mateusza Damięckiego i Matyldy Damięckiej oraz stryjem aktora Grzegorza Damięckiego. Pierwszą jego żoną była Anita Dymszówna.

Advertisement

 

W filmie debiutował w 1956 r. w “Tajemnicy dzikiego szybu”. Zagrał w kilkudziesięciu filmach m.in. w “Szatanie z siódmej klasy” (1960), “Bokserze” (1966), “Tajemnicy Enigmy” (1979), “Rozmowach kontrolowanych” (1991), “Znachorze” (2023) i “Uwierz w Mikołaja” (2023) oraz telewizyjnych serialach m.in. “Stawka większa niż życie” (1968), “Chłopi” (1972), “Droga” (1975), “Dom” (1996), “Plebania” (2000-11), “Przedwiośnie” (2002), “M jak miłość” (2003-23), “Bulionerzy” (2004-06), “Czas honoru” (2008-13).

 

Teatralny debiut aktor miał miejsce 30 grudnia 1965 r. w “Wujaszku Wani” w reżyserii Jana Świderskiego w teatrze PWST. Grał także w “Wieczorze zbrodniarzy” w reż. Wandy Laskowskiej(1967), “Zemście” (1970) w reżyserii Gustawa Holoubka, „Ślubie” (1974), w reż. Jerzego Jarockiego, “Hamlecie” w reż. G. Holoubka (1979) w stołecznym Teatrze Dramatycznym, gdzie grał Grabarza.

Advertisement

 

Do 2001 r. Damięcki grał w przedstawieniach Teatru Telewizji m.in. “Antygonie” (1966) w reż. Olgi Lipińskiej i “Żołnierzu Królowej Madagaskaru” w reż. Wandy Laskowskiej, a także w licznych słuchowiskach i spektaklach Polskiego Radia.

Przyczyna śmierci aktora jest jeszcze nieznana. (PAP)

Advertisement
Continue Reading


Advertisement
Advertisement