Connect with us

Kultura

Wernisaż debiutantek w pilskim BWA

Published

on

Artystki Ori Gawrońska, Olimpia Kogut, Karolina Smorawska, Natalia Wysocka oraz Marta Zatylny to już tak naprawdę nie debiutantki, a artystki w pełni ukształtowane i samodzielne, które związały swoje życie ze sztuką i doskonale sobie w tej dziedzinie radzą. Piszemy o nich „debiutantki” ponieważ na przestrzeni ostatnich lat debiutowały ze swoją sztuką w Galerii Debiutów Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego. Przyszedł czas na wspólną wystawę – Galeria BWA zaprasza na wernisaż w piątek, 9 września, o godz. 19.00.

Debiutujące od 2020 roku w Galerii Debiutów BWA PP artystki – absolwentki studiów artystycznych – zaprezentują teraz swoje prace na wspólnej wystawie zatytułowanej „Potrzeba uważności”. Towarzyszyć im będzie ze swoją sztuką pilska artystka Lucyna Pach, pod skrzydłami której Ori Gawrońska, Olimpia Kogut, Karolina Smorawska, Natalia Wysocka oraz Marta Zatylny, jeszcze jako nastolatki, szlifowały swój artystyczny talent. Galeria zaprasza w piątek, 9 września, o godz. 19.00.

Galeria Debiutów Biura Wystaw Artystycznych w Pile zainaugurowała swoją działalność w marcu 2020 r. Pierwszą wystawą zorganizowaną w na nowo zaaranżowanej przestrzeni w obiekcie przy ul. Okrzei 9 były „Znaki obecności” pochodzącej z Piły Marty Zatylny.

– To był ważny moment w historii BWA – instytucji finansowanej i wspieranej przez Powiat Pilski. W jednym budynku obok dużej Galerii BWA istnieje odtąd druga Galeria, ukierunkowana na młodych artystów, którzy po zdobyciu dyplomu często wpadają w niebyt, gdyż nie mają możliwości zaprezentowania się szerszej publiczności w profesjonalnej galerii. Galeria Debiutów uchyla im furtkę do świata sztuki – mówi Edmund Wolski, dyrektor BWA PP.

Miejsce tętni życiem. Galeria Debiutów to niewątpliwy sukces Galerii BWA.

Advertisement

– Stworzyliśmy miejsce, w którym absolwenci uczelni artystycznych z naszego regionu mogą pokazać się ze swoją sztuką szerszej publiczności, indywidualnie, w profesjonalnej galerii. Poza ekspozycjami prac absolwentów w galerii miały szansę zadebiutować i inne osoby utalentowane artystycznie, ale bez zawodowego wykształcenia w kierunku sztuki, za to z pewnym dorobkiem, a także zorganizowaliśmy tu wystawę w ramach międzynarodowego projektu typograficznego „LemPress 2020/2021” we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Olsztynie.
W wernisażach młodych artystek (dotąd swoje prace prezentowały tu wyłącznie panie absolwentki) zawsze tłumnie uczestniczy publiczność, a co więcej – prezentacje młodej sztuki ściągnęły automatycznie do Galerii BWA młodych odbiorców, także młodzież szkolną i studentów.
Mówiąc kolokwialnie, miejsce „się przyjęło”. Jest duże zainteresowanie wśród młodych artystów prezentacją w Galerii Debiutów BWA PP swoich prac.
Wystawa „Potrzeba uważności” to pierwsza wspólna ekspozycja debiutantek Galerii Debiutów BWA PP. Prace pokażą:
Ori Gawrońska, pilanka, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, gdzie obecnie prowadzi zajęcia z warsztatów komputerowych dla studentów pierwszego roku Grafiki Artystycznej.
– Moje prace zahaczają o temat eskapizmu. Są swego rodzaju fantazjami, odejściem od rzeczywistości. Ucieczką od codzienności. Jest to moja forma radzenia sobie z „tu i teraz”.

Olimpia Kogut, urodzona w Pile, która ukończyła grafikę warsztatową i projektową Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W roku 2020 obroniła dyplom artystyczny z oceną celującą uzyskując tytuł magistra sztuki. Jest laureatką honorowego wyróżnienia Najlepszy Dyplom ASP 2020.
– Najpierw zaczęłam interesować się fotografią. Była to głównie makrofotografia, zdjęcia czarno- białe. Śledzenie faktur. To był punkt wyjścia. Do tego doszła grafika warsztatowa, połączenie rysunku i grafiki.

Karolina Smorawska, urodzona w Szamocinie ilustratorka książek i projektantka graficzna. Tworzy plakaty, ilustracje, okładki do albumów muzycznych. Wyróżniona przez magazyn „Hiro” na ogólnopolskich Targach Plakatu organizowanych przez Andrzeja Pągowskiego. Jest absolwentką Komunikacji Wizualnej w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego Politechniki Koszalińskiej. Dyplom z grafiki projektowej zdobyła w Collegium Da Vinci w Poznaniu.
– Do sztuki, do rysowania powróciłam po wielu poszukiwaniach. Dzisiaj wiem, że jestem w dobrym miejscu. I mam wrażenie, że gdy nie mam możliwości wypowiedzieć się w sztuce, nie ma mnie, że jestem niewidoczna…

Natalia Wysocka, która mieszka w Sztokholmie, ale pochodzi z Piły i studiowała na wydziale grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zainspirowana twórczością André Kertesza, wykorzystuje medium fotografii do eksperymentów z przedstawieniem ludzkiego ciała. W oparciu o poddane licznym modyfikacjom zdjęcia, tworzy grafiki, których głównym tematem jest człowiek.

Advertisement

– Lubię wszystko, co jest żmudne przy pracy. Bardzo pociąga mnie eksperymentowanie, szukanie drogi, by osiągnąć zamierzony, konkretny efekt.

Marta Zatylny, pilanka, absolwentka kierunku grafika warsztatowa Katedry Grafiki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2020 roku obroniła dyplom artystyczny z oceną bardzo dobrą uzyskując tytuł magistra sztuki.

– Główną część dyplomu artystycznego zrealizowałam w Pracowni Serigrafii pod opieką dr hab. Agaty Dworzak-Subocz, prof. UMK, natomiast część uzupełniającą pod opieką dr hab. Zdzisława Mackiewicza prof. UMK.
Młodym artystkom towarzyszyć będzie ze swoją sztuką Lucyna Pach – pilska artystka, malarka, graficzka, pedagog, która w MDK „Iskra” prowadzi warsztaty plastyczne dla młodzieży, m.in. przygotowującej się do startu na wyższe uczelnie artystyczne.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Wystawa artystów – amatorów z MGOK Wyrzysk

Published

on

By

Po raz pierwszy w osieckim skansenie prezentowane są prace twórców amatorów – malarzy działających przy Miejsko–Gminnym Ośrodku Kultury w Wyrzysku. Grupa, zrzeszająca miłośników sztuk pięknych z Wyrzyska i okolic, działa od roku 2015 pod kierunkiem Waldemara Malaka.

Do tej pory grupa swoją twórczość prezentowała na wystawach w Wyrzysku i Bydgoszczy oraz organizowała plenery malarskie. Udostępniona wystawa jest plonem jednego z takich plenerów, który odbył się na terenie skansenu w 2022 r.

Autorami prezentowanych prac są: Barbara Kornacka, Dorota Wilczyńska-Sobiech, Zenobia Bugaj, Hubert Orliński, Henryka Słabik, Weronika Romel, Natalia Lewczan -Kozłowska, Aleksander Lewczan, Waldemar Malak.

Prace dotyczą architektury dawnej wsi polskiej, wystroju chałup wiejskich, a także zwierząt gospodarskich. Całość uzupełniają fotografie artystów wykonane podczas ich pracy przez Piotra Brzezińskiego.

Advertisement

Zapraszamy!

Continue Reading

Kultura

Pilskie BWA zaprasza na Noc Muzeów z Rafałem Dobruckim

Published

on

By

Zapraszamy na Noc Muzeów do Galerii BWA PP – pasjonatów malarstwa, fotografii i… żużla (!), fanów Polonii Piła i jej sukcesów, „złotej dekady” pilskiego żużla 1992-2002, której twarzą był m.in. Rafał Dobrucki, zawodnik Polonii Piła w latach 1993-2002, obecnie trener żużlowej reprezentacji Polski – piszą organizatorzy.

Rafał Dobrucki będzie gościem tegorocznej Nocy Muzeów w BWA. Na spotkanie pilskie BWA zaprasza w piątek, 17 maja, o godz. 11.00.

Szczegółowy program Nocy Muzeów w BWA PP na załączonym plakacie.

Zapraszamy!

Advertisement

17 i 18 maja (piątek – sobota) – w programie m.in. spotkanie z Rafałem Dobruckim oraz wystawy:

– fotograficzna: Złota dekada 1992-2002 Polonii Piła

– malarskie:

Ryszard Kowalewski „Moje góry”

Advertisement

Olga Hausmann „Balans przestrzeni”

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny!

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement