Connect with us

Kultura

O Prymasie Tysiąclecia z nowym biskupem

Published

on

W Biurze Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego odbył się wernisaż Ogólnopolskiej Wystawy Sztuki Współczesnej „Pater Patriae. Wyszyński”. Gościem wydarzenia był ks. bp Zbigniew Zieliński, nowy biskup diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej. – Przygotowując tę wystawę czuliśmy opiekę Prymasa. Mam wrażenie, że Mu się to podoba… – mówiła pomysłodawczyni ekspozycji prof. Mirosława Rochecka.

W otwarciu wystawy poświęconej Prymasowi Tysiąclecia, kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, udział wziął JE ks. bp Zbigniew Zieliński, nowy biskup diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej. Biskup sprawuje Patronat Honorowy nad tą wyjątkową, pielgrzymującą po Polsce, ekspozycją. Piła była pierwszym miastem, do którego udał się nowy biskup po ingresie, czyli uroczystym objęciu diecezji przez biskupa, który miał miejsce 4 marca br.

Biskupa przywitali w Galerii Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski oraz Edmund Wolski, dyrektor Galerii, który wręczył biskupowi Zielińskiemu prezent – przepiękny linoryt autorstwa Alfreda Aszkiełowicza, artysty plastyka związanego z regionem i pilską Galerią BWA.

– To wyjątkowy wieczór w naszej Galerii. Gościmy wystawę ogólnopolską „Pater Patriae. Wyszyński”, o jednym z najznamienitszych Polaków, ale i osobę, która sprawuje Honorowy Patronat nad tą ekspozycją – jest to JE ks. bp Zbigniew Zieliński, nowy biskup diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej: witamy serdecznie w naszych progach. To dla nas duży zaszczyt, że tuż po ingresie ksiądz biskup zechciał odwiedzić nasze miasto i naszą Galerię – mówił E. Wolski rozpoczynając wernisaż.

Wernisaż zaszczyciło swoją obecnością także liczne grono duchownych, m.in. ks. dziekan dekanatu koszalińsko-kołobrzeskiego ks. prał. Ryszard Ryngwelski, ks. prałat Stanisław Oracz, proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny w Pile Kazimierz Chudzicki.

Advertisement

W wieczorze uczestniczyli także artyści – prof. Mirosława Rochecka, pomysłodawczyni i kuratorka wystawy „Pater Patriae. Wyszyński”, Kazimierz Rochecki – artysta plastyk – oboje z Torunia, a także artyści środowiska pilskiego, których prace są wśród zaprezentowanych w ekspozycji dzieł ponad 80 twórców z całej Polski: Elżbieta Wasyłyk oraz Tadeusz Ogrodnik.

Wystawa robi ogromne wrażenie. Zgromadzono na niej 121 prac 86 twórców z różnych regionów Polski, wykonanych w różnych technikach malarskich, rysunkowych, graficznych, fotograficznych, rzeźbiarskich.
Stefan kard. Wyszyński, prymas Polski odegrał znaczącą rolę w historii Polski, a szczególnie w czasie trwania komunizmu. Uznany został duchowym przywódcą narodu. Sprawił, że Kościół katolicki oparł się naciskom państwa, które zmierzały do ateizacji społeczeństwa. W okresach różnych kryzysów i napięć społecznych potrafił zachować niezależność, łagodził konflikty i nie dopuszczał do rozlewu krwi.

– Pomysł tej ekspozycji narodził się w Duszpasterstwie Środowisk Twórczych w Toruniu, w czerwcu 2021 roku, przed beatyfikacją Kardynała Wyszyńskiego, kiedy została ogłoszona data uroczystości. Wtedy zmobilizowaliśmy się. Zdaliśmy sobie sprawę z tego, że z powodu pandemii nie będzie możliwości uczestniczenia w beatyfikacji, a odczuwaliśmy potrzebę świętowania. Uznaliśmy więc, że świętowanie trzeba przedłużyć i to znacznie przedłużyć. I że trzeba przygotować się do niego. Pojawiła się potrzeba zebrania wspomnień o Prymasie, indywidualnych, potrzeba głębszego zapoznania się z Jego dziełem.
Wystawa ma charakter pielgrzymujący. Piła jest szóstym przystankiem w jej drodze. Odwiedza 12 miast – także Kraków, Warszawę, Poznań, Częstochowę, Pelplin…

– Staraliśmy się naśladować w tym wędrowaniu po Polsce pomysł Prymasa – tj. wędrować z wystawą tak, jak wędrowała kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej – to było Jego maryjne dzieło. A przy tym mówić o prymasie Wyszyńskim, o tym, co było dla Niego ważne, co promował, jakie wartości uznawał.

Advertisement

Wystawę można oglądać do 13 kwietnia.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kultura

To kolejna wystawa fotografii dawnej Piły!

Published

on

By

Wystawa „Dekada mroku i nadziei. Piła i Północna Wielkopolska w okresie przełomu 1980-1989″ – to kolejna wystawa fotografii dawnej Piły. Na wystawie zostanie zaprezentowanych około 400 fotografii miasta i regionu lat 80- i 90-tych.

Termin wystawy: 18 października – 20 grudnia 2024 r.

Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego zaprasza na kolejną wystawę dawnych zdjęć Piły. Po prezentacji fotografii Romana i Andrzeja Zaranków, która okazała się jednym z największych wydarzeń wystawienniczych ostatnich lat (obejrzało ją ponad 5 tysięcy osób), czas na kolejne dzieje miasta uwiecznione w fotografii. Tym razem pokażemy miasto z lat 80- i 90-tych XX w.

Wernisaż w piątek, 18 października, o godz. 11.00.

Advertisement

– Zrealizowany w 2023 roku projekt pt. „Wymiary nowoczesności w odsłonach 1946-1989. Piła w fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków” okazał się jednym z największych wydarzeń w ostatnich latach, a będącą jego częścią wystawę pt. „Nowa tożsamość miasta. Piła na przestrzeni lat 1946-1989” obejrzało grubo ponad 5000 osób – podkreśla Edmund Wolski, dyrektor BWA PP.

Teraz czas na kolejne dzieje Piły w fotografii – Galeria BWA pokaże miasto z lat 80-tych i 90-tych.

***
Wystawa pt. „Dekada mroku i nadziei” zorganizowana przez Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego jest fotograficznym zapisem wszystkich wymiarów życia społeczeństwa Piły i Północnej Wielkopolski w latach przełomu i przemian ustrojowych. Celem jej jest przypomnienie mieszkańcom Północnej Wielkopolski, a już szczególnie młodzieży, nie tylko ważnych wydarzeń z lat 80. i 90. XX wieku, ale również przywołanie dnia codziennego.

Wielu osobom przypomni ona klimaty, w jakich przyszło im funkcjonować 30-40 lat temu, a dla młodszych pokoleń i współczesnej młodzieży będzie prawdziwą lekcją historii, odnoszącą się do wydarzeń, które zamknęły epokę „mroku” i zapoczątkowały epokę „nadziei”, w której żyjemy obecnie.

O latach 80. XX wieku napisano miliony prawdziwych i nieprawdziwych słów. Oceniano je z krótszego i dłuższych dystansów, przez pryzmat opozycyjnej walki i nieudanych prób utrzymania władzy. Na pewno była to dekada obfitująca w wyjątkowe wydarzenia, jedyne i niepowtarzalne w historii Polski. Kto żył w tamtym okresie i był na tyle dorosły, żeby doświadczyć ich świadomie, ten wie, jaki był to przedziwny czas. Używając współczesnego języka można powiedzieć, że w wymiarze społecznym, gospodarczym i politycznym, żyliśmy w pewnym „matrixie”, na pograniczu rzeczywistości i nierzeczywistości: władza przekonywała, że postępuje normalizacja, gospodarka rozwija się i że panuje wolność; naród w zdecydowanej większości wiedział swoje: że to nie normalizacja i wolność lecz reżim, że gospodarka upada coraz bardziej i wszystkie dobra trzeba „załatwiać” po znajomości, albo wystać w ogromnych kolejkach.

Advertisement

I taką Polskę, Północną Wielkopolskę i Piłę, takie klimaty wiernie obrazuje i odtwarza wystawa „Dekada mroku i nadziei”, która może zaistnieć w pięknej przestrzeni Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego dzięki dofinansowaniu ze środków Biura Niepodległa w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Na wystawie prezentujemy ok. 400 fotografii różnych autorów. Najwięcej jest autorstwa nieżyjącego już niestety Romualda Ereńskiego – jednego z najlepszych fotoreporterów w historii naszego regionie oraz Daniela Cichego, który również na przełomie lat 80 i 90 pracował dla różnych redakcji, a ponadto pasjonuje się od najmłodszych lat fotografią reporterską i artystyczną. Na wystawie są także fotografie ze zbiorów prywatnych osób, które odpowiedziały na apel BWA PP. Kuratorem wystawy jest Edmund Wolski, który wybrał (z kilku tysięcy zdjęć) i opisał prezentowany zbiór.

Co istotne, wystawa prezentuje zdarzenia polityczne, te związane z powstaniem „Solidarności” w naszym regionie i późniejsze, ale to zaledwie ułamek prezentowanej w fotografiach historii Piły i okolic. Clou wystawy stanowią zdjęcia opisujące szarą rzeczywistość miast w tych latach: fotografie pokazują, jak wyglądały pilskie ulice, domy, jak budowały się osiedla, jak żyli wówczas ludzie. W końcu pokazują ludzi – zwykłych mieszkańców Piły.

– Jesteśmy przekonani, że druga tak duża wystawa fotografii pokazujących historię Piły i regionu – pierwsza była prezentowana w 2023 r. „Nowa tożsamość miasta. Piłą na przestrzeni lat 1946 – 1989 na fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków” – w znakomity sposób ukaże ważne karty i codzienność nie tak znowu odległej naszej historii lat 80 i 90 XX wieku. Zapewniamy, że wobec tej wystawy nie sposób będzie przejść obojętnie! – mówi Edmund Wolski.

Wystawa została wzbogacona o opracowany pod względem historycznym katalog.

Advertisement

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Continue Reading

Kultura

Maciek Maleńczuk wystąpił w Regionalnym Centrum Kultury w Pile

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

Bard, piosenkarz, najbardziej niepokorny artysta – Maciej Maleńczuk wystąpił w Regionalnym Centrum Kultury.

Artysta promował album Homo Twist “Spider”. Publiczność mogła liczyć jednak na wszystkie jego największe przeboje jak chociażby “Ostatnia nocka”, którą artysta nagrał z zespołem Yugopolis.

Już wkrótce, tylko na naszym portalu, rozmowa z Maciejem Maleńczukiem. Oj, będzie się działo!

Niebawem też fotorelacja z pilskiego  koncertu.

Advertisement

Nie możecie tego przegapić.

Continue Reading