Connect with us

Kultura

O Prymasie Tysiąclecia z nowym biskupem

Published

on

W Biurze Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego odbył się wernisaż Ogólnopolskiej Wystawy Sztuki Współczesnej „Pater Patriae. Wyszyński”. Gościem wydarzenia był ks. bp Zbigniew Zieliński, nowy biskup diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej. – Przygotowując tę wystawę czuliśmy opiekę Prymasa. Mam wrażenie, że Mu się to podoba… – mówiła pomysłodawczyni ekspozycji prof. Mirosława Rochecka.

W otwarciu wystawy poświęconej Prymasowi Tysiąclecia, kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, udział wziął JE ks. bp Zbigniew Zieliński, nowy biskup diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej. Biskup sprawuje Patronat Honorowy nad tą wyjątkową, pielgrzymującą po Polsce, ekspozycją. Piła była pierwszym miastem, do którego udał się nowy biskup po ingresie, czyli uroczystym objęciu diecezji przez biskupa, który miał miejsce 4 marca br.

Biskupa przywitali w Galerii Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski oraz Edmund Wolski, dyrektor Galerii, który wręczył biskupowi Zielińskiemu prezent – przepiękny linoryt autorstwa Alfreda Aszkiełowicza, artysty plastyka związanego z regionem i pilską Galerią BWA.

– To wyjątkowy wieczór w naszej Galerii. Gościmy wystawę ogólnopolską „Pater Patriae. Wyszyński”, o jednym z najznamienitszych Polaków, ale i osobę, która sprawuje Honorowy Patronat nad tą ekspozycją – jest to JE ks. bp Zbigniew Zieliński, nowy biskup diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej: witamy serdecznie w naszych progach. To dla nas duży zaszczyt, że tuż po ingresie ksiądz biskup zechciał odwiedzić nasze miasto i naszą Galerię – mówił E. Wolski rozpoczynając wernisaż.

Wernisaż zaszczyciło swoją obecnością także liczne grono duchownych, m.in. ks. dziekan dekanatu koszalińsko-kołobrzeskiego ks. prał. Ryszard Ryngwelski, ks. prałat Stanisław Oracz, proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny w Pile Kazimierz Chudzicki.

Advertisement

W wieczorze uczestniczyli także artyści – prof. Mirosława Rochecka, pomysłodawczyni i kuratorka wystawy „Pater Patriae. Wyszyński”, Kazimierz Rochecki – artysta plastyk – oboje z Torunia, a także artyści środowiska pilskiego, których prace są wśród zaprezentowanych w ekspozycji dzieł ponad 80 twórców z całej Polski: Elżbieta Wasyłyk oraz Tadeusz Ogrodnik.

Wystawa robi ogromne wrażenie. Zgromadzono na niej 121 prac 86 twórców z różnych regionów Polski, wykonanych w różnych technikach malarskich, rysunkowych, graficznych, fotograficznych, rzeźbiarskich.
Stefan kard. Wyszyński, prymas Polski odegrał znaczącą rolę w historii Polski, a szczególnie w czasie trwania komunizmu. Uznany został duchowym przywódcą narodu. Sprawił, że Kościół katolicki oparł się naciskom państwa, które zmierzały do ateizacji społeczeństwa. W okresach różnych kryzysów i napięć społecznych potrafił zachować niezależność, łagodził konflikty i nie dopuszczał do rozlewu krwi.

– Pomysł tej ekspozycji narodził się w Duszpasterstwie Środowisk Twórczych w Toruniu, w czerwcu 2021 roku, przed beatyfikacją Kardynała Wyszyńskiego, kiedy została ogłoszona data uroczystości. Wtedy zmobilizowaliśmy się. Zdaliśmy sobie sprawę z tego, że z powodu pandemii nie będzie możliwości uczestniczenia w beatyfikacji, a odczuwaliśmy potrzebę świętowania. Uznaliśmy więc, że świętowanie trzeba przedłużyć i to znacznie przedłużyć. I że trzeba przygotować się do niego. Pojawiła się potrzeba zebrania wspomnień o Prymasie, indywidualnych, potrzeba głębszego zapoznania się z Jego dziełem.
Wystawa ma charakter pielgrzymujący. Piła jest szóstym przystankiem w jej drodze. Odwiedza 12 miast – także Kraków, Warszawę, Poznań, Częstochowę, Pelplin…

– Staraliśmy się naśladować w tym wędrowaniu po Polsce pomysł Prymasa – tj. wędrować z wystawą tak, jak wędrowała kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej – to było Jego maryjne dzieło. A przy tym mówić o prymasie Wyszyńskim, o tym, co było dla Niego ważne, co promował, jakie wartości uznawał.

Advertisement

Wystawę można oglądać do 13 kwietnia.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Koncerty Mietka Szcześniaka i Doroty Miśkiewicz na koniec lata

Published

on

By

Na zakończenie lata w nowej Strefie Rekreacji przy budynku Starostwa Powiatowego w Pile odbyły się dwa koncerty popularnych i lubianych gwiazd Mieczysława Szcześniaka oraz jazzowej wokalistki Doroty Miśkiewicz. Mimo niesprzyjającej aury pilscy melomani pokazali, że prawdziwym miłośnikom muzyki niestraszne są chmury i deszcz.

O godzinie 18:30 na scenie pojawił się Mietek Szcześniak w towarzystwie Joanny Gajdy, prezentując swój projekt jazzowy dedykowany najmłodszym słuchaczom, zatytułowany „Jazz dla dzieciaków”. To nie tylko występ artystów, ale także wspólne wykonanie kilku utworów z dziećmi z Młodzieżowego Domu Kultury ISKRA w Pile wywołały aplauz publiczności. To był wyjątkowy sposób na wprowadzenie najmłodszych w świat muzyki jazzowej.

Następnie na scenie pojawiła się niepowtarzalna Dorota Miśkiewicz, która zaprosiła do wspólnego muzycznego podróżowania światowej sławy gwiazdę latin jazzu — Toninho Horta. Był to wyjątkowy projekt polsko-brazylijski promujący najnowszą płytę artystki, nagraną w Rio de Janeiro, a która pojawiła się na rynku zaledwie kilka dni temu.

Advertisement

Publiczność zanurzyła się w rytmach bossa-nova, samby i jazzu, czując jakby przeniosła się na plaże Copacabana. Koncert ten był nie tylko muzycznym przeżyciem, ale także podróżą przez kulturę brazylijską i słowiańską, a połączenie to okazało się niezwykle udane.


– To był kolejny wieczór w naszej nowej Strefie Rekreacji. Niedawno gościliśmy tu wspaniałego artystę Stanisława Soykę, a tym razem zaproponowaliśmy mieszkańcom wieczór pełen magii dźwięków, gdzie jazz połączył serca ludzi. Koncerty w tym miejscu z pewnością na długo pozostaną w pamięci tych, którzy mieli okazję być częścią tej niezapomnianej muzycznej uczty – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Wydarzenia zostały dofinansowane ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury na zadanie „Festiwal Letnia Scena Muzyczna Powiatu Pilskiego”. Kwota dofinansowania wynosi 50 000 zł.

Advertisement
Continue Reading

Kultura

“Piasek” w styczniu wystąpi w RCK w Pile

Published

on

By

Szykuje się niesamowity koncert. 21 stycznia w Regionalnym Centrum Kultury w Pile wystąpi Andrzej Piaseczny.

Andrzej Piaseczny – jeden z najpopularniejszych polskich wokalistów, utwory “Niecierpliwi”, “Prawie do nieba”, “Imię deszczu”, “Chodź, przytul, przebacz”, “Śniadanie do łóżka” – to tylko niektóre z wielkich przebojów, za które publiczność go pokochała . Pierwsze sukcesy wokalisty to początek lat dziewięćdziesiątych i występy w rockowym zespole Mafia. Ale ogromną popularność – zwłaszcza wśród przedstawicielek płci pięknej – przyniosła Andrzejowi Piasecznemu płyta nagrana z saksofonistą De Mono Robertem Chojnackim. “Sax & Sex” sprzedał się w ogromnym nakładzie a hity “Budzikom śmierć”, Prawie do niebia i “Niecierpliwi” nuciła cała Polska. Album pokrył się podwójną platyną.

W 1998 roku artysta rozpoczął solową karierę. Dobrą passę komercyjnych sukcesów podtrzymała płyta “Piasek” z singlowymi przebojami “Mocniej” i “Jeszcze bliżej”. Dekadę temu prawdziwą sensacją okazał się krążek “Spis rzeczy ulubionych”, nagrany wspólnie z Sewerynem Krajewskim – ikoną polskiej sceny muzycznej, twórcą wielu niezapomnianych hitów Czerwonych Gitar. Był to wówczas najchętniej kupowany album w Polsce. Andrzej Piaseczny nagrywał również ze Stanisławem Soyką, Krzysztofem Krawczykiem i Janem Borysewiczem. Jest laureatem prestiżowych nagród: Telekamery, SuperJedynek, Eska Music Awards i Bursztynowego Słowika.

Spełnia się także w roli jurora w popularnym programie “The Voice of Poland”. W siódmym sezonie widowiska, jako trener wygrał wspólnie z Mateuszem Grędzińskim całą edycję. W 2017 roku artysta świętował 25-lecie pracy artystycznej.

Advertisement

Na koncercie zaśpiewa swoje największe przeboje .

Bądźcie z nami zapraszamy!

21.01.2024 godz. 18.00

Piła- Regionalne Centrum Kultury – Fabryka Emocji ul.  Plac Stanisława Staszica 1

Bilety dostępne:

Advertisement

Kasa biletowa Centrum Kultury tel. 602 252 675

Organizator: tel. 669 179 886 tel. 602 757 446

Sprzedaż internetowa: kupbilecik.pl

Advertisement
Continue Reading