Connect with us

Kultura

Maleńczuk gra Młynarskiego w Pile

Published

on

„Maleńczuk gra Młynarskiego” to płyta, ale również koncert, u którego źródeł tkwi poczucie misji – przypomnienie nam Wojciecha Młynarskiego, którego tak naprawdę nie znamy. Maciej Maleńczuk wybrał utwory z różnych okresów pracy artystycznej tego wybitnego twórcy. W interpretacjach Maleńczuka piosenki, wybrane według klucza, który sam artysta nazywa politycznym, celnie punktują dzisiejszy „świat ten źle pomyślany”, w którym „poczciwy szewc zwyciężył smoka, a korzystają barany”.

„Cztery dni przed śmiercią Wojciecha Młynarskiego skończyłem materiał na nową płytę z jego piosenkami. Chciałem, żeby jeszcze zaakceptował wybór tekstów. Był już zbyt słaby, żeby się z kimkolwiek spotykać, porozumiewaliśmy się za pośrednictwem Janka Młynarskiego” – mówił Maleńczuk we wspomnieniu Wojciecha Młynarskiego.
Zapraszamy na koncert „Maleńczuk gra Młynarskiego”:
– 5 czerwca 2018 r. (wtorek), godz. 19:00, Regionalne Centrum Kultury/Fabryka Emocji (Plac Staszica 1), Piła.
Bilety na wydarzenie w cenie 100 zł można nabyć w kasie Regionalnego Centrum Kultury/Fabryka Emocji (tel. 602 252 675, czynna pn. – pt. od 8:00 do 20:00, sob. – niedz. od 14:00 – 20:00) oraz w Internecie na portalu kupbilecik.pl.
Zamówienia grupowe oraz zapytania dotyczące innych informacji związanych z wydarzeniem prosimy kierować do organizatora: Agencja Artystyczna Monolit: +48 660 860 777, www.monolitart.com.pl, biuro@monolitart.com.pl. Współpraca z mediami: press@monolitart.com.pl, tel. 500 263 286.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=223&v=lM5e5QKnbUU

Album powstawał z krakowskimi muzykami, m.in. gitarzystą Markiem Piątkiem i perkusistą Wiesławem Jemiołem. Maciej Maleńczuk chciał początkowo, by na perkusji zagrał Janek Młynarski, ale syn poety przyznał, że nie będzie miał do piosenek swojego ojca obiektywnego stosunku i udzielił Maleńczukowi zgody na zrobienie tej płyty. Nagrania zakończyły się wiosną, cztery dni przed śmiercią Wojciecha Młynarskiego. Artysta postanowił wstrzymać się z jej wydaniem do jesieni 2017 r.
Maciej Maleńczuk – urodził się 14 sierpnia 1961 r. w Wojcieszowie. Polski wokalista i gitarzysta rockowy, poeta, a także osobowość telewizyjna. We wczesnej fazie swojej twórczości artysta był określany mianem „barda Krakowa”. Jest uważany za jednego z najbardziej awangardowych i kontrowersyjnych polskich artystów muzycznych. Maciej Maleńczuk nagrywa i występuje solo, jak również z zespołami Püdelsi, Homo Twist oraz Psychodancing. Ma na koncie trzynaście albumów studyjnych. Współpracował m.in. z takimi artystami jak: Voo Voo, Rei Ceballo, Vera Bila, Krzysztof Krawczyk, Małgorzata Krzysica, Made In Poland, Behemoth, Wu-Hae, Big Cyc czy 5th Element. W 2011 r. został odznaczony Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Wystawa artystów – amatorów z MGOK Wyrzysk

Published

on

By

Po raz pierwszy w osieckim skansenie prezentowane są prace twórców amatorów – malarzy działających przy Miejsko–Gminnym Ośrodku Kultury w Wyrzysku. Grupa, zrzeszająca miłośników sztuk pięknych z Wyrzyska i okolic, działa od roku 2015 pod kierunkiem Waldemara Malaka.

Do tej pory grupa swoją twórczość prezentowała na wystawach w Wyrzysku i Bydgoszczy oraz organizowała plenery malarskie. Udostępniona wystawa jest plonem jednego z takich plenerów, który odbył się na terenie skansenu w 2022 r.

Autorami prezentowanych prac są: Barbara Kornacka, Dorota Wilczyńska-Sobiech, Zenobia Bugaj, Hubert Orliński, Henryka Słabik, Weronika Romel, Natalia Lewczan -Kozłowska, Aleksander Lewczan, Waldemar Malak.

Prace dotyczą architektury dawnej wsi polskiej, wystroju chałup wiejskich, a także zwierząt gospodarskich. Całość uzupełniają fotografie artystów wykonane podczas ich pracy przez Piotra Brzezińskiego.

Advertisement

Zapraszamy!

Continue Reading

Kultura

Pilskie BWA zaprasza na Noc Muzeów z Rafałem Dobruckim

Published

on

By

Zapraszamy na Noc Muzeów do Galerii BWA PP – pasjonatów malarstwa, fotografii i… żużla (!), fanów Polonii Piła i jej sukcesów, „złotej dekady” pilskiego żużla 1992-2002, której twarzą był m.in. Rafał Dobrucki, zawodnik Polonii Piła w latach 1993-2002, obecnie trener żużlowej reprezentacji Polski – piszą organizatorzy.

Rafał Dobrucki będzie gościem tegorocznej Nocy Muzeów w BWA. Na spotkanie pilskie BWA zaprasza w piątek, 17 maja, o godz. 11.00.

Szczegółowy program Nocy Muzeów w BWA PP na załączonym plakacie.

Zapraszamy!

Advertisement

17 i 18 maja (piątek – sobota) – w programie m.in. spotkanie z Rafałem Dobruckim oraz wystawy:

– fotograficzna: Złota dekada 1992-2002 Polonii Piła

– malarskie:

Ryszard Kowalewski „Moje góry”

Advertisement

Olga Hausmann „Balans przestrzeni”

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny!

Advertisement
Continue Reading

Advertisement
Advertisement