Connect with us

Kultura

Historia jednych skrzypiec i… festiwalu

Published

on

Piła Festival & Academy obchodzi jubileusz już 15. lat działalności. Z tej okazji senator Adam Szejnfeld uhonorował pana Andrzeja Czaję, twórcę i dyrektora Festiwalu Medalem Senatu Rzeczpospolitej Polskiej.

-Doceniam niezwykłe zaangażowanie, pasję oraz pozytywne emocje, jakie Pan i Pana żona Kamila oraz cały zespół, wkładacie w przygotowanie każdej edycji warsztatów i wspaniałych koncertów. Dzięki Państwa pracy Festiwal wpisał się już w stały kalendarz najważniejszych wydarzeń kulturalnych nie tylko Piły oraz naszego regionu, ale i całego kraju – mówił podczas uroczystości jubileuszu senator Szejnfeld.

Senator Adam Szejnfeld z twórcami festiwalu ma kontakt i współpracę niemal już od dwudziestu lat. Pierwszą inicjatywą jaką podjął było ufundowanie dla pilskiego wspaniałego talentu smyczkowego osiemnastowiecznych skrzypiec, bez których utalentowany Sebastian Czaja nie mógłby rozwijać swojej wirtuozerii do poziomu mistrzostwa na skalę światową. Ufundowane skrzypce pochodziły z kolekcji słynnego skrzypka Bartłomieja Nizioła, koncertmistrza orkiestry operowej Zürich Philharmonia w Szwajcarii. Dzisiejszy senator, a wtedy jeszcze poseł, zorganizował w Pile też charytatywny koncert muzyki operetkowej i operowej pt. „Gwiazdy w Pile”. Potem podjął się załatwienia wsparcia stypendialnego koniecznego na kontynuowanie nauki przez największy talent smyczkowy naszego regionu za granicą, w tym w Szwajcarii. Swoją pasją i zaangażowaniem zaraził też starostę, a następnie wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego, pana Tomasza Bugajskiego, który szedł jego drogą wspierania muzycznych talentów Piły. Ostatnią inicjatywą senatora Szejnfelda był projekt organizacji wielkiego koncertu „Orkiestry solistów” w Krakowie na drodze czego stanęła jednak pandemia i zakaz organizowania wówczas imprez masowych. Tę historię zgromadzonym gościom XV edycji festiwalu przypomniał pan Andrzej Czaja, dyrektor Festiwalu.

Pięć lat temu festiwal Master Class, który wtedy obchodził swoje dziesięciolecie, przekształcił się w Piła Festival & Academy, co zmieniło nie tylko jego nazwę – dano nazwę miasta – ale i image, lecz idea pozostała ta sama.

Advertisement

-Piła Festival & Academy istnieje po to, aby każdy kto pragnie pielęgnować w sobie radość dzięki słuchaniu muzyki i jej uprawianiu mógł to robić również w Pile. Piła Festival & Academy to spotkanie młodych wybitnie utalentowanych muzyków z całego świata z wyjątkowymi profesorami, solistami światowych scen, którzy pomagają im otworzyć drzwi do spełnienia ich marzeń – mówi o idei festiwalu, dyr. Andrzej Czaja.

Podczas jubileuszowych uroczystości Kamila Wiśniewska-Czaja oraz Andrzej Czaja, a także znany fotografik, pan Wojciech Beszterda, uhonorowani zostali Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”, które wręczył w asyście senatora Adama Szejnfelda oraz prezydenta Piotra Głowskiego, pan Jacek Bogusławski, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Atrakcją bieżącej XV edycji Piła Festival & Academy jest światowej sławy skrzypek solista i kameralista profesor Royal Academy of Music London Alexander Sitkovetsky, a także uznani na świecie artyści, jak skrzypek Jakub Jakowicz, altowiolistka Katarzyna Budnik, wiolonczeliści Andrzej Bauer i Marcin Zdunik, oraz wspaniali polscy pianiści Paweł Wakarecy, Grzegorz Skrobiński, Piotr Kopczyński i Radosław Kurek. Dyrektorem artystycznym jest wybitny polski wiolonczelista, solista, kameralista, laureat niezliczonych nagród muzycznych prof. Marcin Zdunik.

Tradycyjnie już gośćmi Festivalu będą także muzycy jazzowi m.in: Damian Kostka, Paweł Pańta i Zbigniew Wrombel w towarzystwie pianisty Wojciecha Olszewskiego i perkusisty Krzysztofa Szmańdy.

W programie wystąpią również wielkie autorytety muzyki klasycznej jak m.in.: Marcin Zdunik, wiolonczela, dyrektor Piła Festival & Academy – Uniwersytet Fryderyka Chopina w Warszawie i Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Alexander Sitkovetsky, skrzypce – Royal Academy of Music London Jakub Jakowicz, skrzypce – Uniwersytet Fryderyka Chopina w Warszawie Katarzyna Budnik, altówka – Uniwersytet Fryderyka Chopina w Warszawie Andrzej Bauer, wiolonczela – Uniwersytet Fryderyka Chopina w Warszawie a także jedni z najlepszych polskich pianistów kameralistów: Grzegorz Skrobiński, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, Piotr Kopczyńsk, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, Radosław Kurek, Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, a także polski kontrabasista, wykładowca kontrabasu i gitary basowej na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu Damian Kostka.

Advertisement

Kamila Łańska

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kultura

Koncerty Mietka Szcześniaka i Doroty Miśkiewicz na koniec lata

Published

on

By

Na zakończenie lata w nowej Strefie Rekreacji przy budynku Starostwa Powiatowego w Pile odbyły się dwa koncerty popularnych i lubianych gwiazd Mieczysława Szcześniaka oraz jazzowej wokalistki Doroty Miśkiewicz. Mimo niesprzyjającej aury pilscy melomani pokazali, że prawdziwym miłośnikom muzyki niestraszne są chmury i deszcz.

O godzinie 18:30 na scenie pojawił się Mietek Szcześniak w towarzystwie Joanny Gajdy, prezentując swój projekt jazzowy dedykowany najmłodszym słuchaczom, zatytułowany „Jazz dla dzieciaków”. To nie tylko występ artystów, ale także wspólne wykonanie kilku utworów z dziećmi z Młodzieżowego Domu Kultury ISKRA w Pile wywołały aplauz publiczności. To był wyjątkowy sposób na wprowadzenie najmłodszych w świat muzyki jazzowej.

Następnie na scenie pojawiła się niepowtarzalna Dorota Miśkiewicz, która zaprosiła do wspólnego muzycznego podróżowania światowej sławy gwiazdę latin jazzu — Toninho Horta. Był to wyjątkowy projekt polsko-brazylijski promujący najnowszą płytę artystki, nagraną w Rio de Janeiro, a która pojawiła się na rynku zaledwie kilka dni temu.

Advertisement

Publiczność zanurzyła się w rytmach bossa-nova, samby i jazzu, czując jakby przeniosła się na plaże Copacabana. Koncert ten był nie tylko muzycznym przeżyciem, ale także podróżą przez kulturę brazylijską i słowiańską, a połączenie to okazało się niezwykle udane.


– To był kolejny wieczór w naszej nowej Strefie Rekreacji. Niedawno gościliśmy tu wspaniałego artystę Stanisława Soykę, a tym razem zaproponowaliśmy mieszkańcom wieczór pełen magii dźwięków, gdzie jazz połączył serca ludzi. Koncerty w tym miejscu z pewnością na długo pozostaną w pamięci tych, którzy mieli okazję być częścią tej niezapomnianej muzycznej uczty – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Wydarzenia zostały dofinansowane ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury na zadanie „Festiwal Letnia Scena Muzyczna Powiatu Pilskiego”. Kwota dofinansowania wynosi 50 000 zł.

Advertisement
Continue Reading

Kultura

“Piasek” w styczniu wystąpi w RCK w Pile

Published

on

By

Szykuje się niesamowity koncert. 21 stycznia w Regionalnym Centrum Kultury w Pile wystąpi Andrzej Piaseczny.

Andrzej Piaseczny – jeden z najpopularniejszych polskich wokalistów, utwory “Niecierpliwi”, “Prawie do nieba”, “Imię deszczu”, “Chodź, przytul, przebacz”, “Śniadanie do łóżka” – to tylko niektóre z wielkich przebojów, za które publiczność go pokochała . Pierwsze sukcesy wokalisty to początek lat dziewięćdziesiątych i występy w rockowym zespole Mafia. Ale ogromną popularność – zwłaszcza wśród przedstawicielek płci pięknej – przyniosła Andrzejowi Piasecznemu płyta nagrana z saksofonistą De Mono Robertem Chojnackim. “Sax & Sex” sprzedał się w ogromnym nakładzie a hity “Budzikom śmierć”, Prawie do niebia i “Niecierpliwi” nuciła cała Polska. Album pokrył się podwójną platyną.

W 1998 roku artysta rozpoczął solową karierę. Dobrą passę komercyjnych sukcesów podtrzymała płyta “Piasek” z singlowymi przebojami “Mocniej” i “Jeszcze bliżej”. Dekadę temu prawdziwą sensacją okazał się krążek “Spis rzeczy ulubionych”, nagrany wspólnie z Sewerynem Krajewskim – ikoną polskiej sceny muzycznej, twórcą wielu niezapomnianych hitów Czerwonych Gitar. Był to wówczas najchętniej kupowany album w Polsce. Andrzej Piaseczny nagrywał również ze Stanisławem Soyką, Krzysztofem Krawczykiem i Janem Borysewiczem. Jest laureatem prestiżowych nagród: Telekamery, SuperJedynek, Eska Music Awards i Bursztynowego Słowika.

Spełnia się także w roli jurora w popularnym programie “The Voice of Poland”. W siódmym sezonie widowiska, jako trener wygrał wspólnie z Mateuszem Grędzińskim całą edycję. W 2017 roku artysta świętował 25-lecie pracy artystycznej.

Advertisement

Na koncercie zaśpiewa swoje największe przeboje .

Bądźcie z nami zapraszamy!

21.01.2024 godz. 18.00

Piła- Regionalne Centrum Kultury – Fabryka Emocji ul.  Plac Stanisława Staszica 1

Bilety dostępne:

Advertisement

Kasa biletowa Centrum Kultury tel. 602 252 675

Organizator: tel. 669 179 886 tel. 602 757 446

Sprzedaż internetowa: kupbilecik.pl

Advertisement
Continue Reading