Connect with us

Kultura

Historia jednych skrzypiec i… festiwalu

Published

on

Piła Festival & Academy obchodzi jubileusz już 15. lat działalności. Z tej okazji senator Adam Szejnfeld uhonorował pana Andrzeja Czaję, twórcę i dyrektora Festiwalu Medalem Senatu Rzeczpospolitej Polskiej.

-Doceniam niezwykłe zaangażowanie, pasję oraz pozytywne emocje, jakie Pan i Pana żona Kamila oraz cały zespół, wkładacie w przygotowanie każdej edycji warsztatów i wspaniałych koncertów. Dzięki Państwa pracy Festiwal wpisał się już w stały kalendarz najważniejszych wydarzeń kulturalnych nie tylko Piły oraz naszego regionu, ale i całego kraju – mówił podczas uroczystości jubileuszu senator Szejnfeld.

Senator Adam Szejnfeld z twórcami festiwalu ma kontakt i współpracę niemal już od dwudziestu lat. Pierwszą inicjatywą jaką podjął było ufundowanie dla pilskiego wspaniałego talentu smyczkowego osiemnastowiecznych skrzypiec, bez których utalentowany Sebastian Czaja nie mógłby rozwijać swojej wirtuozerii do poziomu mistrzostwa na skalę światową. Ufundowane skrzypce pochodziły z kolekcji słynnego skrzypka Bartłomieja Nizioła, koncertmistrza orkiestry operowej Zürich Philharmonia w Szwajcarii. Dzisiejszy senator, a wtedy jeszcze poseł, zorganizował w Pile też charytatywny koncert muzyki operetkowej i operowej pt. „Gwiazdy w Pile”. Potem podjął się załatwienia wsparcia stypendialnego koniecznego na kontynuowanie nauki przez największy talent smyczkowy naszego regionu za granicą, w tym w Szwajcarii. Swoją pasją i zaangażowaniem zaraził też starostę, a następnie wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego, pana Tomasza Bugajskiego, który szedł jego drogą wspierania muzycznych talentów Piły. Ostatnią inicjatywą senatora Szejnfelda był projekt organizacji wielkiego koncertu „Orkiestry solistów” w Krakowie na drodze czego stanęła jednak pandemia i zakaz organizowania wówczas imprez masowych. Tę historię zgromadzonym gościom XV edycji festiwalu przypomniał pan Andrzej Czaja, dyrektor Festiwalu.

Pięć lat temu festiwal Master Class, który wtedy obchodził swoje dziesięciolecie, przekształcił się w Piła Festival & Academy, co zmieniło nie tylko jego nazwę – dano nazwę miasta – ale i image, lecz idea pozostała ta sama.

Advertisement

-Piła Festival & Academy istnieje po to, aby każdy kto pragnie pielęgnować w sobie radość dzięki słuchaniu muzyki i jej uprawianiu mógł to robić również w Pile. Piła Festival & Academy to spotkanie młodych wybitnie utalentowanych muzyków z całego świata z wyjątkowymi profesorami, solistami światowych scen, którzy pomagają im otworzyć drzwi do spełnienia ich marzeń – mówi o idei festiwalu, dyr. Andrzej Czaja.

Podczas jubileuszowych uroczystości Kamila Wiśniewska-Czaja oraz Andrzej Czaja, a także znany fotografik, pan Wojciech Beszterda, uhonorowani zostali Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”, które wręczył w asyście senatora Adama Szejnfelda oraz prezydenta Piotra Głowskiego, pan Jacek Bogusławski, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Atrakcją bieżącej XV edycji Piła Festival & Academy jest światowej sławy skrzypek solista i kameralista profesor Royal Academy of Music London Alexander Sitkovetsky, a także uznani na świecie artyści, jak skrzypek Jakub Jakowicz, altowiolistka Katarzyna Budnik, wiolonczeliści Andrzej Bauer i Marcin Zdunik, oraz wspaniali polscy pianiści Paweł Wakarecy, Grzegorz Skrobiński, Piotr Kopczyński i Radosław Kurek. Dyrektorem artystycznym jest wybitny polski wiolonczelista, solista, kameralista, laureat niezliczonych nagród muzycznych prof. Marcin Zdunik.

Tradycyjnie już gośćmi Festivalu będą także muzycy jazzowi m.in: Damian Kostka, Paweł Pańta i Zbigniew Wrombel w towarzystwie pianisty Wojciecha Olszewskiego i perkusisty Krzysztofa Szmańdy.

W programie wystąpią również wielkie autorytety muzyki klasycznej jak m.in.: Marcin Zdunik, wiolonczela, dyrektor Piła Festival & Academy – Uniwersytet Fryderyka Chopina w Warszawie i Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Alexander Sitkovetsky, skrzypce – Royal Academy of Music London Jakub Jakowicz, skrzypce – Uniwersytet Fryderyka Chopina w Warszawie Katarzyna Budnik, altówka – Uniwersytet Fryderyka Chopina w Warszawie Andrzej Bauer, wiolonczela – Uniwersytet Fryderyka Chopina w Warszawie a także jedni z najlepszych polskich pianistów kameralistów: Grzegorz Skrobiński, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, Piotr Kopczyńsk, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, Radosław Kurek, Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, a także polski kontrabasista, wykładowca kontrabasu i gitary basowej na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu Damian Kostka.

Advertisement

Kamila Łańska

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kultura

III Złotowski Piknik Historyczny już w ten weekend

Published

on

By

W ostatni weekend maja – 25 i 26 maja 2024 roku Półwysep Rybacki w Złotowie ponownie przejmą w posiadanie miłośnicy dawnych dziejów!

Za sprawą III Złotowskiego Pikniku Historycznego będzie można zobaczyć z bliska tuzin husarzy w pełnym rynsztunku na koniach, zajrzeć do wsi ze epoki średniowiecza, czy ulec egzercerunkom rycerzy z toruńskiej Arkony!

Wydarzenia sprzed 360 lat

Kanwą tegorocznej edycji pikniku jest „Jubileusz 360-lecia złotowskiej fary”. Fara to kościół wybudowany z fundacji wojewody poznańskiego Andrzeja Karol Grudzińskiego w 1664 roku. Wojewoda w wojnie ze Szwedami stanął po stronie wroga, ale wkrótce przejrzał na oczy i niczym Kmicic z sienkiewiczowskiego „Potopu” i wrócił na Ojczyzny łono. Ku przebłaganiu gniewu swego ludu zbudował przepiękną świątynię, perłę barokowej architektury, z której słynie miasto Złotów. W niedzielę, drugiego dnia pikniku w farze odbędzie się uroczysta msza poświęcona wydarzeniom sprzed 360 lat, z udziałem rycerstwa przybyłego do Złotowa.

Co będzie na pikniku?

Złotowski Piknik Historyczny będzie świetną okazją do wejścia w świat zamierzchłych czasów gdzie, obok harców skrzydlatych husarzy Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego, spokojny żywot wieść będą członkowie Bractwa Rycerzy Bezimiennych – Drużyna Wojów Grodu Wałcz, tworząc niezwykle ciekawą wioskę. Gościa pikniku zaskoczy rozmaitość postaci-mieszkańców osady, bogactwo ich zajęć, wyposażenie, broń i narzędzi codziennego użytku.

Advertisement

Zanim Półwysep Rybacki wypełni tętent koni w sobotę 25 maja nastąpi odsłonięcie nowego muralu na posesji przy al. Piasta 59 w Złotów. Mural przedstawia najważniejsze złotowskie zabytki w ujęciu pani Teresy Jakubowskiej, wybitnej graficzki ze Złotowem w życiorysie.

Rycerze z toruńskiej grupy historycznej Arkony ze swadą i humorem wprowadzą uczestników pikniku w atmosferę zwyczajów i tradycji sprzed blisko 400 lat. Wiele przy tym śmiechu i dobrej zabawy, bez względu na wiek widza arkońskich popisów.

Przyswajanie motywów historycznych ułatwią koncerty z muzyką z dawnych epok zespołów Żniwa i KliMagJa, recital Dawida Krzyka, nie zabraknie stoisk z wyrobami na poły rzemieślniczymi, o pogodę ducha zadba także Spółdzielnia Rolnik z ofertą gastronomiczną oraz inne stoiska z szybką przekąską. Ogłosimy wśród widzów konkurs na przebranie z epoki z atrakcyjnymi nagrodami.

Kajko i Kokosz w Złotowie

W sobotę pośród zapewne tłumów widzów poruszać się będą Kajko i Kokosz, bohaterowie słynnego komiksu, dziś dzielnie wspierający akcję promocyjną Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej! Pierwszy dzień pikniku zamkniemy wieczornym pokazem teatru ognia!

Advertisement

Honorowy patronat Marszałka

III Złotowski Piknik Historyczny swoim patronatem objął Marszałek Wielkopolski oraz Wojewoda Wielkopolski co świadczy o dużej randze wydarzenia!
Zapraszamy!

PROGRAM:

Sobota 25 maja 2024

15.00 – odsłonięcie muralu przy al. Piasta 59 i przemarsz przez miasto

Półwysep Rybacki
16.00 – otwarcie pikniku, osady średniowiecznej i animacje historyczne
17.00 – pokaz umiejętności Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego
18.30 – animacje historyczne
19.30 – koncert zespołu KliMagJa
20:30 – koncert zespołu Żniwa
ok. 21.30 – pokaz ogniowy po zmierzchu

Advertisement

Niedziela 26 maja 2024

12.30 – msza święta w kościele pw. WNMP z udziałem husarii

Półwysep Rybacki
14.00 – otwarcie II dnia pikniku i animacje historyczne
15.00 – pokaz umiejętności husarskich
16.30 – animacje historyczne
17.30 – występ muzyczny Dawida Krzyka
19.00 – rozstrzygnięcie konkursu na strój historyczny i zakończenie pikniku

Stoiska rzemieślnicze i atrakcje historyczne

Advertisement

Polecamy!

Continue Reading

Kultura

I Ogólnopolski Festiwal Kultury Ludowej “Na ludowo zaśpiewajmy” w Starej Łubiance

Published

on

By

17 maja b.r. w Starej Łubiance odbył się I Ogólnopolski Festiwal Kultury Ludowej “Na ludowo zaśpiewajmy”. Organizatorem festiwalu było Centrum Upowszechniania Kultury w Szydłowie.

Znakomite Jury

Wykonawców oceniało znakomite jury: Elżbieta Skrętkowska, znana z programu “Szansa na Sukces”, Krzysztof Skiba z zespołu Big Cyc oraz Barbara Żarnowiecka, wykładowczyni Akademii Muzycznej, specjalizująca się w muzyce ludowej.

Kategorie Wykonawców

Wykonawców można było usłyszeć w czterech kategoriach:

  • Dzieci i młodzież – soliści do lat 14
  • Młodzież i dorośli – soliści od lat 15
  • Dzieci, młodzież – zespoły do lat 14
  • Młodzież, dorośli – zespoły od lat 15

Sukcesy Wokalistek z Szydłowa

Konkurs zakończył się znakomitym sukcesem dla wokalistek z Centrum Upowszechniania Kultury w Szydłowie, których instruktorem jest Andrzej Jopek.

Kategoria Dzieci, Soliści

W kategorii dzieci, solistów, pierwsze trzy miejsca zajęły reprezentantki szydłowskiego domu kultury:

Advertisement
  1. Anastazja Łesyk – pierwsze miejsce
  2. Julia Filipiak – drugie miejsce
  3. Zosia Majewska – trzecie miejsce, najmłodsza uczestniczka konkursu

Kategoria Młodzież i Dorośli, Soliści

W kategorii młodzież i dorośli, solistów, bezkonkurencyjna była Oksana Olszewska, również wokalistka z Szydłowa, która wykonała swoją piosenkę a cappella, grając w partii solowej na trąbce.

Zapowiedź Kolejnego Festiwalu

Kolejny festiwal odbędzie się już za rok. Już teraz serdecznie na niego zapraszamy!

Continue Reading

Advertisement
Advertisement