Connect with us

Kultura

Globalna premiera: „Putin” – anglojęzyczny film fabularny, który wstrząśnie światem

Published

on

Patryk Vega – jeden z najbardziej znanych reżyserów polskiego kina – wystawił w podkijowskiej Borodziance ekran, na którym wyświetlił fragmenty biograficznego filmu uderzającego we Władimira Putina. Transmisję tego wydarzenia oglądali ukraińscy widzowie, doznając skrajnych emocji.

Advertisement

Reżyser z pomocą setek Ukraińców wystawił w podkijowskiej Borodziance – między zdewastowanymi na skutek ostrzałów blokami – gigantyczny ekran. „Przed nim ustawiliśmy kilkaset manekinów, to ofiary wojny, dorośli, dzieci. Na ekranie wyświetliliśmy scenę z Putinem, która uderza w rosyjskiego dyktatora. Pokazaliśmy Ukraińcom rosyjskiego dyktatora w pielusze w szpitalu, jako człowieka schorowanego, niestabilnego i słabego. Odwiedza go generał, który relacjonuje mu sytuację w Rosji i na Ukrainie” – opowiada Patryk Vega. I dodaje: „W tej pigułce jest ukazana cała paranoja wojny, pokrętna mentalność Rosjan i zdeprawowana osobowość Putina”.

Transmisja z pokazu w Borodziance została wyświetlona w najsłynniejszych i najbardziej rozpoznawalnych miejscach w Kijowie. To Majdan, stacja Metro Złote Wrota, w której przez pierwszy miesiąc wojny ludność cywilna chroniła się przed ostrzałem rakietowym, Pomnik Matki Ojczyzny, most Kliczki czy Plac Świętego Michała, na którym wystawiono zniszczony rosyjski sprzęt wojskowy.

Warszawa, 05.02.2024. Re¿yser Patryk Vega (C) oraz dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej Jakub Machaj (L) podczas konferencji w Centrum Prasowym PAP w Warszawie, 5 bm. Spotkanie zapowiada³o premierê filmu “Putin”. (amb) PAP/Szymon Pulcyn

Relacje z wydarzenia pokazano również w Winnicy, gdzie doszło do zmasowanych ataków w lipcu 2022; w Irpieniu, gdzie toczyły się zaciekłe walki; a także policjantom z zachodniej Ukrainy i żołnierzom służby czynnej, walczącym na Froncie Kijowskim. Wśród oglądających znaleźli się ukraińscy bohaterowie, jak Vladyslav Zhaivoronok, który bronił Azovstalu. „Skonfrontowanie tego wydarzenia z Ukraińcami było dla nas emocjonalnym doświadczeniem. Ludzie, z którymi rozmawialiśmy, wpuścili nas na moment do swojego życia, przekazując najbardziej osobiste relacje, ukazujące okrucieństwo napaści Rosji na Ukrainę. Prezentuję ten film dziennikarzom, ponieważ głęboko wierzę, że musi usłyszeć o tym cały świat” – mówi Patryk Vega.

Kontrowersyjny materiał atakujący prezydenta Federacji Rosyjskiej stanowi fragment filmu fabularnego „Putin”, który obnaża postać dyktatora. To anglojęzyczny debiut Patryka Vegi, reżyser zaprezentuje go widzom na całym świecie w tym roku.

Advertisement

Nasz film to bezprecedensowa biografia Putina rozgrywająca się na przestrzeni 60 lat. Pokazuje jego życie od momentu, kiedy ma 10 lat i jest maltretowany przez ojczyma w Gruzji, a potem przez najbardziej znane wydarzenia w jego politycznej karierze – wojnę w Czeczeni, ataki terrorystyczne w Dubrowce czy Biesłanie, wysadzanie bloków przez FSB w Rosji – do wojny w Ukrainie i najbardziej dramatycznych wydarzeń takich jak Bucza, Irpień, Mariupol” – opowiada Patryk Vega.

Twórcy filmu wykorzystali technologię deep fake, która pozwoliła nałożyć na twarz aktora wizerunek Putina. „Było to bardzo trudne, bo nie mogliśmy ściągnąć Putina do studia, by zrobić 20 tysięcy ujęć i wytrenować sztuczną inteligencję na tyle, by idealnie go naśladowała. Materiały z Kremla nie wystarczają, żeby imitować tę postać w rozdzielczości kinowej. Po roku poszukiwań udało nam się stworzyć własną technologię, która przyniosła pożądany efekt” – mówi polski reżyser.

Putin” ma dać zachodniej widowni klucz do zrozumienia psychiki dyktatora. „Miałem ambicje przetłumaczyć kulturę wschodu na język zachodu. Wiem, że nawet ludzie w Europie zachodniej, w takich krajach jak Francja, czy Niemcy są mentalnościowo bardzo daleko od Rosji i nie są w stanie zrozumieć jej absurdu” – wyjaśnia Patryk Vega.

Obecnie film jest prezentowany na zamkniętych pokazach dla branży filmowej. W Monachium obszerne fragmenty obejrzało pięć tysięcy osób. Zwiastun produkcji został też pokazany podczas American Film Market w Santa Monica, kluczowych targach filmowych na świecie, gdzie spotkał się z żywym zainteresowaniem zagranicznych dystrybutorów. Amerykański „The Hollywood Reporter” napisał o nim, że jest jedną z ważnych, nadchodzących premier.

Advertisement

Najbardziej szczęśliwy jestem z faktu, że mogłem pokazać >>Putina<< Ukraińcom, którzy są zachwyceni tym filmem. Największy ukraiński dystrybutor chce pokazać go nie tylko w samej Ukrainie, ale i w innych krajach, gdzie emigracja ukraińska jest szczególnie silna” – wyznaje polski reżyser.

Dla Rosjan Ukraina to niestety jedynie pole bitwy, na którym toczy się ich wojna z Zachodem. W swoim odklejeniu od rzeczywistości są przekonani, że ratują ludzi pochodzenia rosyjskiego przed życiem na terytorium, uważającym się za quasi-państwo ukraińskie. Dlatego mój film jest apelem o mobilizację Zachodu, ponieważ jedyną drogą dla nas wszystkich jest wspólna walka o definitywne pokonanie Putina w tej wojnie” – uważa Patryk Vega.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kultura

7 mln książek „Harry Potter” po polsku w rękach czytelników

Published

on

By

fot. PAP

7 mln książek z przygodami Harry’ego Pottera kupili do tej pory polscy czytelnicy. W przyszłym roku przypada 25-lecie obecności cyklu na polskim rynku wydawniczym; w październiku do księgarń trafi kolejna publikacja z Potterowego uniwersum.

Jak powiedziałaAlicja Mielcarzewicz-Cabanek z Wydawnictwa Media Rodzina książki wychodzące obok siedmioczęściowej serii cieszą się coraz większą popularnością wśród polskich czytelników.

 

Największym wzięciem wśród wszystkich książek związanych z Harrym Potterem niezmiennie cieszy się pierwszy tom cyklu – „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Jego polska premiera miała miejsce 11 kwietnia 2000 r. W minionym roku zainteresowanie pierwszym tomem przebiła ubiegłoroczna nowość: „Harry Potter. Magiczny Almanach” – oficjalne kompendium wiedzy o siedmiu tomach serii.

Advertisement

 

Alicja Mielcarzewicz-Cabanek powiedziała, że obecnie w księgarniach dostępne są cztery edycje kanonicznej siedmioczęściowej serii oraz siedem tytułów z uniwersum, w tym m.in. podręczniki hogwarckie w wydaniach tekstowych i ilustrowanych.

 

W połowie października w 31 krajach świata, w tym w Polsce, ukaże się ilustrowana książka familijna “Harry Potter. Święta w Hogwarcie” opowiadająca o pierwszych świętach Bożego Narodzenia, które Harry spędził w świecie czarodziejów.

Advertisement

 

Tekst pochodzący z książki “Harry Potter i Kamień Filozoficzny” zilustrowany przez Ziyi Gao zostanie wydany w nowej, liczącej 48 stron edycji, w dużym formacie, z całostronicowymi kolorowymi ilustracjami.

 

Alicja Mielcarzewicz-Cabanek przyznała, że październik to szczególny miesiąc dla potteromaniaków. 4 października czytelnicy będą mogli zajrzeć do wybranych księgarń, by w ramach Nocy Księgarń, wziąć w udział w czarodziejskich warsztatach.

Advertisement

 

Rozpoczęła się też III edycja Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Harrym Potterze o Puchar Szkół, w którym uczniowie mogą reprezentować szkołę w magicznych zmaganiach i sprawdzić swoją wiedzę z książek o młodym czarodzieju. Dotychczas swoich sił w turnieju spróbowało ponad 43 tys. uczniów z 600 szkół.

 

17 października przypada Światowy Dzień Książek o Harrym Potterze.

Advertisement

 

W 2025 roku “Harry Potter” będzie obchodził jubileusz 25-lecia obecności w Polsce. Z tej okazji wydawnictwo przygotowuje niespodzianki dla wielbicieli serii. Wiadomo, że premierę będą miały: ilustrowana edycja szóstego tomu oraz książka kucharska z Potterowego uniwersum.

 

“Harry Potter” rozszedł się dotąd w ponad 600 milionach egzemplarzy na całym świecie. Książki przełożono na blisko 90 języków, słuchano w audiobookach przez ponad miliard godzin i zekranizowano w ośmiu bijących rekordy popularności filmach.

Advertisement

(PAP)

Obserwuj nas w GOOGLE NEWS

Advertisement
Continue Reading

Kultura

Znaczki Poczty Podziemnej z lat 1981-1989 – Niezwykła Wystawa Kolekcji Edwina Klessy

Published

on

By

fot. Powiat Pilski

W Biurze Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego można zachować wystawę „Znaczki Poczty Podziemnej z lat 1981-1989 z kolekcji Edwina Klessy”.

To niespotykana okazja by zobaczyć prawie 350 kart wystawowych,  blisko 2700 znaczków, bloczków, arkusików, znaków, koperty, kart pocztowych, banknotów oraz katalogów. Kolekcja pochodzi od Edwiny Klessy, jednego ze współtwórców struktur solidarnościowych w Trzciance w 1980 roku, który był internowany podczas stanu wojennego.

Historia znaczków Poczty Podziemnej

Pierwsze znaczki Poczty Podziemnej zostały wydane w obozach internowania w latach 80. XX wieku, a następnie ukazały się wydawnictwa operacyjne poza cenzurą. Z oczywistych powodów jednorazowy nakład znaczków był nieduży, a czasami wręcz wynosił kilkadziesiąt egzemplarzy. Ocenia się, że wydano ogółem około 35 tysięcy różnych odmian i rodzajów. Produkcja znaczków poczty podziemnej była realizowana w warunkach wysokiej konspiracji. Znaczki poczty podziemnej pełniły ważną rolę w walce z reżimem komunistycznym. Podtrzymywały na duchu, były dowodem na istnienie podziemnych i niezależnych środowisk. Stanowiły one również cegiełkę wspomagającą podziemie antykomunistyczne. Dochód ze sprzedaży przeznaczony był na utrzymanie struktur zarówno zdelegalizowanej Solidarności jak i innych niezależnych organizacji oraz na pokrycie kosztów materiałowych jak papier, farby i urządzenia poligraficzne.

Wspomnienia, wspomnienia…

Na otwarciu otwarcia wystawy zebrali się działacze podziemi ruchu solidarnościowego, licznie przybyła młodzież. Podczas wernisażu Marek Fijałkowski, kustosz Muzeum Okręgowego im. S. Staszica w Pile, opowiedział o historii północnego Wielkopolskiego w okresie komunizmu, natomiast Edwin Klessa genezę powstania swojej imponującej kolekcji

Advertisement

Projekt „Dekada mroku i nadziei”

Wystawa jest częścią projektu pilskiej galerii sztuki BWA PP „Dekada mroku i nadziei – Piła i Północna Wielkopolska w okresie przełomu 1980–1989”, która została dofinansowana przez Biuro „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Wystawa będzie prezentowana do 4 października.

Obserwuj nas w GOOGLE NEWS

Advertisement
Continue Reading