Connect with us

Edukacja

Rusza konkurs „Cztery Pory Roku z OZE” dla uczniów szkół podstawowych

Published

on

Samorząd Województwa Wielkopolskiego organizuje kolejną edycję konkursu ekologicznego dla uczniów klas IV-VI i VII – VIII szkół podstawowych „Cztery Pory Roku z OZE” w ramach Wielkopolskich Dni Energii 2024. Do wygrania atrakcyjne nagrody rzeczowe dla uczniów oraz finansowe dla szkół. Termin zgłoszeń konkursowych dla szkół podstawowych trwa do 29 lutego 2024 roku.

Konkursy pn. „Cztery pory roku z OZE” edukują i podnoszą świadomość ekologiczną wśród uczniów szkół podstawowych na temat odnawialnych źródeł energii (OZE), szczególnie w aspekcie ochrony powietrza i walki ze zmianami klimatu. Ponadto poszerzają wiedzę odnośnie instalacji OZE i możliwości wykorzystania energii odnawialnej w gospodarstwach domowych; rozwijają kreatywność i wyobraźnię. Tematem przewodnim konkursu jest promowanie odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej.

Odnawialne Źródła Energii to wyzwanie i przyszłość, przed którymi stoi młodzież i przyszłe pokolenia aby zaspokoić zapotrzebowanie na niezbędną energię. Konkursy ekologiczne „Cztery pory roku z OZE” organizowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego są elementem Wielkopolskich Dni Energii, które promują stosowanie odnawialnych źródeł energii. Udział w konkursie to okazja do zapoznania się z tematyką dotyczącą odnawialnych źródeł energii i okazja do wygrania atrakcyjnych nagród rzeczowych. Edukacja najmłodszych pokoleń w duchu ochrony zasobów i stanu naszej planety oraz efektywnego wykorzystania alternatywnych źródeł energii to jedno z najważniejszych zadań systemu edukacji. – mówi Krzysztof Grabowski Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego

Advertisement

Pierwszy konkurs skierowany do uczniów klas IV – VI szkół podstawowych polega na wykonaniu pracy plastycznej w formie plakatu na temat promowania odnawialnych źródeł energii. Z kolei uczniowie klasy VII-VIII szkół podstawowych w ramach drugiego konkursu w pierwszym etapie rozwiązują test wiedzy o odnawialnych źródłach energii, a w drugiej części wykonają pracę różną techniką w formie kalendarza na rok 2025 na temat promowania odnawialnych źródeł energii. Kapituła obu konkursów przedstawi listę rankingową najlepszych prac, na podstawie której Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyzna pięć I, II i III miejsc w każdym z konkursów z każdego subregionu Wielkopolski (kaliskiego, konińskiego, leszczyńskiego, pilskiego, poznańskiego).

Szkoły, do których uczęszczają Laureaci, otrzymują, na zasadach przewidzianych przez przepisy prawa, nagrody finansowe, których wysokość uzależniona będzie od miejsc zajętych przez Laureatów. Zgodnie z regulaminami konkursów nabór zgłoszeń szkół trwa do 29 lutego 2024 r., natomiast termin nadsyłania zwycięskich prac konkursowych wyłonionych na etapie szkolnym mija 15 kwietnia 2024 r.

Szczegółowych informacji na temat wojewódzkich konkursów ekologicznych pn. „Cztery pory roku z OZE” udzielają pracownicy Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi UMWW w Poznaniu oraz na stronie https://www.umww.pl/konkurs-cztery-pory-roku-z-oze-edycja-na-rok-szkolny-20232024

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Edukacja

Odwiedziny w Urzędzie Miasta i Gminy Kaczory

Published

on

By

fot. FB/UrządMiastaiGminyKaczory

W minionym tygodniu Urząd Miasta i Gminy Kaczory odwiedzili nas kolejni uczniowie Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Kaczorach .

Tym razem była to klasa 5a wraz z wychowawczynią – Panią Agatą Gerl. Tak jak ich poprzednicy w loterii tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wylosowali voucher na herbatkę z Burmistrzem Brunonem Wolskim.

Burmistrz oprowadził uczniów i wychowawczynię klasy po Urzędzie oraz opowiedział o pracy urzędników oraz przedstawił czym pracownicy zajmują się na poszczególnych stanowiskach. Na koniec Brunon Wolski zaprosił gości do salki, gdzie wspólnie wypili herbatkę i porozmawiali o planach gminy wsłuchując się w potrzeby młodzieży.

Młodzież w imieniu samorządu uczniowskiego wręczyła Burmistrzowi podziękowanie za wsparcie ich działań na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Advertisement

Continue Reading

Edukacja

Dzisiaj mamy Światowy Dzień Mokradeł

Published

on

By

fot. Krzysztof Dęga

2 lutego, obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł, ustanowiony na pamiątkę przyjęcia konwencji o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe. Tegoroczne obchody Dnia Mokradeł odbywają się pod hasłem “Mokradła i dobrostan człowieka”.

Leśnicy podkreślają, że istnienie mokradeł ma kluczowe znaczenie dla ochrony wielu rzadkich i zagrożonych gatunków. Rzeki i strumienie na obszarach podmokłych stanowią istotne źródło składników odżywczych, które zasilają rozległe łańcuchy pokarmowe.

Szacuje się, że średnio 1 na 8 osób na świecie czerpie korzyści z terenów podmokłych, zapewniających żywność, wodę i transport. W ostatnich latach obserwuje się deficyt wód w naszym ekosystemie, jednak obfite opady śniegu i deszczu w tegorocznej zimie przyczyniły się do poprawy sytuacji.

Jedno z obszarów podmokłych znajdujących się na terenie Leśnictwa Stobno ma zostać jeszcze w tym roku wpisane jako użytek ekologiczny “Uroczyska Stobieńskie”.

Advertisement

Leśnicy podejmują wysiłki, aby zatrzymać jak najwięcej wody, wykorzystując do tego celu mniejsze i większe zbiorniki wodne. Mokradła pełnią również istotną rolę w adaptacji do zmian klimatu. Zgodnie z konwencją ramsarską, mokradło to obszar leżący na pograniczu środowiska wodnego i lądowego, obejmujący zarówno obszary podmokłe (bagna), jak i wszelkie wody śródlądowe, a także najpłytsze przybrzeżne wody morskie

Continue Reading

Advertisement
Advertisement