Connect with us

Edukacja

MEiN: 50 mln zł na dofinasowanie programu “Poznaj Polskę”, nabór rusza 5 września

Published

on

fot. PAP

W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie i nauczyciele po raz kolejny będą mogli wyjechać na wycieczki szkolne dofinansowane z programu “Poznaj Polskę”. Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczy na ten cel 50 mln zł. Nabór ruszy 5 września o godz. 11.

“+Poznaj Polskę+ to program, który cieszy się bardzo dużym powodzeniem wśród dzieci, młodzieży i nauczycieli w szkołach. Ogłaszamy kolejną transzę środków finansowych na ten cel – 50 milionów zł na dofinansowanie wycieczek jesienią tego roku, do 15 grudnia 2022 r.” – powiedział na konferencji prasowej w Warszawie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

 

“Łącznie z 50 milionami, które teraz będą wydatkowane na ten cel, w roku 2022 przeznaczamy 103 mln zł na wycieczki dla dzieci i młodzieży. W 2021 r., przypomnę, to było dodatkowo 35 mln zł w ramach pilotaży, które były później zwiększane. Zatem łącznie jest to blisko 140 mln zł” – podkreślił szef MEiN.

 

Advertisement

Nabór rozpocznie się 5 września o godz. 11 i będzie prowadzony w trybie ciągłym do wyczerpania środków finansowych – decyduje data złożenia wniosku o dofinansowanie wycieczki.

 

“Zawsze było tak i tak będzie teraz, że kto szybciej złoży wniosek, ten będzie po prostu obsłużony. W ostatnim rozdaniu trwało to, zdaje się, 5 czy 6 dni. Więc wszystkie szkoły, które są zainteresowane wycieczkami dla swoich uczniów jesienią tego roku, prosimy aby składały wnioski od 5 września, od godziny 11” – zaapelował Czarnek.

 

Planując wycieczkę w ramach programu, uczniowie i nauczyciele mogą wybierać spośród 760 miejsc na mapie Polski w ramach 4 obszarów edukacyjnych. W ramach “Poznaj Polskę” dofinansowaniu w 80 proc. podlegają wycieczki jednodniowe – do 5 tys. zł, dwudniowe – do 10 tys. zł i trzydniowe – do 15 tys. zł.

Advertisement

 

Wnioski składa się w systemie teleinformatycznym, przez Strefę Pracownika SIO (dostępny dla użytkowników Systemu Informacji Oświatowej, którzy posiadają aktywne upoważnienia do aplikacji SIO).

 

W 2021 r. w ramach programu zorganizowano prawie 5 tys. wycieczek szkolnych. Łącznie wzięło w nich udział 215 tys. uczniów.

 

Advertisement

Szczegóły dotyczące tegorocznej edycji programu dostępne są na stronie: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/poznaj-polske (PAP)

 

Autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Agata Zbieg

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Edukacja

W ANS w Pile kształcić będą pilotów bezzałogowych statków powietrznych

Published

on

By

To kolejna nowość w ofercie studiów Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile. Tym razem Katedra Inżynierii Mechanicznej, postanowiła wykorzystać nowoczesną technologię, aktualne trendy w naukach inżynierskich oraz potrzebę rynku, otwierając specjalność, której nie ma w regionie – pilotaż bezzałogowych statków powietrznych.

 

-Studenci zdobędą tu gruntowne wykształcenie z zakresu mechaniki i budowy maszyn, wzbogacone o wiedzę teoretyczną i doświadczenie praktyczne, związane z pilotażem bezzałogowych statków powietrznych różnego typu – podkreśla Kierownik Katedry dr Marta Chudzicka-Adamczak.

Będzie to specjalność bardzo praktyczna, nastawiona na wykorzystanie nowych umiejętności w gospodarce. Przykładowo – w ramach przedmiotu „zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych”, studenci będą realizować zadania, takie jak: inspekcja linii wysokiego napięcia, audyt energetyczny budynków, inspekcja pól uprawnych, realizacja filmu reklamowego, pomiary geodezyjne. Studenci będą mieli za zadanie nie tylko zebrać dane w ramach wykonywanych pomiarów, ale również dokonać ich analizy i przygotować końcowe sprawozdanie z konkretnymi wnioskami.

Co ważne, podczas studiów możliwe będzie zdobycie certyfikatu, niezbędnego do pilotażu dronów. – Przedmioty specjalnościowe, wprowadzane od czwartego semestru, ułożone są w taki sposób, aby przygotować studentów do egzaminu w Ośrodku Szkolenia, w celu uzyskania uprawnień do pilotowania bezzałogowymi statkami powietrznymi. Uczelnia zapewni studentom jednokrotne podejście do egzaminu, a po jego zdaniu, zdobędą oni wymagane uprawnienia. – dodaje dr Marta Chudzicka-Adamczak.

Na studentów, którzy wybiorą tę specjalność na kierunku mechanika i budowa maszyn, czekają takie przedmioty jak: procedury operacyjne, łączność, meteorologia, diagnostyka bezzałogowych statków powietrznych, prawo lotnicze, płatowiec instalacje i zespoły napędowe, aerodynamika, zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych.
W ramach tej specjalności, ANS w Pile, podejmuje współpracę m.in. z Aeroklubem Ziemi Pilskiej, który mocno wspierał Uczelnię w tworzeniu programu studiów na tej nowej specjalności.

Advertisement

Continue Reading

Edukacja

Pilski “ogólniak” na Pola ma już windę

Published

on

By

Powiat pilski pozbywa się kolejnych barier architektonicznych w szkołach. Kilka miesięcy takie urządzenie zostało oddane w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Pile, a dzisiaj oficjalnie w I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie przy ul. Wincentego Pola w Pile.

– Projekt powstał w 2021 roku, budowa ruszyła w sierpniu 2022 roku. Prace nie zakłóciły funkcjonowania szkoły. Dziękuję panu staroście, zarządowi powiatu oraz radnym za tę decyzję. Odtąd jesteśmy szkołą w pełni otwartą – mówi Angelika Zygmunt, dyrektor I LO.

Osoby niepełnosprawne będą zaopatrzony w specjalny breloczek, który będzie otwierał drzwi do windy. To z całą pewnością ułatwi im poruszanie po budynku szkoły.

Cała inwestycja kosztowała 715.000 złotych. Koszt dofinansowania ze strony Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych to 150.000 zł. Pozostała kwota pochodziła z powiatu pilskiego.

Advertisement
Continue Reading