Connect with us

Edukacja

Awanse w edukacji. Zobacz kto będzie dyrektorem w Twojej szkole!

Published

on

Tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego – ważne informacje związane z kadrą kierowniczą szkół prowadzonych przez Powiat Pilski.

Angelika Zygmunt, dyrektor I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile przez minione 5 lat, w związku z objęciem od 1 września stanowiska wizytatora Kuratorium Oświaty w Poznaniu Delegatury w Pile, została oddelegowana do pracy w tej placówce. Nadal jednak pozostanie pracownikiem pedagogicznym szkoły.
Nowym dyrektorem I LO w Pile na 5-letnią kadencję została Daria Paluchowska-Prochot, pełniąca dotąd funkcję wicedyrektora szkoły; przez wiele lat była również nauczycielem biologii.

Z kolei Daria Szostak, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Pile od 4 lat, wygrała konkurs na to stanowisko na kolejne 5 lat.

Advertisement

– Gratuluję awansów i dotychczasowych sukcesów. Obie szkoły w ciągu minionych kilku lat przeszły ogromną metamorfozę, stały się nowoczesne i przyjazne uczniom. Należą do jednych z najlepszych placówek oświatowych, co jest ogromną zasługą kadry kierowniczej – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Gratulacje złożyli także Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski oraz Krzysztof Sadowski, etatowy członek Zarządu Powiatu w Pile.

Warto  przypomnieć jak zmieniły się obie szkoły i jakie inwestycje w nich poczyniono: 

I LO w Pile:
W 2019 roku w budynki szkoły otwarto Powiatowe Centrum Edukacji Ekologicznej w Pile, w którym prowadzone są zajęcia z zakresu ekologii i nauk przyrodniczych. W ramach projektu Eko –Edukacja w Powiecie Pilskim szkoła wzbogaciła się o ścieżkę dydaktyczną i ławkę solarną.

Advertisement

Wyremontowano szkolną bibliotekę oraz sale dydaktyczne. Dzięki realizacji projektu „Utworzenie Szkoły Ćwiczeń w Powiecie Pilskim” wyposażono w nowoczesny sprzęt 8 pracowni.

W 2021 r. Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile wybudował Powiatową Halę Sportową, a w 2023 Centrum Piłkarsko-Tenisowe Edi Arena, z których również mogą korzystać uczniowie I LO.

W styczniu 2023 roku w szkole uruchomiono windę dla osób z niepełnosprawnościami, co poprawiło im komfort poruszania się i dostępność do sal dydaktycznych.

W najbliższym czasie planowane jest odrestaurowanie elewacji szkoły i przywrócenie jej pierwotnego wyglądu w stylu Bauhaus.

Advertisement

Zespół Szkół Technicznych w Pile:  

Zespół Szkół Technicznych w Pile w minionych latach mocno rozwinął edukację informatyczną i wojskową.
Otwarto tu Oddziały Przygotowania Wojskowego oraz elitarną klasę CYBER.MIL z Klasą, jedyna w Wielkopolsce, kształcącą specjalistów od cyberbezpieczeństwa i nowoczesnych technologii informatycznych, pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej.

W 2022 roku uruchomiono w szkole wirtualną strzelnicę dla szkolenia młodzieży.

Sale dydaktyczne wyposażono w nowy sprzęt informatyczny, mechatroniczny oraz mechaniczny. Od tego roku szkolnego będzie szkoła będzie kształcić na nowym kierunku technik robotyk.

Advertisement

W sąsiedztwie szkoły wybudowano Powiatowe Centrum Innowacji Technologicznych, służące do praktycznej nauki zawodów, w warunkach przypominających prawdziwe zakłady pracy. Będą  z niej korzystać także uczniowie ZST w Pile.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Edukacja

Nowe miejsca opieki dla dzieci w północnej Wielkopolsce

Published

on

By

W Pile i w Budzyniu powstaną nowe miejsca opieki dla dzieci do lat 3. Dziś w Delegaturze Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Pile wojewoda wielkopolski Michał Zieliński podpisał umowy na dofinansowanie realizacji zadań w ramach programu Maluch+ na łączną kwotę ponad 3 mln zł.

Celem programu Maluch+ jest stworzenie w skali kraju wysokiej jakości, dostępnej terytorialnie i przystępnej cenowo opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów, w tym dla dzieci z niepełnosprawnościami i wymagających szczególnej opieki.

Program Maluch+ jest bardzo ważnym instrumentem wsparcia polskich rodzin. Jest to z jednej strony zapewnienie miejsc opieki dla najmłodszych, ale również ułatwienie rodzicom łączenia opieki nad dziećmi z pracą zawodową – mówił wojewoda Michał Zieliński.

Miasto Piła otrzymało dofinansowanie w wysokości blisko 1,8 mln zł na adaptację pomieszczeń dla celów utworzenia Żłobka nr 3 w Pile wraz z pierwszym wyposażeniem. Z kolei Miasto i Gmina Budzyń dzięki dotacji w kwocie ponad 1,2 mln zł będzie mogło utworzyć klub dziecięcy z 30 miejscami opieki.

Od 2016 roku do Wielkopolski trafiło ponad 145 mln zł na opiekę instytucjonalną. Dzięki tym środkom w całym województwie utworzonych zostało ponad 6 tys. miejsc dla najmłodszych. Nowa odsłona programu Maluch+ na lata 2022-2029 to blisko 400 mln zł dla wielkopolskich samorządów i innych podmiotów, dzięki którym powstanie ponad 8 tys. nowych miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, a także zapewnione zostanie funkcjonowanie miejsc już utworzonych.

Advertisement

Continue Reading

Edukacja

Narodowy dzień sportu w Falmierowie

Published

on

By

17 września na boisku szkolnym w Falmierowie było bardzo głośno i wesoło, a to za sprawą Narodowego Dnia Sportu “Zakończenie Lata Na Sportowo”. Tylu konkurencji sportowych w ciągu jednego dnia nie było w Gminie Wyrzysk bardzo długo.

Imprezę rozpoczął występ artystyczny dzieci z Kółka muzycznego Szkoły Podstawowej w Falmierowie. Najmłodszych w wir gier i zabaw porwała Pani Natalia Ostałowska. Ochłodę w ten słoneczny dzień zapewnili strażacy z OSP Gromadno. Poczęstunek przygotowały niezastąpione KGW Falmierowo, KGW Kościerzyn Wielki oraz KGW Gromadno.

Edukację dotyczącą segregacji śmieci przeprowadziła Straż Miejska w Wyrzysku. Mali artyści wykazać mogli się malunkami przedstawiającymi zdrowy tryb życia. Na miłośników błyskotek czekało stoisko z brokatowymi tatuażami oraz ozdabianiem twarzy. Naszym młodym sportowcom należała się niespodzianka w formie lodów, które zorganizował Radny Leszek Malczewski.

Wśród dzisiejszych konkurencji uczestnicy korzystali z:
-przeciągania liny
-golfa
-kopania piłki do celu oraz rzutu piłki do bramki
-sumo.

Advertisement

Do wspólnej zabawy sportowej przyłączyła się również Burmistrz Wyrzyska Bogusława Jagodzińska z Radnymi Rady Miejskiej w Wyrzysku oraz sołtysem sołectwa Gromadno Romanem Kowalskim, a wygrane nagrody w turnieju badmintona oraz rzucie piłki do celu przekazali na rzecz Szkoły Podstawowej w Falmierowie.

Wśród dorosłych najlepszą konkurencją okazało się kopanie piłki do celu w założonych alkogoglach, które przyniosło dużo śmiechu i zabawy. W przeciąganiu liny stanęli na przeciwko siebie uczniowie klas 4-8 oraz dorośli, zwycięzcami została młodzież zdobywając puchar Radnego Rady Miejskiej w Wyrzysku Piotra Banacha.

 

Advertisement
Continue Reading