Connect with us

Biznes

Przyroda budzi się do życia. Jak można się o nią zatroszczyć

Published

on

Dłuższe, cieplejsze dni, rozwijająca się zieleń i śpiew ptaków. Takie obrazki coraz śmielej wkradają się w krajobraz. Dzięki nim pierwsze chwile wiosny są świetnym momentem, by wybrać się na spacer. Niestety wiele terenów zielonych pokrywa nie warstwa śniegu zalegająca po zimie, ale śmieci. Każdy jednak może przyczynić się do poprawy kondycji naszego środowiska.

Zwierzęta budzą się z zimowego snu, a z południowych krajów powracają ptaki. Szarość  powoli przechodzi we wiosenną zieleń – na krzewach i drzewach pojawiają się pierwsze liście i pąki kwiatów. Początek kalendarzowej wiosny i zachodzące za oknami zmiany zachęcają do spędzania czasu pośród przyrody. To dobry moment, aby zatroszczyć się o naturę, która szczególnie w tym okresie potrzebuje wsparcia.

Od wielu lat w działania mające na celu poprawę stanu środowiska włącza się coraz więcej osób. Wiosną walczą one z efektami bezmyślnej działalności człowieka. Jednym z nich są dzikie wysypiska, które tworzone są w polskich lasach, parkach i na łąkach. To wielki problem, na który zwracają uwagę dane prezentowane przez Główny Urząd Statystyczny. Według nich jedynie w 2020 roku zlikwidowano prawie 10 tysięcy nielegalnych i niebezpiecznych dla środowiska instalacji.

– Odpowiedzialne podejście do kwestii wyrzucania odpadów to nie tylko obowiązek wszystkich, ale także szansa na lepsze jutro. W dalszym ciągu na niemal każdym kroku widać nowe, pozbawione jakiejkolwiek kontroli i nadzoru śmietniska. To prawdziwa plaga, a zarazem wielkie zagrożenie: ekologiczne, epidemiologiczne czy pożarowe. Dużym problemem są też walory estetyczne. Nikt przecież nie lubi spacerować po leśnych ścieżkach i parkowych alejkach w otoczeniu śmieci. A tak niestety się zdarza. I to nierzadko – mówi Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o., działającej w branży gospodarowania odpadami i inicjator powstania Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Co jednak istotne, każdy może sprawić, że nasze otoczenie będzie czystsze. Pomysłów na działanie jest wiele. Przede wszystkim samemu należy zwracać uwagą na własne zachowanie na łonie natury. Nie śmiecąc i dając dobry przykład znajomym oraz rodzinie – w szczególności dzieciom. Wzorce przekazywane najmłodszym często są przez nich powielane w dorosłym życiu. Podczas wycieczki do lasu czy parku warto również wyposażyć się w worek na śmieci i rękawice. W ten sposób, z zachowaniem ostrożności, można wykorzystać spacer do uprzątnięcia fragmentu polany lub zagajnika. Nielegalne śmietniska można także zgłaszać odpowiednim służbom. Specjalny formularz na swojej stronie internetowej udostępnia Główny Inspektorat Ochrony Środowiska:

https://www.gios.gov.pl/pl/zglos-interwencje-formularz.

Advertisement

W takiej sprawie można też zadzwonić na policję.

Wiosenne eko postanowienia
O środowisko możemy dbać nie tylko w odpowiedni sposób obchodząc się z odpadami, ale także zmieniając nasze codzienne postanowienia. Dobrą praktyką jest między innymi oszczędzanie wody, której natura szczególnie dużo potrzebuje wiosną. Pomóc w tym może m.in. korzystanie ze zmywarki. Podczas jednego zmywania pozwala ona na zaoszczędzenie nawet kilkudziesięciu litrów kranówki. Ciekawym rozwiązaniem jest zainstalowanie perlatorów, czyli urządzeń ograniczających przepływ wody w kranach w kuchni i łazience. Z kolei do podlewania ogródka można wykorzystać deszczówkę, którą gromadzi się za pomocą dostępnych w sklepach, specjalnie dedykowanych pojemników.

Inną kwestią jest marnowanie żywności, do której produkcji zabieramy naturze wielkie areały ziemskie. Wzrost zapotrzebowania na nią powoduje, że roślinność i dziko żyjące zwierzęta mają coraz mniej przestrzeni na spokojną egzystencję. W tym kontekście dobrze pamiętać, aby z wielką uwagą podchodzić do zakupów spożywczych. Powinny one uwzględnia m.in. aktualną datę przydatności zgromadzonych w domu produktów oraz być poprzedzone starannie przygotowaną wcześniej listą. Dzięki temu ogranicza się kupowanie na zapas, przez co spada ryzyko wyrzucania jedzenia. To też dobry moment, aby zamiast nieekologicznych jednorazówek z tworzyw sztucznych korzystać z toreb wielokrotnego użytku.

– Codziennie każdy z nas podejmuje wiele decyzji, które mają realny wpływ na stan naszej planety. Ważne jest zatem, by kształtować od najmłodszych lat postawy proekologiczne w całym społeczeństwie. Jak widać, nadal wiele mamy do zrobienia w tym zakresie. Przykładem mogą być kraje skandynawskie, gdzie przywiązuje się olbrzymią wagę do zagadnień związanych z ochroną środowiska – wskazuje Felice Scoccimarro.

W tym kontekście warto pomyśleć między innymi o mniej emisyjnych środkach transportu. Nadal wiele osób wybiera samochód, mimo że korzystną opcją – często również pod względem czasowym – jest transport publiczny. W ciepły dzień można też zadbać o swoje zdrowie i zdecydować się na spacer lub jazdę rowerem. To, w obliczu wysokich cen paliw, pozytywnie wpłynie na stan portfela.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Biznes

25-lecie Chodzieskiego Klubu Gospodarczego

Published

on

By

Chodzieski Klub Gospodarczy świętuje w tym roku 25-lecie działalności. Dziś zrzesza 60 przedsiębiorstw działających na terenie ziemi chodzieskiej. Tegoroczna edycja Targów PROMOCJE odbywa się ze wsparciem Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Stosowną umowę podpisali Prezes Zarządu Klubu – Roman Pietruszka i Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego w towarzystwie Burmistrza Chodzieży – Jacka Gursza i Mirosława Juraszka, Starosty Powiatu Chodzieskiego.

Odbywające się 4 czerwca w Chodzieży Targi będą doskonałą okazja do zaprezentowania działalności poszczególnych wystawców, ciekawego spędzenia czasu i to co najważniejsze integracji chodzieskich przedsiębiorców.

– Zainteresowanie jakim cieszyły się poprzednie edycje Chodzieskich targów Gospodarczych pokazuje, że jest zapotrzebowanie na podobne imprezy w tak zwanym terenie, poza największymi ośrodkami gospodarczymi, takimi jak Poznań. Cieszę się, że to właśnie na północy naszego regionu spotkają się przedsiębiorcy z różnych branż, będą mogli nawiązać nowe kontakty i pozyskać nowych klientów – mówi Jacek Bogusławski.

Continue Reading

Biznes

PGE: będziemy wspierać odbudowującą się Ukrainę. Spotkanie prezesa PGE z ambasadorem Ukrainy

Published

on

By

PGE Polska Grupa Energetyczna

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej spotkał się z ambasadorem Ukrainy w Polsce Andrijem Deszczycą. Głównymi tematami poruszonymi na wspólnym spotkaniu była pomoc dotychczas udzielona Ukrainie przez PGE oraz propozycje wsparcia odbudowy ukraińskiej sieci energetycznej po zakończeniu wojny.

Serdeczne dziękuję za wsparcie dla Ukraińców w czasie ciężkiej próby, jaką jest wojna, za pomoc w dostawach energii na obszary, które ucierpiały wskutek działań okupantów oraz za gotowość do współpracy na rzecz odbudowy Ukrainy po naszym zwycięstwie” – powiedział Andrij Deszczyca, ambasador Ukrainy w Polsce.

Grupa PGE, od pierwszego dnia agresji Rosji na Ukrainę, realizuje działania mające na celu pomoc uchodźcom, wspiera organizacje i instytucje dające im schronienie oraz pomaga w skompletowaniu transportów humanitarnych wysyłanych do ukraińskich miast.

Jesteśmy całym sercem z walczącą Ukrainą. Od początku wojny wspieramy naszych sąsiadów w tym trudnym dla nich czasie, organizujemy pomoc dla przybywających do Polski uchodźców i na pewno nie zostawimy Ukrainy bez pomocy po zakończeniu wojny – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej podczas spotkania z ambasadorem Ukrainy. – PGE posiada doświadczenie oraz kompetencje niezbędne w budowie i obsłudze sieci energetycznych. Po zakończeniu wojny na Ukrainie pracownicy PGE Dystrybucja stanowiliby cenne wsparcie przy odbudowie infrastruktury dystrybucyjnej. Deklarujemy pełną współpracę w przywracaniu niezawodnych dostaw energii elektrycznej do ukraińskich gospodarstw domowych i odbudowującej się ukraińskiej gospodarki”.

Advertisement

Pomoc dla uchodźców

Od początku wojny na Ukrainie, PGE przekazała za pośrednictwem Fundacji PGE darowizny w wysokości blisko 800 tys. zł, które zostały przeznaczone na bieżącą pomoc uchodźcom przybywającym do Polski oraz na pomoc humanitarną wysyłaną na tereny objęte największymi działaniami wojennymi.

PGE wsparła również zakup trzech w pełni wyposażonych namiotów pneumatycznych, które powiększyły bazę noclegową dla uchodźców ze wschodniej Ukrainy przybywających do Lwowa i Truskawca, blisko granicy z Polską.

PGE udostępniła również miejsca noclegowe w swoim Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Energetyk” w Nałęczowie, w którym schronienie znalazło 120 członków rodzin ukraińskich energetyków uciekających przed rosyjską agresją na Ukrainę.

Wsparcie w utrzymaniu ciągłości dostaw energii

Advertisement

PGE skierowała wsparcie do ukraińskiego sektora energetycznego, który stoi przed problemem utrzymania ciągłości dostaw energii na terenach najbardziej dotkniętych działaniami wojennymi. Na wschodzie Ukrainy bez prądu wciąż pozostają nie tylko urzędy czy domy prywatne, ale także szpitale, przepompownie wody i instytucje, w których schronienia szukają obywatele Ukrainy. Dlatego PGE przekazała na teren Ukrainy agregat prądotwórczy oraz materiały niezbędne do zachowania ciągłości dostaw energii elektrycznej, odtworzenia zniszczonej infrastruktury i zachowania ciągłości dostaw energii (m.in. przewody oraz transformatory). Agregat o mocy 410 kVA pozwoli na ciągłe zasilanie szpitala, miejskiego ujęcia wody bądź 600 osobowego osiedla mieszkalnego. Sprzęt został przekazany energetykom z Ukrainy za pośrednictwem Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Dodatkowo na specjalny wniosek gminy Ustrzyki Dolne w województwie podkarpackim, PGE wybudowała tymczasową linię niskiego napięcia, zasilającą w energię elektryczną namioty na przejściu granicznym w Krościenku, w których znajdują się punkty z pomocą medyczną, posiłkami i pomieszczenia do odpoczynku dla uchodźców.

KONTAKT:

Małgorzata Babska

Rzecznik prasowy Grupy PGE

Advertisement

tel. +48 (22) 340 13 36

tel. kom. +48 661 778 955

e-mail: biuro.prasowe@gkpge.pl

https://www.gkpge.pl/grupa-pge/dla-mediow/kontakt-dla-mediow

Źródło informacji: PGE Polska Grupa Energetyczna

Advertisement

Continue Reading
Advertisement