Connect with us

Biznes

PGE: rok pełen innowacyjnych rozwiązań z sektora Gospodarki Obiegu Zamkniętego

Published

on

Umocnienie się na pozycji lidera krajowej branży GOZ, patent na konstrukcję dla farm fotowoltaicznych, nagrodzony innowacyjny produkt przeznaczony do likwidacji wyrobisk górniczych oraz prace nad nowymi technologiami recyklingu odpadów z OZE prowadzone przez Centrum Badań i Rozwoju GOZ – tak w skrócie wyglądał 2023 rok w projektach gospodarki cyrkularnej prowadzonych przez PGE Ekoserwis, spółkę z Grupy PGE i lidera GOZ w Polsce.

Jako lider krajowej transformacji energetycznej stawiamy na wykorzystanie zasad gospodarki cyrkularnej we wszystkich obszarach naszej działalność. Konsekwentna realizacja naszych celów w tym zakresie pozwoliła nam umocnić się w 2023 roku na pozycji lidera GOZ w Polsce. Jednym z głównych, prowadzonych przez nas działań była praca nad technologiami i rozwiązaniami dotyczącymi przetwarzania odpadów, odzyskiem surowców oraz technologiami wytwarzania pełnowartościowych produktów z pozyskiwanych zasobów. Większość naszych działań skupia się w obszarze sektora energetycznego, na przykład poszukujemy technologii do odzyskiwania cennych materiałów ze zużytych łopat turbin wiatrowych czy też optymalizujemy wykorzystanie ubocznych produktów spalania powstałych w energetyce, ograniczając ich składowanie” – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Jednym z najważniejszych wydarzeń było połączenie PGE Ekoserwis i jej spółki zależnej Epore, co pozwoliło stworzyć unikatowe kompetencje jednocześnie w branżach energetycznej i budowlanej. Integracja umożliwiła również koncentrację zadań segmentu GOZ, które są związane z gospodarowaniem ubocznymi produktami spalania i usługami świadczonymi w związku z obsługą jednostek wytwórczych, takich jak na przykład obsługa magazynów i składowisk i instalacji odpopielania dla elektrociepłowni i elektrowni.

Advertisement

W 2023 roku w ramach segmentu GOZ realizowana była także działalność badawczo-rozwojowa, która zaowocowała zgłoszeniem patentowym dotyczącym konstrukcji balastowo-wsporczej pod instalację paneli fotowoltaicznych (PV). Wypracowane rozwiązanie pozwala na posadowienie farm PV w miejscach, w których konstrukcja wbijana nie może być zastosowana ze względów technicznych, jak na przykład pas startowy byłego lotniska czy tereny poprzemysłowe, bądź też ze względów środowiskowych, gdy jest to teren składowiska. Projekt innowacyjnej konstrukcji balastowo-wsporczej wykonanej z prefabrykatów betonowych realizowany był od 2021 roku, a po jego zakończeniu w 2023 opatentowano wypracowane rozwiązania. Dodatkowym atutem opatentowanej konstrukcji jest możliwość wykorzystania ubocznych produktów spalania i wydobycia do tworzenia mieszanki betonowej przy prefabrykacji balastów, co pozwala zaoszczędzić surowce naturalne i optymalizuje koszty budowy farm PV.

Stawiając na innowacyjność produktów, w 2023 roku Spółka PGE Ekoserwis została również laureatem konkursu organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości na najlepsze rozwiązanie z obszaru gospodarki obiegu zamkniętego. W kategorii „Produkt wdrożony” wyróżnienie zdobył produkt Geoszyb, będący mieszanką wypełniającą stosowaną w likwidacji wyrobisk górniczych w procesach przywracania wartości użytkowych terenom poprzemysłowym.

Rok 2023 był także pierwszym pełnym rokiem działającego w ramach PGE Ekoserwis Centrum Badań i Rozwoju GOZ w Bełchatowie. Placówka jest ważnym ośrodkiem rozwoju innowacji, stawiającym czoło wyzwaniom związanym zarówno z rozwojem i wdrażaniem kolejnych technologii przetwarzania odpadów z energetyki konwencjonalnej, jak i z odzyskiem cennych surowców z wyeksploatowanych instalacji OZE.

W ubiegłym roku w Centrum GOZ prowadzono prace nad innowacyjną technologią dedykowaną recyklingowi łopat turbin wiatrowych. Wypracowywane rozwiązanie w zakresie recyklingu pozwoli rozwiązać problem zagospodarowania odpadowych elementów, pochodzących m.in. z farm wiatrowych w przyszłości. Dla PGE opracowana technologia recyklingu oraz wytworzone przy jej użyciu produkty stanowić będą nowy kierunek działalności. Dzięki zaangażowaniu specjalistów z Centrum Badań i Rozwoju GOZ w minionym roku PGE Ekoserwis rozpoczął również dostarczanie popiołów wapiennych do kopalni rudy miedzi w Zagłębiu Miedziowym. Są one tam wykorzystywane w uszczelnianiu górotworów, izolując obszary wodonośne od obszarów eksploatacyjnych. Obecnie PGE Ekoserwis pracuje nad możliwością wykorzystania popiołów wapiennych do likwidacji płytko zalegających pustek poeksploatacyjnych lub powstałych w wyniku zmian środowiska geologicznego w górotworze, który to problem mocno nasilił się w ostatnim czasie. Na przykład w okolicach miasta Siersza, w których popioły wapienne wykorzystuje się do zabezpieczania terenów pokopalnianych.

Advertisement

W 2023 roku realizowano również współpracę z ośrodkami naukowymi, która umożliwia prowadzenie wspólnych projektów badawczych oraz realizację przedsięwzięć, dotyczących zwiększania możliwości zagospodarowania surowców antropogenicznych – głównie UPS i UPW, w różnych branżach i kierunkach. Podpisano list intencyjny o współpracy w obszarze GOZ między PGE Ekoserwis oraz Instytutem Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, a także z Wydziałem Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Zainicjowana została również współpraca Centrum z Siecią Badawczą Łukasiewicz w ramach konsorcjum realizującego projekt opracowania technologii recyklingu wyeksploatowanych łopat turbin wiatrowych. Zaś podpisanie listu intencyjnego z Centrum Rozwoju Kompetencji w Woli Grzymalinej, ma zaowocować utworzeniem Branżowego Centrum Umiejętności.

PGE Ekoserwis jest liderem segmentu biznesowego dedykowanego Gospodarce Obiegu Zamkniętego w Grupie PGE. W swoim ponad trzydziestoletnim doświadczeniu w zagospodarowywaniu ubocznych produktów spalania z energetyki oferuje ponad 200 produktów na bazie ubocznych produktów spalania (UPS) i wydobycia (UPW), które są wykorzystywane w wielu branżach – budownictwie, inżynierii lądowej, rolnictwie.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biznes

Koleje Wielkopolskie badają jakość świadczonych usług

Published

on

By

W dniach od 4 do 17 listopada 2024 roku Koleje Wielkopolskie realizują wśród pasażerów badania jakości świadczonych usług. Badania są przeprowadzane cyklicznie od 2014 roku i mają na celu poznanie i lepsze zrozumienie potrzeb i oczekiwań osób korzystających z usług Kolei Wielkopolskich.

Badania te mają kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju świadczonych usług. Dzięki bezpośrednim opiniom pasażerów przewoźnik zamierza usprawnić zarówno codzienną obsługę, jak i standardy podróży, dostosowując swoje działania do oczekiwań klientów. Ankiety obejmują szereg aspektów, w tym punktualność, komfort podróży, czy łatwość zakupu biletów.

Dzięki opiniom naszych pasażerów możemy lepiej odpowiadać na ich potrzeby i nieustannie podnosić standard naszych usług” – mówi Dariusz Kaszyński – Naczelnik Wydziału Promocji i Marketingu Kolei Wielkopolskich – „Głosy podróżnych są dla nas niezwykle cenne i chcemy, aby nasze usługi były jak najlepiej dopasowane do ich oczekiwań” – dodaje.

Wyniki badań zostaną dokładnie przeanalizowane i posłużą jako podstawa do wdrażania dalszych usprawnień. Należy pamiętać, że dzięki wynikom badań z poprzednich lat, kolejne stacje kolejowe wzbogaciły się o nowe automaty biletowe, a w rozkładzie jazdy wprowadzone zostały zmiany zgodne z oczekiwaniami podróżnych.

Advertisement

Kwestionariusz z pytaniami dostępny jest online, co oznacza, że można go wypełnić w dowolnym czasie i z dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu. Link do ankiety znajduje się również na stronie przewoźnika – www.koleje-wielkopolskie.com.pl. Badania są całkowicie anonimowe, a samo wypełnienie ankiety zajmuje kilka minut.

Zapraszamy wszystkich pasażerów do udziału w badaniu i wyrażenia swojej opinii.

Advertisement
Continue Reading

Biznes

„Nie improwizuj, po prostu ucz się języków”. Aż 150 tys. miejsc w ramach bezpłatnych kursów językowych Santander i eTutor

Published

on

By

Grafika: Santander Bank Polska

art. sponsorowany

Znajomość języków obcych zarówno na poziomie podstawowym, jak i zaawansowanym, to element niezbędny, by zdobywać kompetencje w zawodach przyszłości. W odpowiedzi na te potrzeby, w kampanii „Nie improwizuj, ucz się języków”, Santander Bank Polska udostępnia 150 tys. miejsc na bezpłatne kursy językowe online . Rekrutacja trwa do 2 grudnia 2024 r.

Wierzymy w ogromną wartość, jaką dla społeczeństwa niesie rozwój, w tym edukacja językowa. Wiele z zawodów przyszłości wiąże się z pracą przy tworzeniu i wykorzystaniu nowych technologii czy wymaga zaangażowania w innowacyjne projekty o charakterze międzynarodowym. Naszym celem od lat jest wspieranie rozwoju kompetencji przyszłości i troska o wyrównywanie szans w dostępie do edukacji. Dlatego ponownie zdecydowaliśmy się stworzyć program językowy w formule online. Przygotowaliśmy 150 tysięcy miejsc, zapraszamy do zgłaszania się” – mówi Magdalena Proga-Stepień, członkini zarządu Santander Bank Polska, kierująca Pionem Bankowości Detalicznej.

Advertisement

Według dr Justyny Kopczyńskiej, adiunktki na Wydziale Socjologii UW, kompetencje przyszłości to wiedza, umiejętności i postawy, bez których nie sposób odnaleźć się w szybko zmieniającym się świecie cyfrowej transformacji. Jak podkreśla socjolożka: „Aby w pełni wykorzystać potencjał nowych technologii i szanse, jakie niesie postępująca transformacja cyfrowa, konieczna jest znajomość języków obcych, bez której ciężko jest w pełni uczestniczyć w przekazie wiedzy i współtworzeniu nowego zglobalizowanego społeczeństwa cyfrowego. Umiejętności językowe należą dziś do kompetencyjnego >>must have<< umożliwiającego zarówno pracę w dynamicznych, rozproszonych zespołach międzynarodowych, jak i dostęp do treści edukacyjnych i rozwojowych z każdego zakątka świata”.

To już kolejna inicjatywa wspierająca naukę języków prowadzonej przez Santander Bank Polska wspólnie z Fundacją Santander Bank Polska oraz eTutor. W odpowiedzi na duże zainteresowanie w poprzedniej edycji, organizatorzy zwiększyli liczbę miejsc do 150 tysięcy. Uczestnicy „Szkolenia Santander | Angielski, hiszpański, niemiecki, włoski i francuski z eTutorem 2024” będą mieli do wyboru jeden z pięciu języków: angielski (dodatkowo specjalistyczny angielski, jak Business English czy Travel English oraz eTutor matura), hiszpański, niemiecki, francuski i włoski na różnych poziomach. Nauka może odbywać się poprzez krótkie lekcje, gry językowe czy słownik Diki. Do dyspozycji będzie również aplikacja mobilna.

“W eTutor wierzymy, że znajomość języków obcych jest ważnym czynnikiem sukcesu w dynamicznej, globalnej rzeczywistości. Jesteśmy niezwykle dumni, że możemy uczestniczyć w tym wyjątkowym projekcie, który realnie pomaga tysiącom osób zdobywać nowe kompetencje i lepiej przygotować się do wyzwań przyszłości” – dodaje Radosław Korczyński prezes zarządu LangMedia, właściciel platformy eTutor.

Program jest kierowany do osób powyżej 18. roku życia zarówno dla osób na początkującym poziomie znajomości języka, jak i zaawansowanym. Kursanci przez 180 dni będą mogli korzystać z platformy eTutor w dogodnym dla siebie czasie, co według dr Justyny Kopczyńskiej jest niezwykle istotne w odpowiedzi na obecne potrzeby społeczeństwa: „Dzięki rozwojowi podejścia lifelong learning nie ma dziś znaczenia, kiedy rozpoczniemy naukę języka obcego – nowe rozwiązania w ramach edukacji zdalnej pozwalają na rozwijanie kompetencji językowych w dowolnym momencie, bez ograniczeń czasowych i przestrzennych. Każda godzina poświęcona na naukę nowego języka obcego albo rozwijanie lub odświeżanie znajomości języka już poznanego może okazać się pierwszym krokiem w stronę nieznanych dotąd szans w życiu zawodowym i prywatnym”.

Advertisement

Aplikować można do 2 grudnia 2024 r. Osoby ubiegające się o udział w kursie nie muszą być klientami Santander Bank Polska.

Rekrutacja na „Szkolenie Santander | Angielski, hiszpański, niemiecki, francuski i włoski z eTutorem 2024” jest dostępna na platformie edukacyjnej Santander Open Academy, https://www.santanderopenacademy.com/pl/sites/SantanderJezykiMniejObce.html, która oferuje dostęp do szerokiego wyboru, w pełni dofinansowanych szkoleń i stypendiów. Znajdziesz tam programy realizowane we współpracy z prestiżowymi uczelniami i instytucjami na całym świecie.

Źródło informacji: Santander Bank Polska

Advertisement
Continue Reading